26 grudnia 2017

Jakie ZOO mają mieszkańcy Kijowa?

Fot: Wikimedia
Ogród Zoologiczny w Kijowie na Ukrainie został ufundowany w 1908 roku przez Klub Natury i był finansowany przez osoby prywatne. Na początku swojej działalności ZOO miało problemy lokalowe dlatego hodowano w nim zaledwie 17 gatunków zwierząt. Podczas zimy zwierzęta były trzymane w głównym magazynie dworca kolejowego w Kijowie. Tak się działo ze względu na to, iż nie udało się wybudować zimowych schronień na terenie ogrodu. Ostatecznie schron znalazł się w ogrodzie botanicznym. W czasie gdy ZOO dobrze działało zwiększyła się liczba prezentowanych gatunków zwierząt.

4 lata po ufundowaniu ogrodu, ZOO otrzymało dodatkowe tereny na obrzeżach miasta. W 1914 roku gdy nasilił się konflikt między Ukrainą a Rosją rozwój ogrodu został zahamowany. Dopiero po rewolucji ZOO zaczęło się rozwijać. W latach 40 XX wieku Kijów był okupywany przez nazistów. Teren ZOO służył jako niemiecki garnizon. W tym czasie zwierzęta wyjechały poza miasto, a po wojnie wróciły do ogrodu.

W 1970 roku do użytku oddano ogromny pawilon dla ptaków. Do dziś uznawany jest za największy na starym kontynencie. W 1982 roku powstała wyspa dla zwierząt, która oddzielona od gości była tylko kanałami. Na wyspie znajdywały się m.in. domy dla kotowatych. W 1996 roku ZOO zostało przyłączone do Europejskiego Towarzystwa Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Członkostwo zostało odebrane w 2007 roku. Do 2012 roku ZOO nie mogło się ubiegać o to, by ponownie zostać członkiem wcześniej wymienionej organizacji.

Obecnie ZOO zajmuje obszar 40 ha. W ogrodzie można zobaczyć około 2000 gatunków fauny i 130 gatunków roślin, które upiększają ZOO.

ZOO w Kijowie nie tylko pokazuje zwierzęta, ale także zajmuje się prowadzeniem badan nad aklimatyzacją, reprodukcją i zachowaniem dzikich zwierząt takich jak tygrysy, bizony czy konie Przewalskiego.

Wieloletnim dyrektorem ZOO był Pan Wenanty Brudziński, który był pierwszym dyrektorem warszawskiego ZOO.

W Kijowskim ZOO zobaczymy m.in. żbiki, szopy pracze, ostronosy rude, słonie indyjskie, jelenie europejskie, tygrysy, lwy, hieny pręgowane, kapucynki czubate, żyrafy, goryle, wilki, rysie, zebry, niedźwiedzie, szympansy, pelikany, flamingi, orły, sępy, dzioborożce, kazuary i inne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.