Owca, w mini - zoo w Ostrawie. Fot: Erwin |
Niestety pogoda pokrzyżowała moje plany na majówkę. Nie udało mi się dotrzeć do Chorzowskiego ZOO. Mam nadzieję, że niebawem aura się poprawi i będzie sprzyjać wypadom do ZOO. Póki co udało mi się zrealizować wycieczkę do ZOO w Ostrawie. Ponieważ do ogrodu wybrałem się w niedzielę 12 maja, to więcej na ten temat przeczytacie w następnym numerze. Polecam również zajrzeć na Inna Forma Rozrywki, gdzie w pierwszej kolejności zamieszczę zdjęcia oraz relację.
Mam nadzieję, że wasza majówka się udała i zrealizowaliście przyjęty wcześniej przez siebie plan. Muszę przyznać, że już dawno nie pamiętam takiej pogody. Przypomina mi się ubiegły rok, kiedy to świeciło słońce, a temperatury były typowo letnie. Miejmy nadzieję, że niebawem nadejdzie do nas front z nad Afryki i znowu wyjrzy długo oczekiwane przez nas wszystkich słońce. Póki co przeczytajcie najnowszy numer mojego Magazynu. Zapewne ucieszy was fakt, że na dniach ruszą prace przy budowie nowych wybiegów dla zwierząt Afryki, Azji i Ameryki Południowej, w zamojskim ogrodzie zoologicznym. Więcej na ten temat w aktualnościach.
A K T U A L N O Ś C I
Płock - w ostatnim czasie na świat przyszły aż 4 makaki japońskie, 8 kóz karłowatych, 1 gibbon ungko. Maluchy mają się dobrze i można je zobaczyć na wybiegach, wraz z pozostałymi członkami stada.
W sieci pojawił się także nowy filmik promujący płocki ogród zoologiczny. Miłego oglądania.
Płock - w ostatnim czasie na świat przyszły aż 4 makaki japońskie, 8 kóz karłowatych, 1 gibbon ungko. Maluchy mają się dobrze i można je zobaczyć na wybiegach, wraz z pozostałymi członkami stada.
Fot: ZOO Płock - makaki japońskie. |
W sieci pojawił się także nowy filmik promujący płocki ogród zoologiczny. Miłego oglądania.
W maju do Płocka przyjechała także para lwiatek złotych. 9 letni samiec przyjechał z ogrodu zoologicznego w Bristolu, natomiast 7 letnia samica z węgierskiego ZOO w Szegedzie. Warto dodać, że w całej swojej historii, płockie ZOO nigdy nie posiadało w swojej kolekcji lwiatek. Opiekunowie lwiatek liczą na szybkie pojawienie się potomstwa.
Fot: ZOO Płock |
Fot: ZOO Chorzów |
Niestety mam też i smutną wiadomość. Przeżywszy 19 lat odszedł na zawsze samiec lemura katta. Zwierzę od jakiegoś czasu mieszkało w wolierze w pawilonie małp. Gruby, bo o nim mowa mieszkał w Chorzowie przez 11 lat.
Fot: ZOO Chorzów |
Gdańsk - w tamtejszym ZOO na świat przyszedł takin. Malec ma się dobrze i cały czas przebywa pod troskliwą opieką swojej matki. Na zwiedzających robi ogromne wrażenie.
Fot: ZOO Gdańsk |
Łódź - odwiedzający tamtejsze ZOO mogą zobaczyć pokazy
karmienia wybranych zwierząt. Poniżej zamieszczam szczegółowy
harmonogram.
11.30 pandy małe
12.00 pazurkowce (pawilon Małpi Gaj)
12.30 lemury katta
13.00 pingwiny
14.00 wydra
17.00 dzioborożec abisyński
18.00 papuga kea
Ogród zastrzega sobie prawo do zmian w pokazach.
11.30 pandy małe
12.00 pazurkowce (pawilon Małpi Gaj)
12.30 lemury katta
13.00 pingwiny
14.00 wydra
17.00 dzioborożec abisyński
18.00 papuga kea
Ogród zastrzega sobie prawo do zmian w pokazach.
Na terenie ZOO pojawiła się także nowa rzeźba sowy.
Fot: Janek Poper |
Fot: ZOO Liberec |
Warszawa - tamtejsza para owocożerów wspaniałych doczekała się pierwszego pisklaka. Maluch ma się dobrze i rośnie jak na drożdżach. Niestety mam też smutną wiadomość. Swoje życie zakończył sławny takin złoty o imieniu Benek. W Warszawie spędził 7 lat. Jego wizerunek wykorzystywany był do promocji ogrodu. Benek miał 15 lat co na takina jest już bardzo dużo. W naturze dożywają one do 13, 14 lat. Rekordzista przeżył w niewoli 23 lata.
Fot: Warszawskie ZOO |
Fot: ZOO Leśne Zacisze |
W ostatnim czasie w Leśnym Zaciszu sporo się dzieję. Na świat przyszedł ogier zebry Chapmana. Malec ma się dobrze i radośnie bryka po swoim wybiegu. Ponadto do ZOO przyjechał samiec antylopy kob defassa.
Fot: ZOO Leśne Zacisze |
Fot: ZOO Leśne Zacisze |
Wrocław - nowym mieszkańcem ogrodu jest dwuletnia samica okapi - Kala. Zwierzę przyjechało z niemieckiego ZOO w Leipzig. Na ten moment Kala adoptuje się w nowym miejscu i niebawem będą ją mogli podziwiać zwiedzający.
Fot: ZOO Wrocław |
Zamość - 10 maja w zamojskim ratuszu spotkali się prezydent miasta, dyrektor ZOO, oraz przedstawiciele konsorcjum, które podjęło się przeprowadzenia inwestycji na terenie ogrodu. Kontrakt opiewa na kwotę 30 milinów złotych. Za te pieniądze lewa część ogrodu zmieni się nie do poznania.
W ramach inwestycji powstaną trzy strefy zoogeograficzne. W pierwszej zamieszkają zwierzęta Afryki, w drugiej Azji, a w trzeciej Ameryki Południowej. Powstaną nowe wybiegi, ogromna woliera, ptaszarnia z halą wolnych lotów, meksykańskie pueblo, oraz staw flamingów. Ponadto postanie nowe zaplecze socjalne dla pracowników. Ponadto zostanie zmodernizowany wybieg osłów somalijskich i antylop kob liczi. Dzięki tej inwestycji wzrośnie liczba zwierząt hodowanych w ZOO. W ten sposób ogród powiększy swoją ofertę i stanie się konkurencyjny na tle innych tego typu placówek.
W strefie Afrykańskiej zamieszkają guźce, świnie rzeczne, dikdiki, owce grzywiaste arui, W strefie Ameryki Południowej zobaczymy flamingi, pieski preriowe, mrówkojady olbrzymie, leniwce, mary patagońskie, wikunie, i nandu. W ptaszarni zobaczymy ibisy szkarłatne oraz żurawie. W strefie azjatyckiej podziwiać będziemy mogli gorale,
Prace budowlane rozpoczną się w połowie maja. Nie powinny mieć one wpływu na codzienne funkcjonowanie ZOO. Oznacza to, że z ogrodu nie wyjadą obecnie już mieszkający zwierzęta. Na pewno możemy się spodziewać utrudnień w ruchu pieszych. Jedna z alejek prowadząca do żyrafiarni zagrodzona będzie ogrodzeniem z prawej, jak i lewej strony. Mimo to, nie powinno być utrudnień w dotarciu do zwierząt.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na listopad 2020.
Warto również dodać, że władze miasta jak i sam ogród miały większe ambicje co do przeprowadzenia obecnej inwestycji. W planach była budowa wybiegu dla nosorożców indyjskich, oraz pingwinów. Niestety za realizacje tego projektu zabrakło pieniędzy. Poza tym pojawił się problem, z późniejszym utrzymaniem zwierząt.
Zamojskie ZOO od jakiegoś czasu przechodzi całkowitą modernizację. W ostatnim czasie wybudowano tutaj żyrafiarnie wraz z wybiegami dla zwierząt Afryki. Kolekcja ogrodu jest na tyle ciekawa, że co co roku liczba odwiedzających stale wzrasta.
Poniżej zamieszczam szczegółowy wykaz prac.
W ramach projektu realizowany będzie następujący zakres prac:
1. Budowa budynku dla flamingów i arui oraz woliery dla flamingów i wybiegu dla arui
2. Budowa budynku z wybiegiem dla gorali oraz woliery dla wielkich ptaków drapieżnych
3. Budowa budynku ptaszarni z zimowiskiem oraz wolierą zewnętrzną
4. Budowa zespołu budynków i wybiegów dla zwierząt Ameryki: piesków preriowych, mrówkojadów olbrzymich, leniwców, aguti, wikunii, mar patagońskich i nandu, dikdików oraz dla zwierząt Afryki: świń rzecznych i guźców oraz wybiegów dla antylopy afrykańskiej i osła somalijskiego
5. Budowa kuchni dla zwierząt wraz z zapleczem magazynowym i technicznym
6. Budowa budynku gospodarczego, miejsca gromadzenia odpadów z ZOO, miejsca pod chłodnię UPPZ (uboczny produkt pochodzenia zwierzęcego), kompostowników
7. Budowa tuneli szklarniowych
8. Zagospodarowanie, urządzenie i uzbrojenie terenu (alejki spacerowe, przebudowa i rozbudowa instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, ciepłowniczej, gazowej, elektrycznej oraz teletechnicznej, w tym instalacja nagłośnienia i monitoringu, rozbiórka starych obiektów takich jak: wiata na liściarkę, stodoła, kuchnia.
Fot: Kronika Tygodnia |
Z O O T U R Y S T Y K A
Zwiedzamy ZOO w Wilkowicach
Zwiedzamy ZOO w Wilkowicach
Daniel. Fot: Erwin |
Prywatny zwierzyniec w Wilkowicach cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko lokalnej społeczności, ale i turystów odwiedzających okoliczne śląskie miasta. Na terenie parku znajduje się pensjonat, restauracja, dom weselny, plac zabaw, miejsce na ognisko, gastronomia, fontanny, sztuczna plaża wraz ze zbiornikiem wodnym. Dla dzieci przygotowano salę zabaw. Zwierzyniec położony jest na wsi, w malowniczej okolicy gminy Zbrosławice. Dojazd do ZOO jest łatwy. Jadąc od wschodu, południa i północy należy się kierować na Tarnowskie Góry. W mieście szukajcie kierunkowskazów na Zbrosławice. Od strony zachodniej powinniście dojechać do ZOO bez konieczności wjazdu do miasta. Co prawda w okolicy nie ma informacji o parku, ani kierunkowskazów, ale w razie czego lokalna społeczność pomoże wam dotrzeć na miejsce. ZOO znajduje się we wsi Wilkowice, w gminie Zbrosławice, przy ulicy Ksieżnoleśnej.
Antylopa nilgau. Fot: Erwin |
Jednorazowy bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt około 15 zł. Na wstępie dostaje się pieczątkę, która upoważnia do opuszczenia parku, a następnie do ponownego wejścia na jego teren. Ważna jest przez jeden dzień. W kasie możecie kupić pamiątki oraz karmę dla zwierząt. W ofercie są marchewki i kukurydza. .
Zwierzyniec podzielony jest na trzy części. W pierwszej mieszkają papużki faliste, jelenie, daniele i muflony. W drugiej zobaczycie owce grzywiaste arui, antylopy sitatunga, pekari obrożne, osły domowe, nutrie, mary patagońskie, mundżaki chińskie, antylopy kob liczi, antylopy eland, antylopy nilgau, antylopy gnu pręgowane, antylopy garna, wielbłądy dwugarbne, lamy, alpaki, kucyki, nandu, pawie, lemury katta, pieski preriowe, kozy, owce somalijskie. W trzeciej prezentowane są gęsi, kaczki, kury, świnie maskowe, surykatki, szopy pracze, jeżozwierze, małe małpy, papugi, bażanty, świnki morskie, króliki i inne. Poza terenem parku znajduje się wybieg dla bydła szkockiego raz stadnina konna. Miejsce to jest godne polecenia i na pewno wizyta tutaj nie będzie należała do straconych. Byłem tutaj dwa razy i mam nadzieję, jeszcze kiedyś tutaj wrócić.
Antylopa eland. Fot: Erwin |
Wszystkie zwierzęta zajmują duże wybiegi. Ogólnie jest to miejsce czyste, prowadzone z pasją i miłością do zwierząt. Również pracownicy ogrodu podchodzą z szacunkiem i sympatią do klienta.
Osioł domowy. Fot: Erwin |
Z W I E R Z Ę T Y G O D N I A
Sarna
Sarna
Fot: Wikipedia |
Sarna, to gatunek ssaka z rodzaju parzystokopytnych, należący do rodziny jeleniowatych. Zwierzę to zalicza się do najliczniejszych w Polsce, dzięki czemu stale odbywają się na nie polowania. Traktowane są jako zwierzęta łowne. Najliczniejszą populację saren odnotowano w Polsce, Czechach, na Słowacji, Niemczech i Austrii. Rzadziej widywana jest w Danii i Holandii. Zapewne wpływ na to ma zbyt mała powierzchnia lasów. Na północy kontynentu sarny żyją w południowej części Szwecji. W Belgii, Francji, Hiszpanii i Włoszech uznawana jest za gatunek bardzo rzadki.
Sarny, żywią się roślinami i tym co znajdą na polach. Dla rolników zwierzęta te stanowią niemały problem. W okresie od wiosny do jesieni, sarny wychodzą na okoliczne pola zajadając się tym co człowiek wyhodował. Sarny stanowią spore zagrożenie dla kierowców. Często przebiegają przez drogi. Zazwyczaj dzieje się to w nocy, kiedy ruch jest mniejszy. Największym wrogiem saren jest wilk, a następnie ryś. Zalicza się je do zwierząt płochliwych.
Sarny najczęściej widywane są w lesie, na łąkach i polach. W Polskich ogrodach zoologicznych ich nie zobaczycie. Przed laty trzymane były w Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Chorzowie.
M U L T I M E D I A
Poznajcie żyrafy z praskiego ZOO
Poznajcie żyrafy z praskiego ZOO
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.