17 grudnia 2018

Nr 3 i 4/2018 od 17 do 30 grudnia 2018 - wydanie świąteczne na dwa tygodnie.

Wielbłąd dwugarbny w ZOO Opole. 
Wstęp
Przed nami ostatnie dni tego roku, dlatego nadszedł czas podsumowań. Od początku roku na Blogu ukazało się ponad 300 postów. Każdego dnia informowałem was o najważniejszych wydarzeniach z polskich jak i zagranicznych ogrodach zoologicznych. W styczniu pisałem m.in o narodzinach lwów w gdańskim ZOO, oryksie arabskim z bratysławskiego ZOO, małej lamie, która urodziła się w Borysewie, o planach budowy wielkiego oceanarium w Rudzie Śląskiej, remoncie alei głównej w stołecznym ZOO, podwyżkach cen biletów w poszczególnych placówkach, setnej rocznicy zamojskiego ZOO i przyjeździe rosomaka do Chorzowa.

W lutym wspominałem o nowej rezydenci pawianów z warszawskiego ZOO, nowych przewodnikach toruńskiego ZOO, nagrodzie dla Państwa Aleksandry i Pawła Zawadzkich za prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo na terenie gminy Morawica, jubileuszu 90 lat istnienia warszawskiego ZOO, narodzinach tapira we Wrocławiu, o 80 urodzinach łódzkiego ZOO. Do najciekawszych tematów w marcu należały ucieczka pingwinów z duńskiego ZOO, nowych mieszkańcach Doliny Charlotty, narodzinach manata we Wrocławiu, narodzinach nosorożca indyjskiego w Warszawie, śmierci żyrafy w Borysewie, narodzinach walabii we Wrocławiu, budowie pawilonu Kalahari w Ołomuńcu, nowym mieszkańcu ZOO Leśne Zacisze, wywiad z kierowniczką bydgoskiego ZOO.

W kwietniu pisałem o podwójnych narodzinach sik wietnamskich w stołecznym ZOO, przyjeździe ursona do Warszawy, narodzinach takina w Toruniu, narodzinach lemura Sclatera w Ostrawie, lwie, który opuścił gdańskie ZOO, nowych mieszkańcach wilkowickiego ZOO, narodzinach makaka w Łodzi, zmianach w Śląskim ZOO, przyjeździe antylop blesbok do Lisowa i o sportowcu, który odwiedził wiedeńskie ZOO. Sporo ciekawych wydarzeń miało miejsce w maju. Na Blogu wspomniałem o mrówkojadzie drzewnym, który przyjechał do Łodzi, śmierci surykatki w jednym z węgierskich ogrodów zoologicznych, o lwach, które przyjadą do Opola, budowie nowego domu dla nosorożców białych w Chorzowie, narodzinach kuskusa ziemnego we Wrocławiu, o zawirowaniach z cennikiem biletów w Opolu, narodzinach gepardów w Warszawie, o wielkim akwarium, które ma powstać w Gdańsku,

W czerwcu pisałem o pisklakach z krakowskiego ZOO, narodzinach koba w Chorzowie, starym płockim ZOO, narodzinach wielbłąda w Chorzowie, narodzinach jaka w Warszawie, powodzi w niemieckim ZOO, ZOOnocy w Płocku i Chorzowie, narodzinach lamparta perskiego w Płocku.
W lipcu przeczytaliście m.in. o dziwnej zebrze, narodzinach wyjca we Wrocławiu, pułapkach na owady w Płocku, przyjeździe kudu mniejszego do Zamościa, sukcesie hodowlanym dzioborożców z Wrocławia, zakończeniu prac przy modernizacji alei głównej w Warszawie, śmierci najstarszej żyrafy w polskim ZOO, przyjeździe goryli do Opola, przyjeździe strusi afrykańskich do Ostrawy, narodzinach wilków polarnych w Łącznej,

Sierpień również rozpieszczał nas nowinkami. Pisałem o inwestycjach łódzkiego ZOO, przyjeździe żyraf do Warszawy, przyjeździe walabii do Żywca, otwarciu wodnego świata w Borysewie, śmierci lwa, antylopy i sowy w Chorzowie, śmierci nosorożca z Poznania, przyjeździe hirar do Chorzowa, stratach finansowych łódzkiego ZOO, nocnym zwiedzaniu zamojskiego ZOO, o pobieraniu opłat za parking w Borysewie, przyjeździe wydr amazońskich do Łodzi. We wrześniu też sporo się działo. Wspomniałem o nowej mapce warszawskiego ZOO, nowych mieszkańcach krakowskiego ZOO, o zwierzętach, które przyjechały do Wojciechowa, narodzinach antylop w Leśnym Zaciszu, narodzinach gepardów w Opolu, rozpoczęciu budowy Orientarium w Łodzi, narodzinach rysia we Wrocławiu, narodzinach tapira malajskiego w Zlinie, 60 urodzinach Śląskiego ZOO, możliwości budowy ZOO w Rzeszowie,

W październiku również się nie nudziliśmy. A to za sprawą remontu alejek w opolskim ZOO, ucieczki pelikana z zamojskiego ZOO, narodzinach bawoła w Leśnym Zaciszu, przyjeździe tygrysów do Zamościa, planów inwestycyjnych wrocławskiego ZOO, przyjeździe okapi do Opola, narodzinach leniwca w Warszawie, radnego Poznania, który chciał odwołania obecnej dyrektor ZOO, nowych inwestycjach w ZOO Ostrawa i polityce, która wkroczyła do ZOO.

Listopad wcale nie był nudny. W przedostatnim miesiącu w roku pisałem m.in. o przyjeździe lemurii czarnej do Warszawy, narodzinach żubra we Wrocławiu, jubileuszu zlinskiego ZOO, przyjeździe najmniejszego ssaka świata do Wrocławia, przyjeździe łosia do Bydgoszczy, ataku jenota we Wrocławiu, nowej sali edukacyjnej w Chorzowie, inwestycjach w wojciechowskim ZOO, nowej wolierze w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

W grudniu przekształciłem Bloga w pierwszy w Polsce tygodnik zoologiczny. Jak sami widzicie w świecie zwierząt ciągle coś się dzieję.

Następne wydanie ukaże się w poniedziałek 31 grudnia. 

Wszystkim czytelnikom chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Niech te święta będą dla was zdrowe, spokojne, radosne, pełne miłości i nadziei. Wesołych Świąt :) 






A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I



Warszawa - ruszyła kampania "zobacz mnie całego" promująca tamtejszy ogród zoologiczny. Celem akcji jest zachęcenie Warszawiaków do odwiedzin ZOO przez cały rok.
  
Chorzów - ze względu na odbywający się w Katowicach szczyt klimatyczny tegoroczny Sylwester z Polsatem został przeniesiony na Stadion Śląski. O północy tradycyjnie odbędzie się pokaz fajerwerków. To zła wiadomość dla mieszkańców pobliskiego ZOO i dzikich mieszkańców Parku Śląskiego. Zwierzęta słyszą petardy dużo głośniej niż człowiek. Dla nich jest to dodatkowy stres, który niekiedy może skończyć się zawałem.

Fot: Śląski Ogród Zoologiczny

Z przykrością informujemy o śmierci najstarszego nosorożca mieszkającego w Śląskim ZOO. Samica o imieniu Faith odeszła tuż przed przeprowadzką do nowego domu. Jej datę urodzenia szacuje się na 1970 rok. Jej matka prawdopodobnie zginęła z rąk kłusowników w swoim naturalnym środowisku. Jako dwulatka wraz z grupą ośmiu osieroconych nosorożców trafiła do Europy. Od 1982 roku mieszkała w Chorzowie. Opiekunowie codziennie ją głaskali, drapali i rozpieszczali. Ostatnie miesiące nie były dla niej łaskawe. Ze względu na złe ukrwienie pojawiły się choroby skóry, odleżyny i rany. Na pewno zadawały one ogromny ból zwierzęciu, ale ta dzielnie znosiła codzienne zabiegi medyczne. Ze swoim byłym partnerem Bosiem doczekała się pięciorga młodych. Z ostatnim miała problem z karmieniem. Faith przeżyła piękne lata swojego życia w ciszy, spokoju i pod opieką wspaniałych ludzi. 

Koszyce - tamtejsza placówka wzbogaciła się o samca marmozety białoczelnej, który przyjechał z holenderskiego ZOO Park Ouverloon. 

Fot: ZOO Koszyce

Borysew - ruszyła sprzedaż internetowa biletów na sezon 2019. Wejściówki w ramach prezentu gwiazdkowego można teraz kupić 25 procent taniej. Więcej informacji uzyskacie klikając TUTAJ.

Wrocław - podczas ferii zimowych (28.01 - 08.02 2019), na terenie ZOO odbywać się będą "egzotyczne spotkania". Udział w imprezie może wziąć każdy kto ukończył 5 rok życia. Mile widziane są grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne. Koszt udziału w przedsięwzięciu to cena biletu do ZOO (45 zł) plus 10 zł od osoby za zajęcia. Impreza odbywać się  będzie w pawilonie Afrykarium. Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie ZOO. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Ostrawa - 15 grudnia na terenie ZOO odbyło się kolędowanie. Uczestnicy spotkania dekorowali pierniki oraz stroili choinki.

Poznań - ogłoszono przetarg na modernizację części ogrodzeń na terenie Nowego ZOO. Kwota jaką na ten cel dysponuje ogród wynosi 287.551 zł i 47 groszy. Na ten moment swoje oferty złożyły cztery firmy, z czego tylko dwie mieszczą się w wyżej podanej kwocie.

Toruń - tamtejsze herpetarium wzbogaciło się o kameleona tygrysiego. Gady te osiągają długość do 50 cm.

Fot: ZOO Toruń 




RANKING POLSKICH OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH

Ostatnie dni były dla mnie i dla Janka bardzo pracowite. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy ranking polskich ogrodów zoologicznych. W pierwszej części oceniliśmy placówki należące do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dodatkowo na listę wpisaliśmy ZOO w Bydgoszczy. Janek stwierdził, że warto dodać ten ogród do naszego zestawienia. 

Dlaczego nasz ranking jest wyjątkowy? Dlatego, że każdy z nas ma inne spojrzenie na dane sprawy. Janek jako nastolatek ogrody zoologiczne widzi zupełnie inaczej niż ja dorosły mężczyzna. Dzięki takiemu połączeniu uzyskaliśmy efekt dwóch światów. W ten sposób wynik naszego rankingu jest bardziej obiektywny. 

Zasady przyznawania punktów:
Do zdobycia było 60 pkt w 6 kategoriach. Maksymalna liczba punktów w danej kategorii wyniosła 10. Każdy z nas dawał od 0 do 5 pkt. Nasze punkty zsumowaliśmy. 
0 pkt - zero nie oznacza oceny tylko brak wiedzy na dany temat. Uznaliśmy, że nie możemy oceniać danej placówki w kategoriach, o których nie mamy pojęcia. Najczęściej zdarzało nam się wpisywać 0 przy placówkach, których nie widzieliśmy. 
1 pkt - jest to ocena niedostateczna. Oznacza to, że ogród negatywnie oceniamy w danej kategorii. 
2 pkt - przyznaliśmy wtedy, kiedy uważaliśmy, że dany ogród w wybranej kategorii oceniamy nie krytycznie, ale lekko powyżej krytycznej. Oznacza to, że przed daną placówką jeszcze dużo do zrobienia. 
3 pkt - na tyle punktów mogą liczyć te ogrody zoologiczne, które oceniamy nie krytycznie, ale też nie bardzo dobrze. Jest to powyżej przeciętna ocena danej placówki. 
4 pkt - wpisywaliśmy w chwili gdy uznawaliśmy, że dane ZOO w poszczególnej dziedzinie jest dobre, ale nie najlepsze. 
5 pkt - to najwyższa nota przyznawana najlepszym. Oznacza to, że dana placówka jest na tyle dobra, że nie wymaga większych nakładów inwestycyjnych w danej dziedzinie. 

Jak ocenialiśmy?
Najmniej punktów przyznawaliśmy tym, którzy w swojej ofercie mają mało atrakcyjną kolekcję zwierząt, zagospodarowanie terenu, wysokie ceny biletów, brak miejsc parkingowych lub wysoko płatne miejsca postojowe, brak inwestycji. 
Najwięcej punktów otrzymały od nas te ogrody, które mają najlepszą ofertę dla swoich klientów, bezpłatny parking, niską cenę biletu i co roku stara się jak najwięcej inwestować. 

Jak już wspomniałem ocenialiśmy ogrody zoologiczne w 6 kategoriach:
- atrakcyjność 
- ilość hodowanych gatunków zwierząt 
- wielkość wybiegów i wolier 
- cennik
- parking
- inwestycje

Oto wyniki naszego rankingu. Kolejność oznacza miejsce na liście. 

1. Opole - łączna suma punktów 51 - 10 za atrakcyjność, 9 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 8 pkt za cennik, 8 pkt za parking i 7 pkt za inwestycje. 
2. Płock - łączna suma punktów 48 - 10 pkt za atrakcyjność, 8 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 9 pkt za cennik, 9 pkt za parking i 3 pkt za inwestycje. 
3. Gdańsk - łączna suma punktów 45 - 9 pkt za atrakcyjność, 9 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 6 pkt za cennik, 10 pkt za parking i 2 pkt za inwestycje. 
4. Chorzów i Zamość - obie placówki otrzymały 44 pkt. 
Chorzów - 8 pkt za atrakcyjność, 9 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 9 pkt za cennik, 2 pkt za parking i 7 pkt za inwestycje. 
Zamość - 9 pkt za atrakcyjność, 7 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 8 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 8 pkt za cennik, 9 pkt za parking i 3 pkt za inwestycje. 
5. Warszawa i Łódź - obie placówki otrzymały 43 pkt. 
Warszawa - 7 pkt za atrakcyjność, 9 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 8 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 6 pkt za cennik, 8 pkt za parking i 5 pkt za inwestycje. 
Łódź  - 6 pkt za atrakcyjność, 6 za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 7 za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 9 pkt za parking i 10 pkt za inwestycje. 
6. Wrocław - łączna suma punktów 41 - 10 pkt za atrakcyjność, 9 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 7 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 3 pkt za cennik, 4 pkt za parking i 8 pkt za inwestycje. 
7. Poznań - łączna suma punktów 37 - 7 pkt za atrakcyjność, 9 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 7 pkt za cennik, 4 pkt za parking i 1 pkt za inwestycje. 
8. Kraków - łączna suma punktów 35 - 8 pkt za atrakcyjność, 8 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 4 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 9 pkt za cennik, 4 pkt za parking i 2 pkt za inwestycje. 
9. Bydgoszcz - łączna suma punktów 25 - 5 pkt za atrakcyjność, 6 pkt za ilość hodowanych gatunków zwierząt, 4 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 9 pkt za cennik, 0 pkt za parking i 1 pkt za inwestycje. 

Muszę przyznać, że Janek jest bardziej wymagającym gościem. Wielu placówkom zaniżył punkty co mnie osobiście zdziwiło. Jednak cieszę się, że ma inne spojrzenie na funkcjonowanie ogrodów zoologicznych. W ten sposób dał mi dużo do myślenia. Oboje uczymy się od siebie co później owocuje udaną współpracą. 

Powyższy ranking jest tylko i wyłącznie naszą oceną ogrodów zoologicznych. Każdy z Was może mieć swoją własną ocenę dla danej placówki. Swoją drogą fajnie by było jakbyście sami zrobili sobie taki ranking i wyniki podsumowali z naszym. Ciekawe czy suma punktów była by taka sama. 

Już za dwa tygodnie opublikujemy ranking dla prywatnych ogrodów zoologicznych. 



Z  O  O    T  U  R  Y  S  T  Y  K  A 
Zwiedzamy ZOO w Budapeszcie

Ostronos rudy
Ogród Zoologiczny w Budapeszcie powstał w 1866 roku. Jest to najstarsza tego typu placówka na Węgrzech. Zajmuje on powierzchnię około 18 ha. Przez ponad pól wieku rozwój ZOO był zahamowany z powodu braku środków finansowych. W 1912 roku wybudowano monumentalny dom dla słoni w stylu architektury mauretańskiego meczetu, palmiarnię wraz z akwarium, wybiegi skalne dla zwierząt górskich i niedźwiedzi polarnych. Przed laty hodowano tutaj niezwykle rzadkiego nosorożca sumatrzańskiego. Ogród należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. 


ZOO w Budapeszcie miałem okazję zobaczyć w marcu tego roku. Znajduje się ono w parku miejskim w towarzystwie stacjonarnego cyrku, basenów termalnych oraz Placu Bohaterów. Dojazd do ZOO zapewnia najstarsza linia metra, oraz autobusy. Obecnie powierzchnia ogrodu wzrośnie o dodatkowe kilka hektarów, a to za sprawą zlikwidowanego lunaparku. Na jego miejscu trwa budowa pawilonu dla zwierząt Afryki. Mimo tej inwestycji optycznie ZOO nie będzie wydawało się większe. Jego terytorium stanowi długi, wąski pas. Ogólnie placówka ta nie wydaje się duża. Ponieważ mieści się w centrum miasta, to nie ważne, w której części ZOO jesteśmy i tak usłyszymy huk przejeżdżających samochodów, pociągów itd. 

Słonie indyjskie 

Nosorożec biały 

Większość wybiegów jak i wolier nie jest duża. Niektóre zwierzęta mają do swojej dyspozycji ciasne klitki. To przykry widok patrząc jak męczą się w takim pomieszczeniu. W okresie zimowym większość pawilonów jest dostępna dla zwiedzających. Dzięki temu straty w pominięciu danego gatunku są niewielkie. Podczas mojej wizyty nie udało mi się wejść do domu goryli i orangutanów. Udostępniony był tylko na dwie godziny z powodu narodzin goryla. Nie miałem możliwości podziwiania zebr, bawołów, flamingów, świń i innych. Część zwierząt widziałem na wybiegach zewnętrznych, część w wewnętrznych. Większość pawilonów jest zabytkowa. Do nowych obiektów można zaliczyć duży wybieg goryli i orangutanów.  

Przy zakupie biletu mapka ogrodu jest dodawana jako gratis. Można poprosić o wersję angielską lub węgierską. 

Foka w basenie
Na ten moment w ZOO zobaczycie m.in. słonie indyjskie, żyrafy, hipopotamy nilowe, nosorożce białe, goryle, orangutany, lemury, kangury, wombaty, kolczatki, wydry, nieniedźwiedzie polarne, foki, leniwce, pieski preriowe, mrówkojady olbrzymie, ostronosy rude, mary patagońskie, nutrie, lutungi jawajskie, uchatki, muflony, lemury, hieny, lwy, pantery, cyjony rude, mundżaki chińskie, antylopy garna, gazele mhor, mangusty, antylopy niala grzywiasta, arui, surykatki, takiny, pawiany i wiele innych. 


Emu

Obszerną galerię zdjęć znajdziecie na moim drugim Blogu Inna Forma Rozrywki.Wystarczy kliknąć TUTAJ.


ZOO w Budapeszcie czynne jest przez cały rok. Parking obok ogrodu jest płatny i do najtańszych nie należy. Za godzinny postów trzeba zapłacić 525 forintów. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tutaj wrócę. 

Jednorazowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje 2800 forintów


STARY PRZEWODNIK ŁÓDZKIEGO ZOO


Mój czytelnik, a zarazem współpracownik Janek stał się posiadaczem przewodnika po łódzkim ogrodzie zoologicznym z 1986 roku. Książeczka posiada 24 strony plus mapkę, której zdjęcie zamieściłem poniżej. Na okładce znajduje się zdjęcie tygrysa syberyjskiego. Zawartość przewodnika składa się z opisu zwierząt, które wówczas tam mieszkały, obszernej galerii zdjęć, informacji na temat działalności ZOO. Z pewnością mało kto dziś pamięta, że przed wieloma laty w Łodzi można było zobaczyć słonie indyjskie, nosorożce czarne, hipopotamy nilowe, koczkodany białonose, mandryle, gibbony białorękie, serwale, karakale, pumy, orły przednie, pantery cętkowane, niedźwiedzie polarne i brunatne, niedźwiedzie wargacz, uchatki kalifornijskie, wielbłądy jednogarbne, pawiany zielone, jaguary, czarne pantery, antylopy gnu brunatne i białobrode, konie Przewalskiego, nietoperze Kalongi, jaki, bantengi, bydło watussi, antylopy nilgau i aligatory missiisipijskie oraz chińskie. Ponadto opisano gatunki, które do dziś mieszkają w ZOO. Mowa tutaj o orłanach, kangurach rudych, tapirach anta, wielbłądach dwugarbnych, koczkodanach nadobnych, pandach małych, tygrysach syberyjskich, fenkach, nandu, bizonach, rysiach i bażantach. Część utraconych gatunków wróci do Łodzi po wybudowaniu Orientarium. 

Fot: Jan Poper


Z  W  I  E  R  Z  Ę    T  Y  G  O  D  N  I  A
Uakari szkarłatny

Fot: Wikipedia. 
Uakari szkarłatny nazywany jest również białym lub łysym. Jest to ssak z rzędu naczelnych Na wolności można go spotkać w dorzeczu górnej Amazonki, na terenie zachodniej Brazylii i wschodniego Peru. Prowadzi stadny tryb życia złożony od 10 do 100 osobników. Żywi się liśćmi, nektarem, owocami, nielicznymi owadami. Samica rodzi jedno młode. W czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów został zaliczony do kategorii VU. Małpki te charakteryzują się krótkim ogonem, który mierzy od 14 do 19 cm. Waży od 2 do 3 kilogramów. Mimo krótkiego ogonka zwierze to świetnie porusza się po drzewach. Dojrzałość płciową samce osiągają po ukończeniu 6 lat, a samice 3. W Polsce nie posiada go żaden ogród zoologiczny. 

Z  D  J  Ę  C  I  E    T  Y  G  O  D  N  I  A

Pokaz karmienia danieli w Zwierzyńcu Bałtowskim - wrzesień 2017. 

M  U  L  T  I  M  E  D  I  A
ZOO Budapeszt 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.