30 listopada 2017

W ZOO Safari w Borysewie urodziła się lama.

Fot: ZOO Safari Borysew
W prywatnym ogrodzie zoologicznym w Borysewie na świat przyszła kolejna lama. Zwierzak ma się dobrze i powoli poznaje otaczający go świat. Jak sami widzicie na zdjęciu mała lama wygląda uroczo.

Poza lamami w Borysewie zobaczycie także alpaki.

Tegoroczna jesień jest obfita jeżeli chodzi o narodzony w ZOO Safari. Nie tak dawno pisaliśmy o krówce zebu i psach dingo, które przyszły na świat w tym ZOO.

Jednocześnie informujemy, że od 29 listopada tego roku ogród zoologiczny w Borysewie jest nieczynny. Ponownie goście będą mogli podziwiać zwierzaki wiosną przyszłego roku.

29 listopada 2017

Narodziny gibbona w ostrawskim ZOO.

Wizualizacja pawilonu dla gibbonów. Fot: ZOO Ostrawa. 
Kilka dni temu w ostrawskim ZOO urodził się gibbon białopoliczkowy. Malec ma się dobrze i ani na krok nie odstępuje go matka. To już 4 potomek tego gatunku, który przyszedł na świat w Ostrawie. Obecnie ZOO przymierza się do budowy nowoczesnego pawilonu dla tych zwierząt. W chwili obecnej te ruchliwe małpy zajmują wolierę w centralnej części ogrodu.

Ostrawskie ZOO wspiera także ochronę małp, które są krytycznie zagrożone wyginięciem w swoim naturalnym środowisku. Celem ZOO jest ratowanie ich na terenie lasów północnego Wietnamu.

28 listopada 2017

Płockie ZOO powiększyło swoje stado reniferów.

Fot: ZOO Płock
Ze szwedzkiego ZOO do Płocka przyjechały dwie samice renifera fińskiego leśnego. Gatunek ten jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Warto dodać, że tylko w płockim ogrodzie zoologicznym hodowany jest ten podgatunek renifera.

Wspomniane przeze mnie samice urodziły się w 2016 roku w ogrodzie zoologicznym w Jarvso (Szwecja). Dołączyły one do pary reniferów tego samego podgatunku. Renifery fińskie nazywane też leśnymi są największymi przedstawicielami swojego gatunku i jedyne, którym grozi całkowita zagłada. Płockie ZOO jako pierwsze i jak na razie jedyne podjęło się w hodowli tego gatunku. Zwierzęta trafiły do Płocka dzięki głównemu koordynatorowi tego gatunku, który jakiś czas temu zdecydował się powierzyć płockiemu ZOO hodowlę tych zwierząt. Młode renifery, które w przyszłości urodzą się w Płocku wyjadą do innych ogrodów zoologicznych w Europie, gdzie wzbogacą tamtejsze hodowle.

Pierwsze renifery trafiły do Płocka w 2015 roku. Samiec miał wówczas 3 lata, a samica 2. Zwierzęta te przebywały wcześniej w ogrodach zoologicznych w Rotterdamie i Berlinie.

Głównym naturalnym siedliskiem reniferów fińskich jest Finlandia i Rosja. Oba kraje współpracują ze sobą i robią wszystko, by gatunek ten przetrwał w naturze. Zwierzaki zostały wpisane do czerwonej księgi skrajnie zagrożonych wyginięciem zwierząt. W środowisku naturalnym renifery tworzą stada liczące około 40 osobników. Zimą można je spotkać w lasach gdzie żywią się mchem i porostami, natomiast latem na bagnach gdzie spożywają trawę i turzycę.

Wybieg reniferów został włączony do zimowej trasy zwiedzania. Polega ona na tym, by goście bez problemu trafili do zwierząt lubiących zimno, które przy niskich temperaturach spędzają czas na zewnątrz. Trasa jest specjalnie oznakowana, a jej inauguracja odbędzie się 10 grudnia. Obok reniferów na trasie tej zobaczymy m.in. pantery śnieżne i tygrysy syberyjskie.

W płockim ZOO byliśmy w sierpniu tego roku i niestety reniferów nie udało nam się zobaczyć.

27 listopada 2017

Dokąd zmierza ZOO?

Fot: ZOO Wrocław
9 grudnia po raz pierwszy wrocławskie ZOO otworzy swoje drzwi przed miłośnikami Twittera. Pierwsza edycja tej imprezy odbędzie się pod hasłem "Dokąd zmierza ZOO". Na pytania wszystkich fanów ogrodu odpowiedzą m.in. Radosław Ratajszczak (prezes ZOO) oraz Marta Zając - Ostrowska ( kierownik działu marketingu i edukacji). Wśród tematów poruszonych podczas dyskusji znajdą się m.in.
-plany rozwojowe wrocławskiego ZOO
-funkcja współczesnych ogrodów zoologicznych w zakresie ochrony zwierząt
-działalność Fundacji Dodo
-turystyczna rola wrocławskiego ZOO jako jedna z atrakcji turystycznych

Podczas spotkania każdy uczestnik będzie mógł zadać pytanie za pomocą Twittera wykorzystując hashtag ZOO Wrocław.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 we wrocławskim ZOO, a zapoczątkuje je zwiedzanie Afrykarium z wyjątkowym przewodnikiem, w którego wcieli się sam prezes ZOO Radosław Ratajszczak.

Aby wziąć udział w imprezie należy się zarejestrować. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

26 listopada 2017

Łódzkie ZOO ogłosiło przetarg na budowę wybiegu i pawilonu dla hipopotamów.

Fot: hipciohipcio.republika.pl
Łódzki Ogród Zoologiczny ogłosił przetarg na budowę wybiegu wraz z pawilonem dla hipopotamów karłowatych. Po raz ostatni mieszkańcy Łodzi zobaczyli w swoim ZOO hipopotama nilowego 13 lat temu. W kwietniu 2004 roku padł 49 letni Hipcio, który wówczas był najstarszym przedstawicielem swojego gatunku w Europie. Po jego śmierci ogród nie sprowadził do siebie kolejnego hipopotama, gdyż nie spełniał warunków do hodowli tych zwierząt. Pamiętam, że jako dziecko widziałem go brodzącego w ciasnym basenie pozbawionego wybiegu trawiastego. Jego basen przylegał do słoniarni.

Nowy pawilon dla hipopotamów będzie dostępny dla gości przez cały rok. Wewnątrz budynku zwierzęta będą miały zapewnione identyczne warunki jak te na wolności. Będzie fragment lasu deszczowego i afrykańskie mokradło. Lato hipcie będą wygrzewać się na dużym nasłonecznionym wybiegu z basenem.

Koszt inwestycji wyniesie 2,5 mln złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu obywatelskiego miasta Łodzi. Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał przyszłego roku.

To nie koniec zmian w łódzkim ZOO. Obecnie trwa przebudowa pawilonu małych ssaków. Po remoncie zamieszkają w niej nowi mieszkańcy, a będą to wydry wielkie zwane też ariraniami amazońskimi. Przypominamy również o zakończonej nie dawno przebudowie małpiarni. Łódzkie ZOO zmienia się na lepsze.

25 listopada 2017

Nowi skrzydlaci mieszkańcy śląskiego ogrodu zoologicznego.

Fot: Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. 
22 listopada do śląskiego ogrodu zoologicznego w Chorzowie przyjechały ibisy szkarłatne. Ptaki te pochodzą z holenderskiego parku Van Blanckendeall. Ponieważ ptaki są ciepłolubne to całą zimę spędzą na zapleczu. Pierwsi goście zobaczą je wiosną przyszłego roku. W naturze ibisy te występują w Ameryce Południowej - głównie w Brazylii, Wenezueli i Gujanie. Władze Trynidadu uznały je za głównego ptaka narodowego. Żywią się rybami i drobnymi bezkręgowcami. Na Śląsku karmione są krewetkami, stynkami, mącznikami, świerszczami i specjalnym granulatem. Do Chorzowa przyjechało pięć samców w wieku od roku do dwóch lat.

Z tego samego ZOO do Chorzowa przyjechała także kakadu różowa. Jest to roczna samica, którą możemy zobaczyć w pawilonie papug, tuż obok wybiegu dla nosorożców. W naturze ptaki te żyją w Australii. Według znawców jest to najładniejsza kakadu z pośród wszystkich podgatunków tego ptaka. Żyje w stadach i jest szkodnikiem dla rolników. W Chorzowie dostaje nasiona, owoce i warzywa.

Fot: Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. 

24 listopada 2017

"W Pałacu Mikołaja" czyli wielki piknik rodzinny w płockim ZOO.

Fot: ZOO Płock
Płockie ZOO wraz z Polską Fundacją Sportu i Kultury oddział w Płocku zapraszają do udziału w imprezie rodzinnej pod tytułem "W Pałacu Mikołaja". Odbędzie się ona 10 grudnia w godzinach 10-14 na terenie ZOO. Podczas pikniku nastąpi uroczysta inauguracja tegorocznego sezonu zimowego w ZOO. Jak co roku zostanie wyznaczona zimowa trasa zwiedzania, która ułatwi gościom poruszanie się po ZOO i nie tylko. To także okazja by poznać zwyczaje zwierząt lubiących zimno. W programie imprezy zaplanowano także inne atrakcje, a będą nimi:
-wykonywanie ozdób świątecznych (będzie je można zabrać do domu)
-wspólne ubieranie choinki
-spacer z przewodnikiem po zimowej trasie
-reniferowe tańce
Nie zabraknie również niespodzianek.

Impreza odbędzie się w pawilonie Akwarium-Herpetarium.
Udział w pikniku jest bezpłatny. Żeby w nim uczestniczyć trzeba kupić bilet do ZOO w cenie 18 zł dorośli i 12 zł dzieci.
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie ZOO. Kliknij TUTAJ.

Z zimowych zwierząt w płocku zobaczymy m.in. pantery śnieżne, tygrysy, renifery fińskie leśne, pingwiny i inne.

23 listopada 2017

Narodziny kangura w śląskim ZOO.

Fot: Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. 
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodził się kangur rudy. Matka malca przyjechała na Śląsk z Opel ZOO (okolice Frankfurtu nad Menem), natomiast ojciec z Gdańska. Maluch i jego matka mają się dobrze. Kangurek prawdopodobnie na świat przyszedł w połowie lata. Obecność malca w torbie stwierdza się w momencie gdy ten się rusza. Obecnie kangurek wyszedł już z torby i poznaje swój nowy dom. Na ten moment przebywa on w pomieszczeniu gospodarczym. Jak zrobi się cieplej dołączy do pozostałych członków stada.

22 listopada 2017

Mieszane wybiegi w polskich ogrodach zoologicznych - część 2.

Fot: ZOO Wrocław. 
W ostatnim czasie udało nam się ustalić mieszane wybiegi we wrocławskim ZOO. Na dzień dzisiejszy wspólnie ja jednym wybiegu czy też wolierze zobaczymy następujące gatunki zwierząt:
1. Wielbłąd jednogarbny i osioł domowy
2. Zebra Chapmana, antylopa kama, żyrafa siatkowana, struś afrykański.
3. Antylopa kob defassa i sitatunga
4. Muflon i makak magot
5. Struś nandu, gwanako i kapibara
6. Lama i aguti złociste
7. Alpaka, mara patagońska i skrzydłoszpon
8. Walabia Benetta, emu i kapodziób
9. Panda mała i jelonek czubaty
10. Nosorożec indyjski, marabut, gibbon czapnik i mundżak chiński
11. Manat karaibski, drzewica dwubarwna, hełmiatka czerwonooka, moręgówka oraz ryby.
12. Hipopotam nilowy, drzewica białolica, moręgówka, hełmiatka czerwonooka, cyraneczka płowa, cyraneczka zwyczajna, marmurka, srebrzanka czerwonodzioba
13. Mrównik, mangusta karłowata i wiewiórka przylądkowa
14. Palatucha olbrzymia i wielkomysz filipińska
15. Pawilon zwierząt Madagaskaru zamieszkiwany jest przez kilka gatunków zwierząt z tej wyspy.

Liderami mieszania wybiegów są ogrody zoologiczne we Wrocławiu i Opolu. W dalszej kolejności jest Poznań, Chorzów i Kraków.

21 listopada 2017

Antylopy eland w polskich ogrodach zoologicznych.

Antylopa eland w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. 
Eland, to największa żyjąca antylopa na świecie. Jej waga może dochodzić nawet do jednej tony. W Polsce elandy hodowane są w Krakowie, Chorzowie, Gdańsku, Lisowie koło Kielc, Wilkowicach koło Tarnowskich Gór, w Wojciechowie koło Lublina, Borysewie oraz Łącznej koło Wałbrzycha.

20 listopada 2017

Kolejny sukces hodowlany w Borysewie.

Fot: ZOO Safari Borysew. 
Kilka dni temu w ZOO Safari w Borysewie na świat przyszły psy dingo. Mama troskliwie opiekuje się swoimi dziećmi, a te mają się świetnie. Warto dodać, że to nie pierwsze narodziny tego gatunku w Borysewie. Będąc w maju widzieliśmy kilka szczeniaków. Na pierwszy rzut oka zwierzaki wyglądają jak psy domowe. Jednak charakterem daleko im do nich, dlatego uważajcie i będąc w ZOO nie próbujcie ich głaskać.

19 listopada 2017

Kolejne narodziny w Borysewie.

Fot: ZOO Safari Borysew
Kilka dni temu w ZOO Safari w Borysewie na świat przyszedł zebu. Zwierzak ma się dobrze i choć nie jest jeszcze samodzielny, to doskonale radzi sobie na wybiegu.

Stado krów zebu w ZOO Safari jest dość liczne. Widać, że zwierzęta czują się tam dobrze i mają zapewnioną godną opiekę.

18 listopada 2017

Jakie zwierzęta zobaczymy w wiedeńskim ZOO?

Panda wielka. Fot: TouriSpo.com
Wiedeńskie ZOO jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. W 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park ten zajmuje powierzchnię 17 ha i znajduje się na terenie popularnego parku Schonbrunn. Działalność ZOO finansowana jest przez władze Austrii oraz spółkę Schonbrunner Tiergarten GmbH. Z centrum miasta do ZOO bezpośrednio dojedziecie jedną z 5 linii metra.

Na dzień dzisiejszy w wiedeńskim ZOO zobaczycie następujące gatunki ssaków:
Słonie afrykańskie, myszy, pantery, wilki polarne, makaki japońskie, gerezy angolskie, nietoperze, niedźwiedzie andyjskie, bizony, zebry Burchella, wiewiórki, mundżaki chińskie, niedźwiedzie polarne, antylopy eland, surykatki, rysie, pieski preriowe, tapiry anta, hipopotamy nilowe, gepardy, żyrafy, aguti, mrówkojady olbrzymie, pandy wielkie, konie, pekari, króliki, bawoły indyjskie, tary, antylopy garna, kucyki, tamaryny cesarskie, lemury katta, owce, dikdiki, koala, lwy, uchatki, arui, gazele, golce, antylopy nilgau, żyrafy, norki ,nutrie, antylopy niala, orangutany, nosorożce indyjskie, krowy domowe, osły, renifery, ostronosy rude, pandy małe, lemury wari rude, świstaki, tygrysy, pancerniki, sajmiri, ursony, siki wietnamskie, wikunie, kapibary, gibbony, mangusty, leniwce, wydry, pigmejki.

Liczną kolekcję stanową także ptaki. Wśród nich są:
orły, strusie afrykańskie, papugi, toko, zeberki, emu, żurawie, sowy, pingwiny, dzikie kaczki, żurawie mandżurskie, nandu szare, dzioborożce, gołębie, flamingi, ibisy purpurowe, kury, turako, dudki oraz liczne ptactwo ozdobne.

Jednorazowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje 18,50 euro. Dzieci płacą 9 euro.

17 listopada 2017

Płockie ZOO widziane z góry.

Co prawda film został nakręcony dwa lata temu, to mimo wszystko chciałbym go wam pokazać. Przez prawie 9 minut możecie podziwiać płocki ogród zoologiczny z lotu ptaka. Warto dodać, że jest to jeden z najpiękniejszych ZOO w naszym kraju. Oczywiście z góry wszystko wygląda inaczej, dlatego zachęcam do odwiedzin ZOO. Na pewno nie będziecie tego żałować i tak jak ja chętnie tutaj jeszcze wrócicie.

16 listopada 2017

Samiec lwa azjatyckiego przyjechał do praskiego ZOO.

Fot: ZOO Praha
Samiec lwa azjatyckiego przyjechał do praskiego ogrodu zoologicznego. Zwierzę dotychczas mieszkało w ostrawskim ZOO. Przez lata tworzył związek z lwicą,  która obecnie jest w ciąży. Dyrekcja ZOO postanowiła dla spokoju lwicy wywieźć samca na jakiś czas do Pragi. Obecnie lew przebywa w osobnym pomieszczeniu, gdzie przechodzi kwarantannę. Niebawem dołączy do samicy, z którą miejmy nadzieje będzie miał również dzieci.

Wyjazd lwa z Ostrawy spowodował, że liczba kotów drapieżnych w tym ogrodzie się skurczyła. Obecnie zobaczymy tam lwicę, dwie pantery mgliste, lamparta lankijskiego i rysia. Jakiś czas temu ogród opuściła tygrysica, która również wyjechała do Pragi.

15 listopada 2017

Jakie zwierzaki zobaczymy w ZOO w Gyor?

Fot: ZOO Gyor. 
Od kilku dni na portalu YouTube oglądam filmy z ogrodu zoologicznego w Gyor. W necie nie ma zbyt wielu informacji na temat tego ZOO, dlatego postanowiłem przybliżyć wam mieszkańców  ogrodu. Ciekawostką jest fakt, że patrząc na mapę ma się wrażenie, że spogląda się na plan ZOO w Opolu. 

Na dzień dzisiejszy w ZOO Gyor zobaczymy: 
Niedźwiedzie himalajskie, ostronosy rude, kinkażu, mrówkojady olbrzymie, jaguary, lwy, białe tygrysy, wydry, bawoły afrykańskie leśne, jelenie aksis, wielbłądy dwugarbne, owce grzywiaste arui, antylopy garna, myszy, kapibary, antylopy eland, osły Poitou, konie, daniele, żyrafy, zebry, lamy, nietoperze, leniwce, mary patagońskie, hipopotamy karłowate, anoa, walabie Benetta, antylopy końskie, antylopy szablorogie, sarny, owce, kuce, kozy, tapiry, antylopy sitatunga, guźce, kapucynki czubate, szympansy, sajmiri, gibbony czarne, lemury katta, patasy, pawiany, tamaryny, papugi, flamingi, pawie, emu, orły, ibisy purpurowe, żółwie, węże, krokodyle, jaszczurki. 

Sądząc po tym co widziałem na filmach, ZOO wydaje mi się ładne i atrakcyjne dla gości. 

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 2100 ft, dla dzieci 1600 ft. 

Więcej na temat ZOO przeczytacie TUTAJ.

Gyor to ponad 60 tysięczne miasto na Węgrzech położone blisko granicy ze Słowacją zaledwie 70 km od Bratysławy. 

14 listopada 2017

Mieszane wybiegi w polskich ogrodach zoologicznych.

Wspólny wybieg tapirów, nandu szarych, lam, alpak, kapibar w opolskim ZOO. 
Polskie ogrody zoologiczne wciąż mają problem z mieszaniem kilku gatunków zwierząt na jednym wybiegu. W innych krajach jest to norma. W ten sposób zwierzaki mają styczność z naturalnymi sąsiadami co z pewnością wypływa na komfort ich życia. Na ten moment w naszych ZOO takich wybiegów jest niewiele.

Mieszane wybiegi zobaczymy: 
ZOO w Krakowie - na jednym wybiegu mieszkają jelenie Barasinga i daniele oraz walabie Benetta i strusie emu. 
ZOO w Chorzowie - wielbłądy dwugarbne dzielą swój wybieg z lamami, natomiast antylopy kob liczi ze strusiami afrykańskimi. Osły mieszkają wspólnie z kozami. Żyrafy wspólnie mieszkają z antylopami oryks szablorogi i sitatungami.
ZOO Opole - antylopy sitatunga mieszkają razem z oryksami szablorogimi. Zebry dzielą wybieg z żyrafami i strusiami. Na wspólnym wybiegu Ameryki Południowej mieszkają lamy, alpaki, kapibary, tapiry, mary patagońskie i nandu szare. Wilki grzywiaste dzielą wybieg z wyjcami, natomiast goryle z gerezami abisyńskimi. Połączono również kulany i wielbłądy dwugarbne. 
ZOO Zamość - gazelka marokańska mieszka wspólnie z oryksami szablorogimi oraz gazelami dorkas. Strusie emu dzielą wybieg z łabędziami czarnymi. 
ZOO Gdańsk - żyrafy dzielą wybieg z zebrami. 
Nie mam informacji odnośnie mieszanych wybiegów w ZOO Wrocław i Poznań. Z tego co pamiętam to w Warszawie, Płocku i Łodzi każdy gatunek mieszka osobno.
ZOO Warszawa - gorale chińskie dzielą swój wybieg z takinem. 

Uwaga!
Powyższy wykaz nie dotyczył ptactwa wodnego i ozdobnego. Zazwyczaj ogrody mieszają po kilka gatunków do jednej woliery lub stawu. 

Jak sytuacja wygląda w prywatnych ZOO?
ZOO Wilkowice\Zbrosławice - wielbłądy dwugarbne mieszkają razem z antylopami kob liczi. Antylopy garna dzielą swój wybieg z kozami. Na dużym leśnym wybiegu mieszkają muflony, jelenie szlachetne, jelenie wschodnie i daniele. Również połączono razem świnie, kozy, gęsi, perliczki, indyki i kury. Duży wybieg zamieszkują też mary patagońskie, mundżaki chińskie i walabie Benetta. 
ZOO Leśne Zacisze w Lisowie - wielbłądy dwugarbne mieszkają razem z kozami i pieskami preriowymi. Krowy zebu dzielą swój wybieg z owcą somalijską. Elandy żyją razem z berniklami kanadyjskimi. Kozy, kuce i owce też mają wspólny wybieg. Osły i kozy świetnie się razem dogadują. 
ZOO Safari Borysew - walabie Benetta mieszkają razem z żurawiami koroniastymi i mundżakami chińskimi. Mary patagońskie, alpaki i nandu szare tworzą wielki wybieg Ameryki Południowej. Kułany mieszkają razem z kozami, wielbłądy dwugarbne z osłami, dromader z kozami i osłami.
ZOO Wojciechów koło Lublina - tutaj wspólnie połączono walabie Benetta i mundżaki chińskie oraz kozy, owce i osły. 

Nie wiem jak to wygląda w innych prywatnych ZOO. 

Dla porównania:
W ZOO Ostrawa wspólnie wybiegi dzielą następujące gatunki zwierząt: 
Niedźwiedzie himalajskie i małpy hulmany 
Mary solniskowe i ptaki 
Żyrafy, koby liczi i elandy 
Lemury katta, lemury czarne i inne
Jelonki bengalskie i jelenie aksis 
Kułany i gazele czarnoogonowe 
Nilgau, bawoły, garny i jelenie aksis 
wielbłądy dwugarbne i owce
Alpaki i nandu szare 

ZOO w Zlinie połączyło: 
Małpy i mrówkojady małe 
Kapibary, tapiry anta i mrówkojady olbrzymie 
Ostronosy rude i pekari obrożne 
Leniwce i uisititi 
Nosorożce, antylopy addaks, antylopy końskie i koby 
Wielbłądy dwugarbne, nilgau, garny
Tapiry malajskie, ptaki wodne i gibbony. 
Strusie emu, walabie Benetta i gęsi 
Mangusty i ptaki
Wikunie i nandu szare 
Żyrafy, antylopy blesbok, guźce, zebry, strusie afrykańskie  

13 listopada 2017

Poznaj mieszkańców prywatnego ZOO Parku Stěžery w Czechach.

Zebra i osły Fot: ZOOPark
W prywatnym ZOO Parku w miejscowości Stěžery w Czechach zobaczymy następujące gatunki zwierząt:
Ptaki - pelikany, kakadu, papugi, łabędzie czarne, dzikie gęsi, strusie.
Ssaki - zebry Chapmana, wielbłądy dwugarbne, lemury katta, borsuki, surykatki, konie, kuce szetlandzkie, bawoły indyjskie, pumy, kozy, osły domowe, kangury rude, lemury czarne, antylopy nilgau, króliki, alpaki, ostronosy rude, jeżozwierze, rysie, koczkodany.

Ponadto ogród posiada żółwie olbrzymie i jaszczurki.

Dodatkowymi atrakcjami jest plac zabaw, gastronomia, przejażdżki na koniach, zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Stěžery - niewielka miejscowość położona w regionie hradeckim, zaledwie 7 km na zachód od Hradec Kralove. Z Jeleniej Góry do ZOO jest zaledwie 113 km, natomiast z Wałbrzycha 103 km.

Galeria zdjęć dostępna jest TUTAJ.

12 listopada 2017

Karibuni - nowa inwestycja w ZOO Zlin.

Fot: ZOO a Zamek Lesna Zlin
W ogrodzie zoologicznym w czeskim Zlinie rusza budowa afrykańskiej krainy o nazwie Karibuni. Największą przestrzeń przeznaczono dla słoni, które będą głównymi mieszkańcami Karibuni. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku. Opiekunowie chcieliby, by to właśnie tutaj urodził się pierwszy słoń w ich ZOO. Data inwestycji jest trzymana sztywno, tak by można zrealizować założony plan. Ponadto zobaczymy tutaj zwierzęta, których obecnie nie ma w Zlinie. Będą to hipopotamy, goryle, szympansy, pawiany, mrówniki, okapi. Zobaczymy też inne małpy, antylopy i flamingi, które obecnie możemy podziwiać w ZOO. Nie zabraknie także drapieżników. Patrząc na wizualizację można stwierdzić, że po obiekcie będzie się podróżowało specjalnymi autobusami. 

Dzięki tej inwestycji powierzchnia ZOO powiększy się o dodatkowe 21 ha.

ZOO w Zlinie uważane jest za najpopularniejsze i najpiękniejsze w Czechach.

Więcej o ZOO przeczytacie w zakładce czeskie i słowackie ZOO. Znajdziecie ją w pasku górnym pod banerem ZOO Leśne Zacisze. Zobaczcie także zdjęcia z ZOO w zakładce fotogaleria. Byliśmy tam w ubiegłym roku i bardzo nam się podobało.

Kamień węgielny. Fot: ZOO a Zamek Lesna Zlin

Konferencja prasowa. Fot: ZOO a Zamek Lesna Zlin

11 listopada 2017

Do Naszego ZOO w Zgorzelcu/Gorlitz przyjechał samiec pandy małej.

Fot: Nasze ZOO Zgorzelec\Gorlitz 
Do ogrodu zoologicznego w Zgorzelcu - Gorlitz przyjechał samiec pandy małej. Zwierzak ma się dobrze i od razu zaprzyjaźnił się z dwoma samicami mieszkającymi w ZOO. Ogród ten od lat bierze udział w programie rozmnażania tego gatunku. Do ZOO przyjeżdżają silnie genetycznie osobniki, które są gwarantem sukcesów hodowlanych. Na początku Goście zastanawiali się czy panda zrozumie język niemiecki. Jak się okazało zwierzak reaguje na słowa w obcym mu języku. Szybko zaaklimatyzował się w nowym domu.

Metrok, bo tak na imię ma panda urodził się w 2016 roku we francuskim ogrodzie zoologicznym La Fleche.

10 listopada 2017

We wrocławskim ZOO urodziła się żyrafa.

Fot: ZOO Wrocław 
Pracownicy wrocławskiego ZOO maja powód do szczęścia. Kilka dni temu na świat przyszła żyrafa siatkowana, której nadano imię Irma. Jej rodzicami są Imara i Rafika. Zwierzę ma się dobrze i na razie można je zobaczyć na przedwybiegu dla żyraf. Oczywiście pod warunkiem, że pogoda na to pozwoli.

Fot: ZOO Wrocław 

9 listopada 2017

O jakie zwierzęta wzbogaciły się w tym roku polskie ogrody zoologiczne?

Tapir malajski w płockim ZOO. 
W tym roku do naszych ogrodów zoologicznych nie przyjechało zbyt wiele nowych zwierząt. Chorzów wzbogacił swoją kolekcję o gibbona czapnika. Do ogrodu sprowadzono także samicę nosorożca białego i samca zebry bezgrzywej. Na przechowanie wzięto  karakale, które policja odebrała z prywatnej hodowli w Pyszącej koło Śremu. Warszawskie ZOO zrezygnowało z hodowli lam. Zwierzaki opuściły ogród, a ich wybieg obecnie zamieszkują alpaki. Do Płocka przyjechał tapir malajski. Jedyny przedstawiciel tego gatunku w Polsce. Wrocław sprowadził do siebie pelikany indyjskie.

W krakowskim ZOO ubyło zwierząt. Nie zobaczymy już wilków grzywiastych i hien pręgowanych.

Do prywatnego ZOO Leśne Zacisze w Lisowie przyjechały ibisy czczone, ibisy szkarłatne, kangury rude, koczkodany zielone, bawół afrykański leśny i antylopy sitatunga. Ponadto sprowadzono drugiego wielbłąda dwugarbnego, drugą walabie Benetta i trzeciego oryksa szablorogiego. ZOO Safari w Borysewie kupiło zebry Chapmana, osły somalijskie, walabie Benetta odmiana albinos, pelikany, dzikie gęsi i kaczki. Do ZOO Charlotta przyjechała młoda samiczka wielbłąda dwugarbnego.

8 listopada 2017

Nowości w śląskim ZOO.

Pelikan różowy Fot: Ślaski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. 
Dzięki nowej inwestycji jaką jest całoroczny dom dla pelikanów, zwiedzający Śląskie ZOO będą je mogli zobaczyć także zimą. W poprzednich latach ptaki te były zabierane na zaplecze, gdzie w ciepłych pomieszczeniach przeczekiwały mroźną zimę. Dom dla pelikanów znajduje się w okolicy wyspy dla lemurów wari rudych. Niestety nowy obiekt przeznaczony jest tylko dla pelikanów różowych. Pelikany małe nadal będą zimować na zapleczu. 

11 listopada zostanie odsłonięty szkielet hipopotama nilowego. Hipolit, bo o nim mowa był najstarszym mieszkańcem chorzowskiego ZOO. Hipolit zamieszkał na śląsku w 1964 roku. Głowa hipopotama ważyła około 2 ton, a on sam 4,5 tony. W Afryce hipopotamy uważane są za najniebezpieczniejsze zwierzęta. Hipolit jednak był inny - to okaz łagodności. Przez 45 lat swój basen dzielił z samicą Hembą. z którą doczekał się 11 dzieci. Wszystkie latorośle do dziś żyją w europejskich ogrodach zoologicznych.

Szkielet hipopotama będzie służył do celów edukacyjnych. Jest to jedyna taka konstrukcja w Polsce.

Nowy dom pelikanów różowych. Fot: Ślaski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. 

7 listopada 2017

Podsumowanie tegorocznych inwestycji w polskich ogrodach zoologicznych.

Nowe woliery wielkich kotów w krakowskim ZOO 
Ten rok dla naszych ogrodów zoologiczny nie był owocny w inwestycje. Zrealizowano ich zdecydowanie za mało. Na razie nie słychać by w przyszłym roku miałoby się to zmienić. Szkoda, bo polskich ZOO jest jeszcze dużo do zrobienia. W tym roku w krakowskim ZOO oddano do użytku dwie duże woliery dla lwów azjatyckich i czarnych jaguarów. Dzięki tej inwestycji wszystkie duże koty drapieżne zyskały odpowiednią przestrzeń do życia. Stare woliery mają być zlikwidowane. Zbudowano także niewielką wolierę dla ibisów purpurowych. Powiększono również wybieg dla zebr Chapmana. W warszawskim ZOO trwa przebudowa alei głównej. Po remoncie spacer ma być łatwiejszy dla osób niepełnosprawnych. W Chorzowie wybudowano nowoczesny dom dla gibbonów czapnik. Małpy do swojej dyspozycji mają też wyspę na dawnym stawie łabędzi. W Łodzi zakończono modernizację pawilonu małp.

W prywatnym ZOO Leśne Zacisze w Lisowie koło Kielc wybudowano kilka wybiegów wraz z domkami dla zwierząt kopytnych. Obecnie trwa budowa wolier dla małp i drapieżników. Nowe gatunki zwierząt zobaczymy wiosną przyszłego roku. W ZOO Safari w Borysewie zbudowano małpie wyspy i wybiegi dla krokodyli.

Łódzki ogród zoologiczny podpisał umowę z wykonawcą Orientarium. Do 2020 roku powstanie nowoczesny obiekt dla zwierząt azjatyckich. Również Zamość szykuje się do kolejnych inwestycji. W przeciągu dwóch lat wybudowane zostaną wybiegi i woliery dla zwierząt Azji, Afryki i Ameryki.

6 listopada 2017

Kolejne ogrody zoologiczne wzbogaciły się o nowych mieszkańców.

Pelikan indyjski. Fot: ZOO Wrocław
Do wrocławskiego ogrodu zoologicznego przyjechały 4 pelikany indyjskie. Ptaki te są na liście gatunków skrajnie zagrożonych wyginięciem. Ich populacja maleje z każdym rokiem. Powodem jest nadmierne kłusownictwo oraz utrata naturalnych siedlisk. 

Z opolskiego ZOO do prywatnego ogrodu w Dolinie Charlotty koło Słupska przyjechała samica wielbłąda dwugarbnego. W przyszłości dołączy ona do samca o imieniu Staś. Na razie połączenie ich w parę jest niemożliwe ze względu na zbyt młody wiek samicy. Obecnie przebywa ona na wspólnym wybiegu z osłem. Staś zbyt długo był kawalerem i nie wiadomo jakby się zachował w stosunku do Nel, która nie jest jeszcze gotowa na to by zostać matką.

Wielbłądzica Nel i jej przyjaciel osioł. Fot: ZOO Charlotta. 

Nel. Fot: ZOO Charlotta

5 listopada 2017

Nowi mieszkańcy ZOO Wilkowice\Zbrosławice.

Gnu pręgowane. 
Do prywatnego ogrodu zoologicznego w Wilkowicach\Zbrosławicach przyjechały lemury i antylopy gnu brunatne. Zwierzęta będzie można zobaczyć wiosną przyszłego roku, gdyż w okresie późnej jesieni oraz zimy ZOO jest nieczynne. Zwierzaki oswajają się z nowym otoczeniem. To nie koniec nowości jakie zobaczymy w przyszłym roku. Ogród planuje sprowadzenie kolejnych ciekawych gatunków zwierząt. 

Antylopy gnu brunatne to drugi gatunek gnu prezentowany w Wilkowicach\Zbrosławicach. Ogród w swojej kolekcji posiada także gnu pręgowane. 

Sprowadzenie lemurów to zapewne strzał w dziesiątkę. Goście uwielbiają obserwować te przesympatyczne małpiatki z Madagaskaru. 

4 listopada 2017

Największe odkrycie zoologiczne 2017.

Jesień w ZOO Leśne Zacisze - strusie emu. 
W tym roku po praz pierwszy wybraliśmy się do ZOO w Leśnym Zaciszu i ZOO w Wilkowicach/Zbrosławicach. Obie placówki uważamy za największe odkrycie tego roku. Wspomniane obiekty zrobiły na nas ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że w przyszłości staną się wielkimi ogrodami zoologicznymi.

ZOO Leśne Zacisze w Lisowie koło Kielc to ponad 20 ha pięknego parku, gdzie możemy podziwiać prawie 100 gatunków zwierząt. Park przyozdobiony jest pięknymi roślinami. Dodatkowo goście mogą skorzystać z placu zabaw, grilla, czy restauracji. W ZOO zobaczymy także zwierzęta skrajnie zagrożone wyginięciem. Mowa oczywiście o antylopach oryks szablorogi, które w naturze już nie występują. Ponadto hodowane są antylopy eland, nilgau, sitatunga, gnu brunatne, koby liczi, bawoły indyjskie, bawoły afrykańskie leśne,  alpaki, gwanako, zebry, wielbłądy dwugarbne, daniele, kangury rude, walabie Benetta, mundżaki chińskie, koczkodany zielone, surykatki, skunksy, ostronosy rude, szopy pracze, pieski preriowe, jeżozwierze i wiele innych. W okresie późno jesiennym i zimowym ZOO jest nieczynne.

ZOO Wilkowice/Zbrosławice znajduje się zaledwie 5 minut jazdy od Tarnowskich Gór. Miejsce zbudowane na wzór Leśnego Zacisza. Oczywiście obiekty nie są do siebie podobne pod względem urbanistycznym, ale rekreacyjnym. W ogrodzie skorzystać możemy z bezpłatnego placu zabaw. Wyznaczone zostało także miejsce na grilla i ognisko. Zbudowano sztuczny zalew z plażą. Przepięknie w krajobraz wkomponowała się ogromna fontanna. W ZOO zobaczymy około 60 gatunków zwierząt m.in. antylopy eland, sitatunga, garna, nilgau, gnu pręgowane, koby liczi, wielbłądy dwugarbne, lamy, osły, kozy, walabie Benetta, pekari obrożne, marmozety, tamaryny, jeżozwierze, szopy pracze, surykatki, jelenie, daniele, muflony, mary patagońskie. Nie mamy informacji czy ZOO zimą jest zamykane.

Cechą wspólną jest stadnina konna, hodowla aż 6 gatunków antylop, spora ilość hodowanych kóz i owiec.

Powyższe ogrody zoologiczne uważamy za miejsce przyjazne nie tylko zwierzętom, ale i odwiedzających. Tutaj znajdziecie relaks w towarzystwie pięknych zwierząt, fachową i uprzejmą obsługę. Poczujecie wiatr we włosach i zobaczycie piękno otaczającej nas przyrody.

W przyszłym roku zarezerwujcie sobie czas i przyjedźcie do Leśnego Zacisza i Wilkowic\Zbrosławic. Według nas to właśnie tutaj jest nasz mały upragniony raj.

Zdjęcia dostępne są w naszych galeriach.

Mary patagońskie w ZOO Wilkowice\Zbroslawice. 

3 listopada 2017

Podsumowanie sezonu 2017.

Alpaka w opolskim ZOO.
Specjalnie dla Państwa przygotowałem podsumowanie sezonu 2017. Postanowiłem, że w pierwszym poście napiszę o naszych wycieczkach do ogrodów zoologicznych. W następnych newsach przeczytacie o tym co wydarzyło się w przeciągu roku w poszczególnych ZOO. 

Ten rok był dla nas udany. Byliśmy w ogrodach zoologicznych w Pradze, Ostrawie, Opolu, Płocku, Krakowie, Chorzowie. Po raz pierwszy mieliśmy okazję podziwiać mieszkańców prywatnych ZOO. Aż trzy razy pojechaliśmy do podkieleckiego ZOO Leśne Zacisze w Lisowie. Po jednym razie byliśmy w Wilkowicach/Zbrosławicach, Borysewie, Zwierzyńcu Bałtowskim i Wojciechowie. Zajrzeliśmy także do Oceanarium w Chrustach koło Kielc. 

Według nas najlepsze polskie ZOO jakie widzieliśmy nie tylko w tym roku, ale i w życiu to ogrody w Płocku i Opolu. Byliśmy pod wrażeniem tego w jaki sposób zostały one urządzone. Również satysfakcjonowała nas kolekcja zwierząt prezentowana w tych ZOO. Jeśli kiedyś znajdziecie chwilę czasu to koniecznie tutaj przyjedźcie. Na pewno nie będziecie się nudzić i tak jak my stwierdzicie, że warto tutaj wracać. 

Z prywatnych ZOO najbardziej podobało nam się w Lisowie koło Kielc, Wilkowicach/Zbrosławicach oraz Borysewie. Fanie było także w Zwierzyńcu Bałtowskim. Za porażkę uważamy ZOO w Wojciechowie koło Lublina. Tej ostatniej placówki nie zamierzamy już odwiedzać. Co prawda kolekcja zwierząt była w porządku, ale warunki w jakich one żyły już nie. Kopytne miały spore wybiegi, ale brakowało na nich drzew i osoby, która by posprzątała odchody. Woliery wyglądały tak jakby się miały za chwilę rozpaść. Naprawdę żal na to wszystko było patrzeć. 

W tym roku jak nigdy nie byliśmy w warszawskim ZOO. Co prawda nie za bardzo je lubimy, ale zawsze pielęgnowaliśmy tą tradycję, by przynajmniej raz do roku tam zajrzeć i zobaczyć czy coś się zmieniło. 

W naszej klasyfikacji nie brały udziału czeskie ogrody zoologiczne z tego względu, że są bezkonkurencyjne. Praskie jak i Ostrawskie ZOO zachwyciły nas pod każdym względem. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tylu zwierząt w jednym miejscu (dotyczy Pragi). Po raz pierwszy zobaczyliśmy zwierzęta, o których nie mieliśmy pojęcia, że istnieją. 

Postanowiliśmy wesprzeć reklamą ZOO Leśne Zacisze w Lisowie koło Kielc. Jest to ogród, który znajduje się zaledwie 20 km od miejsca naszego zamieszkania. Jesteśmy dumni z tego, że tak blisko nas jest ZOO na tak wysokim poziomie. Niejedno miejskie ZOO mogłoby nam pozazdrościć kolekcji zwierząt. Nie możemy się już doczekać kolejnego sezonu. Za rok w Lisowie zobaczymy jeszcze więcej zwierząt. 

Relacje z naszych wycieczek do ZOO znajdziecie na Blogu Inna Forma Rozrywki. 

2 listopada 2017

Poznaj mieszkańców ZOO Jihlava.

Fot: Jihlavska Drabna
Na dzień dzisiejszy w ogrodzie zoologicznym w czeskiej Jihlavie (Igława) zobaczymy następujące gatunki ssaków:
saki białolice, fenki, jeżatki afrykańskie, gibbony czarne, gerezy, gundie, hipopotamy karłowate, hieny pręgowane, pantery śnieżne, miko czarne, nietoperze, karakale, kangury rude, kapibary, myszy, małe koty drapieżne, koczkodany, pigmejki, tamaryny, kozy domowe, króliki, kucyki, gwanako, lemury czarne, lemury katta, lemury rudogłowe, pantery perskie, pantery cejlońskie, lwiatki złote, mangaby czarne, mangusty, manule, mary solniskowe, mary stepowe, margaje, niedźwiedzie malajskie, świnki morskie, szopy pracze, ostronosy rude, antylopy niala grzywiasta, owce, pandy małe, pancerniki, pekari obrożne, pieski kongijskie, rysie, serwale, surykatki, tapiry anta, foki szare, tygrysy, lemury wari rude, wilki, antylopy kob, wydry, zebry, żyrafy siatkowane i Rothschilda.

Z ptaków zobaczymy m.in. papugi, dzikie gęsi, strusie emu, dzikie kaczki, ibisy białe, ibisy czczone, ibisy purpurowe, żurawie mandżurskie, kazuary, kury, kukabury, czarne łabędzie, marabuty, nandu szare, nandu pampowe, orły, pelikany, perliczki, flamingi, sowy, strusie afrykańskie.

W okresie jesienno-zimowym osoba dorosła za bilet płaci 90 koron czeskich, dzieci 50 koron czeskich. ZOO czynne jest od 9:00 do 16:00.

ZOO w Jihlavie powstało w 1957 roku. Zajmuje ono powierzchnię 9 ha. Ogród zbudowany jest w nowoczesnym stylu, a zwierzęta mają zapewnione dogodne warunki do życia.

Odległości w kilometrach:
Jihlava - Cieszyn - 285 km
Jihlava - Kłodzko - 187 km
Jihlava - Wałbrzych - 210 km
Jihlava - Jelenia Góra - 283 km

1 listopada 2017

Koby liczi w polskich ogrodach zoologicznych.

Antylopa kob liczi w ZOO Safari w Borysewie
Antylopy kob liczi to dosyć popularny gatunek antylop hodowany w miejskich jak i prywatnych ogrodach zoologicznych w Polsce. Zwierzęta te świetnie zadomowiły się w naszym klimacie o czym świadczą liczne przychówki tych zwierząt. Na dzień dzisiejszy koby liczi zobaczymy w Krakowie, Chorzowie, Gdańsku, Zamościu, Nowym Tomyślu, Lisowie, Borysewie, Wilkowicach, Dolinie Charlotta. Największe stada zobaczycie w Krakowie, Chorzowie, Gdańsku, Borysewie i Wilkowicach.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.