1 kwietnia 2019

Nr. 14/2019 od 1 do 7 kwietnia 2019 r.

Słonie indyjskie w ZOO Ostrawa. Fot: Erwin
Wstęp.
Gośćmi jednego z odcinków programu "Pytanie na śniadanie", byli Aleksandra i Paweł Zawadzcy. Opowiadali między innymi o tym jak nie powinno się zachowywać w ogrodzie zoologicznym. Jako właściciele prywatnego ZOO, często spotykają się z ludźmi, którzy łamią zasady zwiedzania. Do najczęstszych zdarzeń można zaliczyć nagminne karmienie zwierząt kanapkami, głaskanie ich, przekraczanie bariery pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem. Ponadto ludzie niszczą tereny zielone, które są ozdobą ogrodu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zwracając uwagę narażamy się na niepotrzebną dyskusję. Ludzie kochają się kłócić i mimo braku racji chcą wszystkim udowodnić, że ją mają. Często też jest tak, że działa tutaj zasada "zapłaciłem, to mi się należy". Przed nami kwiecień. Jeżeli pogoda dopisze, to tłumy naszych rodaków ruszą do ogrodów zoologicznych, w całej Polsce. Po raz kolejny apeluję o przestrzeganie regulaminu i nienarażania zwierząt na stres i choroby wywołane żywnością przeznaczoną dla ludzi. Wywiad z Aleksandrą i Pawłem Zawadzkimi znajdziecie TUTAJ.

A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I 


Ostrawa (Czechy) - po rocznej przerwie samica lemura Sclatera ponownie wydała na świat młode. Obecnie matka wraz z potomstwem przebywa w pawilonie małp. W trosce o bezpieczeństwo malucha małpiarnia na jakiś czas będzie zamknięta dla odwiedzających. 

Fot: ZOO Ostrava
Ołomuniec (Czechy) - wichura, która kilka tygodni temu przeszła nad ogrodem wyrządziła sporo szkód. Dzięki pomocy wolontariuszy udało się już uprzątnąć część terenu zniszczonego przez nawałnicę. Niestety niektóre gatunki zwierząt straciły część swoich wybiegów.  ZOO w Ołomuńcu położone jest na obrzeżach miasta na szczycie góry Kopecek. Cały teren porośnięty jest drzewami. 

Fot: ZOO Ołomuniec 

Fot: ZOO Ołomuniec 

Fot: ZOO Ołomuniec 

Jihlava (Czechy) - w tamtejszym ZOO swój żywot zakończył jedenastoletni samiec strusia afrykańskiego. Na razie nie wiadomo co przyczyniło się do jego śmierci. Na razie trzeba poczekać na wyniki sekcji zwłok, które odpowiedzą na to pytanie. 


Hluboka nad Wełtawą (Czechy) - na świat przyszedł lemur katta. Maluch stał się sensacją całej swojej rodziny. Wszyscy członkowie stada dumni opiekują się malcem. Obecnie przebywa on w ciepłym pomieszczeniu, natomiast jak tylko zrobi się ciepło, będzie go można zobaczyć na wybiegu. 

Fot: ZOO Hluboka nad Wełtawą 
Zamość - pracownicy ZOO przypominają, że na terenie ogrodu mieszkają złodzieje. Każdy, kto przekroczy barierkę bezpieczeństwa może zostać narażony na utratę telefonu, biżuterii, czy też innych przedmiotów. Do grona złodziejaszków najczęściej zalicza się małpy. Zwiedzający często zbliżają się do krat nie rozumiejąc, że te niewinnie wyglądające stworzenia mogą szybko wyrwać dany przedmiot. Warto również pamiętać, że nie ma co liczyć na odzyskanie np. telefonu. Małpy lubią rozbierać pewne rzeczy na tysiące kawałków.

Wraca temat najnowszych inwestycji jakie mają mieć miejsce na terenie ZOO. Jakiś czas temu ogród ogłosił przetarg na budowę wybiegów dla zwierząt Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Po otwarciu kopert okazało się, że kwoty oferowane przez przedsiębiorców są za wysokie. Dziś już wiadomo, że Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego przeznaczy dodatkowe 9 milionów złotych na inwestycje. Poprzednim razem budżet na ten cel wynosił 20 milinów. Władze miasta zapewniają, że termin wrzesień 2020 nie jest zagrożony. To właśnie wtedy ma nastąpić otwarcie nowych pawilonów.

Wrocław - na świat przyszła samiczka takina złotego. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Hodowla zachowawcza tych zwierząt prowadzona jest w 11 ogrodach zoologicznych na świecie. Wrocławskie stado składa się z czterech młodych osobników, którzy przyjechali do ZOO na przełamie czerwca i lipca 2017 roku. Zwierzęta wcześniej mieszkały w Dreźnie, Berlinie i Libercu.

Fot: Maciej Kuczyński PAP 

Fot: Maciej Kuczyński PAP
Hodonin (Czechy) - w tamtejszym ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł wielbłąd dwugarbny. Malec ma się dobrze i przebywa na wybiegu zewnętrznym wraz ze swoją matką. Odwiedzający mogą go już zobaczyć.

Fot: ZOO Hodonin
Toruń - 15 marca na świat przyszedł takin miszmi. Jest to trzeci potomek toruńskiej pary. W opiece nad maluchem pomaga Birma. Młoda samiczka, która przyszła na świat w ubiegłym roku.

Fot: ZOO Toruń 
Chorzów - w kwietniu rozpocznie się budowa wybiegu wraz z budynkiem mieszkalnym dla pingwinów peruwiańskich, zwanych także Humboldta. Zakończenie prac zaplanowano na wrzesień tego roku. Wybieg dla tych ptaków ma być podobny do tego z Krakowa. Inwestycja kosztować będzie 5 milionów złotych i w całości zostanie z finansowana z budżetu województwa śląskiego. Pingwiny w Chorzowie można było zobaczyć 40 lat temu. Archiwum ogrodu jest ubogie w informacje na ich temat. Wiadomo tylko, że ptaki przyciągały uwagę zwiedzających i ich odejście sprawiło, że publiczność była zawiedziona ich nieobecnością.

14 kwietnia w godzinach 10-16:30 organizowana będzie impreza pod nazwą Dzień Ochrony Słoni. Podczas festynu zwiedzający dowiedzą się ile pokarmu dziennie zjada słoń, jak wygląda ich trening medyczny. Wstęp w ramach biletu do ZOO.

Leśne Zacisze - nowym mieszkańcem ogrodu jest lama. Zamieszkała ona wspólnie na wybiegu osła Poitou.

Fot: Magdalena Wróblewska ZOO Leśne Zacisze
Łódź - para binturongów doczekała się potomstwa. Malec ma się dobrze i cały czas przebywa pod czujnym okiem swojej matki. Małego binturonga mogą już zobaczyć zwiedzający.

Fot: Janek Poper

Janek przygotował dla nas fotorelację z ZOO.

Remont Wiwarium. Fot: Janek Poper

Remont Wiwarium. Fot: Janek Poper

Remont Wiwarium. Fot: Janek Poper

Remont Wiwarium. Fot: Janek Poper

Basen pingwinów. Fot: Janek Poper
Budowa wybiegu dla zwierząt kopytnych. Fot: Janek Poper

Budowa wybiegu dla zwierząt kopytnych. Fot: Janek Poper

Budowa wybiegu dla zwierząt kopytnych. Fot: Janek Poper
Wyspa lemurów wari. Fot: Janek Poper

Pawilon hipopotamów. Fot: Janek Poper

Pawilon hipopotamów. Fot: Janek Poper
Pawilon hipopotamów. Fot: Janek Poper
Orientarium. Fot: Janek Poper

Wybieg wielkich kotów drapieżnych. Fot: Janek Poper

Orientarium. Fot: Janek Poper

Wybieg wielkich kotów. Fot: Janek Poper
Dolina Charlotty - z gdańskiego ZOO przyjechała ośliczka o imieniu Orfa. Zwierzę przyszło na świat w czerwcu ubiegłego roku. Na razie oślica czuje się niepewnie w nowym domu, ale jak mówią pracownicy, zrobią wszystko by zwierzę czuło się u nich dobrze.

Fot: ZOO Dolina Charlotty


Z  O  O    T  U  R  Y  S  T  Y  K  A 

Zwiedzamy ZOO w Miskolc (Węgry)


Fot: ZOO Miskolc


W tym tygodniu zapraszam na krótki spacer po ogrodzie zoologicznym w Miskolc. W okresie wiosennym ogród czynny jest do godziny 19:00. Kasa zamykana jest godzinę przed. Jednorazowy bilet wstępu dla osoby dorosłej to wydatek 1200 forintów. Dzieci i uczniowie oraz emeryci i renciści płacą 900 forintów. Dla rodzin z dziećmi przygotowano propozycję zakupu biletu rodzinnego w cenie 2800 forintów (2 plus 1). Za każde następne dziecko trzeba dopłacić 700 forintów. Więcej na temat cen przeczytacie TUTAJ. W okresie marzec - październik czynny jest również lokal gastronomiczny. 

Fot: ZOO Miskolc 


W znajdującym się w lesie ogrodzie zoologicznym mieszka około 700 zwierząt, przedstawicieli 120 gatunków. Podczas zwiedzania możecie trafić na wolno żyjące dzikie zwierzęta. Oczywiście są to tylko i wyłącznie lokalne gatunki, które nie stanowią zagrożenia dla gości. ZOO sąsiaduje z Bukowym Parkiem Narodowym 

Fot: ZOO Miskolc

Dodatkową atrakcją jest możliwość głaskania wybranych gatunków zwierząt, oraz uczestnictwo w pokazie ich karmienia. W okresie letnim ZOO organizuje półkolonie dla dzieci. W ten sposób młodzi ludzie mogą poznać zwyczaje zwierząt oraz nauczyć się rozpoznawania poszczególnych gatunków roślin. 

Fot: ZOO Miskolc 

Podczas wizyty w ZOO dzieci mogą się pobawić na moście zabawowym lub wspiąć się wysoko w korony drzew do budki myśliwego. W wybranych punktach znajdują się także modele wymarłych zwierząt. Figury zostały zrobione z odlewu brązu. 

Fot: ZOO Miskolc 

W ogrodzie zoologicznym zobaczycie m.in. niedźwiedzie brunatne, lamparty, walabie Benetta, rysie, surykatki, manule, żubry, jelenie europejskie, bawoły indyjskie, szopy pracze, patasy, lemury katta, daniele, bydło stepowe węgierskie, muflony, ursony, wielbłądy dwugarbne, wilki europejskie, kułany, renifery, tygrysy, antylopy garna, borsuki, jaguary, mary patagońskie, ostronosy rude, gerezy abisyńskie, pancerniki, lamy, tamaryny białoczube, kozy, owce, kuce szetlandzkie, osły, lisy i wiele innych. 

Fot: ZOO Miskolc 

Z  W  I  E  R  Z  Ę    T  Y  G  O  D  N  I  A 

Czepiak


Fot: Wikipedia - czepiak ciemny. 
Czepiaki to niezwykłe małpy z rodziny czepiakowatych. Dawniej zaliczono je do grona płaksowatych. Swoim wyglądem przypominają wyjce, jednak wyróżnia je smuklejsze ciało. Na wolności można je spotkać w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Przednie kończyny ze zredukowanym kciukiem, przystosowały te małpy do szybkiego przemieszczania się wśród gałęzi drzew, metodą brachiacji. Dobrze poruszają się także przy użyciu czterech kończyn. Wówczas wspomagają się długim i chwytnym ogonem. 

Małpy te mogą osiągać wagę do 15 kg. Prowadzą stadny tryb życia. Dużo czasu poświęcają na odpoczynek. Głównie można je zobaczyć wśród koron drzew. Obserwatorzy rzadko spotykali je na ziemi. Żywią się głównie owocami i owadami. Po trwającej siedem miesięcy ciąży rodzi się jedno młode. Jednak bywają też takie sytuacje, że samica wyda na świat bliźniaki. Jednak nie zdarza się to często. Średnia wieku dla tych małp wynosi od 15 do 20 lat, w naturze lub do 25 lat, w niewoli. Do tej pory najstarszy osobnik osiągną 48 lat. 

Z  D  J  Ę  C  I  E    T  Y  G  O  D  N  I  A 


Fot: Łukasz - ślimak spacerujący alejką w płockim ZOO. 

M  U  L  T  I  M  E  D  I  A

Wirtualny spacer po ZOO w Miskolc (Węgry)
Materiał został nagrany na w tym roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.