31 grudnia 2018

Nr. 1/2019 od 31 grudnia 2018 do 6 stycznia 2019. Wydanie noworoczne!

Antylopa eland ZOO Wilkowice. 
Wstęp
Mam nadzieję, że ten rok będzie owocny dla polskich ogrodów zoologicznych. Na ten moment nie wiadomo jakie inwestycje zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie. Liczę, że samorządy zainwestują w placówki zoologiczne, które co roku przyciągają tłumy odwiedzających. Chciałbym, by władze stolicy wdrożyły swój plan modernizacji ZOO. Jak już pisałem miasto planuje budowę wybiegu afrykańskiego, modernizację lub całkowitą budowę wybiegów dla lwów, tygrysów i niedźwiedzi polarnych. Ponadto ma powstać oceanarium, pawilon dydaktyczny, oraz szklarnia. Remontu mają się doczekać boczne alejki. Plan jaki przygotowali urzędnicy ma być zrealizowany w przeciągu czterech lat. Oznacza to, że już teraz powinny rozpocząć się  prace mające na celu poprawę jakości życia zwierząt w stołecznym ZOO, oraz uatrakcyjnienie tego miejsca dla zwiedzających. Obietnicom ratusza będę się bacznie przyglądał, a za jakiś czas rozliczę ich z obietnic składanych warszawiakom.

Następny numer ukaże się w poniedziałek 7 stycznia.

Wszystkim czytelnikom życzę Szczęśliwego Nowego Roku 2019. Niech będzie on dla was spełnieniem najskrytszych marzeń i okazją do odwiedzin wielu europejskich ogrodów zoologicznych. 

A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I 

Opole - 16 grudnia na świat przyszła samica żyrafy Rothschilda. Mała ma się dobrze i obecnie przebywa pod opieką swojej matki. To już 11 żyrafa urodzona w tamtejszym ZOO. Maluch otrzyma imię na jedenastą listerę alfabetu, czyli "K".

Wojciechów - na początku grudnia makaki japońskie przeprowadziły się do swojego nowego domu. Teraz do swojej dyspozycji mają nowoczesną i przestronną wolierę urządzoną według obecnie panujących standardów. Obecnie trwa budowa wybiegu dla lemurów i szopów praczy. 

Fot: ZOO Wojciechów 

Warszawa - para pawi kongijskich postanowiła pobić rekord w rozmnażaniu się. W połowie grudnia wykluły się kolejne maluchy tych ptaków. Ciekawostką jest fakt, że wspomniana przeze mnie para została w tym roku rodzicami po raz czwarty. Warszawskie ZOO jako nieliczne w Europie może pochwalić się udaną hodowlą tych ptaków. Obecnie na starym kontynencie żyje 27 pawi kongijskich. Niestety w niewoli nie rozmnażają się zbyt często stąd duma pracowników ogrodu. 

Fot: Erwin
Dyrekcja ogrodu zapowiedziała likwidację kontrowersyjnego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych. Trzy misie obecnie zamieszkują teren przy ruchliwej al. Solidarności. Co prawda zwierzęta przyzwyczaiły się do hałasu, to jednak nie zmienia to faktu, że w dzisiejszych czasach nie ma miejsca na tego typu obiekty. Zwierzęta powinny przebywać w niewoli, w miarę przybliżonych warunkach naturalnych. Wyburzenie wybiegu rozpocznie się dopiero po śmierci wszystkich niedźwiedzi. Obecnie miejsce to zamieszkują trzy samice. Najstarsza urodziła się na początku lat 80. Niedźwiedzie najczęściej dożywają 30/40 lat. Tak więc tym stołecznym niewiele już zostało. Zamiast wybiegu powstanie ogród skalny i pomnik niedźwiedzia. Nic nie wskazuje na to, by ZOO miało w planach dalszą hodowlę tych zwierząt. Obecnie populacja niedźwiedzi brunatnych nie jest zagrożona.

Do ZOO przyjechały także dwie samice takina syczuańskiego o imionach Benia i Donia. Zwierzęta przyszły na świat w 2017 roku w berlińskim ogrodzie zoologicznym. Samice dołączyły do samca Benka, który od początku przyjazdu do Warszawy mieszkał sam w towarzystwie gorali. Takiny syczuańskie zamieszkują niedostępne dla ludzi tereny lasów bambusowych w Himalajach. Jako gatunek są narażone na wyginięcie. W Europie mieszka zaledwie 20 przedstawicieli tego gatunku.

fot: ZOO Warszawa

Chorzów - ukończono budowę nowego domu wraz z wybiegiem dla nosorożców białych. Przeprowadzka tych zwierząt ze starego pawilonu została podzielona na dwa etapy. 18 grudnia do swojego nowoczesnego apartamentu przeprowadziły się Nambia i Hope. Samiec Zulus do eleganckich pań dołączy na początku przyszłego roku. Podczas pierwszej przeprowadzki nie obyło się bez niespodzianek. Nambia bez problemu zniosła transport oraz nowe otoczenie. Gorzej było z Hope, która przysporzyła swoim opiekunom wiele kłopotów. Ciekawe jak na przeprowadzkę zareaguje Zulus. Nowy wybieg nosorożców znajduje się przy wejściu głównym do ZOO.

Uwaga! Do 6 stycznia bilety do ZOO będą tańsze o 50 procent od ceny cennikowej. 

Fot: Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. 

Leśne Zacisze - na świat przyszedł kolejny maluch bydła szkockiego. Zwierzę ma się dobrze i cały czas przebywa pod czujną opieką swoich rodziców i opiekunów.

Fot: ZOO Leśne Zacisze

Łoś
Opole - radni miejscy na wniosek prezydenta przegłosowali uchwałę dotyczącą przekazania kompetencji włodarzowi miasta jeżeli chodzi o stanowienie cen biletów do ZOO. Za było 14 radnych, przeciw 8, wstrzymało się 3. Oznacza to, że od teraz prezydent będzie mógł samodzielnie decydować o cenach biletów do ogrodu zoologicznego. Na ten moment wiadomo, że niebawem za bilet do ZOO będzie trzeba zapłacić więcej. Obecnie osoba dorosła z poza miasta za wejściówkę płaci 18 zł. Ile zapłaci po podwyżce tego nie wiadomo. Mieszkańcy Opola nadal będą mogli kupować bilety za złotówkę (rodziny i dzieci). Według prezydenta na wyższych opłatach za wstęp do ZOO zyskają pracownicy i sama placówka. Dzięki większemu budżetowi uda się wprowadzić podwyżki dla pracowników oraz przeprowadzić potrzebne inwestycje. Na ten moment ZOO szykuje się do budowy wybiegu dla lwów i tygrysów.

Jeszcze przed wakacjami prezydent miasta zdecydował o podwyżce cen biletów do ZOO. Przez około miesiąc osoby dorosłe z poza miasta płaciły 20 zł za jednorazowy wstęp. Decyzja ta nie spodobała się radnym, którzy uchylili decyzje włodarza miasta i przywrócili stary cennik. Tym razem nowa rada miasta nie miała z tym większego problemu i zgodziła się na wprowadzenie podwyżek.

Prezydent Opola powołuje się też na to, iż ceny w innych ogrodach zoologicznych są wyższe. Czy to oznacza, że w Opolu musi być tak samo?

Na łamach Fani ZOO pisałem post na temat 5 milionowej dotacji dla ZOO. Za te pieniądze ogród miał wybudować wybieg dla lwów i tygrysów. Na ten moment nie mam informacji czy te pieniądze zostały przekazane i czy coś w tej sprawie ruszyło się do przodu.

Zamość - w dniach 29-31 grudnia zwiedzanie ogrodu zoologicznego jest bezpłatne. 1 stycznia ZOO jest nieczynne.

Bratysława - w tamtejszym ZOO na świat przyszły dwie antylopy dikdik Kirkov, samiec antylopy nilgau oraz dwie kozy kameruńskie. Ponadto wykluły się 4 czarne łabędzie.

Fot: ZOO Bratislava - kozy kameruńskie. 



RANKING PRYWATNYCH OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH

Dwa tygodnie temu na łamach "Fani ZOO" opublikowałem ranking polskich ogrodów zoologicznych. Stworzyłem go wspólnie ze swoim czytelnikiem Jankiem. W tym numerze prezentuję ranking prywatnych zwierzyńców. Część placówek, które brały udział w naszym plebiscycie ma status ogrodu zoologicznego. Przy tworzeniu tego plebiscytu również pomagał mi Janek. Zasady przyznawania punktów jak i kategorie są takie samie. Dla przypomnienia poniżej zamieszczam szczegółowe kryteria przyznawania punktów oraz kategorie, które ocenialiśmy. 

Zasady przyznawania punktów:
0 pkt - wpisywaliśmy w momencie braku wiedzy na dany temat. Uznaliśmy, że nie możemy oceniać czegoś, o czym nie mamy zielonego pojęcia. Liczba 0 nie znaczy nic, ale zaniża punktacje danej placówki. Oznacza to, że przed takim ZOO jeszcze dużo do zrobienia w danej dziedzinie, by zostać zauważonym przez potencjalnych gości.
1 pkt - przyznawaliśmy placówce, która nie spełnia żadnych standardów współczesnego ogrodu zoologicznego lub zwierzyńca. Na tyle punktów mogli liczyć ci, którzy spoczęli na laurach i przestali się rozwijać.
2 pkt - otrzymały te placówki, które nie do końca oceniamy negatywnie. Liczba ta oznacza ponadprzeciętność i powinna mobilizować właścicieli ogrodów do przeprowadzenia zmian w danej dziedzinie, by w przyszłości notowania były wyższe. 
3 pkt - na tyle punktów mogły liczyć te ogrody, które w danej kategorii oceniamy ponadprzeciętnie. Liczba ta jest pomiędzy 1, a 5 co oznacza, że coś jest średnie, czyli nie najgorsze i nie najlepsze.
4 pkt - ta ocena oznacza, że dane ZOO w pewnej kategorii jest dobre, ale nie najlepsze.
5 pkt - to najwyższa ocena świadcząca, że w danej dziedzinie ZOO rozwinęło się doskonale.

Łącznie do zdobycia było 60 pkt. Każdy z nas mógł oddać w danej kategorii od 0 do 5 pkt. Punkty się ze sobą sumowały, dlatego w danej kategorii można było zdobyć maksymalnie 10 pkt.

Najmniej punktów otrzymały te placówki, które w naszej ocenie w ogóle się nie rozwijają, mają słabą kolekcję zwierząt, wysokie ceny biletów, pobierają opłatę za miejsca parkingowe, brak dodatkowych atrakcji i małą powierzchnię do życia poszczególnych gatunków zwierząt. Najwięcej punktów przyznawaliśmy tym, którzy według nas dużo inwestują w rozwój swoich zwierzyńców, posiadają ciekawą kolekcję zwierząt, mają niskie ceny biletów i bezpłatne parkingi, wprowadzili wiele dodatkowych atrakcji dla swoich klientów i zapewniają zwierzęta godziwe warunki do życia poprzez stworzenie im dużej przestrzeni do życia, czytaj duże wybiegi i woliery.

Prywatne ogrody zoologiczne ocenialiśmy w 6 kategoriach:
- atrakcyjność 
- ilość hodowanych gatunków zwierząt 
- wielkość wybiegów i wolier 
- cennik
- parking
- inwestycje

Oto wyniki naszego rankingu. Kolejność oznacza miejsce na liście. 
1. Leśne Zacisze Lisów koło Kielc - łączna suma punktów 48 - 9 pkt za atrakcyjność, 9 pkt za ilość gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 8 pkt za cennik, 9 pkt za parking, 9 pkt za inwestycje. Wszystkie kategorie oceniłem na 5 (najwyższa nota), natomiast Janek na 4 i 3 (dobra nota)
2. ZOO Safari Borysew - łączna suma punktów 42 - 9 pkt za atrakcyjność, 9 pkt za ilość gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 7 pkt za parking, 3 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na poziomie 5,3,1 (średnia nota), natomiast Janek na 4, 2,2 (powyżej przeciętna nota)
3. Człuchów ZOO Campol - łączna suma punktów 39 - 8 pkt za atrakcyjność, 8 pkt za ilość gatunków zwierząt, 8 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 9 pkt za parking,  1 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5 i 1 (najwyższa nota), natomiast Janek na 4. 3.0 (średnia nota)
4. Wojciechów - łączna suma punktów 37 - 7 pkt za atrakcyjność, 8 pkt za ilość gatunków zwierząt, 7 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 5 pkt za parking,  5 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5 i 4 (dobra nota), natomiast Janek na 3,0 (słaba nota)
5. Wilkowice Park Przygód i Atrakcji Alele - łączna suma punktów 34 - 8 pkt za atrakcyjność, 8 pkt za ilość gatunków zwierząt, 5 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 5 pkt za parking,  3 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5 i 3 (dobra nota), natomiast Janek na 3.0 (słaba nota)
6. ZOO Dolina Charlotty - łączna suma punktów 32 - 8 pkt za atrakcyjność, 8 pkt za ilość gatunków zwierząt, 9 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 0 pkt za parking,  3 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5, 3, 0 (średnia nota), natomiast Janek na 4. 3.0 (średnia nota)
7. ZOO Farma Łączna - łączna suma punktów 30 - 8 pkt za atrakcyjność, 8 pkt za ilość gatunków zwierząt, 8 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 0 pkt za parking,  1 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5, 4, 1, 0 (średnia nota), natomiast Janek na 4.3.0 (średnia nota)
8. Zwierzyniec Bałtowski oraz Mini ZOO Mostki koło Świebodzina - obie placówki otrzymały po 29 pkt. 
Zwierzyniec Bałtowski - 7 pkt za atrakcyjność, 7 pkt za ilość gatunków zwierząt, 5 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 4 pkt za cennik, 5 pkt za parking,  1 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5,4,1 (dobra nota), natomiast Janek na  3.0 (słaba nota)
Mini ZOO Mostki - 7 pkt za atrakcyjność, 5 pkt za ilość gatunków zwierząt, 6 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 5 pkt za cennik, 5 pkt za parking,  1 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5, 4, 3, 1 (dobra nota), natomiast Janek na 2.0 (słaba nota)
9. Mini ZOO Jantar - łączna suma punktów 20 - 5 pkt za atrakcyjność, 5 pkt za ilość gatunków zwierząt, 5 pkt za wielkość wybiegów i wolier, 4 pkt za cennik, 0 pkt za parking,  1 pkt za inwestycje. Poszczególne kategorie oceniłem na 5,4,3,1  (średnia nota), natomiast Janek na 2.0 (słaba nota)

W tym przypadku pozwolę sobie zaprezentować swój własny ranking. Ubolewam, że Janek zbyt surowo ocenił niektóre placówki. Gdybym samodzielnie miał przygotować takie zestawienie, to w mojej ocenie sytuacja wyglądałaby następująco:
1. Leśne Zacisze, 2. Wilkowice 3. Dolina Charlotty 4. ZOO Farma Łączna 5. ZOO Safari Borysew 6. ZOO Campol Człuchów 7. ZOO Mostki koło Świebodzina, 8. ZOO Wojciechów 9. Zwierzyniec Bałtowski i 10 Mini ZOO Jantar. Muszę jednak przyznać, że wiele prywatnych ogrodów zoologicznych w Polsce jest na bardzo atrakcyjnym poziomie. Stworzenie idealnego rankingu w tym przypadku do najłatwiejszych nie należy. Chciałbym dodać, że ostatnie miejsce jakie zajęło Mini ZOO w Jantarze nie oznacza, że jest to miejsce słabe. Wręcz przeciwnie! Uważam je za atrakcyjne i godne polecenia. Niska ocena wzięła się stąd, że na tle innych placówek ilość hodowanych zwierząt jest mała. Dodatkowo Janek nie miał wiedzy w poszczególnych kategoriach. 

Cieszę się, że po raz kolejny opublikowałem w miarę dobry ranking. Jak wiecie moja skromna osoba i Janek to dwa różne światy. Mam nadzieję, że przy kolejnym rankingu, który w tej kategorii będzie przeze mnie stworzony za rok, placówki słabiej oceniane wybiją się na podium. Cieszę się, że numerem jeden okazało się ZOO pod Kielcami. Leśne Zacisze zasłużyło na tytuł lidera w tej kategorii ogrodów zoologicznych. 

Oczywiście powyższy ranking traktujemy jako formę zabawy. Każdy z Państwa może mieć inne zdanie na ten temat, dlatego zachęcam do stworzenia własnego rankingu i porównania go z naszymi wynikami. 

Przez kolejny rok będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi prywatnych ogrodów zoologicznych w Polsce. 

Już za tydzień opublikujemy ranking mini ZOO nie należących do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, natomiast będących na utrzymaniu samorządu. Wyjątkiem będzie tutaj Toruńskie ZOO, które jest członkiem wyżej wymienionego stowarzyszenia. 


Świąteczne zdjęcia słoni afrykańskich z ZOO Dwór Kralowe nad Labem (Czechy). 

Fot: ZOO Dwór Kralove nad Labem

Fot: ZOO Dwór Kralove nad Labem

Fot: ZOO Dwór Kralove nad Labem




ZIMOWA TRASA KRAKOWSKIEGO ZOO

Krakowskie ZOO poszło śladem płockiego i stworzyło własną mapę zimowego zwiedzania. O tej porze roku na wybiegach bez problemu powinniśmy zobaczyć wielbłądy, alpaki, gwanako, wikunie, lamy, renifery, lisy polarne, uchatki, pingwiny, sowy śnieżne. konie Przewalskiego, pantery śnieżne, tygrysy, wilki europejskie, żurawie mandżurskie, tragopany. Poniższa mapka co prawda nie jest kompletna, ale na pewno ułatwi zwiedzanie. 

Fot: Krakowskie ZOO


Z  O  O    T  U  R  Y  S  T  Y  K  A
ZWIEDZAMY PRASKIE ZOO

Antylopa bongo
Praski ogród zoologiczny uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Placówka ta powstała w 1931 roku i wówczas zajmowała powierzchnię 45 ha. Obecnie teren ZOO rozrósł się do 58 ha. Ogród znajduje się w dzielnicy Troja, która stanowi obrzeża centrum Pragi. Teren zajmowany przez ZOO jest górzysty co daje nam możliwość podziwiania panoramy miasta. Do największych sukcesów tego ZOO zalicza się hodowlę koni Przewalskiego. Przed laty na świat przyszło tu kilkadziesiąt młodych. Nie bez znaczenia mówiło się, że praskie ZOO ma najlepsze wyniki w hodowli tych zwierząt. Każdego roku ZOO odwiedza ponad milion zwiedzających. Największą grupę stanowią turyści. Ogród nastawiony jest na wszystkie grupy społeczne, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 200 koron, natomiast za mapkę zapłacimy jedynie 5 koron czeskich. Parking główny znajduje się do 2 km od kasy ZOO. Dojazd do ZOO zapewnia kilka linii autobusowych. Z centrum Pragi do ogrodu najlepiej dojechać metrem (linia C) i na stacji Nadrażi Holeszowice należy przesiąść się na bezpośredni autobus do ZOO. W okresie największego boomu turystycznego autobusy są załadowane, dlatego trudno w nich o miejsce siedzące. 

Antylopa szabloroga

Słoń indyjski 

Na terenie ZOO znajduje się kilka interesujących pawilonów. Do najciekawszych zalicza się indonezyjską dżunglę, dom dla zwierząt Afryki, dom salamander, dom żółwi olbrzymich, dom goryli, dom wielkich kotowatych oraz gadów, basen uchatek i pingwinów i wiele innych. Obecnie trwa budowa ogromnego wybiegu dla zwierząt Australii. Na ukończeniu są woliery papug. 

Pilikan
W praskim ZOO zobaczycie m.in. słonie indyjskie, hipopotamy nilowe, żyrafy, uchatki, lwy, tygrysy, pantery, pandy małe, niedźwiedzie polarne, goryle, orangutany, tapiry anta i malajskie, mrówkojady olbrzymie, kułany, łosie, bizony, żubry, makaki magot, mrówniki, ursony, cyjony rude, ratele, zebry, wielbłądy dwugarbne, wikunie, hieny, anoa, gibbony, żółwie olbrzymie, salamandry, anakondy, strusie i wiele innych. 

W praskim ZOO zobaczycie wiele gatunków zwierząt, które nie ma żaden polski ogród zoologiczny. 

Obecnie dumą ZOO jest udana hodowla słoni indyjskich. Na przestrzeni ostatnich kilku lat na świat przyszło kilka młodych. To właśnie tutaj zobaczyłem największą liczbę słoni w jednym miejscu. Te największe ssaki lądowe zajmują dwa wybiegi. Pierwszy przeznaczony jest dla samic z dziećmi, a drugi zajmuje samiec. 

Na terenie ZOO znajduje się kilka lokali gastronomicznych, place zabaw, mini - zoo, bezpłatne toalety, kolejka linowa Lanovka (jednorazowy przejazd kosztuje 25 koron), sklepy z pamiątkami. Dodatkową atrakcją są ciuchcie, które poruszają się wyznaczoną trasą zwiedzania. Ogród zdobi tak zwana mała architektura. W tym roku zlikwidowano wieże widokową, która znajdowała się tuż obok wybiegu żubrów. 

Praskie ZOO zwiedzałem już dwa razy i z czystym sumieniem polecam wam to miejsce. Mnie się tutaj bardzo podoba i chętnie będę tutaj wracał. Zapraszam do obejrzenia największej w Polsce fotogalerii zdjęć, która dostępna jest TUTAJ. 

Na przeciwko wejścia głównego znajduje się zabytkowy Pałac Troja. 

Gawial i żółwie. 


Z  W  I  E  R  Z  Ę    T  Y  G  O  D  N  I  A
Cyjon rudy

Fot: dinoanimals.pl 
Cyjon rudy to gatunek ssaka z rodziny psowatych. Jego wygląd przypomina zarówno lisa jak i psa. Latem jego sierść jest ruda, natomiast zimą zmienia się na szaro - białą - rudą. Obecnie zamieszkuje on tereny Indii, Indochin, Chin i Indonezji. Dawniej można go było spotkać w Europie. Ciąża u tych zwierząt trwa od 60 do 62 dni, po czym na świat przychodzi od 2 do 12 szczeniąt. Zwierzęta te tworzą stada liczące od 5 do 20 osobników. Samce osiągają wagę 13 kg, natomiast samice są lżejsze i ważą do 10 kg. Cyjony polują w stadach, a ich ofiarami są gryzonie, gady i sarny. Przy odrobinie szczęścia i dobrej taktyce są w stanie upolować bawoła, czy jelenia. Ssaki te opanowały metodę wycieńczania ofiar. Gonią je tak długo, aż te tracą siłę i się poddają. Zwierzęta te nie gardzą tez owadami i wybranymi roślinami. W Polsce nie zobaczymy go w żadnym ogrodzie zoologicznym. 

Z  D  J  Ę  C  I  E    T  Y  G  O  D  N  I  A 

Gepard - ZOO Ołomuniec 2018

M  U  L  T  I  M  E  D  I  A
Mini ZOO w Jantarze z lotu ptaka i nie tylko.

-
Powyższy film jest materiałem promocyjnym kompleksu turystycznego w Jantarze, którego częścią jest Mini ZOO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.