30 września 2017

Śląski Ogród Zoologiczny zamyka Mini-ZOO.

Świnki w Mini ZOO - Fot: Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. 
Do 2 października będzie można zobaczyć zwierzęta domowe Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Później zostaną one przeniesione w cieplejsze miejsce, gdzie spędzą jesień i zimę. Mini-ZOO ponownie zostanie otwarte wiosną przyszłego roku, kiedy to pogoda będzie sprzyjać wylegiwaniu się na świeżym powietrzu. W chorzowskim Mini-ZOO można zobaczyć kozy, owce, świnki, kury, gęsi, krowę szkocką i inne zwierzęta udomowione.

2 października w Śląskim ZOO rozpocznie się zbiórka żołędzi. Akcji towarzyszyć będzie konkurs przeznaczony dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Szczegóły konkursu na razie nie są znane, natomiast wiadomo, że potrwa on do 20 października. Ogród podkreśla, by nie przynosić kasztanów. 

29 września 2017

W pszczyńskiej zagrodzie żubrów urodziły się żubry.

Młode żubry w zagrodzie w Pszczynie. Fot: Pokazowa zagroda żubrów w Pszczynie. 
O dwa młode byczki powiększyło się stado pokazowej zagrody żubrów w Pszczynie. Pierwszy przyszedł na świat 1 sierpnia, natomiast drugi 1 września. Ciekawe czy zwierzaki nieprzypadkowo wybrały taką właśnie o to datę narodzin (śmiech). Przez pierwsze tygodnie maluchy przebywały z matkami w zagrodzie kwarantannowej. Teraz można je zobaczyć na głównym wybiegu wraz z pozostałą resztą stada. W październiku zostanie zorganizowany konkurs na imiona dla żubrów. Zgodnie z zasadą panującą w zagrodzie mają się one zaczynać na litery PL. Obecnie pszczyńska zagroda posiada 9 żubrów.

28 września 2017

Bydgoskie ZOO zaprasza do akcji "Zbieramy żołędzie".

Dziki w bydgoskim ZOO. Fot: ZOO Bydgoszcz
Bydgoski Ogród Zoologiczny po raz kolejny ogłasza akcję "Zbieraj żołędzie dla zwierząt". Każdy kto przyniesie minimum 1 kg tego przysmaku i zostawi go na portierni weźmie udział w losowaniu darmowych biletów lub książek. Udział w akcji mogą wziąć nie tylko osoby indywidualne, ale i dzieci ze szkół i przedszkoli. Akcja potrwa do 10 listopada, natomiast wręczenie nagród odbędzie się 30 listopada. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Żołędzie to ulubiony przysmak dzików, danieli, jeleni i łosi. Wszystkie te zwierzaki można zobaczyć w bydgoskim ZOO.

27 września 2017

Za trzy lata w łódzkim ZOO powstanie Orientarium.

Nowe wejście do ZOO 
Łódzki Ogród Zoologiczny podpisał wczoraj umowę z firmą, która w przeciągu trzech lat wybuduje najnowocześniejsze w Europie Orienatrium. Inwestycja składać się będzie z nowoczesnych pawilonów i wybiegów dla zwierząt wodno-lądowych Azji. Ponadto powstanie mała architektura i nowoczesne wejście do ogrodu. Dzięki tej inwestycji ZOO zmieni się nie do poznania. Warto dodać, że w całej jego 80 letniej historii nigdy nie doszło do poważnych inwestycji, które pozwoliłby na polepszenie warunków życia zwierząt. Dzięki Orientarium ZOO ma szansę zdobyć nowych zwiedzających i stać się ulubionym miejscem wypoczynku Łodzian jak i turystów z kraju i zagranicy. 

Orientarium dla łódzkiego ZOO zbuduje firma Mosty Łódź, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę. Koszt całej inwestycji wyniesie 262 miliony złotych. Pod inwestycje zostanie przeznaczona połowa obecnej powierzchni ogrodu. Powstanie także zaplecze gastronomiczno-rekreacyjne. 

Dzięki inwestycji łódzkie ZOO wzbogaci się o nowe gatunki zwierząt takie jak orangutany, pantery mgliste, rekiny, langury, gibbony, słonie, szpaki balijskie. Ponadto w Orientarium zamieszkają zwierzaki, które już dziś można zobaczyć w Łodzi. Mowa o dzioborożcach, płaszczkach i niedźwiedziach malajskich. 

Łódzkie ZOO liczy na to, że dzięki Orientarium wzrośnie liczba odwiedzających ZOO. Wrocławskie ZOO dzięki Afrykarium zyskało miliony nowych gości. Miejmy nadzieję, że tak samo będzie w Łodzi. 

ZOO widziane z lotu ptaka

Rekiny

Wybieg słoni. 

25 września 2017

Antylopy oryks szablorogi w polskich ogrodach zoologicznych.

Oryks szablorogi w ZOO Leśne Zacisze w Lisowie koło Kielc. 
Oryksy szablorogie to zwierzęta, które w naturalnym środowisku zostały wytępione do zera. Próba przywrócenia gatunku naturze nie powiodła się sukcesem. Miejscowi urządzili polowanie na te przepiękne zwierzęta. Obecnie można je oglądać tylko w ogrodach zoologicznych. W Polsce hodowane są w Lisowie koło Kielc, Chorzowie, Opolu, Łodzi, Warszawie, Płocku, Zamościu, Gdańsku oraz w Mostach koło Świebodzina. Z tego co wiem możemy je także podziwiać w Borysewie (widnieją na mapie ZOO. Podczas naszej majowej wycieczki nie było o nich wzmianki na wybiegu) oraz Poznaniu (po tym jak odebrano je z prywatnej hodowli).

24 września 2017

Zwiedzamy jedyne ZOO na Litwie.

Żubr
Ogród Zoologiczny w Kownie na Litwie jest jedynym tego typu miejscem w całej republice. ZOO nie zajmuje zbyt dużej powierzchni. Położony jest w zacisznym miejscu w południowo-zachodniej części miasta w dębowym zagajniku. ZOO zostało otwarte w 1938 roku przez wybitnego litewskiego zoologa Tadasa Ivanauskasa. Początkowo można było zobaczyć 150 zwierząt przedstawicieli 40 gatunków. Jak na tamte czasy kolekcja ZOO była bogata. Czasy wojny i przyłączenie Litwy do ZSRR nie sprawiły zahamowania rozwoju ZOO. W 1960 roku w ogrodzie żyło już 400 zwierząt 100 gatunków. Dziś ZOO może się poszczycić 270 gatunkami zwierząt co daje 2800 sztuk.

Na dzień dzisiejszy ZOO w Kownie zajmuje powierzchnię 15,9 ha. Wiele gatunków zwierząt mieszka w ciasnych klatkach lub ich wybiegi nie są na tyle wystarczające by zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Władze ogrodu mają plany modernizacji obiektu, ale ze względu na brak funduszy nie da się rozpocząć inwestycji.

Osoby, które miały okazję zobaczyć ZOO uważają, że układ alejek jest niewygodny dla zwiedzających. Ciężko jest się sprawnie poruszać po ogrodzie przez co zwiedzanie jest utrudnione.

Obecnie w ogrodzie zobaczymy następujące gatunki zwierząt:
pawiany, kapucynki, uisititi, tamaryny, antylopy gnu, wielbłądy dwugarbne, gwanako, kozy, owce grzywiaste arui, mundżaki chińskie, lamy, tapiry anta, osły, pekari obrożne, hipopotamy karłowate, kuce, żyrafy, zebry, renifery, tary, takiny, żubry, owce, kułany, tygrysy, wilki polarne, borsuki, skunksy, hieny, foki, fretki, wilki grzywiaste, lisy polarne, lwy, manule, ostronosy rude, żbiki, szopy, rysie, wilki europejskie, lisy, pantery śnieżne, wydry, chomiki, badylarki, mary patagońskie, walabie benetta, nietoperze, małe ptaki ozdobne, papugi (kilka gatunków), bociany białe, bociany czarne, ibisy, orły, sępy, dzikie kaczki, łabędzie czarne, łabędzie nieme, dzikie gęsi, pelikany, bażanty, pawie, sowy, owady, węże, żółwie, jaszczurki, żaby, ryby.

Bilet do ZOO dla osoby dorosłej kosztuje 5 euro, dla dziecka 3 euro.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie ZOO. Kliknij TUTAJ.

Mapa ZOO

23 września 2017

Gdzie mieszkają urodzone w warszawskim ZOO nosorożce?

Fot: ZOO Fleche. Pobrano z profilu ZOO Warszawa
Do tej pory w stołecznym ogrodzie zoologicznym rodziły się tylko samce nosorożca indyjskiego. Dlatego też ZOO po osiągnięciu przez nich odpowiedniego wieku oddało je do innych placówek. Byś I mieszka w ZOO du'Bassin Arcachon i od dwóch miesięcy ma dwóch współlokatorów. Swój wybieg dzieli z dwoma innymi samcami. Młodszy brat Bysia I - Bysio II też wyjechał do Francji. Można go zobaczyć w ZOO de la Fleche. Swój dom dzieli z młodszym kolegą o imieniu Bali.

Warszawskie ZOO oczekuje kolejnych narodzin nosorożca indyjskiego. Termin porodu przewidziany jest na kwiecień przyszłego roku. Ciekawe czy na świat przyjdzie Byś III czy też może samiczka. Pracownicy ZOO już teraz nie mogą się doczekać rozwiązania zagadki.

Nosorożce w stołecznym ZOO zajmują wybieg przy alej wschodniej na przeciwko słoniarni. Kilkanaście lat temu ich dom służył słoniom, a później wielbłądom.

Zdjęcie pobrano z profilu ZOO Warszawa

22 września 2017

Zamojskie ZOO szykuje się do nowych inwestycji.

Wizualizacja Fot: zamosc.naszemiasto.pl 
Jak podają lokalne media Ogród Zoologiczny w Zamościu szykuje się do kolejnych inwestycji. Tym razem w jednym czasie powstaną pawilony wraz z wolierami i wybiegami dla zwierząt Afryki, Azji i Ameryki. Władze Zamościa podpisały już pre-umowę z Urzędem Marszałkowskim dotyczącą przygotowania projektu pozakonkursowego. Do końca września ma być on złożony w urzędzie. Projekt ogrodu znajduje się na liście strategicznej dlatego jest duża szansa na to, że ZOO pozyska pieniądze potrzebne do zrealizowania inwestycji. Wartość całego projektu nie przekracza 20 milionów złotych. Urząd mógłby zapłacić połowę ceny.

W ZOO powstanie zupełnie nowy kompleks podzielony na trzy bloki tematyczne. W pierwszym będzie można podziwiać zwierzęta Afryki ,w drugim Azji, a w trzecim Ameryki. W części azjatyckiej zostanie zbudowana hala wolnych lotów, czyli miejsce, gdzie goście będą mogły stanąć oko w oko z ptakami. W strefie azjatyckiej zobaczymy m.in. orłosępy i gorale. Pawilon Ameryki zamieszkiwać będą strusie nandu, mary patagońskie, leniwce, mrówkojady, wikunie i pieski preriowe. W strefie Afryki mieszkać będą m.in. świnie rzeczne, guźce i antylopy dikdik. Część wymienionych gatunków zwierząt już teraz można zobaczyć w Zamościu.

Nowe pawilony będą zbudowane tak, by zwierzęta, pracownicy i zwiedzający czuli pełen komfort. Powstaną nowe budynki gospodarcze wraz z kuchnią. Po rozbudowie ogród zatrudni nowych pracowników. Na ten moment planuje się zwiększyć zatrudnienie o 6-8 osób.

Termin realizacji projektu planowany jest na koniec 2019 roku.

Post napisany na podstawie artykułu, który ukazał się na stronie zamosc,naszemiasto.pl

Wizualizacja Fot: zamosc.naszemiasto.pl 

Wizualizacja Fot: zamosc.naszemiasto.pl 

Wizualizacja Fot: zamosc.naszemiasto.pl 

Wizualizacja Fot: zamosc.naszemiasto.pl 

Wizualizacja Fot: zamosc.naszemiasto.pl 

Wizualizacja Fot: zamosc.naszemiasto.pl 

21 września 2017

Nowi mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Fot: Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie wzbogacił się o parkę lwiatek złotogłowych. Lwiatki przyjechały do Chorzowa z niemieckiego ogrodu zoologicznego w Karlsruhe. Tomo to 8 letni samiec urodzony Apenhuel Primate Park w Holandii, natomiast samica, której imienia jeszcze nie zdradzono urodziła się w niemieckim Wuppertal ZOO. Zwierzaki zamieszkały w wolierze, która dotychczas była zajmowana przez żółwie pustynne.

Lwiatki złotogłowe w naturze możemy spotkać na niewielkim obszarze lasów tropikalnych Brazylii. Swoją złotą grzywę wykorzystują do obrony przed drapieżnikami. Małpki są wpisane na listę zagrożonych gatunków za sprawą nagminnej wycinki lasów oraz masowego polowania.

20 września 2017

W Naszym ZOO Zgorzelec/Görlitz urodził się jak, natomiast w Jantarze osiołek.

Oślica i jej maleństwo w Mini-ZOO w Jantarze. Fot: Mini-ZOO Jantar
W zeszłą sobotę w ogrodzie zoologicznym Zgorzelec/Görlitz na świat przyszedł jak. Mama i synek czują się dobrze, ale póki co przebywają w oddzielnej części wioski tybetańskiej. Na szczęście goście odwiedzający ZOO mogą zobaczyć matkę i jej maleństwo.

Do końca września w Mini-ZOO w Jantarze będzie można zobaczyć oślicę i jej maleństwo. Zwierzaki mają się dobrze i mimo niesprzyjającej pogody biegają po swoim wybiegu ciesząc się życiem.

19 września 2017

Poznaj najmłodszego flaminga z krakowskiego ZOO.

Pisklę flaminga różowego. Fot: ZOO Kraków. 
14 lipca pracownicy krakowskiego ogrodu zoologicznego umieścili w inkubatorze jajo flaminga różowego. Okres inkubacji trwał 30 dni. Pisklę po wykluciu ważyło zaledwie 95 gramów. Początkowo karmiony był 24 godziny dobę preparatami przeznaczonymi dla piskląt. Opiekunowie flaminga codziennie zabierają go na spacer, który korzystnie wpływa na formę ruchową ptaka i jego ogólną kondycję. W cieplejsze dni najmłodszy członek stada przebywa w specjalnej wolierze, która została ustawiona na wybiegu flamingów. Obecnie dwumiesięczny ptak waży 980 gramów i jest pod stałą opieką weterynaryjną.

18 września 2017

Jesień w ZOO Safari w Borysewie.

Bydło watussi - maj 2017. 
Jesień to czas kiedy z nieba częściej pada deszcz. Niesprzyjająca pogoda sprawia, że ogrody zoologiczne mają zdecydowanie mniej gości niż latem. ZOO Safari w Borysewie, aby przyciągnąć do siebie klientów przygotowało moc atrakcji. Jedną z nich jest darmowa przejażdżka ZOO kolejką. Przejazd bez uiszczenia opłaty będzie możliwy w chwili kiedy będzie padał deszcz. W pogodne dni korzystanie z kolejki będzie płatne. Ponadto przygotowano bilety rodzinne z rabatami. 

Patrząc na prognozy można powiedzieć, że wrzesień będzie deszczowy, natomiast październik zapowiada się słoneczny. Jak będzie naprawdę o tym przekonamy się niebawem. Jeśli rzeczywiście prognozy się sprawdzą to jesienią ZOO kiedy liście są kolorowe musi wyglądać zjawiskowo. 

17 września 2017

Jakie zwierzęta zobaczymy w ZOO Zgorzelec/Görlitz?

Wielbłądy, kozy i jak. Fot: ZOO Zgorzelec

 ZOO Zgorzelec/Görlitz znajduje się w centrum Görlitz . Na powierzchni kilku hektarów mieszka około 500 zwierząt kilkudziesięciu gatunków. Jednorazowy bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 5,90 euro, dla dziecka (3-16 lat) 3,90 euro. Ogród czynny jest codziennie od godziny 9:00 do 18:00. ZOO znajduje się przy ulicy Zittauer Str 43.
Na dzień dzisiejszy możemy zobaczyć następujące gatunki zwierząt:
Pieski preriowe, rysie, wielbłądy dwugarbne, świnie, szopy pracze, jeżozwierze, kozy, wydry, pandy małe, króliki, jaki, papugi, bociany, mundżaki, kangury, koziorożce alpejskie, owce, alpaki, krowy, kuce, osły, gęsi, sowy śnieżne, żurawie, siki wietnamskie, małe małpy, łabędzie, kury, orły, mangusty, manule, gazele dżejran, koczkodany zielonosiwe, makaki, koszatniczki, badylarki,, bażanty, węże i inne.

Więcej informacji znajdziecie klikając TUTAJ.

Gazele Dżejran. Fot: ZOO Zgorzelec

16 września 2017

Poznaj mieszkańców ZOOPARKU Berousek.

Kangury. Fot: ZOOPark Berousek. 
ZOOPark Berousek znajduje się w miejscowości Doksy w regionie libereckim w czeskiej republice. Na chwilę obecną w ogrodzie możemy zobaczyć tygrysy (w tym białe), lwy (w tym białe), lamparty, czarne pantery, ostronosy rude, makaki, wielbłądy dwugarbne, lamy, alpaki, antylopy gnu, antylopy nilgau, zebry, kangury, kucyki, świnie. kozy, króliki. ZOO można zwiedzać w terminie od 30 kwietnia do 30 września. W okresie wakacyjnym Park jest czynny od godziny 10:00 do 20:00, w pozostałych miesiącach do 18:00.

Dodatkowymi atrakcjami są:
przejażdżki na kucykach i wielbłądach, możliwość robienia zdjęć z małymi kotami drapieżnymi, karmienie zwierząt, karuzele, dmuchany plac zabaw.

Goście mogą skorzystać także z oferty gastronomicznej.

Zwierzęta z ZOO często są bohaterami filmów i seriali oraz sesji zdjęciowych.

Najbliżej do wsi Doksy mają mieszkańcy:
Doksy - Bogatynia - 66 km
Doksy - Jelenia Góra - 123 km

Wielbłąd podczas sesji. Fot: ZOOPark Berousek. 

15 września 2017

Wielbłądowate w polskich ogrodach zoologicznych.

Lamy w zamojskim ZOO 2017. 
Na dzień dzisiejszy w polskich ogrodach zoologicznych można zobaczyć lamy, alpaki, gwanako i wikunie. Lamy zobaczymy w Krakowie, Chorzowie, Opolu, Wrocławiu, Borysewie, Gdańsku, Bydgoszczy, Wilkowicach, Bałtowie, Zamościu, Jantarze. Gwanako podziwiać można w Krakowie, Chorzowie, Lisowie, Łodzi, Gdańsku. Alpaki mieszkają w Krakowie, Chorzowie, Opolu, Warszawie, Gdańsku, Lisowie, Wojciechowie, Bałtowie, Jantarze, Toruniu, Borysewie. Wikunie zobaczycie w Chorzowie, Opolu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie.

Lamy i alpaki kilka lat temu mieszkały także w płockim ZOO. W tym roku stołeczne ZOO zamieniło lamy na alpaki. 

14 września 2017

Dzień seniora w ostrawskim ZOO.

Antylopy Kob Nilowy w ZOO Ostrawa 2017.

W najbliższą sobotę w ostrawskim ogrodzie zoologicznym obchodzony będzie Dzień Seniora. Z tej okazji wszystkie osoby, które ukończyły 60 rok życia będą mogły zwiedzać ZOO bezpłatnie. Każdego roku impreza ta przyciąga tłumy gości nie tylko z Czech, ale i Polski. Osoby zainteresowane darmowym biletem muszą w kasie pokazać dowód osobisty, który pozwoli zweryfikować wiek. 

ZOO Ostrawa to 100 hektarowy park, gdzie zobaczymy kilkaset gatunków zwierząt z rożnych stron świata. Uzupełnieniem ogrodu jest bogata strefa botaniczna. W ZOO podziwiać można m.in. słonie indyjskie, żyrafy, hipopotamy nilowe, lwy, lamparty, pantery mgliste, niedźwiedzie himalajskie, szympansy, zebry Grevy'ego, antylopy oryks pręgoboki i wiele innych. 

13 września 2017

Gepardy przyjechały do gdańskiego ZOO.

Gepardy - Fot: ZOO w Gdańsku Oliwie. 
Do gdańskiego ZOO przyjechała para gepardów. Zwierzęta jutro o godzinie 12:30 po raz pierwszy wyjdą na główny wybieg. Gepardy uznawane są za najszybsze ssaki lądowe. Potrafią osiągnąć prędkość do ponad 100 km na godzinę. Niestety natura nie pozwoliła im długo utrzymywać tej prędkości. Kociaki szybko się męczą. Gepardy z natury są samotnikami, w pary łączą się tylko w okresie rozrodczym. W przypadku tych ssaków to samica dokonuje wyboru samca, z którym chce mieć dzieci.

12 września 2017

Nowości w egzotarium krakowskiego ZOO.

Drzewołazy Błękitne - Fot: ZOO Kraków. 
Krakowskie egzotarium wzbogaciło się o dwa nowe gatunki płazów - drzewołazy błękitne i wisłonogi brodatkowe. Ponadto do ZOO przyjechał kameleon lamparci - gad, którego do tej pory w Krakowie nie było. Wszystkie zwierzaki do stolicy Małopolski przyjechały z łódzkiego ogrodu zoologicznego.

Wisłonogi brodawkowe to płazy, które nazywane są  także żabami mszystymi. W naturze można je spotkać w lasach Wietnamu i Chin. Ich głównym pokarmem są bezkręgowce. Potrafią się maskować co pozwala im na łatwiejsze polowanie jak i obronę przed drapieżnikami. Ich ciało osiąga długość 8 cm.

Drzewołazy błękitne to mieszkańcy lasów Ameryki Południowej. To drugi gatunek, który wzbogacił płazią kolekcję krakowskiego ZOO. Gruczoły skórne produkują wydzielinę zawierającą trujące toksyny alkaloidy.

Kameleon lamparci - do Krakowa przyjechały dwa samce. Ich naturalnym środowiskiem są lasy północnego Madagaskaru. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Polują na owady, a samica potrafi złożyć nawet 50 jaj za jednym razem. Dorosłe jaszczurki osiągają 50 cm wzrostu.

11 września 2017

W województwie świętokrzyskim powstanie kolejne Mini-ZOO.

Antylopa Kob Liczi w ZOO Leśne Zacisze w Lisowie koło Kielc. 
Jak podaje lokalna prasa region świętokrzyski wzbogaci się o kolejne Mini-ZOO. Tym razem wejdzie ono w skład dużego kompleksu turystycznego, które powstanie w Skarżysku Kamiennej. Budowa Arki Noego ma się rozpocząć w przyszłym roku. Na razie nie wiadomo jakie zwierzęta będzie można zobaczyć w zwierzyńcu i ile powierzchni ono zajmie.

Obecnie w Świętokrzyskiem działa prywatne ZOO Leśne Zacisze w Lisowie koło Kielc, Zwierzyniec Bałtowski w Bałtowie koło Ostrowca i Mini-ZOO Kurozwęki z największą w Polsce zagrodą bizonów.

10 września 2017

Kura, która wychowuje pawie.

Kura, która wychowuje pawie. Fot: ZOO Safari Borysew
Kura z ZOO Safari Borysew świetnie odnajduje się w roli matki dla pawi. Dlaczego to właśnie kura wychowuje pawie? Pawie nie bardzo miały ochotę na to, by wysiadywać jajka, dlatego o pomoc poproszono kurę. Ta bez wahania się zgodziła. Nieswoje dzieci zaakceptowała jak swoje i nie przeszkadza jej to, że jej maluchy nie bardzo są podobne do niej.

Przy okazji informujemy o narodzinach kolejnego osiołka w Borysewie. Maluchy można zobaczyć na głównym wybiegu. Prawda, że są śliczne?

Nowo narodzony osiołek podczas karmienia. Fot: ZOO Safari Borysew

9 września 2017

Poznaj mieszkańców ogrodu zoologicznego Wilkowice.

Mary Patagońskie dzielą swój wybieg z Mundżakami i Walabiami. 
Ogród Zoologiczny w Wilkowicach koło Tarnowskich Gór jest prywatnym parkiem, który oprócz placu zabaw, gastronomi, plaży, stadniny konnej, parku linowego posiada zwierzyniec. Można tutaj zobaczyć następujące gatunki zwierząt: 
jelenie szlachetne, jelenie wschodnie, daniele, muflony, antylopy sitatunga, antylopy eland, antylopy nilgau, antylopy garna, antylopy kob liczi, antylopy gnu pręgowane, lamy, wielbłądy dwugarbne, kozy kilku ras, owce kilku ras, kuce, osły, pekari obrożne, mary patagońskie, walabie Benetta, mundżaki chińskie, strusie emu, strusie nandu, pieski preriowe, nutrie, łabędzie czarne, łabędzie nieme, papużki faliste, papugę ararauna, papużki nierozłączki, bażanty, kilka gatunków kur ozdobnych, gęsi, indyki, kaczki, świnie zwisłobrzuche, jeżozwierze, surykatki, szopy pracze, króliki, świnki morskie, żółwie, szynszyle, marmozety, uisititi białouche, pawie.  

Wszystkie zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki do życia, duże wybiegi, domki. Ogólnie ZOO jest czyste i godne polecenia. Szczegółowa relacja z naszej wizyty dostępna jest TUTAJ.

7 września 2017

Zwiedzamy ZOO w Lublanie.

Fot: MojVideo.com
Ogród Zoologiczny w Lublanie zajmuje powierzchnię 20 ha. Na chwilę obecną ZOO zamieszkuje około 500 zwierząt. Początki ogrodu sięgają 1949 roku kiedy to w centrum miasta stanęły pierwsze klatki. W 1951 roku zostały one przeniesione do Parku Tivoli, gdzie ZOO znajduje się do chwili obecnej. Dzięki dużej ilości drzew można poczuć się tak jak w środowisku naturalnym zwierząt. Wybiegi zostały zbudowane w taki sposób, by przypominać zwierzętom ich naturalne środowisko. W ogrodzie można zobaczyć sporo zwierząt udomowionych, do których można wejść na wybieg. Zwierzaki są łagodne, dlatego dają się pogłaskać i nakarmić. Na uwagę zasługuje wybieg dla rysia. Został on tak zbudowany, że zwierze ma jak u siebie w domu, natomiast goście z tego powodu mają problem z jego wypatrzeniem. Karmienie zwierząt odbywa się na oczach publiczności. Za dodatkową opłatą sami możemy nakarmić zwierzaka.

We wrześniu ogród czynny jest od godziny 9:00 do 18:00, natomiast w październiku do 17:00. Osoba dorosła za bilet jednorazowego wstępu płaci 8 euro, dzieci 5,50 - 7 euro. Dzieci do lat 2 wchodzą bezpłatnie. Opłata za wstęp psa wynosi 2 euro. Dodatkowy karnet na karmienie zwierząt kosztuje 5 euro. Do ZOO dojedziecie autobusem linii numer 18.

Na chwilę obecną w ogrodzie zobaczymy tygrysy, gibbony, niedźwiedzie brunatne, antylopy kob liczi, mary patagońskie, gepardy, słonie indyjskie, pandy małe, bobry, szympansy, tamaryny, żyrafy, lamparty perskie, wielbłądy, zebry, uchatki kalifornijskie, wilki, surykatki, rysie, kapibary, sajmiri, kangury, koziorożce, wari czarno białe, jelenie, daniele, gwanako, strusie emu, strusie nandu, strusie afrykańskie, bociany białe oraz zwierzęta domowe.

Jak sami widzicie zwierząt może nie ma zbyt wiele, ale mimo wszystko warto tutaj zajrzeć podczas podróży do stolicy Słowenii.

Mapa ZOO.

Zwiedzanie ogrodu jest łatwe. 

6 września 2017

Nagroda dla krakowskiego ZOO.

Basen pingwinów w krakowskim ZOO. Fot: ZOO Kraków. 
Ogród Zoologiczny w Krakowie otrzymał główną nagrodę w konkursie "Modernizacja Roku 2016", za budowę wybiegu wraz z basenem i zapleczem technicznym dla pingwinów Humboldta. Nagrodę odebrano 24 sierpnia w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obecnie na terenie ZOO trwa modernizacja domu i wybiegu dla zebr.

5 września 2017

Wielbłądy w polskich ogrodach zoologicznych.

Dromadery w Gdańskim ZOO. 
Wielbłądy to bardzo popularne zwierzęta w ogrodach zoologicznych. W Polsce możemy je zobaczyć w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Borysewie, Wrocławiu, Łącznej, Wilkowicach, Opolu, Chorzowie, Krakowie, Lisowie, Bałtowie, Wojciechowie, Zamościu.

Wielbłąda jednogarbnego zobaczycie w Gdańsku, Wrocławiu i Borysewie. Kilka lat temu mieszkały także w ogrodach zoologicznych w Krakowie i Chorzowie.

Wielbłądy dwugarbne kiedyś można było zobaczyć także i w Płocku.

4 września 2017

Zobacz jakie zwierzęta czekają na Ciebie w Mini-ZOO w Koninie.

Jak Fot: Parki i Ogrody.
Mini ZOO w Koninie powstało w 1975 roku, choć już wcześniej na terenie parku hodowano pawie. Pierwszym mieszkańcem ogrodu był osioł sprowadzony z poznańskiego ZOO. 10 lat później do stawu wpuszczono karpie i dzikie ptaki wodne takie jak kaczki krzyżówki, bernikle i łabędzie. Dodatkową atrakcją była sarna. W 1986 roku zbudowano również wybieg dla danieli, po którym to biegają one do dnia dzisiejszego. W 1988 roku otwarto woliery i pozostałe wybiegi dla zwierząt kopytnych. Większość z nich przyjechała do Konina z poznańskiego ZOO. Ogród również sprawdził kilka zwierząt z ZOO we Wrocławiu i z prywatnych hodowli. Na chwilę obecną w konińskim ZOO zobaczymy następujące gatunki zwierząt:
alpaki, daniele, kozy syryjskie, osły, kuce, siki wietnamskie, jaki, konie Przewalskiego, konie arabskie, dziki, świnki wietnamskie, kozy karłowate, sarny, strusie emu, pawie, bażanty, kiściec srebrzysty, indyki, kury ozdobne, łabędzie, perlice, bociany, gęsi, papugi, gołębie.

3 września 2017

Zwierzęta z Bałtowa.

Stado Jeleni szlachetnych na Górnym Zwierzyńcu, 
Wczoraj miałem okazję zobaczyć Zwierzyniec Bałtowski, który dzieli się na Górny i Dolny. Górną część zwiedza się autobusem, gdzie zwierzęta na ogromnych wybiegach ogląda się z za szyb. Tutaj widziałem jaki, żubry, antylopy nilgau, jelenie szlachetne, daniele, lamy, alpaki, dziki, kozy, owce, wielbłądy dwugarbne, krowy zebu, bydło watussi, krowy szkockie, strusie emu i afrykańskie. Dolną część zwierzyńca zwiedza się pieszo. Podziwiałem bażanty, papugi, sowy, żurawie, pawie, dzikie kaczki, dzikie gęsi, kury ozdobne, gołębie, indyki,  mary patagońskie, skunksy, szopy pracze, jenoty, jeżozwierze, fretki, ostronosy rude, wiewiórki, makaki magot, osły domowe, daniele, alpaki, krowy domowe, muflony, owce, kozy i kuce. Zwierzaki mają zapewnione odpowiednie warunki do życia.

1 września 2017

Jaki jest sens istnienia ZOO?

Łoś w opolskim ZOO. Czy niebawem będzie je można obejrzeć tylko w ZOO? 
Rolą współczesnych ogrodów zoologicznych jest ratowanie dzikich zwierząt przed zagładą. Do dziś dzięki ZOO na wolność udało się wypuścić zwierzęta skrajnie zagrożone wyginięciem. Niestety nie wszystkie przeżyły. Przykładem mogą być oryksy szablorogie. Ich pojawienie się na pustyni sprawiło, że lokalni kłusownicy odstrzelali wszystkie zwierzęta. Gdyby nie ZOO oryksów szablorogich dziś by już nie było.

Dziś rano otrzymałem wiadomość, że ministerstwo środowiska wydało zgodę na odstrzał łosi w naszym kraju. Tak się zastanawiam po co te wszystkie akcje ekologów, że w prywatnych ZOO, cyrkach zwierzętom dzieje się krzywda skoro na tej cudownej wolności do zwierząt strzela się w celach sportowych? Dlaczego tutaj nikt nie walczy o to, by zwierzęta mogły cieszyć się wolnością? Obłuda ludzka nie zna granic. Ludzie robią biznes na zwierzętach i tylko to się dla nich liczy. Zawsze powtarzałem, że największym wrogiem zwierząt jest wolność. To właśnie w polskich lasach, na naszych łąkach dochodzi do masowego mordu zwierząt. Wcześniej zabijali tylko kłusownicy, dziś robią to także politycy. Pamiętajmy, że zabijając zwierzęta, zabijamy siebie.

Według mnie w każdym ogrodzie zoologicznym powinny stanąć tablice informujące o tym jak polski rząd morduje zwierzęta. Każdego dnia ginie ich kilkaset. Wydawało mi się, że sport to bieganie, granie w piłkę, pływanie itd. Nie wiedziałem, że sportem można nazwać strzelanie do zwierząt. Jeszcze nie tak dawno widziałem zdjęcia z odstrzału bażantów. Minister świetnie się przy tym bawił. W powiecie tarnowskim miało dojść do zabicia bobrów, bo te przeszkadzały ludziom. Wydano też zgodę na odstrzał jeleni. Teraz przyszedł czas na łosie, a jutro na żubry, rysie, żbiki, niedźwiedzie?

Obecny rząd dopuścił się nie tylko łamania konstytucji i zasad demokratycznego Państwa, ale też mordu na niewinnych zwierzętach. Prawo i Sprawiedliwość musi podać się do dymisji, a nowa władza powinna ich osądzić i wsadzić do więzień.

Ogrody zoologiczne na całym świecie nie dadzą rady uratować zwierząt jeśli rządy Państw będą wydawać zgodę na mordowanie zwierząt dla zabawy. Zwierzęta nie są naszą własnością!!! Gardzę tymi którzy zabijają zwierzęta. Niech sumienie was gryzie do końca waszych dni.

Teraz musimy zrobić wszystko, by uratować polskie zwierzęta przed pisowską bronią.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.