Dumą Śląskiego ZOO jest posiadanie największej w Polsce kolekcji antylop. Na zdjęciu samica niali grzywiastej. |
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie został udostępniony zwiedzającym 1958 roku. Jego budowa rozpoczęła się w 1954 roku. W nowym ZOO prezentowano zwierzęta pochodzące z likwidowanych wówczas ogrodów zoologicznych w Katowicach i Bytomiu. Pierwszymi mieszkańcami ZOO były m.in. słonie, niedźwiedzie brunatne i himalajskie. W kolejnych latach kolekcja zwierząt wzbogacała się o kolejne gatunki. Dziś jest ich ponad 300.
Po raz pierwszy do Śląskiego ZOO pojechałem w latach 90. Do dziś mam przewodnik z mapką, który zresztą opublikowałem na tym Blogu. W tamtych czasach kolekcja ogrodu była bardzo bogata. Niestety liczne afery spowodowały skurczenie się liczby prezentowanych zwierząt. Pamiętam jak na początku lat dwutysięcznych w mediach pojawiła się informacja o możliwości likwidacji śląskiego ZOO. Pracownicy ogrodu byli oskarżeni o wynoszenie jedzenia przeznaczonego dla zwierząt. Placówka znalazła się w poważnych tarapatach finansowych. O pomoc poproszono polski parlament. Z tego co pamiętam posłowie przegłosowali uchwałę pozwalająca przelać pieniądze z budżetu Państwa na ratowanie ZOO. Przez te wszystkie zawirowania ogród stracił kilkadziesiąt cennych gatunków zwierząt. Dziś nie zobaczymy już tutaj fok, bawołów, dromaderów, dingo, hien, wilków europejskich, antylop szablorogich, impali, oryksów południowych, blesboków, gnu białobrodych, watussi, jeleni Dybowskiego, jeleni europejskich, danieli płowych, tapirów anta, tapirów malajskich, szympansów, niedźwiedzi polarnych i wielu innych. Obecnie ZOO nie cieszy się dużą liczbą odwiedzających. Szkoda, bo kolekcja zwierząt wciąż należy do atrakcyjnych. Przez ostatnie lata udało się zrealizować kilka ważnych inwestycji. Do nich z pewnością należy budowa żyrafiarni, wsypa gibbona, modernizacja małpiarni, modernizacja wybiegu dla gepardów i wydr, a obecnie budowa nowoczesnego pawilonu wraz z wybiegiem dla nosorożców.
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie zajmuje powierzchnię 47 ha, co daje mu trzecią pozycje w kraju jeżeli chodzi o wielkość zajmowanego terenu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.