3 grudnia 2018

Nr 1/2018 - Fani ZOO - Jedyny w Polsce tygodnik zoologiczny.

Orzeł w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. 
Wstęp: 
Szanowni czytelnicy :)
Mam zaszczyt oddać w wasze ręce pierwsze wydanie mojego internetowego tygodnika zoologicznego. Znajdziecie tutaj aktualności ze świata polskich jak i zagranicznych ogrodów zoologicznych. Ponadto przygotowałem dla was nowe działy, które mam nadzieję przypadną wam do gustu. Nie zapomniałem także o multimediach, które tak chętnie oglądaliście. Praca na tym Blogu to dla mnie ogromna przyjemność. Cieszę się, że mogę się w wami podzielić swoją pasją, wrażeniami i przemyśleniami. Mam nadzieję, że moja praca w jakiś sposób was inspiruje i zachęca do odwiedzin miejsc, które dotychczas opisywałem. Korzystając z okazji chciałbym przypomnieć, że nawiążę stałą współpracę z osobami kochającymi zwierzęta i lubiącymi ogrody zoologiczne. Korespondenci terenowi są tu mile widziani. Osoby zainteresowane proszę o kontakt mailowy na adres erwin19@interia.eu. Życzę wszystkim przyjemnej lektury.

Następny numer ukaże się w poniedziałek 10 grudnia. 

A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I 

Wojciechów - do tego prywatnego ZOO przyjechały dwie samice lemura białogłowego. W przyszłości zamieszkają na obszernym wybiegu wraz z lemurami katta i dwoma innymi gatunkami, które zostaną sprowadzone do ZOO. Nowych lokatorów będzie można zobaczyć dopiero wiosną przyszłego roku. 

Obecnie ZOO przechodzi proces modernizacyjny. Oznacza to, że stare i niefunkcjonalne klatki zostały zburzone, a na ich miejscu powstają duże przestronne woliery lub wybiegi. Niebawem ruszy przebudowa wybiegów dla szopów praczy i jeżozwierzy. Ponadto gruntowny remont przejdą woliery dla ptaków drapieżnych.

Na ten moment ogród jest nieczynny dla zwiedzających. Właściciele zapowiadają, że w nowym sezonie istnieje szansa na powiększenie ZOO. 

Fot: ZOO Wojciechów. 


Borysew - niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że dyrekcja ogrodu postanowiła zakończyć tegoroczny sezon. Obecnie ZOO jest nieczynne. Miejmy nadzieję, że wiosna przyjdzie szybko i na wybiegach znów zobaczymy zwierzęta.

Na stronie internetowej ogrodu możecie zamówić kalendarze na 2019 rok

Kraków - w kasie ogrodu możecie kupić kalendarz 2019 ze zdjęciami zwierząt, które w tym roku przyszły na świat w tej placówce. Ponadto można kupić nowy przewodnik po ZOO oraz książkę "Maluchy Krakowskiego ZOO". Autorem tych pozycji jest dr. Józef Skotnicki - dyrektor ZOO. 

Okładka książki - fot: ZOO Kraków 
Jihlava - jedno z tamtejszych centrów handlowych obchodziło swoje dziesięciolecie. Z tej okazji galeria podarowała ZOO kilkanaście roślin. Przy ich sadzeniu byli obecni pracownicy centrum handlowego, ogrodu zoologicznego oraz przedstawiciele miasta Jihlava. Owoce i liście tych roślin w przyszłości posłużą jako karma dla zwierząt. Sadzonki posadzono obok wybiegów dla zwierząt drapieżnych.

Ogród wzbogacił się również o samca aligatora chińskiego. Gad do Czech przyjechał z dalekiej Japonii. 

Fot: ZOO Jihlava

Fot: ZOO Jihlava. 


Łódź - 29 listopada na terenie ZOO odbyła się impreza Andrzejkowa. Motywem przewodnim było hasło "Rola zwierząt w wierzeniach i wróżbach". Uczestnicy spotkania poznali zwierzęce horoskopy, słowiańskie obrzędy i nietypowe wróżby Andrzejkowe. Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku i przepowiadania przyszłości. Gościem specjalnym była dyplomowana wróżka Angelika Lenartowicz. Udział w imprezie był bezpłatny, jednak wymagane było kupno biletu. Na zakończenie goście mogli podziwiać zwierzęta wieczorową porą. 

Wrocław - na świat przyszły cztery sajmiri wiewiórcze. Małpki te są częstymi ofiarami bezmyślności człowieka. Przemysł kosmetyczny testuje na nich swoje produkty. W naturze grozi im utrata siedlisk. 

Fot: ZOO Wrocław 
Warszawa - 2 grudnia w pawilonie ptaszarni odbyły się huczne 8 urodziny niedźwiedzi polarnych. Uczestnicy zabawy spotkali się z opiekunami zwierząt, którzy opowiedzieli o och zwyczajach, pochodzeniu itp.

Stołeczne ZOO wzbogaciło się również o kusacze pampasowe. Ptaki obecnie przebywają na zapleczu ptaszarni. Po krótkiej kwarantannie zamieszkają wspólnie z guirami Kusacze do Warszawy przyjechały z Holandii. W grudniu do trzyosobowej grupy ma dołączyć kolejny samiec.

Radni Platformy Obywatelskiej zapytali sekretarza miasta jakie są plany wobec ZOO na najbliższe cztery lata. Ratusz odpowiada, że w ogrodzie powstanie oceanarium, wybieg afrykański, boczne alejki zostaną wyremontowane, wybudowane zostaną nowe wybiegi dla lwów i tygrysów. Przypomnijmy. W 2016 roku ogród musiał opuścić rekin, który nie mieścił się w swoim akwarium. Jego miejsce zajęły płaszczki i miniaturowy rekin bambusowy. Wyjazd rekina na Węgry spowodował, że coraz głośniej zaczęto mówić o powstaniu w stolicy oceanarium z prawdziwego zdarzenia.

Ekspertyza historyczna wykazała, że wybiegi dla niedźwiedzi polarnych, lwów i tygrysów są w złym stanie technicznym. ZOO planuje wybudowanie nowych.

W ZOO ma powstać również nowoczesny wybieg dla zwierząt afrykańskich. Ma być on wzorowany na wrocławskim Afrykarium, które co roku przyciąga tłumy odwiedzających.

Ratusz zapowiada także remont alejek bocznych. Mają być one przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym roku z okazji 90 urodzin ogrodu placówka otrzymała wyremontowaną aleję główną oraz nowe drzewa. Ponadto w ZOO ma powstać pawilon edukacyjny, socjalny i szklarnia. W tej ostatniej będą hodowane rośliny dla ozdoby i te, które posłużą za pokarm dla zwierząt.

Zmieni się także plac zabaw, który na obecną chwilę nie spełnia wymogów technicznych. Nowy plac ma być drewniany, ekologiczny posiadający elementy animalistyczne.

Na koniec cały teren ogrodu ma być objęty monitoringiem. Dzięki temu ma się zwiększyć bezpieczeństwo zwiedzających jak i zwierząt.

Na ten moment nie podano konkretnych terminów realizacji tych wszystkich zadań.

Wiosną przyszłego roku do Warszawy mają przyjechać binturongi.

Pacanów - do 2020 roku na terenie Europejskiego Centrum Bajki ma powstać mini - zoo. Zwierzyniec będzie jedną z atrakcji wielkiego bajkowego projektu, którego budowa ruszy wiosną przyszłego roku.

Poznań - prokuratura bada sprawę wykastrowania dwóch tygrysów i antylopy. Zwierzęta prawnie nie należą do ogrodu zoologicznego, tylko do hodowcy zwierząt z Pyszącej. Dyrekcja ZOO tłumaczy, że zwierzęta były agresywne wobec siebie i dlatego dla ich dobra postanowiono przeprowadzić zabieg. Z tą opinią nie zgadzają się internauci, którzy skrytykowali działania pracowników ZOO.

Płock - 9 grudnia na terenie ogrodu zoologicznego odbędzie się festyn rodzinny. Uczestnictwo w pikniku jest bezpłatne, jednak wymagany jest bilet wstępu do ZOO. W programie warsztaty plastyczne ozdób choinkowych, świąteczna poczta (napisz i wyślij list do św. Mikołaja), konkurs plastyczny "Zimowy krajobraz", rysunkowa "niekończąca się historia", Festiwal Zorzy Polarnej, spacer zimową trasą zwiedzania godz. 12:30. Impreza odbędzie się w pawilonie herpetarium.

Z  O  O       T  U  R  Y  S  T  Y  K  A 

W miejscowości Radymno na Podkarpaciu mieści się kompleks turystyczny o nazwie "Dwór Kresowy". W jego skład wchodzi "mini ogród zoologiczny", który obecnie jest w fazie rozwoju. Obecnie na terenie 7 hektarów hodowanych jest kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Wśród nich są łosie, renifery, kozy, daniele, konie, krowy i barany. W najbliższym czasie do ogrodu mają przyjechać żubry, pawie, strusie i kury ozdobne. W dalszych planach jest budowa wybiegu dla lwów. 

Obecnie mieszkające zwierzęta mają do swojej dyspozycji obszerne wybiegi. 

Fot: Dwór Kresowy. 
Więcej informacji na temat Dworu znajdziecie klikając TUTAJ. 

Niestety w sieci nie ma zbyt wielu informacji na temat tej placówki. Ostatnie filmiki jakie znalazłem zostały nagrane trzy lata temu. Dlaczego więc mając tak mało informacji postanowiłem mimo wszystko napisać o tej placówce? Ponieważ uważam, że jest to doskonałe miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Maluchy mogą zacząć poznawać pierwsze zwierzęta, dotknąć je i nakarmić. Jak naprawdę jest w Dworze Kresowym dowiecie się w chwili kiedy już tam dotrzecie. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy też pytań najlepiej skontaktować się z obsługą hotelu, która z pewnością udzieli wam szczegółowych informacji. 

Będąc na Podkarpaciu możecie również zajrzeć do zwierzyńca w Lisznej. Zobaczycie tam daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy, jenoty, susły, nutrie, surykatki, fretki, świnki morskie, pawie, bażanty, dzikie kaczki, sowy, gęsi, przepiórki, nandu szare. Do zwierzyńca dojazd jest łatwy. Wystarczy kierować się w stronę miejscowości Cisna na trasie do Komańczy. Przed stacją Bieszczadzkiej kolei Leśnej należy skręcić w lewo. 

Pomiędzy Hoczewem, a Polańczykiem znajduje się wiejskie ZOO. Zobaczycie tutaj zwierzęta gospodarskie takie jak krowy, świnie, kozy, owce, kury, gęsi. Zagroda mieści się we wsi Berezka. 

Z miejscowości Liszna, o której pisałem powyżej blisko jest na Słowację. W niewielkiej Sninie znajduje się kolejne mini zoo. Zobaczycie m.in.kozy, konie, daniele, krowy szkockie, bizony, sarny, owce, osły, pawie, bażanty, nandu białe, kury domowe, perlice, gołębie, świnie. Zwierzyniec znajdziecie pod tym adresem: Pčolinská 1405/35, 069 01 Snina


C  O    S  I  Ę     D  Z  I  E  J  Ę    W    Ł  Ó  D  Z  K  I  M    Z  O  O? 

Mimo trudnych warunków atmosferycznych prace budowlane na terenie łódzkiego ogrodu zoologicznego idą pełną parą. Zbrojenia pierwszych ścian słoniarni wychodzą już ponad ziemię. Wyspa lemurów ma nowy domek, osadzone są już pale. Brakuje jeszcze lin, mostków i labiryntu. Woliera dla papug jest już gotowa. Teraz pozostało ją już tylko urządzić. Woliera dla orłanów jest na etapie fundamentów. Prace tutaj mocno przyśpieszyły. Nowy domek dla hipopotamów karłowatych oraz ptaków brodzących jest już podfundamentowany. Woliera dla sów jest już prawie gotowa. Wybieg dla lwów i tygrysów został już wyrównany. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie szyb. Poniżej publikuję zdjęcia z placu budowy.

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź
Poniższe fotografie przedstawiają budowę domu wraz z wybiegiem dla hipopotamów karłowatych. 

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Fot: ZOO Łódź

Poniższe zdjęcie przedstawia wizualizację pawilonu hipopotamów karłowatych. 

Fot: ZOO Łódź. 



Z  D  J  Ę  C  I  E    T  Y  G  O  D  N  I  A

Wielbłądy dwugarbne w ZOO Ostrawa - sierpień 2018. 

Z  W  I  E  R  Z  Ę    T  Y  G  O  D  N  I  A
Łuskowiec gruboogonowy 

Fot: Wikipedia
Łuskowiec gruboogonowy inaczej pangolin długoogonowy to ssak łożyskowy zaliczany do rodziny łuskowców. Jego naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne na terenie Nepalu, Sri Lanki i Pakistanu. Zwierzęta prowadzą nocny tryb życia. Za dnia odpoczywają w swoich kryjówkach, które najczęściej znajdują się pomiędzy skałami. Żywi się termitami i mrówkami. Zwierzę ciągle jest narażone na ataki ze strony człowieka. W medycynie chińskiej stosuje się łuski przylegające do ciała łuskowca. W Polsce nie zobaczymy go w żadnym ogrodzie zoologicznym. 

M  U  L  T  I  M  E  D  I  A

Poniższy materiał filmowy przedstawia mieszkańców węgierskiego ogrodu zoologicznego w 

Nyíregyházi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.