30 czerwca 2017

Słonie w polskim ZOO.

Fot: Słoń afrykański w warszawskim ZOO. Fot: Erwin
Słonie to największe ssaki lądowe świata, które przykuwają największą uwagę gości polskich ogrodów zoologicznych. Nie każde ZOO ma je w swojej kolekcji. Na dzień dzisiejszy słonie podziwiać możemy w Krakowie (2 indyjskie), w Chorzowie (2 indyjskie), Wrocławiu (2 słonie indyjskie), w Poznaniu (nie znam liczby - słonie afrykańskie), w Płocku (2 słonie indyjskie), w Warszawie (4 słonie afrykańskie) i Gdańsku (1 słoń indyjski i jeden słoń afrykański). Jeszcze dwa lata temu słonia można było zobaczyć w Łodzi. Magda odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.

Niestety polskim ogrodom zoologicznym tylko raz udało się rozmnożyć tego pięknego ssaka. Przed wybuchem II wojny światowej w Warszawie na świat przyszła słonica indyjska, której nadano imię Tuzinka. Gdy wybuchła wojna zwierze zostało wywiezione do Niemiec. Do dziś nie znane są losy Tuzinki. O tych wyjątkowych narodzinach można przeczytać w przewodnikach warszawskiego ZOO.

Obecnie trwa masowe polowanie na słonie w ich naturalnym środowisku. Kłusownicy zabijają je dla cennych kłów, które na czarnym rynku kosztują krocie. Świat robi wszystko, by uratować słonie przed zagładą, jednak na wszelkiego rodzaju działania potrzebne są pieniądze, a te nie zawsze są. W Afryce słonie występują w stanie dzikim, natomiast w Azji ludzie udomowili słonia i zwierze wykorzystują do ciężkiej pracy w rolnictwie. Słonie afrykańskie od indyjskich różnią się wielkością i budową ciała. Zauważyłem, że indyjskie są okrąglejsze, mają mniejsze kły i uszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.