Fot: ZOO Płock |
Wspomniane przeze mnie samice urodziły się w 2016 roku w ogrodzie zoologicznym w Jarvso (Szwecja). Dołączyły one do pary reniferów tego samego podgatunku. Renifery fińskie nazywane też leśnymi są największymi przedstawicielami swojego gatunku i jedyne, którym grozi całkowita zagłada. Płockie ZOO jako pierwsze i jak na razie jedyne podjęło się w hodowli tego gatunku. Zwierzęta trafiły do Płocka dzięki głównemu koordynatorowi tego gatunku, który jakiś czas temu zdecydował się powierzyć płockiemu ZOO hodowlę tych zwierząt. Młode renifery, które w przyszłości urodzą się w Płocku wyjadą do innych ogrodów zoologicznych w Europie, gdzie wzbogacą tamtejsze hodowle.
Pierwsze renifery trafiły do Płocka w 2015 roku. Samiec miał wówczas 3 lata, a samica 2. Zwierzęta te przebywały wcześniej w ogrodach zoologicznych w Rotterdamie i Berlinie.
Głównym naturalnym siedliskiem reniferów fińskich jest Finlandia i Rosja. Oba kraje współpracują ze sobą i robią wszystko, by gatunek ten przetrwał w naturze. Zwierzaki zostały wpisane do czerwonej księgi skrajnie zagrożonych wyginięciem zwierząt. W środowisku naturalnym renifery tworzą stada liczące około 40 osobników. Zimą można je spotkać w lasach gdzie żywią się mchem i porostami, natomiast latem na bagnach gdzie spożywają trawę i turzycę.
Wybieg reniferów został włączony do zimowej trasy zwiedzania. Polega ona na tym, by goście bez problemu trafili do zwierząt lubiących zimno, które przy niskich temperaturach spędzają czas na zewnątrz. Trasa jest specjalnie oznakowana, a jej inauguracja odbędzie się 10 grudnia. Obok reniferów na trasie tej zobaczymy m.in. pantery śnieżne i tygrysy syberyjskie.
W płockim ZOO byliśmy w sierpniu tego roku i niestety reniferów nie udało nam się zobaczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.