5 kwietnia 2023

Nr. 04 (82) - KWIECIEŃ 2023

Toko buszmański Fot: Tomasz Kaliszewski 
 
Fani ZOO - Kwiecień 2023 
Miesięcznik miłośników ZOO 

Tegoroczny sezon uważam za otwarty!!! 28 marca gościliśmy na wielkim otwarciu pawilonu hipopotamów karłowatych, w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie. Relacja z wycieczki dostępna jest w artykule poniżej. W tym numerze po raz ostatni publikujemy dwa cykle, których premiera miała miejsce w styczniu tego roku. Mowa tutaj o artykułach takich jak "Łódzkie ZOO wczoraj i dziś" oraz "Ekspozycje płockiego ZOO". 

Zgodnie z tym co pisaliśmy, w ubiegłym miesiącu zmieniliśmy styl publikacji postów na naszych grupach. Będziemy skupiać się przede wszystkim na zdjęciach i aktualnościach. Grupy o najmniejszym zasięgu postów chwilowo zostają zawieszone do zebrania nowych materiałów. Z każdym miesiącem będzie przybywać zdjęć i relacji, także będziemy mieć co pokazywać i co najważniejsze będziemy na bieżąco.  

Na Blogu pojawiły się nowe galerie zdjęć: Warto je zobaczyć!!!
ZOO Kraków album 1/2023 Fot: Erwin zobacz zdjęcia kliknij TUTAJ
ZOO Toruń album 2/2023 Fot: Daniel Szylman zobacz zdjęcia kliknij TUTAJ
ZOO Gdańsk album 3/2023 Fot: Czarek Rypel zobacz zdjęcia kliknij TUTAJ

Spis treści - kwiecień 2023 
1. Relacja z wizyty w krakowskim ogrodzie zoologicznym - marzec 2023 
2. Aktualności 
3. ZOO Ostrawa kontra Śląskie ZOO - część 4 małpy 
4. Łódzkie ZOO wczoraj i dziś - część 4 ostatnia  - zachodnia część ZOO
5. Mieszkańcy krakowskiego ZOO na przestrzeni lat - część 4 - żyrafy Rothschilda 
6. Ekspozycje płockiego ZOO - część 4 ostatnia - ptaki 
7. Egipt, pustynny świat roślin i zwierząt 
8. Przewodnik po warszawskim ogrodzie zoologicznym - następne wydanie

Najlepszy prywatny ogród zoologiczny w Polsce!!!
Ponad 120 gatunków zwierząt, plac zabaw, grill park, hamaki, leżaki, natura, bezpłatny parking. 
Zaplanuj wizytę już dziś!!!

ZOO Leśne Zacisze

Krakowski Ogród Zoologiczny zaprasza!!!
Ponad 250 gatunków zwierząt, 17 ha pięknego parku na szczycie góry Lasu Wolskiego, przyroda na wyciągnięcie ręki, unikatowe zwierzęta. Zajrzyjcie do Krakowa :)

Pingwiny z Krakowa polecają się na świąteczny spacer

1 - Wizyta w płockim ZOO to czysta przyjemność!!!
Kup bilet w Internecie, omiń kolejki i ciesz się bliskością zwierząt ze wszystkich stron świata. Ponad 400 gatunków czeka na ciebie - codziennie od 9:00

Jedyny w Polsce tapir malajski mieszka w Płocku 

1 - Relacja z wizyty w krakowskim ogrodzie zoologicznym - marzec 2023

Wielkie otwarcie pawilonu hipopotamów karłowatych 

Konie Przewalskiego Fot: Erwin

Tegoroczny sezon na ZOO uważam za otwarty. 28 marca dzięki uprzejmości dyrekcji krakowskiego ogrodu zoologicznego wraz z Łukaszem miałem możliwość uczestniczenia w wielkim otwarciu pawilonu hipopotamów karłowatych. Z tego miejsca jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Wybierając się do ZOO pamiętajcie, by sprawdzić aktualny rozkład jazdy autobusów. Obecnie linia 134 kursująca na trasie od Cracovia Stadion do ZOO została zawieszona. W jej miejsce utworzono linię 734, która również kursuje z pod Cracovi, ale trasa jest całkowicie zmieniona. Dojazd z przystanku Muzeum Narodowe zajmuje teraz nieco ponad 40 minut. Do ZOO dojechaliśmy na godzinie 11:00. Po przekroczeniu kasy udaliśmy się na pierwsze szybkie zwiedzanie i śniadanie w pawilonie żyraf. W pierwszej kolejności udało nam się zobaczyć pandy małe, marabuty, pelikany, bernikle, czarne łabędzie, uchatki patagońskie, takiny miszmi, pingwiny Humboldta, zebry Chapmana, nandu szare, wikunie i żyrafy. Do pawilonu hipopotamów poszliśmy okrężną drogą przez strefę jeleniowatych. Najważniejszym punktem było zobaczenie nowej ekspozycji, czyli wybiegu dla rysia. Ku mojemu zaskoczeniu inwestycja została już zakończona. Na ten moment wybieg zajmuje jeden ryś, który spoglądał na nas z pod drewnianego pnia. Zwierzak chronił się przed opadami śniegu i silnym wiatrem. Mieliśmy okazję zobaczyć go jakby w naturalnej scenerii. Nowy wybieg jest duży, bardzo ładnie zagospodarowany, jest szyba przez którą można spoglądać na zwierzęta. Ogólnie nowy wybieg rysia jest duży, ładny i godny naśladowania. Fajnie, że król polskich lasów dostał należyte miejsce w ZOO. Idąc w kierunku hipopotamów widzieliśmy jelenie europejskie, kułany, markury turkmeńskie, strusie afrykańskie, kondory wielkie, antylopy garna, emu, konie Przewalskiego, arui i koby liczi.

Wielkie otwarcie pawilonu hipopotamów karłowatych odbyło się o godzinie 12:00. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wziął prezydent miasta Krakowa pan Jacek Majchrowski, dyrektor ZOO pani Teresa Grega, zaproszeni goście, lokalne media oraz goście, którzy tego dnia przyszli na spacer do ogrodu. Podczas otwarcia głos zabrała dyrektor ZOO, prezydent miasta i inne osoby mające swój wkład przy budowie pawilonu. Po krótkiej przemowie na wybiegi wewnętrzne wypuszczono znanego nam już ponad 30 letniego samca i nowoprzybyłą dwuletnią samicę. Zwierzaki otrzymały obiad powitalny. Blask fleszów w ogóle im nie przeszkadzał. Teraz podziwianie tych zwierząt będzie komfortowe i możliwe przez cały rok. Inwestycja jest na plus, zwierzaki mają teraz godne warunki do życia. Same hipcie skradły serca wszystkich obecnych gości.

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już otwarty Fot: Erwin 

Po hucznym otwarciu udaliśmy się na dalsze zwiedzanie ZOO. Ponownie zobaczyliśmy koby liczi, arui, konie Przewalskiego. O tej porze roku zwierzaki mają gęste futra. Mieliśmy inne spojrzenie na ten sam gatunek, który podziwiamy zazwyczaj latem. Obecnie klatki rysi wciąż są zamieszkane, a dokładniej lokatorem jest drugi ryś. Spał sobie słodko nie zważając uwagi, że go w tym śnie podglądają. W pawilonie nocnych zwierząt widzieliśmy małego góralka skalnego oraz pozostałych mieszkańców pawilonu. Na wybiegach czy też w wolierach były żurawie mandżurskie, wszystkie gatunki sów, lwy azjatyckie, pantery śnieżne, tygrysy amurskie, kozy, owce, kuce, osły, alpaki, lamy, mundżaki chińskie, jelenie milu, renifery, jelenie barasinga, wielbłądy dwugarbne, gwanako, wilk grzywiasty, otocjony, serwal, chaus, wydry, hirara, tragopan, olśniaki, pawie, kitta czerwonodzioba, bociany białe i czarne, flamingi. Przez szyby swoich domków widzieliśmy czubacze rude, tapiry anta, słonie indyjskie, surykatki i manguty lisie. W pawilonie małp i gadów widzieliśmy wszystkich mieszkańców. Zajrzeliśmy także do lemurów i sajmiri. Tego dnia nie udało nam się zobaczyć przede wszystkim antylop, jaguarów, panter chińskich, części małych ssaków. Muszę przyznać, że jak na tak niesprzyjające warunki atmosferyczne mieliśmy to szczęście, że zobaczyliśmy tak dużo zwierząt. Tego dnia od czasu do czasu przeszły śnieżyce, świeciło słońce, wiał wiatr, a termometry wskazywały około 2 stopni Celsjusza.

Na zimę wiele gatunków ptaków zostało przeniesionych na zimowisko. Ptaki , którym nasz klimat jest nie straszny zamieszkały tymczasowo w wolierach, które latem zajmują inni mieszkańcy. Dlatego też z wolier znikają tabliczki z ptakami, czy też innymi zwierzętami, których w danym momencie nie zobaczymy na ekspozycji. Bardzo dobry pomysł, bo goście nie muszą szukać zwierzęcia, którego i tak by nie zobaczyli.

Nowy wybieg rysi jest już gotowy i  zamieszkały Fot: Erwin 

Nowy wybieg rysi jest już gotowy i  zamieszkały Fot: Erwin 

Nowy wybieg rysi jest już gotowy i  zamieszkały Fot: Erwin 

Nowy wybieg rysi jest już gotowy i  zamieszkały Fot: Erwin 

Nowy wybieg rysi jest już gotowy i  zamieszkały Fot: Erwin 

Obecnie przy wejściu głównym trwają zaawansowane prace przy budowie całorocznego pawilonu małp. Obiekt będzie kilkakrotnie większy od starych klatek. Planowany termin zakończenia prac to grudzień tego roku. Na ten moment udało się otworzyć pawilon hipopotamów karłowatych, wybieg rysi, zgodnie z planem kontynuować budowę pawilonu ptaków, natomiast budowa pawilonu szympansów i makaków japońskich stoi w miejscu. Na placu budowy obecnie nic się nie dzieje.

Po raz pierwszy w życiu zobaczyłem krakowskie ZOO wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie ma liści na drzewach, sypie śnieg. Muszę przyznać, że ZOO także teraz tworzy swój wyjątkowy klimat. Brak szerokiej publiczności, to cisza i spokój. Słyszeliśmy tylko szum drzew, powiew wiatru i zwierzęta. Błoga cisza od wrzasku zwiedzających. O tej porze roku ZOO ma również swój jedyny i niepowtarzalny klimat. Warto więc odwiedzać krakowskie ZOO o każdej porze roku, bo naprawdę warto.

W naszej galerii możecie zobaczyć nowy album ze zdjęciami. Jest ich ponad 1000. Warto zobaczyć wszystkie zdjęcia, bo w takiej scenerii jaka obecnie panuje w ZOO, fotografii nie mieliśmy. Zobaczcie zatem ZOO pod lekką kołderką śniegu. Wystarczy kliknąć TUTAJ

2 -Aktualności 

Warszawa - od 15 do 26 marca w centrum handlowym "Galeria Wileńska", można było zobaczyć wystawę poświęconą stołecznemu ogrodowi zoologicznemu. W ramach 95 urodzin ZOO postawiono specjalne plansze z informacjami na temat Zoo jak i Antoniny i Jana żabińskich. Ponadto były duże figurki zwierząt takich jak wielbłąd dwugarbny, hipopotam nilowy, niedźwiedzia brunatnego, lwa afrykańskiego i goryla nizinnego. Dla głodnych wiedzy wydrukowano specjalne wydanie "Kuriera ZOO". Były też mapki ze ścieżką historyczną oraz nastrojowe dźwięki śpiewu ptaków. 

11 marca świętowano  95-lecie Warszawskiego ZOO, które od początku 2023 r. ma wspaniałych patronów - Antoninę i Jana Żabińskich.
W uroczystościach jubileuszowych, które rozpoczęły się przed bramą główną od ul. Ratuszowej, wzieli udzial m.in. :
- Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta st. Warszawy
- Renata Niewitecka, Przewodnicząca Komisji ds. Ochrony Środowiska Rady Miasta st. Warszawy
- Magdalena Młochowska, Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy
- Dorota Jedynak, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska
- Andrzej Kruszewicz, Dyrektor Warszawskiego ZOO
- Ewa Rembiszewska, Prezes Fundacji PANDA
- rodzina Antoniny i Jana Żabińskich, w tym wnuczki i wnuk naszych patronów: Anna Żabińska, Katarzyna Żabińska oraz Dominik Zawadzki-Żabiński
- Pracownicy Warszawskiego ZOO
- Wolontariusze
- Strażnicy Miejscy
- Warszawianki i Warszawiacy.

W drugiej części oficjalnych obchodów Jubileuszu 95-lecia Warszawskiego ZOO goście odwiedzili Willę Żabińskich, zwaną też Willą pod Zwariowaną Gwiazdą.
Wnuczka Antoniny i Jana Żabińskich - Anna Żabińska, w imieniu rodziny patronów Warszawskiego ZOO, przekazała Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu książkę autorstwa swojej babci Antoniny Żabińskiej pt. "Ludzie i zwierzęta" ze specjalną dedykacją.
Przed zwiedzaniem Willi Żabińskich Prezydent Rafał Trzaskowski, Przewodnicząca Komisji ds. Ochrony Środowiska - Renata Niewitecka oraz Dyrektor Warszawskiego ZOO - Andrzej Kruszewicz złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą Antoniny i Jana Żabińskich.
Oprócz salonu, gabinetu oraz jadalni goście zobaczyli też piwnicę, m.in. w których Antonia i Jan Żabińscy ukrywali uciekinierów z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej. W piwnicy Willi Żabińskich znajduje się wejście do podziemnego tunelu, który prowadził na zewnątrz budynku. Tą właśnie drogą nielegalni lokatorzy wydostawali się poza Willę, by schronić się wśród zarośli miedzy pustymi wolierami dla zwierząt. Na ścianach w piwnicy Willi Żabińskich znajdują się fotografie ukrywanych ludzi. To oni po latach świadczyli w Instytucie Yad Vashem o heroizmie Państwa Żabińskich.
Po wizycie w Willi Żabińskich goście udali się na spacer po Warszawskim ZOO. Z jubileuszową wizytą byli u lemurów, słoni, niedźwiedzi polarnych oraz lwów.

Tego samego dnia...
Przed bramą od ul. Ratuszowej warszawską gwarą, 20', 30' XX wieku, gości witał Piotr Giergot - Przyjaciel ZOO i propagator warszawskiego folkloru.
W Ptaszarni wraz Wolontariuszami Warszawskiego ZOO można było zrobić pamiątkową jubileuszową przypinkę, rozwiązać quiz związany z przestrzeganiem Regulaminu ZOO oraz pokolorować zwierzęce kolorowanki.
W Słoniarni czekały na gości historyczne ciekawostki od Piotra Giergota, opowieści ZOOedukatorek z Działu Edukacji Warszawskiego ZOO i Wolontariuszy oraz konkursy z młodą aktorką i influencerką - Emilią Dankwą. Można było wygrać m.in. podkładki pod kubek, książki "Idziemy do ZOO. Poznaj i pokoloruj naszych mieszkańców", eko torby ze zwierzakami z Warszawskiego ZOO, a także wyjątkową książkę Antoniny i Jana Żabińskich "Ludzie i zwierzęta".
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Andrzej G. Kruszewicz zaprosił gości na jubileuszowy tort.
11 marca, z okazji urodzin Warszawskiego ZOO, wszyscy mogli wejść do ZOO na bilet ulgowy, a Ci, którzy oddali krew - otrzymali bilet za 1 zł.
W pawilonie ptaków Poczta Polska zainaugurowała emisję nowych znaczków z serii "Ptaki polskich parków". W imprezie udział wziął dyrektor ZOO pan Andrzej Kruszewicz. 

Niespełna dwuletnia samica antylopy bongo wyjechała do nowego domu do Borås Djurpark w Szwecji. Molly, urodziła się 22 kwietnia w Dzień Ziemi i była wówczas pierwszym dzieckiem 8-letniej Chilli i 9-letniego Franka.

Wykluły się dwa łabędzie czarne. 

Jak zauważył nasz czytelnik powoli zaczyna coś się dziać przy starych klatkach małp. Podczas jednej z wizyt przyuważył on pracowników robiących pomiary. 

Z praskiego ZOO przyjechała para wieloszponów pawich. Ten gatunek wieloszpona jest bardzo rzadko spotykany w ogrodach zoologicznych i obecnie jedynie Praga i Warszawa ma je w swojej kolekcji. Są to ptaki delikatne i wymagające, a więc ich hodowla, w tym rozmnażanie, stanowi spore wyzwanie. Jest to już druga para wieloszponów pawich w stołecznej ptaszarni. Jedna od kilku lat mieszka w hali wolnych lotów, a nowa zamieszkała na zapleczu, gdzie będzie miała spokój i idealne warunki do rozmnażania.

W pierwszej połowie marca odbył się spacer z dyrektorem ZOO Andrzejem Kruszewiczem. Były ciekawe opowieści i trudne pytania od najmłodszych uczestników. Na zakończenie spaceru zawitaliśmy do pawilonu żyraf, gdzie czekała na nas opiekunka - p. Magda Smolińska. Po wysłuchaniu opowieści o naszych żyrafach i antylopach bongo, młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę w małym konkursie. Każdy dostał drobny upominek, i tak miło i pożytecznie upłynął pierwszy dzień obchodów 4.Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Czy wiecie, że...
Warszawiacy po raz pierwszy oglądali żyrafę w 1856 r., kiedy do stolicy przyjechała wędrowna menażeria Kreuzberga ? Natomiast w Warszawskim ZOO pierwsza żyrafa pojawiła się w 1934 r., a 5 lat później przyjechały dwie następne.
Nowy pawilon żyraf powstał w latach 1968-70, a w 1978 r. przyszła na świat Azalia, pierwsza żyrafa urodzona w Warszawskim ZOO.
Na zdjęciu widzimy przyjazd 1,5 rocznego samca „Punkcika” (rodowity Ślązak) w lipcu 1973 r., 3 lata później dołączą do niego samice „Madame i „Minion” (rodowite paryżanki).

Jeżeli chodzi o żyrafę urodzoną w tym roku, to niestety młoda nie podjęła ssania mleka matki i odwrotnie. Matka nie wykazywała chęci karmienia swojego potomstwa. Wychodzi na to, że młoda padła z głodu. Być może wkradła się również wada genetyczna, gdyż urodziła się przed terminem. 

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

95 lat warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa

Poczta Polska pokazała nowe znaczki pocztowe Fot: ZOO Warszawa

Poczta Polska pokazała nowe znaczki pocztowe Fot: ZOO Warszawa

Poczta Polska pokazała nowe znaczki pocztowe Fot: ZOO Warszawa

Poczta Polska pokazała nowe znaczki pocztowe Fot: ZOO Warszawa

Poczta Polska pokazała nowe znaczki pocztowe Fot: ZOO Warszawa

Spacer z dyrektorem ZOO Andrzejem Kruszewiczem Fot: ZOO Warszawa

Spacer z dyrektorem ZOO Andrzejem Kruszewiczem Fot: ZOO Warszawa

Spacer z dyrektorem ZOO Andrzejem Kruszewiczem Fot: ZOO Warszawa

Spacer z dyrektorem ZOO Andrzejem Kruszewiczem Fot: ZOO Warszawa

Do ZOO przyjechała para wieloszponów pawich Fot: ZOO Warszawa

Młoda samica bongo opuściła ZOO Fot: ZOO Warszawa

Pierwsza żyrafa w warszawskim ZOO Fot: ZOO Warszawa 

Płock - w ramach tygodnia misji ogrodów zoologicznych, w ZOO odbyła się gra terenowa. 

ZOO organizuje kolejną ciekawą imprezę. Szczegóły na poniższym plakacie. 

ZOO po zmroku Fot: ZOO Płock 

Gra terenowa w płockim ZOO Fot: ZOO Płock 

Łódź - w pawilonie Orientarium przy wybiegu dla słoni, a dokładniej pod schodami powstaje ekspozycja żółwia brunatnego. 

Nowe ogrodzenie pojawiło się na wybiegu żyraf. 

Nowe ogrodzenie na wybiegu żyraf Fot: Janek Poper

Trwa przygotowanie wybiegu dla żółwia brunatnego Fot: Janek Poper

Niebawem nowi mieszkańcy pojawią się w Orientarium Fot: Janek Poper


Borysew - na świat przyszła koza walizerska. 

Mała koza to prawdziwy słodziak Fot: ZOO Borysew

Wrocław - w dniach 13-17 marca odbyła się konferencja zooedukatorów. Tamtejsze ZOO gościło uczestników EAZA Education Conference 2023, czyli największej konferencji edukacyjnej dla zooedukatorów. Około 150 uczestników z 70 instytucji i ogrodów zoologicznych przyjechało do Wrocławia, by wziąć udział w prelekcjach, wykładach, dyskusjach panelowych i prezentacjach. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, a my jesteśmy tegorocznym gospodarzem tej cyklicznej imprezy, wraz z Komisją Edukacji EAZA (EAZA Education Committee). 

W pawilonie Afrykarium urodził się dikdik. 

23 lutego i 12 marca na świat przyszły takiny złote. Najpierw urodził się samiec, a później samiczka. Warto wspomnieć, że na świecie hodowlę takinów złotych prowadzi tylko 13 ogrodów zoologicznych.

Na świat przyszły takiny złote Fot: Gazeta Wrocławska

ZOOEdukatorzy przyjechali do Wrocławia Fot: ZOO Wrocław 

Opole - z poznańskiego azylu przyjechała urodzona tam samica wikuni o imieniu Laura. 

Chorzów - w tamtejszym ZOO wykluły się żółwie greckie, legwany zielone, legwany kubańskie, gekony badeni oraz felsumy standinga. Dzieciaki zaczęły już chętnie jeść i dobrze się rozwijają. Na razie mieszkają w pomieszczeniach hodowlanych, do których nie możecie zajrzeć, ale za jakiś czas pojawią się w miejscach dostępnych dla zwiedzających. Oczywiście dumni opiekunowie doglądają ich i dbają o to, by miały jak najlepsze warunki do rozwoju. 

Pierwszy z trzech urodzonych w Chorzowie rosomaków o imieniu Thunder, udał się w podróż do paryskiego ZOO. Trotyl, drugi z rosomaków wyjechał do Szkocji. Thorin, trzeci z maluchów niebawem uda się w swoją podróż życia. 

Śląskie ZOO ogłosiło przetarg na budowę nowego pawilonu dla lwów. Ekspozycja powstanie w sąsiedztwie wybiegu dla tygrysów. Będzie to nowoczesny budynek z trzema wybiegami zewnętrznymi. Dzięki tej inwestycji ZOO rozpocznie hodowlę lwa angolskiego. W Polsce prowadzona jest ona w Gdańsku, natomiast w Europie, także w Lizbonie. Będzie to trzeci po irbisach i gepardach gatunek wielkich kotów rozmnażany w Chorzowie. Budowa pawilonu sprawi, że nowe miejsce do życia zyskają koby liczi i strusie afrykańskie. Planowane zakończenie inwestycji przewidziano na koniec tego roku. Po przeprowadzce stary wybieg lwów ma być domem mniejszych kotów. 

Józek i Larry, to kajmany okularowe, które udały się w podróż do jednego z czeskich ogrodów zoologicznych. Przez jakiś czas w ZOO nie będzie krokodyli. Obecnie ich ekspozycja przechodzi remont. Wkrótce zamieszkają tutaj nowi lokatorzy. 

Jak informuje nasz czytelnik trwają prace przy domku lemurów wari rudych. Jak wnioskuje Marcin, do budynku dobudowywane jest zaplecze. 

Prace przy budowie wybiegu dla rysi i rosomaków zwolniły. Zapewne zima zrobiła swoje i niebawem inwestycja przyśpieszy. 

W ostatnim czasie na świat przyszła samiczka antylopy kob liczi. Opiekunowie nazwali ją Zuzia. ZOO oficjalnie pochwaliło się także przychówkami u nial grzywiastych. Na świecie przywitano Stokrotkę i Kitkę. Po kilku latach przerwy malucha doczekały się także kudu wielkie. Samiczka otrzymała imię Lenka. 

Na wybiegu wydry pojawiła się nowa drewniana konstrukcja. 

Samiec nosorożca białego został połączony z samicą. Trzymajmy kciuki za malucha. 

Dopiero co pojawiły się w Chorzowie, a już doczekały się potomstwa. Mowa o antylopach oryks południowy. Jedna z samic dotarła na Śląsk będąc już w ciąży. Niebawem malucha zobaczycie na wybiegu. 

Oryks południowy urodził się w Chorzowie. Fot: Śląskie ZOO

W Śląskim ZOO wykluły się gady Fot: Śląskie ZOO 

W Śląskim ZOO wykluły się gady Fot: Śląskie ZOO 

Pierwszy rosomak opuścił już Chorzów Fot: Śląskie ZOO 

Zmiana ekspozycji - mieszkały tutaj kajmany okularowe Fot: Śląskie ZOO 

Kajmany okularowe wyjechały do Czech Fot: Śląskie ZOO 

W Śląskim ZOO powstanie nowy wybieg lwów Fot: Śląskie ZOO 

Na świat przyszła Zuzia - samica koba liczi Fot: Śląskie ZOO

Stokrotka, to imię małej niali grzywiastej Fot: Śląskie ZOO 

Część jestem niala grzywiasta i mam na imię Kitka Fot: Śląskie ZOO

Lenka - samiczka kudu wielkiego Fot: Śląskie Zoo

Taka konstrukcja pojawiła się na wybiegu wydry Fot: Marcin Lego

Kraków - młoda samica pandy małej o imieniu Bona, która przyszła na świat w Krakowie, udała się w podróż do Francji. Nowy dom przypadł jej do gustu. 

W ostatnim czasie na świat przyszły dwie owce grzywiaste arui, dwa kułany turkmeńskie, kozy karłowate i walizerska. 

28 marca oficjalnie otwarto pawilon hipopotamów karłowatych. Szczegóły w artykule numer 1 "Relacja z wizyty w krakowskim ogrodzie zoologicznym" - szukaj powyżej. 

Przy środkowej alejce postawiono nową wystawę archiwalnych zdjęć mieszkańców ZOO. Fotografie są w kolorach czerni i bieli. 

W stadzie arui grzywiastych pojawiły się młode Fot: ZOO Kraków 

Na świecie przywitano także kułany turkmeńskie Fot: ZOO Kraków 

Słodka arui Fot: ZOO Kraków 

Nowa wystawa przy środkowym chodniku Fot: ZOO Kraków 

Leśne Zacisze - w mini - zoo na świat przyszła koza karłowata. Zwierzak skradł serce wszystkich odwiedzających i ich opiekunów.

Ze słonecznych Włoch przyjechały dwie samice wilka grzywiastego. Zamieszkały na wybiegu, który kiedyś podzielony był na dwie części. W pierwszej mieszkały muflony, w drugiej gwanako. 

Do ZOO przyjechała także para płomykówek. 

Do ZOO przyjechały wilki grzywiaste Fot: ZOO Leśne Zacisze 

Nowymi mieszkańcami są Płomykówki Fot: ZOO Leśne Zacisze

Hej, jestem koza i zapraszam do Lisowa :) Fot: Echo Dnia Kielce

Zamość - w ramach 4 tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych, w ZOO odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Uczestnicy spotkali wysłuchali ciekawych lekcji, brali czynny udział w grach terenowych. 

Kolejne kontrowersje wokół nowego cennika biletów wstępu do ZOO. Od 1 kwietnia osoba dorosła za wstęp zapłaci 40 zł, natomiast dziecko 30 zł. Nie wiedząc czemu uchodźcy z Ukrainy płacą o 10 zł mniej. Internauci zarzucają ogrodowi niesprawiedliwość i czują się gorsi we własnym kraju. Od jakiegoś czasu coraz więcej osób bojkotuje zamojskie ZOO, za to, że Polakom każe płacić więcej za wstęp niż Ukraińcom, którzy nie płacą podatków w naszym kraju jak i na ziemi zamojskiej. Często pada porównanie do Chorzowa, gdzie za wstęp płaci się 26 zł i 13 zł dla dzieci. Trochę to dziwne, że duży ogród jest o wiele tańszy od małego piszą internauci. 

Zajęcia edukacyjne w ZOO Fot: ZOO Zamość

Zajęcia edukacyjne w ZOO Fot: ZOO Zamość

Toruń - decyzją koordynatora gatunku młoda samica rysia karpackiego wyjechała do Domaine des Grottes de Han w Belgii. W nowym domu Bogusia ma szansę zostać mamą, gdyż zostanie połączona z samcem. 

Na świat przyszła owca grzywiasta arui. Maluch to samiczka, która skradła serca wszystkich gości. 

Po raz pierwszy w historii ZOO, para ar oliwkowych doczekała się piskląt. Na świecie przywitano trójkę młodych. 

Młoda arui Fot: ZOO Toruń 

Bydgoszcz - samiec łosia o imieniu Lukier opuścił ZOO i zamieszkał w ośrodku hodowlanym na Mazurach działającym pod nazwą " Safari Gołdap". 

Gdańsk - w drugiej połowie marca wielbłądzica dwugarbna o imieniu Warszawka, została szczęśliwą mamą. Na świecie przywitała córeczkę. 

Ararauny zwyczajne zyskały większą przestrzeń do życia. Ich dotychczasowa ekspozycja w pawilonie gadów i ptaków została odświeżona i powiększona. 

W pierwszej połowie marca za tęczowy most odszedł 13 letni samiec fenka. Był to najstarszy samiec w europejskich ogrodach zoologicznych. 

Michał Targowski, wieloletni dyrektor ZOO ogłosił, że odchodzi na emeryturę. Na stanowisku pozostanie jeszcze przez kilka miesięcy. Za ciężką pracę na rzecz ogrodu podziękował wszystkim swoim pracownikom, natomiast jemu samemu dziękowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Nowy dyrektor najprawdopodobniej zostanie wyłoniony w drodze konkursu. 

Niebawem w ZOO pojawią się nowi mieszkańcy, a będą nimi lemury wari czarno - białe. Na początek przyjadą trzy lub cztery osobniki. Zwierzęta zyskają wybieg o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Na dom lemurów będzie składał się pawilon, który umożliwi oglądanie ich przez cały rok, oraz wybieg zewnętrzny. Będą one mogły wychodzić na wyspę znajdującą się na stawie przez specjalny przepust.
Dokładny koszt wykonania wybiegu poznamy, dopiero kiedy zakończy się przetarg. Ten ma zostać ogłoszony w pierwszej połowie tego roku. Zwierzęta oczekują już na przyjazd do Gdańska w jednym z europejskich ogrodów zoologicznych.

Dyrektor Targowski odchodzi na emeryturę Fot: ZOO Gdańsk 

Dyrektor Targowski odchodzi na emeryturę Fot: ZOO Gdańsk

Dyrektor Targowski odchodzi na emeryturę Fot: ZOO Gdańsk

Dyrektor Targowski odchodzi na emeryturę Fot: ZOO Gdańsk

Dyrektor Targowski odchodzi na emeryturę Fot: ZOO Gdańsk

Najstarszy samiec fenka w europejskich ogrodach zoologicznych jest już za tęczowym mostem Fot: ZOO Gdańsk 

Ararauny zyskały nową przestrzeń do życia Fot: ZOO Gdańsk 

W ZOO urodził się wielbłąd dwugarbny Fot: ZOO Gdańsk 

3 - Śląskie ZOO kontra ZOO Ostrawa 
Część 4 - małpy 

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym możecie zobaczyć następujące gatunki małp i małpiatek:
- gereza abisyńska 
- gibbon czapnik 
- hulman czczony 
- lemur katta 
- lemur wari czarno - biały 
- lemur wari rudy 
- lwiatka złota 
- lwiatka złotogłowa 
- mandryl 
- marmozeta czarnoucha 
- miko czarny 
- patas 
- pigmejka 
- sajmiri wiewiórcza 
- tamaryna białoczuba 
- tamaryna cesarska 
- tamaryna czerwononoga 
- uistiti białoucha 
Łącznie 18 gatunków 

W ZOO Ostrawa możecie zobaczyć następujące gatunki małp i małpiatek: 
- gibbon białolicy 
- hulman czczony 
- koczkodan diana 
- lemur katta 
- lemuria białogłowa 
- lemuria błękitnooka 
- lemuria czarna 
- lemur czerwonobrzuchy 
- lemuria manguścia 
- lemuria szarogłowa 
- lemur wari czarno biały 
- lemur wari rudy 
- makak wanderu 
- mandryl 
- otolemur drobnouchy 
- szympans długowłosy 
- tamaryna białoczuba 
Łącznie 17 gatunków 

Małpy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego 

Lemur wari rudy Fot: Erwin

Sajmiri Fot: Erwin 

Gibbon czapnik Fot: Erwin 

Uistiti białoucha Fot: Erwin

Tamaryna cesarska Fot: Erwin

Tamaryna białoczuba Fot: Erwin 

Lwiatka złota Fot: Erwin 

Gereza abisyńska Fot: Erwin 

Mandryl Fot: Erwin 

Hulman czczony Fot: Erwin 

Patas Fot: Erwin 

Lemur katta Fot: Erwin

Lemur wari czarno - biały Fot: Erwin 

Pamiętam moją pierwszą wizytę w Śląskim ZOO. Wówczas pawilon małp wyglądał obskurnie. Małpy zamknięte były w małych, zardzewiałych klatkach. Wśród nich były znudzone szympansy, które cały czas patrzyły się na ludzi. Był to przykry widok. Kolejna moja wizyta w ZOO i znowu ten sam widok. Na szczęście wszystko się później zmieniło. Po remoncie małpiarnia zyskała nowy blask. Zmniejszono liczbę prezentowanych gatunków, nie było już szympansów. Klatek jest mniej, za to zdecydowanie większe. Małpy można podziwiać od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Po kilku latach powstały wyspy dla lemurów, klatka sajmiri, wyspa gibbonów czapnik i letnie klatki pazurkowców. To czego najbardziej brakuje mi w Chorzowie, to zbyt mała liczba wybiegów dla małp, które nie miałyby krat. Jedynie gibbony i lemury mogą się cieszyć życiem bez krat. 

Małpy ZOO Ostrawa 

Lemur białogłowy Fot: Erwin 

Lemuria czarna Fot: Erwin 

Tamaryna białoczuba Fot: Erwin 

Szympans Fot: Erwin 

Lemur wari czarno - biały Fot: Erwin 

Lemur Fot: Erwin 

Makak wanderu Fot: Erwin 

Mandryl Fot: Erwin 

Gibbon białolicy Fot: Erwin 

Hulman czczony Fot: Erwin 

Lemur katta Fot: Erwin 

Koczkodan diana Fot: Erwin 

Lemur Fot: Erwin 

Stare klatki odchodzą w zapomnienie. Dziś większość gatunków małp zajmuje otwarte wybiegi. W starym pawilonie przy głównej alejce pozostały już tylko nadwyżki małp i mandryle, które oprócz klatek mają do swojej dyspozycji wybieg otwarty. Od kilku miesięcy makaki wanderu zyskały ogromny wybieg. Ich sąsiadami są gibbony białolice, które również otrzymały duży wybieg i sąsiedztwo jelonków bengalskich. Hulmany czczone zajmują ogromny leśny wybieg wraz z niedźwiedziem himalajskim. Ekspozycja godna pozazdroszczeniu. Koczkodany diana ulokowano na wybiegu przylegającym do pawilonu Ewolucji, gdzie głównymi lokatorami są szympansy. Kolejny świetny obiekt, który chętnie widziałbym w Polsce. Na licznych wyspach ulokowano lemury. Trzeba mieć szczęście żeby je zobaczyć. Tamaryny białoczube szukajcie w pawilonie Papua. Wszystkie gatunki małp mają zapewnione godne warunki do życia. Śląskie ZOO ma od kogo brać przykład jeżeli chodzi o małpie ekspozycje. Ostrawa jest godna naśladowania. 

Ekspozycje małp w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Ekspozycja lemurów wari rudych Fot: Erwin

Ekspozycja lemurów wari rudych Fot: Erwin

Ekspozycja lemurów wari rudych Fot: Erwin

Ekspozycja lemurów wari czarno - białych Fot: Erwin

Ekspozycja lemurów wari czarno - białych Fot: Erwin

Ekspozycja lemurów wari katta  Fot: Erwin

Ekspozycja lemurów wari katta  Fot: Erwin

Ekspozycja lemurów wari katta  Fot: Erwin

Letnie klatki pazurkowców Fot: Erwin 

Letnie klatki pazurkowców Fot: Erwin 

Zimowa ekspozycja  pazurkowców Fot: Erwin 

Zimowa ekspozycja  pazurkowców Fot: Erwin 

Klatka sajmiri Fot: Erwin 

Ekspozycja gibbonów czapnik Fot: Erwin 

Ekspozycja gibbonów czapnik Fot: Erwin 

Ekspozycja gibbonów czapnik Fot: Erwin 

Ekspozycja gibbonów czapnik Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Małpiarnia Fot: Erwin 

Przed laty w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można było zobaczyć szympansy, kapucynki czubate, koczkodany zielone, pawiany płaszczowe, mangaby czarne i inne. 

Ekspozycje ZOO Ostrawa 

Ekspozycja mandryli Fot: Erwin 

Ekspozycja mandryli Fot: Erwin 

Ekspozycja mandryli Fot: Erwin 

Stara małpiarnia Fot: Erwin 

Stara małpiarnia Fot: Erwin 

Stara małpiarnia Fot: Erwin 

Stara małpiarnia Fot: Erwin 

Stara małpiarnia Fot: Erwin 

Stara małpiarnia Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Pawilon Ewolucji - szympansów Fot: Erwin 

Ekspozycja koczkodanów diana Fot: Erwin 

Ekspozycja tamaryn białoczubych Fot: Erwin 

Wybieg hulmanów czczonych i niedźwiedzi himalajskich Fot: Erwin 

Wybieg hulmanów czczonych i niedźwiedzi himalajskich Fot: Erwin 

Wybieg hulmanów czczonych i niedźwiedzi himalajskich Fot: Erwin 

Wybieg hulmanów czczonych i niedźwiedzi himalajskich Fot: Erwin 

Wybieg hulmanów czczonych i niedźwiedzi himalajskich Fot: Erwin 

Wybieg hulmanów czczonych i niedźwiedzi himalajskich Fot: Erwin 

Wybieg hulmanów czczonych i niedźwiedzi himalajskich Fot: Erwin 

Ekspozycja gibbonów białolicych i jelonków bengalskich Fot: Erwin 

Ekspozycja gibbonów białolicych i jelonków bengalskich Fot: Erwin 

Ekspozycja gibbonów białolicych i jelonków bengalskich Fot: Erwin 

Ekspozycja makaków wanderu Fot: Erwin 

Ekspozycja makaków wanderu Fot: Erwin 

 
Wyspa lemurów Fot: Erwin

Wyspa lemurów Fot: Erwin

Wyspa lemurów Fot: Erwin

Wyspa lemurów Fot: Erwin

Wyspa lemurów Fot: Erwin

Pawilon Ewolucji składa się z ekspozycji zewnętrznej i wewnętrznej szympansów i koczkodanów diana oraz wewnętrznej i zewnętrznej woliery dla ptaków. Wewnątrz pawilonu mieszkają także ptaki, gady i góralki skalne. 
4 - Łódzkie ZOO - wczoraj i dziś 
Część 4 - zachodnia część ogrodu. 

Zachodnia część łódzkiego ZOO na przestrzeni ostatnich kilku lat nieco się zmieniła. Od mojej wizyty w maju 2012 roku do kolejnej w lipcu 2019 i października 2022 roku trochę się tutaj zmieniło. Przebudowie uległ wybieg zwierząt kopytnych. W 2012 roku mieszkały tutaj osły domowe. Obecnie jest tu wielbłąd dwugarbny i daniele mezopotamskie. Całkowitą przebudowę przeszły wybiegi lwów i tygrysów. Jeszcze w 2012 roku były to ekspozycje otwarte, skaliste, a zwierzęta obserwowało się przez fosę. Obecnie są to wybiegi zakryte, bogate w małą architekturę jak i roślinność. Powstały także wybiegi dla pand małych i ptaków takich jak kazuary hełmiaste, emu, czy żurawie mandżurskie. Na końcu powstała woliera i wybieg kangurów rudych. Na wprost żyrafiarni zbudowano wyspę lemurów wari rudych. Zlikwidowano wybieg saren, uporządkowano dawny wybieg mundżaków. To co na pewno nie zmieniło się tutaj na przestrzeni lat to żyrafiarnia, wybieg zebr, antylop kudu mniejsze i oryks szablorogi. Drobny remont przeszedł pawilon akwarium. Na koniec zlikwidowano wybieg żubrów, a bizonów pozostawiono praktycznie bez zmian. Zobaczcie jak na przestrzeni lat zmieniła się ta część ZOO. 

Rok 2012 - tak było 

Pawilon akwarium Fot: Erwin 

Pawilon akwarium Fot: Erwin 

Pawilon akwarium Fot: Erwin 

Pawilon akwarium Fot: Erwin 

Wybieg osłów domowych Fot: Erwin 

Wybieg osłów domowych Fot: Erwin 

Woliera dzioborożców Fot: Erwin

Wybieg osłów domowych Fot: Erwin 

Pawilon antylop i motylarnia Fot: Erwin 

Teren zielony obok wybiegu zebr Fot: Erwin 

Wybieg zebr Fot: Erwin 

Wybieg zebr Fot: Erwin 

Wybieg zebr Fot: Erwin 

Wybieg zebr, w tle kułan Fot: Erwin 

Zachodnia część ZOO Fot: Erwin 

Zachodnia część ZOO Fot: Erwin 

Wybieg osłów domowych Fot: Erwin 

Woliera dzioborożców Fot: Erwin 

Wybieg osłów domowych Fot: Erwin 

Wybieg antylop kudu mniejsze Fot: Erwin 

Wybieg antylop kudu mniejsze Fot: Erwin 

Wybieg antylop kudu mniejsze Fot: Erwin 

Zieleń Fot: Erwin 

Zieleń Fot: Erwin 

Wybieg żyraf Fot: Erwin 

Wybieg żyraf Fot: Erwin 

Wybieg żyraf Fot: Erwin 

Mapa ZOO Fot: Erwin 

Gastronomia Fot: Erwin 

Wybieg żyraf Fot: Erwin 

Karuzela Fot: Erwin 

Wybieg żyraf Fot: Erwin 

Wybieg żyraf Fot: Erwin 

Wybieg lwów azjatyckich Fot: Erwin 

Wybieg lwów azjatyckich Fot: Erwin 

Wybieg lwów azjatyckich Fot: Erwin 

Wybieg lwów azjatyckich Fot: Erwin 

Wybieg lwów azjatyckich Fot: Erwin 

Wybieg lwów azjatyckich Fot: Erwin 

Woliera żurawi Fot: Erwin 

Klatka lwa Fot: Erwin 

Klatki małych ssaków Fot: Erwin 

Woliera żurawia Fot: Erwin

Wybieg saren Fot: Erwin 

Wybieg saren Fot: Erwin 

Wybieg mundżaków Fot: Erwin 

Zachodnia część ZOO Fot: Erwin 

Wybieg tygrysów Fot: Erwin

Wybieg tygrysów Fot: Erwin

Wybieg tygrysów Fot: Erwin

Wybieg tygrysów Fot: Erwin

Wybieg tygrysów Fot: Erwin

Woliery ptaków Fot: Erwin

Wybieg bizonów Fot: Ewin 

Wybieg bizonów Fot: Ewin 

Wybieg żubrów Fot: Erwin 

Wybieg żubrów Fot: Erwin 

Wybieg żubrów Fot: Erwin 

Wybieg żubrów Fot: Erwin 

Rok 2022 - tak jest teraz

Pawilon akwarium Fot: Erwin 

Pawilon akwarium Fot: Erwin 

Pawilon akwarium Fot: Erwin 

tablica edukacyjna Fot: Erwin

Wybieg zebr Fot: Erwin

Wybieg oryksów szablorogich Fot: Erwin

Wybieg oryksów szablorogich Fot: Erwin

Wybieg oryksów i woliera sępów Fot: Erwin

Wybieg oryksów i woliera sępów Fot: Erwin

Wybieg surykatek Fot: Erwin

Wybieg dikdików Fot: Erwin

Pawilon dikdików, ptaków i jeżatek Fot: Erwin

Ekspozycja jeżatek Fot: Erwin

Wybieg antylop kudu mniejsze Fot: Erwin 

Wybieg antylop kudu mniejsze Fot: Erwin 

Stajnia danieli i wielbłądów Fot: Erwin

Daniele mezopotamskie Fot: Erwin 

Wybieg zebr Fot: Erwin 

Wybieg zebr Fot: Erwin 

Wybieg kudu mniejszych Fot: Erwin

Wyspa lemurów wari rudych Fot: Erwin

Tablica edukacyjna Fot: Erwin

Mała architektura Fot: Erwin

Wybieg żyraf Fot: Erwin

Wybieg żyraf Fot: Erwin

Wybieg żyraf Fot: Erwin

Wybieg żyraf Fot: Erwin

Gastronomia Fot: Erwin

Pawilon lemurów wari rudych Fot: Erwin 

Pawilon lemurów wari rudych Fot: Erwin 

Gastronomia Fot: Erwin

Wybieg żyraf Fot: Erwin

Wybieg lwów Fot: Erwin 

Wybieg lwów Fot: Erwin 

Wybieg lwów Fot: Erwin 

Zachodnia część ZOO Fot: Erwin

Zmiana ekspozycji Fot: Erwin

Wybieg wydr Fot: Erwin

Wybieg wydr Fot: Erwin

Ekspozycja kota rdzawego Fot: Erwin 

Wybieg bociana Fot: Erwin

Wybieg tygrysów Fot: Erwin 

Wybieg pandy małej Fot: Erwin

Wybieg pandy małej Fot: Erwin

Mała architektura Fot: Erwin

Wybiegi ptaków Fot: Erwin

Żuraw mandżurski Fot: Erwin 

Kazuar hełmiasty Fot: Erwin

Wybieg tygrysów Fot: Erwin 

Wybieg tygrysów Fot: Erwin 

Wybieg tygrysów Fot: Erwin 

Wybieg bizonów Fot: Erwin 

Wybieg bizonów Fot: Erwin 

Wybieg tygrysów i emu Fot: Erwin

Wybieg emu Fot: Erwin 

Woliera bocianów czarnodziobych Fot: Erwin

Woliera ptaków Fot: Erwin

Woliera i pawilon ptaków Fot: Erwin

Wybieg kangurów i czarnych łabędzi Fot: Erwin

Wybieg kangurów i czarnych łabędzi Fot: Erwin

Wybieg kangurów i czarnych łabędzi Fot: Erwin

Wybieg kangurów i czarnych łabędzi Fot: Erwin

Woliera ptaków Fot: Erwin

Woliera bocianów czarnodziobych Fot: Erwin

Wybieg tygrysów Fot: Erwin

Wybieg bizonów Fot: Erwin

Rok 2012 
Na trasie alejki od pawilonu akwarium można było zobaczyć:
- akwarium
- wybieg zebr i kułanów 
- wybieg osłów domowych 
- wybieg oryksów szablorogich 
- pawilon dzioborożców, jeżatek, dikdików, motylarnia 
- wybieg antylop kudu mniejsze 
- wybieg żyraf Rothschilda 
- wybieg lwów azjatyckich 
- woliera żurawi 
- wybieg saren 
- klatka serwala 
- wybieg tygrysów syberyjskich 
- wybieg mundżaków chińskich, bocianów czarnodziobych 
- woliery ptaków 
- wybieg bizonów 
- wybieg żubrów 

Rok 2022 
- akwarium 
- wybieg zebr 
- woliera sępów i dzioborożców 
- wybieg oryksów szablorogich 
- wybieg surykatek i jeżozwierzy 
- pawilon ptaków, dikdików, jeżatek 
- wybieg danieli mezopotamskich i wielbłąda dwugarbnego 
- wybieg antylop kudu mniejsze 
- wybieg żyraf Rothschilda 
- wybieg lemurów wari rudych 
- wybieg lwów azjatyckich 
- wybieg pandy małej 
- ekspozycja kotka rdzawego 
- wybieg tygrysów syberyjskich 
- wybieg żurawi mandżurskich 
- wybieg kazuarów hełmiastych 
- wybieg emu 
- woliery ptaków 
- wybieg kangurów i czarnych łabędzi 
- wybieg bizonów 
- woliera bocianów czarnodziobych 

Zmiany zaszły także wzdłuż muru od strony ulicy Konstatynowskiej. Stare woliery ptaków zostały wyburzone, a w ich miejsce powstały nowe. Jednak jest ich mniej niż poprzednio. W 2012 roku w tej części ZOO można było zobaczyć papugi, bażanty, sępy. Obecnie są tu papugi i orłany. Kilkanaście metrów dalej w kierunku pawilonu akwarium powstała także zagroda zwierząt domowych i osłów Poitou. Bliżej kasy ZOO przy pawilonie Świat Ptaków powstały dodatkowe woliery oraz na terenach zielonych utworzono wybieg gwanako. 

Rok 2022

Wybieg osła Poitou Fot: Ewin

Woliera papug Fot: Erwin 

Woliera papug i orłanów Fot: Erwin

Woliera orłanów Fot: Erwin 

Woliera orłanów Fot: Erwin 

Woliera papug Fot: Erwin

Hotel dla owadów Fot: Erwin

Pawilon świat ptaków Fot: Erwin

Woliera ptaków Fot: Erwin

Wybieg gwanako Fot: Erwin 

Woliera ptaków Fot: Erwin

Rok 2012 

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

Woliery ptaków i sępów Fot: Erwin

5 - Mieszkańcy krakowskiego ZOO na przestrzeni lat 
Część 4 - żyrafy Rothschilda i siatkowana. 

Pierwsze żyrafy w krakowskim ZOO pojawiły się po 2012 roku. Pamiętam słoneczny lipiec - zielona łąka powstała w wyniku likwidacji wybiegów bizonów i kułanów. Z niecierpliwością czekałem na budowę tej długo wyczekiwanej ekspozycji. Po raz pierwszy żyrafy zobaczyłem w 2015 roku. Wówczas w ZOO mieszkały trzy samce, z czego jeden siatkowany i dwa Rothschilda. Po kilku latach za tęczowy most odszedł samiec siatkowany. Obecnie w ZOO mieszkają dwa samce Rothschilda, które po śmierci swojego kolegi przestały darzyć się sympatią. Panowie są od siebie oddzieleni. ZOO chciałoby już rozpocząć hodowlę tych pięknych zwierząt. Obecnie koordynator gatunku musi znaleźć nowy dom dla jednego z samców i odpowiednią partnerkę dla drugiego, który pozostanie w Krakowie. Kiedy to nastąpi? Tego nie wiadomo, ale pewne jest to, że ZOO ma warunki na rozpoczęcie hodowli. Zwierzęta zajmują duży, trawiasty wybieg, w sąsiedztwie tapirów, zebr, kondorów, nilgau, markurów i wielbłądów. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć żyrafy na przestrzeni ostatnich 8 lat. 

Żyrafa Rothschilda lipiec 2015 Fot: Łukasz 

Żyrafy Rothschilda i siatkowana lipiec 2015 Fot: Erwin

Żyrafa siatkowana lipiec 2016 Fot: Erwin 

Żyrafa siatkowana lipiec 2017 Fot: Erwin 

Żyrafa Rothschilda sierpień 2018 Fot: Erwin

Żyrafy siatkowana i Rothschilda lipiec 2018 Fot: Erwin 

Żyrafy Rothschilda czerwiec 2019 Fot: Erwin 

Żyrafa Rothschilda lipiec 2020 Fot: Erwin

Żyrafy Rothschilda czerwiec 2021 Fot: Erwin

Żyrafa Rothschilda - wrzesień 2021 Fot: Erwin 

Żyrafa Rothschilda lipiec 2022 Fot: Erwin 

Żyrafa Rothschilda październik 2022 Fot: Erwin 

6 - Ekspozycje płockiego ZOO 
Część 4 - ptaki, herpetarium, słonie i kangury 

W płockim ogrodzie zoologicznym możecie zobaczyć około 55 gatunków ptaków. Część z nich mieszka w wolierach, część na wybiegach otwartych. Wyjątkiem są ibisy purpurowe i kaczki, które zajmują jedyną na terenie ZOO wolierę przechodnią. Imponującą kolekcję gadów, płazów, bezkręgowców oraz ryb możecie zobaczyć w pawilonie Herpetarium. Kangury rude, to jedyni przedstawiciele rodziny torbaczy w ZOO. Ich wybieg znajduje się w sąsiedztwie tygrysów i panter śnieżnych. Największe ssaki lądowe świata zajmują piaszczysty wybieg przy wejściu do ZOO. Niebawem jeden z samców wyjedzie do Łodzi, a do Płocka trafi nowy, młody samiec, który będzie na wychowaniu u starszego. Tym samym nasz przegląd ekspozycji płockiego ZOO dobiegł końca. Mam nadzieję, że zainspirowałem Was do wizyty w tym ogrodzie. Mamy wiosnę, więc wybierzcie kierunek Płock. 

Ptaki lasów tropikalnych 

Pawilon ten znajduje się bezpośrednio przy wejściu głównym do ZOO. W jego skład wchodzi wewnętrzny dom dla słoni indyjskich oraz wewnętrzne i zewnętrzne woliery ptaków. Możemy tutaj zobaczyć dzioborożce, papugi, czy inne małe ptaki kolorowe. Ekspozycje są ciekawie zagospodarowane. 

Pawilon ptaków lasów tropikalnych Fot: Erwin 

Pawilon ptaków lasów tropikalnych Fot: Erwin 

Pawilon ptaków lasów tropikalnych Fot: Erwin 

Pawilon ptaków lasów tropikalnych Fot: Erwin 

Pawilon ptaków lasów tropikalnych Fot: Erwin 

Pawilon ptaków lasów tropikalnych Fot: Erwin 

Herpetarium 

Pawilon składa się z dwóch części. Na poziomie zero możecie zobaczyć ptaki na ekspozycji z motylami i gadami. Można tutaj wejść i z bliska podziwiać zwierzęta. W terrariach mieszkają węże, jaszczurki, żółwie, żaby, czy owady. Zaraz po przekroczeniu wejścia mamy ekspozycje najmniejszych małp świata - pigmejek. Po przeciwnej stronie ulokowano dom leniwców. Na poziomie minus jeden podziwiać możecie wiele ciekawych gatunków ryb, w tym rekiny i rafę koralową. Na uwagę zasługuje ekspozycja wiślana, gdzie podziwiać możemy np. szczupaka. 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Herpetarium i Akwarium Fot: Erwin 

Woliera przechodnia ibisów purpurowych 

Woliera znajduje się obok wybiegu dla żyraf. Można wejść do jej środka i z bliska podziwiać ibisy jak i kaczki. Pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa i niestresowaniu ptaków. W końcu to Wy jesteście gośćmi w ich domu. Ciekawie zagospodarowana przestrzeń. 

Woliera przechodnia ibisów Fot: Erwin 

Woliera przechodnia ibisów Fot: Erwin 

Woliera przechodnia ibisów Fot: Erwin 

Woliera przechodnia ibisów Fot: Erwin 

Woliera przechodnia ibisów Fot: Erwin 

Woliera przechodnia ibisów Fot: Erwin 

Wybieg strusi afrykańskich 

Strusie afrykańskie pojawiły się w Płocku całkiem niedawno. Zajmują trawiasty wybieg, wzdłuż wolier sów i wybiegu żyraf. 

Wybieg strusi afrykańskich Fot: Erwin 

Wybieg strusi afrykańskich Fot: Erwin 

Wybieg strusi afrykańskich Fot: Erwin 

Woliery sów 

Jest to słaby punkt na mapie ZOO. Sowy zajmują małe klatki ,przez co nie mają swobody lotu. W ubiegłym roku tymczasowo ulokowano tutaj także młodego żurawia mandżurskiego. Dobrze by było w przyszłości pomyśleć nad powiększeniem wolier. Przykład i wzór można wziąć z Krakowa lub Chorzowa. Woliery ulokowane są wzdłuż wybiegu strusi afrykańskich. 

Woliery sów Fot: Erwin

Woliery sów Fot: Erwin

Woliery sów Fot: Erwin

Woliery sów Fot: Erwin

Woliery sów Fot: Erwin

Woliery sów Fot: Erwin

Woliery sów Fot: Erwin

Woliera głuszców 

Woliery głuszców, bażantów i cietrzewi znajdują się blisko woliery kondorów wielkich i wybiegu osłów somalijskich. 

Woliery głuszców Fot: Erwin 

Woliery głuszców Fot: Erwin 

Woliery głuszców Fot: Erwin 

Woliera kondorów wielkich 

Woliera znajduje się na wprost wybiegu osłów somalijskich. Obecnie możemy zobaczyć tutaj parę tych ogromnych ptaków padlinożernych. 

Woliera kondorów wielkich Fot: Erwin 

Woliera kondorów wielkich Fot: Erwin 

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi mandżurskich 

Duże woliery znajdują się na wprost wybiegu antylop oryks szablorogi. Ptaki mają swobodę ruchu. Ciekawie zagospodarowana przestrzeń. Obecnie żurawie są tutaj tymczasowo, do czasu przebudowy ich starej woliery. 

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin 

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin

Woliery orłosępów, orłanów i żurawi Fot: Erwin

Woliery olśniaków i toko czarnoskrzydłych 

Woliery toko, olśniaków, pawi i kitt znajdują się na wprost placu zabaw. Stąd blisko jest do panter perskich jak i wilków grzywiastych. Obiekt powstał kilka lat temu i jest ciekawie zagospodarowany. Obecnie jest tu również miejsce dla innych ptaków. 

Woliery toko i ośniaków Fot: Erwin 

Woliery toko i ośniaków Fot: Erwin 

Woliery toko i ośniaków Fot: Erwin 

Woliera tragopanów 

Woliera tragopanów modrolicych jest słabo wyeksponowana. Znajduje się ona przy alejce prowadzącej do wybiegu kangurów. Przed nią posadzono wiele roślin, które uniemożliwiają swobodne obserwowanie ptaków. Na pewno dla samych lokatorów jest to wygodne, bo nie muszą patrzeć na nas, gapiów. 

Woliera tragopanów Fot: Erwin 

Woliera tragopanów Fot: Erwin 

Wybieg kangurów 

Wybieg kangurów rudych znajduje się w sąsiedztwie tygrysów, panter śnieżnych, gorali chińskich i piesków preriowych. Jest duży i trawiasty. Osobiście widziałbym tutaj duże antylopy. Ciekawie zagospodarowana przestrzeń. 

Wybieg kangurów rudych Fot: Erwin 

Wybieg kangurów rudych Fot: Erwin 

Wybieg kangurów rudych Fot: Erwin 

Wybieg kangurów rudych Fot: Erwin 

Wybieg kangurów rudych Fot: Erwin 

Wybieg kangurów rudych Fot: Erwin 

Wybieg słoni indyjskich 

Największe ssaki lądowe świata zajmują wybieg w centralnej części ZOO, przy wejściu głównym. Piaszczysty wybieg jest domem dla dwóch osobników płci męskiej. Zwierzęta mają tutaj zabawki i dzikich lokatorów w postaci np. pawi. Ich dom wewnętrzny znajduje się w pawilonie ptaków lasów tropikalnych. 

Wybieg słoni indyjskich Fot: Erwin 

Wybieg słoni indyjskich Fot: Erwin 

Wybieg słoni indyjskich Fot: Erwin 

Wybieg pelikanów (pingwinów)

Wybieg pelikanów znajduje się przy wybiegu żyraf. Ptaki są tam tylko gościnnie, gdyż ekspozycja ta była domem dla pingwinów. Obiekt ma przejść remont i ZOO ponowie chce tutaj wypuścić pingwiny. Prawdopodobnie pelikany wróciłby wtedy na staw obok gibbonów, gdzie można je było podziwiać. Wybieg jest skalisty z dużym basenem. Nie pamiętam już dokładnie, ale przed pingwinami prawdopodobnie mieszkały tutaj arui. Taki prześwit z dzieciństwa. 

Wybieg pelikanów Fot: Erwin 

Wybieg pelikanów Fot: Erwin 

Wybieg pelikanów Fot: Erwin 

Wybieg pelikanów Fot: Erwin 

Wybieg pelikanów Fot: Erwin 

Wybieg pelikanów Fot: Erwin 

 7 - Egipt - pustynny świat roślin i zwierząt.

Arui Fot: Wikipedia 

Egipt położony jest na obszarze krystalicznej platformy afrykańskiej. Przeważająca część kraju jest wyżynna, jednak są to wyżyny dość nisko położone nad poziomem morza. Średnia wysokość wyżyn w Egipcie wynosi 320–250 m n.p.m. Największą wyżyną jest Pustynia Libijska zwana też Pustynią Zachodnią. Obejmuje obszary zarówno piaszczyste, jak i kamieniste (hamady) z nielicznymi wzniesieniami do 450 m n.p.m. Drugą pod względem powierzchni wyżyną jest Wyżyna Libijska na północno-zachodnim krańcu Egiptu nad Morzem Śródziemnym. Wyżyna ta łagodnie przechodzi w nadbrzeżny pas nizin nad Morzem Śródziemnym. Obszary leżące we wschodnim Egipcie, czyli Pustynia Arabska (Pustynia Wschodnia) to również obszary wyżynne, pocięte skalistymi wzniesieniami i licznymi suchymi dolinami. Nizin w Egipcie jest niewiele. Największa z nich to Nizina Libijska stanowiąca północne przedłużenie Pustyni Libijskiej i nazywana niekiedy Kotliną Libijską. Inną ważną niziną jest Delta Nilu, zajmująca obszar 3% powierzchni kraju. Jest to teren silnie nawodniony, pełen bagien i rozlewisk.. Innym nisko położonym obszarem jest Dolina Nilu, drugi pod względem żyzności teren po Delcie Nilu. Tak jak w starożytności, tak i teraz skupia się tam całe rolnictwo. 

Jedyne obszary górskie Egiptu położone są na półwyspie Synaj z najwyższym szczytem Górą Świętej Katarzyny o wysokości 2642 m n.p.m. oraz na wschodzie kraju, wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego, gdzie najwyższym szczytem jest Dżabal Hamata o wysokości 1977 m n.p.m. Wyżyny na Pustyni Arabskiej przechodzą w stosunkowo niewysokie pasma skalistych gór poprzecinanych suchymi dolinami. W wielu miejscach schodzą one bezpośrednio do morza, tworząc skaliste wybrzeża.

Egipt jest krajem pustynnym. 94% powierzchni zajmują pustynie, głównie żwirowe i kamieniste, ale sporo jest też piaszczystych leżących w zachodniej części kraju. Półwysep Synaj także jest obszarem pustynnym i półpustynnym, jednak bardziej górzystym.

Wszystkie obszary górskie mają postać suchych i skalnych łańcuchów, pozbawionych praktycznie roślinności. Żaden ze szczytów nie jest ośnieżony, nawet w okresie zimowym.

Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, na południu przechodzącego w skrajnie suchy. Tylko wąski pas wybrzeża znajduje się w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Charakterystyczne dla egipskiego klimatu są niskie opady, wysokie temperatury w okresie letnim oraz niska wilgotność. W Egipcie panuje bardzo duże nasłonecznienie. Spowodowane jest to małą ilością opadów i brakiem zachmurzenia, a także wysokością słońca na horyzontem. Latem słońce w zależności od miejsca, świeci pod kątem od 80° do 90°. Piasek na pustyni w takich warunkach nagrzewa się do 70 °C.

Gazela dorkas Fot: Marwell ZOO

Zasób wód w Egipcie jest dosyć ograniczony. Jedyną stałą rzeką jest Nil, płynący przez cały kraj i rozlewający się w rozległą deltę u wybrzeży Morza Śródziemnego. Rzeka ta od niepamiętnych czasów jest głównym źródłem wody Egiptu. Dziś jej nurt jest bardziej uregulowany dzięki tamie pod Asuanem. Pozostałe cieki wodne to rzeki okresowe lub epizodyczne – przez większą część roku są to suche doliny (wadi), w których tylko raz na rok lub raz na kilka lat pojawia się wartka rzeka, której żywotność nie przekracza nawet miesiąca. Egipt posiada także ogromne zasoby wód podziemnych, jednak stopień ich wykorzystania jest niewielki. Innym sposobem pozyskiwania wody do celów gospodarczych jest zbieranie rosy. Możliwe jest zebranie w ten sposób do 10 mm na dobę.

Pustynny klimat Egiptu sprawia, że szata roślinna jest bardzo uboga. Bujna roślinność ogranicza się tylko do doliny i delty Nilu oraz miast, gdzie ma charakter zieleni miejskiej. Na pustyni roślinność jest bardzo uboga, ogranicza się jedynie do suchych traw i rosnących rzadko krzewów tamaryszku. Wśród drzew spotyka się głównie palmy oraz akacje. Naturalna roślinność w dolinie i delcie Nilu została niemal całkowicie wyniszczona przez działania rolnicze człowieka. Dziś można zobaczyć tam jedynie zasadzone przez człowieka eukaliptusy, platany, jałowce i palmy. Wody Nilu, zwłaszcza te w delcie, stanowią znakomite środowisko dla rozwoju roślinności bagiennej i wodnej. Występujący tu dawniej papirus został wyniszczony w XIX w, jednak obecnie od kilku dziesięcioleci podejmowane są próby wprowadzenia go do uprawy. Lotos będący symbolem Egiptu jest obecnie rzadko występującą rośliną.

W Egipcie występuje duża różnorodność zwierząt. Żyją tam takie gatunki jak gazela pustynna czy arui grzywiasta Na pustyni spotykane są charakterystyczne dla tego regionu gatunki, takie jak skoczek pustynny i fenek pustynny. Powszechne są też skorpiony.. Do występujących w Egipcie niebezpiecznych zwierząt zaliczają się węże plamiste oraz żyjące na terenach rolniczych kobry. Plagą w Egipcie są gryzonie, które rozmnażają się w szybkim tempie. W Egipcie występuje także około 300 gatunków ptaków. Żyjący kiedyś na obszarze całego Egiptu ptak ibis jest obecnie w tym kraju gatunkiem wymarłym. Wciąż jednak żyją tam takie ptaki jak: sokół, raróg czy też pustułka. W wodach Egiptu żyje około 190 gatunków ryb. Wśród owadów powszechnie występujących w Egipcie wymienić można żyjącego na terenach pustynnych skarabeusza.

Fenek pustynny Fot: Wikipedia

W miejscowościach nadmorskich znajdziemy bogate, podwodne społeczności raf koralowych oraz stada wielkich ssaków morskich, takich jak np. manaty.
Wiele egipskich ssaków – oprócz zwierząt domowych, w tym wszędobylskich kotów – to zwierzęta skryte, płochliwe. Warto więc rozglądać się bacznie podczas każdej wycieczki na pustynię czy nad rzekę. Ssaki pustynne można rozpoznać na pierwszy rzut oka – mają jasne ubarwienie zbliżone kolorem do piasku oraz charakterystyczne ogromne uszy, które działają jak system chłodzący. W Egipcie na pustyni żyją m.in. fenki (pustynne lisy), koty arabskie, skoczki pustynne, maleńkie jeże etiopskie oraz rzadkie lisy afgańskie. Najbardziej znanymi ssakami pustynnymi są oczywiście wielbłądy.
W dolinie Nilu, na północy oraz w niektórych oazach żyją koty bagienne.
W niemal całym kraju licznie występują szakale, choć ostatnio ich liczba spada z powodu wzrostu populacji zdziczałych psów domowych, które konkurują z szakalami o ten sam pokarm. W okolicach źródeł wody żyją lisy rude. Cenionym egipskim ssakiem jest mangusta – zabójczyni jadowitych węży.
Nad Nilem można spotkać łasice i góralki. Licznie występują nietoperze.
Do rzadkich gatunków należy karakal. Kot ten występuje na Synaju oraz Pustyni Wschodniej.
W różnych środowiskach można spotkać kota nubijskiego, przodka kotów domowych. Być może nie odróżnimy go nawet od kotów ulicznych, gdyż jest do nich podobny, a i bez problemu zapuszcza się na tereny zamieszkałe przez ludzi. W południowo-zachodniej części kraju można zobaczyć gazelę dorkas i owcę górską. W Egipcie licznie występują gryzonie, które są utrapieniem na polach. Ku uciesze rolników równie powszechne są koty domowe.

W Egipcie żyje ponad 300 gatunków ptaków. Szczególnie licznie występują w dolinie i delcie Nilu, gdzie mają pod dostatkiem wody i pożywienia. Najbardziej znanym ptakiem Egiptu był czczony w starożytności ibis. Dziś niestety ibisów nie spotyka się już w Egipcie; występują one dopiero na terenach położonych na południe od Sahary. Do ptaków drapieżnych występujących w Egipcie możemy zaliczyć sokoły, rarogi, pustułki oraz sępy. Do najlepiej rozpoznawalnych ptaków brodzących należą flamingi. Preferują one tereny położone nad zbiornikami słonymi – ich ulubionym miejscem jest jezioro Karun w muhafazie Fajum. Wśród ptaków żyjących nad Nilem należy wymienić m.in. rybaczka srokatego (ptaka z rodziny zimorodków), żołny, nektarniki. Te niewielkie ptaki wspaniale ubarwiają krajobraz doliny Nilu.

Lis afgański Fot: Wikipedia 

Do najbardziej znanych i groźnych gadów Egiptu należały krokodyle. Krokodyl nilowy nie był widziany w Egipcie przez wiele lat od chwili wybudowania tamy w Asuanie, ale ostatnio powraca do doliny Nilu. Gad ten może osiągnąć długość 5-6 m. W Egipcie występuje wiele gatunków niebezpiecznych węży, lecz podróżnik nie powinien z tego powodu wpadać w panikę. Spotkanie turysty z wężem należy do rzadkości, gdyż gady te są skryte i płochliwe. Nie znaczy to, że na pustyni nie powinniśmy zachować czujnego oka. Do jadowitych węży występujących w Egipcie należą kobry czy węże plamiste. Bardzo niebezpieczne są egipskie żmije, przede wszystkim żmija rogata. Większość egipskich węży jest jednak niegroźna. Do najpowszechniejszych gatunków należą jajożery oraz boa piaskowe, które należą do najlepszych tępicieli gryzoni. Z tego powodu boa jest gatunkiem objętym ochroną na terenie całego Egiptu. Do najczęściej widzianych gadów egipskich należą jednak nie węże, lecz drobne, niegroźne jaszczurki. W wodach Morza Czerwonego występują żółwie morskie.

Do gatunków ryb najczęściej spotykanych w wodach Nilu należą: sumy, tilapia nilowa (ryba z rodziny pielęgnicowatych, której hodowlę prowadzili już starożytni Egipcjanie), okoń nilowy. Niektóre spośród ryb żyjących w Nilu spotyka się również w jeziorze Karun. Rafy koralowe Morza Czerwonego tętnią podwodnym życiem jeszcze bardziej niż wody Nilu – są one domem dla ok. 1200 gatunków ryb! Nurkowanie wśród takiej mnogości pięknych, kolorowych stworzeń będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem.

Skoczek pustynny Fot: Flickr

W Egipcie powszechnie występują skorpiony. Należy na nie uważać zwłaszcza podczas pobytu na pustyni. Jad większości egipskich skorpionów nie jest śmiertelny, ale bardzo bolesny. Do często widywanych owadów należą żuki, ze skarabeuszem na czele. Warto wspomnieć o bogactwie bezkręgowców morskich, współtworzących barwny świat raf koralowych. W Morzu Czerwonym występują liczne mięczaki, skorupiaki, ukwiały, rozgwiazdy, jeżowce.

Choć egipska natura nie jest tak bogata i różnorodna jak w wielu innych miejscach na Ziemi, to jednak gdy się jej dokładniej przyjrzymy, zadziwi nas swoimi niesamowitymi przystosowaniami do tego trudnego, pustynnego klimatu. A kiedy zdecydujemy się odwiedzić jeden z licznych tutejszych parków narodowych, będziemy mieli szansę spotkać niezwykłe rośliny i zwierzęta, jakich nie widzieliśmy nigdy wcześniej w naszym życiu.

8 - Przewodnik po warszawskim ZOO 

Mój następny przewodnik po warszawskim ogrodzie zoologiczny różni się od pozostałych. Jego format jest zdecydowanie większy i przypomina książkę. Wewnątrz przewodnika znajduje się dużo pięknych zdjęć, w tym mieszkańców, których w ZOO już nie ma. Na pewno jego publikacja miała miejsce już po wybudowaniu pawilonu szympansów i goryli. Osobiście brakuje mi tamtego ZOO, gdzie mieszkały antylopy szablorogie, gazele rudoczelne, antylopy sitatungi, czy pumy, pantery i jaguary. Jednak nic nie trwa wiecznie i co jakiś czas w ogrodzie zachodzą zmiany. Najważniejsze, że mamy wspomnienia, bo tych nie zabierze nam nikt. Przenieśmy się zatem do przeszłości i powspominajmy starych mieszkańców stołecznego ZOO. 

P.S
Jakość może nie jest najlepsza, bo przewodnik uległ zniszczeniu podczas spaceru po ZOO. Deszcz przemoczył mi plecak, a tam przechowywałem przewodnik. Na szczęście nie wygląda źle :)

Skan i oprawa graficzna Łukasz 





























































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.