3 lutego 2023

Nr. 02 (80) - LUTY 2023

Kangur smukły Fot: Tomasz Kaliszewski 

 Fani ZOO - Luty 2023 
Miesięcznik miłośników ZOO 

Od jakiegoś czasu przyglądam się zainteresowaniu polskimi ogrodami zoologicznymi. Po kilkumiesięcznej analizie doszedłem do wniosku, że większość czytelników, czy też miłośników ogrodów zoologicznych interesuje się swoim najbliższym ZOO. Wśród nas osób takich jak ja, którzy interesują się wszystkimi placówkami, także tymi zagranicznymi jest bardzo mało. Ponadto większość osób myśli stereotypowo powielając często skopiowane wypowiedzi. Dla większości z Was numerem jeden jest ZOO we Wrocławiu. Podejrzewam, że gdyby Gucwińscy i ich program odbywał się w innym ogrodzie, to ta placówka promowana, w danym czasie była by dla Was tą najlepszą. Nie wiem dlaczego, ale większość fanów skreśla placówki w Krakowie, Płocku, Zamościu, Gdańsku, czy Warszawie. Jestem zdania, że ogrody w Krakowie i Płocku należą do grona najpiękniejszych w kraju, obok Opola. Kolekcje obu placówek są interesujące i godne obejrzenia. ZOO w Zamościu może nie jest piękne, ale za to bardzo bogate w kolekcje ptaków i ssaków. Możecie tutaj zobaczyć wiele unikatów. Opolskie ZOO uznawane jest za najpiękniejsze i najlepsze w Polsce. Zgadzam się z tym, ale jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że od kilku lat niewiele się tutaj dzieje. Jak na ZOO o takim tytule powinno się tutaj więcej dziać. Owszem budowa wybiegu dla lwów i tygrysów to było coś, ale nie są to gatunki rzadkie w naszych ogrodach, by ich pojawienie się wywołało dreszcze na ciele. Również o nowym akwarium nie mówi się o jako spektakularnej inwestycji, bo to wszystko mamy gdzieś indziej. Pojawianie się takinów złotych nie wywołało euforii. Cały czas brakuje nowości, które sprawią, że ten piękny ogród będzie na językach nas wszystkich. 

Często słyszę wiele pozytywnych słów na temat ZOO Leśne Zacisze, ale jak przychodzi co do czego, to fajni odkładają wizytę na później, bo jak uważają lepiej jechać tam, gdzie już byli i wiedzą czego się spodziewać. Nie jesteśmy otwarci na nowe miejsca, a kiedy już je odwiedzamy czujemy niedosyt i chęć powrotów. Tylko takich okazji jest kilka, bo rzadko otwieramy się na podróże po innych placówkach. Warszawskie, Gdańskie, czy Bydgoskie ZOO już dawno zostały skreślone przez większość fanów. Od lat nic się tutaj nie dzieje. Nawet pojawienie się lampartów amurskich nie sprawi, że do ZOO  w Warszawie ruszą fani. Szkoda, bo czasem dla tego jednego gatunku naprawdę warto. Każde ZOO ma swój klimat i żeby je zrozumieć trzeba je zobaczyć. Dzięki Fani ZOO macie taką możliwość. Jesteśmy jedynym miejscem w Polsce, gdzie wirtualnie od A do Z możecie zwiedzić większość polskich placówek i kilka zagranicznych. Warto częściej zaglądać do naszych galerii, zobaczyć najpierw na zdjęciach, a potem przekonać się na żywo. Fani ZOO to prawdziwy skarb zdjęć z polskich ZOO, dlatego korzystajcie jeżeli nie możecie zobaczyć danego ZOO na żywo. Co roku staramy się odwiedzić jak najwięcej placówek, byście mogli porównywać je na zdjęciach na przestrzeni lat. Dzięki temu możemy powspominać stare dobre czasy, w ZOO lub cieszyć się tym co nowe. 

Świat ZOO jest naprawdę cenny, dlatego nie zamykajcie się na swój najbliższy ogród. 

Cały czas jesteśmy aktywni na grupach. Myślę, że wszyscy znacie je na tyle dobrze, że od tego numeru nie będziemy publikować linków. Każdy zainteresowany znajdzie nas na Facebooku. 

Kontakt z nami poprzez adres mailowy: erwin19@interia.eu

Najnowsze zdjęcia na Blogu:

ZOO Łódź 2023/01 fot: Czarek Rypel kliknij TUTAJ
ZOO Gdańsk 2023/01 fot: Czarek Rypel kliknij TUTAJ
ZOO Opole 2022/02 Fot: Czarek Rypel kliknij TUTAJ

Lutowe dni zwierząt: 
2 luty - dzień świstaka
3 luty - dzień wieloryba
15 luty - dzień łuskowca i hipopotama
17 luty - dzień kota
27 luty - dzień niedźwiedzia polarnego

Spis treści: 
Wstęp (powyżej) 
1. Poznaj plany na 2023 rok polskich ogrodów zoologicznych (napisaliśmy maile do wszystkich najważniejszych placówek w kraju) 
2. Aktualności 
3. Śląskie ZOO kontra Ostrawa - część 2 - antylopy i jelenie 
4. Łódzkie ZOO na przestrzeni lat - część druga - aleja wschodnia 
5. Zwierzęta krakowskiego ZOO na przestrzeni lat - część 2 - zebra Chapmana
6. Ekspozycje płockiego ZOO - część 2 - zwierzęta kopytne 
7. Poznajemy Florę i Faunę Meksyku 
8. Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO - 75 lat ZOO 

ZOO Leśne Zacisze - najlepszy prywatny ogród zoologiczny w Polsce i jedyny w województwie Świętokrzyskim zaprasza na zimowe spacery. ZOO czynne jest codziennie od godziny 10:00 do 15:00. Przyjdź i poczuj naturę podziwiając zwierzęta ze wszystkich stron świata. 

ZOO Leśne Zacisze czynne jest codziennie od 10:00 do 15:00 Fot: ZOO Leśne Zacisze

Jeden z najpiękniej położonych w Polsce - krakowskie ZOO zaprasza codziennie od 9:00. Przyjdź i zobacz ponad 250 gatunków zwierząt z całego świata. 

Arui z krakowskiego ZOO zapraszają na zimowe spacery Fot: ZOO Kraków 

Dla takich widoków warto odwiedzić ZOO zimą - płocki ogród zoologiczny zaprasza na zimową trasę zwiedzania. Przyjdź i poczuj namiastkę zwierzęcego świata. 

Po takie widoki do Płocka Fot: ZOO Płock 

1- Jakie plany mają polskie ogrody zoologiczne na nadchodzący rok? Piszemy maile do urzędów i ogrodów zoologicznych. 

2 stycznia wszystkie urzędy miasta jak i część ogrodów zoologicznych otrzymało od nas coroczne zapytania, w sprawie funkcjonowania ogrodu zoologicznego na dany rok.  Tradycyjnie zapytaliśmy także o frekwencję za miniony rok. To co z pewnością zauważycie, to wzrosty i spadki. Jedne ogrody cieszyły się większym zainteresowaniem gości, drugie mniej. Niestety największą stratę zanotowało ZOO w Opolu. Z prawie 500 tysięcy odwiedzających za 2021 rok, w 2022 roku już niespełna 300 tysięcy. Jedne ogrody nie straciły na frekwencji z powodu podwyżek cen biletów, drudzy niestety tak. Przed nami kolejny sezon, który do najłatwiejszych należeć nie będzie. Kolejne podwyżki cen biletów i kolejne pytania, czy przyjdą ludzie. Większych inwestycji nie będzie, a ogrody do dziś nie wiedzą jakie gatunki uda im się pozyskać do swoich kolekcji, a jakie osobniki wyjadą od nich w ramach programów hodowlanych. Szalejący kryzys będzie te plany weryfikował na bieżąco. 

Wszyscy otrzymali te same pytania. Nie na wszystkie dostaliśmy odpowiedzi. Poniższe odpowiedzi są oryginalne za pisownie i styl nie odpowiadamy. 

ZOO Warszawa 


Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

Dokument ZOO Warszawa

Dokument ZOO Warszawa

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

Budżet na rok 2023 to 30 421 327 pln.

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

Opracowanie koncepcji branżowej na budowę nowego budynku małp,
Opracowanie koncepcji modernizacji wybiegu lwów, tygrysów i niedźwiedzi polarnych,
Zakończenie budowy nowego budynku socjalnego,
Modernizacja placu zabaw na terenie ZOO,
Przygotowanie koncepcji przebudowy sieci energetycznej w ZOO.

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Wszystkie inwestycje na 2022 rok zostały zrealizowane.
(Fani ZOO - nie zostały zrealizowane - teoretycznie nic co było zaplanowane na ubiegły rok nie powstało)/ 

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Trwają konsultacje z koordynatorami i plan jeszcze nie jest gotowy.

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Trwają konsultacje z koordynatorami i plan jeszcze nie jest gotowy.

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

Trwają konsultacje z koordynatorami i plan jeszcze nie jest gotowy.

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

Pospolitych gatunków np. gadów jak pyton królewski.

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Ceny zostały podniesione o 5 złotych i nie planujemy dalszych podwyżek.

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Nie przewiduje się znaczących zmian w funkcjonowaniu ZOO.

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Strategia jest w trakcie dopracowywania i ma związek ze 100-leciem.

ZOO Płock 

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

179 509 biletów w tym dla Ukrainy 3577, roczne 102, normalne 84 563, ulgowe 91 267, brak biletów bezpłatnych. 

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

Kwota nie została jeszcze ustalona. 

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

W 2023 roku będą realizowane inwestycje rozpoczęte w 2022 roku tj. woliera żurawi mandżurskich oraz przebudowa wybiegu dla pingwinów. 

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Tak

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Plany są układane w ciągu roku. 

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Plany są układane w ciągu roku w porozumieniu z koordynatorami poszczególnych gatunków i innymi ogrodami zoologicznymi. 

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

To zależy od decyzji koordynatorów programów hodowlanych i decyzje te podejmuje się w ciągu całego roku. 

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

Nie planujemy rezygnować z żadnych gatunków. 

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Plany są opracowywane. Wysokość podwyżki cen biletów i termin jej wprowadzenia nie są jeszcze ustalone.  

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Nie przewiduje się. 

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Opracowywane są plany zagospodarowania nowych terenów ZOO. 

ZOO Łódź 

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

W ubiegłym roku udało się nam przywitać w Orientarium ZOO Łódź milion gości. Tak dobry wynik udało nam się osiągnąć pod koniec grudnia 2022 roku. Coraz więcej osób chce odwiedzać nasz ogród, co widać także po rocznych karnetach, które wykupiono w ubiegłym roku. Na roczne wejściówki do naszego ogrodu zdecydowało się ponad 200 łodzian. Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, nasz ogród wydał 1000 biletów dla uchodźców.

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

W budżecie Miasta Łodzi na 2023 r. została zabezpieczona kwota 22.186.000 zł dla Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi sp. z o.o. z przeznaczeniem na spłatę obligacji oraz pokrycie kosztów bieżącego funkcjonowania ogrodu zoologicznego. Ostateczna wysokość przekazanych środków znana będzie pod koniec 2023 r., nie powinna jednak przekroczyć wskazanej kwoty.

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

Zgodnie z przedłożonym do akceptacji przez Zgromadzenie Wspólników „Planem rzeczowo – finansowym Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi” sp. z o.o. na 2023 r., Zarząd Spółki zaplanował na 2023 r. następujące inwestycje: 
Modernizację parkingu w alei parkowej
Termomodenizację budynku administracyjnego, 
Montaż instalacji PV na budynkach w „starej" części zoo, 
Wykonanie motylarnii w namiocie sferycznym, 
Wykonanie kompleksowej klimatyzacji oraz rekuperacji w pawilonie dużych kotów drapieżnych, 
Wykonanie sztucznych drzew w wolierach pawilonu Małpi Gaj, 
Wykonanie systemu parkingowego w alei parkowej,
 Bieżące dostosowanie pawilonów Orientarium (dostosowywanie obiektów do bieżących potrzeb, przyczyniające się do zwiększenia wartości budynków/budowli), 
Zakupy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z bieżącym funkcjonowaniem ogrodu zoologicznego

Nasze plany ciągle ewoluują. Ledwie zakończyliśmy jeden projekt a już mamy kolejne pomysły. W tym roku chcemy uruchomić dwie kolejne atrakcje. Postawimy nowoczesną motylarnię i pawilon nocnych zwierząt. Mamy nadzieję, że te atrakcje będą dostępne dla naszych zwiedzających już w najbliższym czasie. Nasz dział edukacji także buduje nowe plany na ten rok. Wiemy już, że w przygotowaniu są nowe ścieżki edukacyjne m.in. ścieżka filmowa.

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Inwestycje, które zostały zaplanowane na miniony rok zostały zrealizowane. Największą z nich było dokończenie i otwarcie budynku Orientarium. Udało się nam to osiągnąć i od wiosny, można już odwiedzać ten nowoczesny obiekt w Europie. Przypomnę tylko, że łódzkie Orientarium to pawilon poświęcony Azji południowo-wschodniej. Można tu oglądać faunę i florę tego zakątka Ziemi. Przy okazji udało się też zmodernizować wolierę ptaków wodno-błotnych, dodaliśmy też dodatkowe instalacje do zewnętrznego wybiegu słoni.

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Mamy plany dotyczące kolejnych gatunków i osobników, które mogłyby się pojawić w Orientarium ZOO łódź. W tej sprawie jesteśmy na bieżąco w kontakcie z koordynatorami. Ostateczne decyzje należą do nich właśnie. Wiele też zależy od możliwości firm transportowych.

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Brak odpowiedzi

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

Brak odpowiedzi

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

Brak odpowiedzi

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Porównując plan działalności Spółki na 2022 r. oraz na 2023 r., należy uznać, iż ceny podstawowych biletów wstępu do ogrodu zoologicznego są na tym samym poziomie, tj.:  bilet wstępu do Orientarium ZOO Łódź kosztuje 70 zł,  bilet wstępu do Orientarium ZOO Łódź z Kartą Łodzianina kosztuje 40 zł. Na przełomie roku 2022/2023, Spółka rozszerzyła ofertę biletową. Aktualny cennik biletów znajduje się na stronie https://orientarium.lodz.pl.

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Brak odpowiedzi

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Miasto Łódź nie posiada strategii rozwoju ogrodu zoologicznego na kolejne 5 lat.

ZOO Zamość

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

W 2022 roku zostało sprzedanych łącznie 189.414 biletów wstępu + bezpłatne wejścia, 19.968 
Bilety normalne: 82.378
Bilety ulgowe: 78.067
Bilety zbiorowe: 22.499 
Bilety roczne : 65 
Bilety Ukraina: 5.728
Bilety impreza specjalna: 346
Bilety zimowe: 33l
Bezpłatne wejścia do Zoo: I9.968

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

W 2023 roku miasto przekaże na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego kwotę 6.182.400.00 pln.

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

Na 2023 rok nie zaplanowano żadnych inwestycji. 

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

W 2022 roku ogród nie realizował żadnej inwestycji. 

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Plany hodowlane zamojskiego ZOO nie ograniczają się tylko do 2023 roku - zwłaszcza, że przystąpienie do nowego planu hodowlanego wymaga spełnienia wielu warunków, w tym posiadaniu odpowiednich obiektów hodowlanych przystosowanych do gatunków, które miałyby powiększyć kolekcję ZOO. Istnieją projekty inwestycyjne związane z wieloletnim programem rozwoju ZOO - uwzględniają powiększenie kolekcji o takie gatunki jak pingwiny, takiny, czy nosorożce indyjskie, ale jest to związane z tak z możliwościami finansowymi jak i sytuacją polityczną i ekonomiczną kraju, a także stanem populacji w ogrodach zoologicznych EAZA. W przypadku "mniejszych" gatunków plany na 2023 rok są bardziej sprecyzowane. ZOO ma zamiar uzupełnić ekspozycję ptaszarni o np. bambusówki bilbile krwawiki oraz niektóre gatunki astryldów. 

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Otwarte w 2021 roku nowe obiekty zamojskiego ZOO (ptaszarnia, liczne woliery, wybiegi i pomieszczenia hodowlane), zostały zasiedlone przez ponad 50 nowych gatunków zwierząt sprowadzonych w latach 2020-2022. Część z nich wymaga uzupełnienia o nowe okazy, w celu stworzenia par lub grup hodowlanych. ZOO zależy na szybkiej i sprawnej realizacji planów, ale i w tym przypadku wymagana jest cierpliwość i ścisła współpraca z koordynatorami licznych programów hodowlanych, do których ZOO przystąpiło. 

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

Wśród posiadanych okazów i uzyskanych przychówków jest szereg osobników, które zostały rekomendowane do innych kolekcji. Przykładami mogą być samiec koba defassa i samiec piżmówki malajskiej do ZOO Koszyce (Słowacja), samiec gibbona białorękiego do Boissiere du Dore (Francja), samiec czubacza zmiennego do Aarnhem (Holandia), czy też nadwyżki bażantów, czy czubaczy do prywatnych hodowców skupionych m.in. w World Pheasant Association. 

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

Świadoma polityka hodowlana sprawia, że w kolekcji zamojskiego ZOO nie ma gatunków "niechcianych", lub takich, których ZOO nie jest wstanie zapewnić odpowiednich warunków chowu lub hodowli.  

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Obecnie zgodnie z zarządzeniem numer 337/2022 Prezydenta Miasta Zamość z dnia 08.11.2022 do dnia 31.01.2023 obowiązuje cennik opłat za wstęp do Ogrodu Zoologicznego w wysokości:
bilet zimowy 15 zł 
bilet wstępu na imprezy specjalne 15 zł 
bilet wstępu dla uchodźców z Ukrainy 1 zł 
Lekcje edukacji zoologicznej w ZOO 10 zł od osoby 

Od 01.02.2023 planujemy zmianę cen biletów w wysokości: 
Bilet normalny dla dorosłych 40 zł 
Bilet ulgowy 30 zł dla dzieci od 3 do 6 roku życia oraz dzieci i młodzieży szkolnej, studentów do 26 roku życia, emerytów po 65 roku życia, dla grup minimum 15 osobowych, uczestników imprez okolicznościowych promujących działalność ogrodu zoologicznego. 
Bilet roczny imienny normalny 200 zł 
Bilet roczny imienny ulgowy 150 zł 
Opłata za wstęp do ZOO w poniedziałki 30 zł 
Opłata dla posiadaczy biletów okresowych MZK biorących udział w akcji "BusBonus"
- normalny 39,50 zł
- ulgowy 29,50 zł 
Karta dużej rodziny 
- normalny 38 zł 
- ulgowy 28 zł 
Bilet wstępu na imprezy specjalne w ZOO - 40 zł 
Bilet dla uchodźców z Ukrainy 30 zł 
Lekcje edukacji ekologicznej w ZOO 10 zł od osoby 

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

W 2023 roku zamojskie ZOO będzie funkcjonować na tych samych zasadach co w 2022 roku. 

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Na dzień 11.01.2023 nie ma opracowanej strategii na najbliższe 5 lat, w zakresie dalszego rozwoju Ogrodu Zoologicznego. 

ZOO Kraków 

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

Łącznie 2022 roku sprzedanych zostało 539 140 biletów, w tym normalne 304 523, ulgowe 119 170, roczne 112, dla Ukrainy 21 186, bezpłatne 94 149.

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

Aktualnie jest to kwota 13.979.699 zł.

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

Na 2023 rok zaplanowano: 
budowę wybiegu szympansów i makaków japońskich (kontynuacja inwestycji) 
budowę szatni dla pracowników (kontynuacja inwestycji)
budowę pawilonu ptaków wraz z wybiegami (kontynuacja inwestycji)
budowę wybiegu dla rysi europejskich (kontynuacja inwestycji)

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Wszystkie inwestycje na 2022 rok zostały zrealizowane lub są kontynuowane. 

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

W związku z prowadzoną inwestycją, w postaci budowy pawilonu dla ptaków, krakowskie ZOO planuje sprowadzenie kilku nowych gatunków. W chwili obecnej gatunki ptaków oraz ich ilość nie jest jeszcze znana. W związku z budową pawilonu dla małp planowane jest sprowadzenie makaka japońskiego. 

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

W pierwszym kwartale 2023 roku planowane jest sprowadzenie samicy hipopotama karłowatego, samicy rysia europejskiego, oraz wymianę samca sępa kasztanowatego. Oczekiwana jest także decyzja w sprawie wymiany samca lwa azjatyckiego. 

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

W pierwszym kwartale 2023 roku planowana jest wysyłka do innego ogrodu zoologicznego samca wikuni oraz samicy kondora, miejsce docelowe Chile. Oczekiwana jest także decyzja w sprawie przemieszczenia pandy małej. 

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

Ogród Zoologiczny w Krakowie nie planuje w 2023 roku ograniczenia ilości prezentowanych gatunków. 

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Zmiana cen biletów do ZOO planowana jest na II kwartał tego roku. Na dzień dzisiejszy nowy cennik nie jest jeszcze opracowany. 

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

W pierwszym kwartale bieżącego roku planowane jest otwarcie pawilonu hipopotamów karłowatych, oraz nowego wybiegu dla rysi europejskich. Poza wymienionymi nie przewiduje się większych istotnych zmian w funkcjonowaniu ogrodu zoologicznego. 

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

W chwili obecnej zarządzający krakowskim ogrodem zoologicznym koncentruje się na zakończeniu rozpoczętych inwestycji, w infrastrukturę ogrodu, modernizację istniejących budynków i wybiegów dla zwierząt oraz pozyskanie nowych gatunków zwierząt. Są to kluczowe elementy związane z działalnością ZOO - podnoszące jego atrakcyjność dla zwiedzających oraz umożliwiające rozszerzenie prowadzonej działalności hodowlanej i dydaktycznej. 

Śląski Ogród Zoologiczny 

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

W 2022 r. zostały sprzedane następujące ilości biletów wstępu do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego: Bilet normalny: 187 838 szt. 
Bilet ulgowy: 132 012 szt. 
Bilety roczne: 554 szt. 
Bilety bezpłatne: 5 274 szt. (w związku ze zmianą cennika, bilety w cenie 0 zł sprzedawane były tylko do końca kwietnia 2022 r.). 
Nie wyszczególniono biletów dla obywateli Ukrainy, gdyż w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym nie rozróżnia się gości pod względem narodowości.

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

W 2023 r. Województwo Śląskie przekaże 37 114 927,00 zł na funkcjonowanie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

W 2023 r. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zaplanowano budowę szklanego mostu nad Skalną Kotliną Dinozaurów oraz nowej stacji transformatorowej.

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Inwestycje rozpoczęte w poprzednich latach będą kontynuowane w 2023 r.

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Obecnie potwierdzone jest sprowadzenie do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego rysia euroazjatyckiego. Sprowadzenie innych gatunków będzie uzależnione od decyzji koordynatorów ich hodowli.

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Śląski Ogród Zoologiczny zakłada możliwość wymiany osobników z innymi ogrodami zoologicznymi. Na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi Śląski Ogród Zoologiczny nie posiada informacji dotyczącej tego, jakie osobniki zostaną sprowadzone.

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

Na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi Śląski Ogród Zoologiczny posiada rekomendację koordynatora hodowli rosomaków, dotyczącą wyjazdu trzech młodych samców urodzonych w 2022 r. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W chwili obecnej Śląski Ogród Zoologiczny nie posiada innych rekomendacji dotyczących wyjazdów zwierząt w 2023 r.

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

W 2023 r. Śląski Ogród Zoologiczny nie planuje rezygnacji z hodowli żadnego z eksponowanych obecnie gatunków.

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Śląski Ogród Zoologiczny w chwili obecnej nie planuje wprowadzania podwyżek cen biletów wstępu.

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

W 2023 r. planowane jest uruchomienie nowego, trzeciego wejścia na teren Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wraz z kasą biletową, które zlokalizowane będą przy nowym budynku dyrekcji zoo.

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Strategia rozwoju Śląskiego Ogrodu Zoologicznego nie jest obecnie oficjalnym dokumentem.

ZOO Opole 

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

Sprzedaż biletów w 2022 roku:
Bilety normalne: 78.062
Bilety ulgowe: 62.129 
Bilety roczne: 538
Bilet dla Ukrainy: 1608
Bilet opolska rodzina: 12.825
Bilet opolski senior: 3139
Bilet rodzinny/grupowy: 92.634
Bilet uprzywilejowany (niepełnosprawny/opiekun): 9340
Bilety bezpłatne: 27.477
Razem: 287.751

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

Plan finansowy bieżących wydatków na 2023 rok wynosi 15 707 000.00 zł.

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

Inwestycje zaplanowane na 2023 rok:
-Budowa kompleksów akwariów w ramach projektu "Wodny Świat Polsko - Czeskiego Pogranicza".
-Modernizacja sieci kanalizacyjnej 

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane, będą kontynuowane w 2023 roku. 

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Planowane jest sprowadzanie ryb i bezkręgowców do powstającego akwarium (gatunki zależne od dostępności).

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Sprowadzanie nowych zwierząt do uzupełnienia par i grup zwierząt już hodowanych jest dla ogrodów zoologicznych stałą koniecznością, aby zachować różnorodność genetyczną i nie hodować zwierząt spokrewnionych ze sobą. Podobnie jak w przypadku nowych gatunków tak i w tym przypadku nie wiadomo czy uda się pozyskać zwierzęta. Zwłaszcza, że dotyczy to konkretnej płci, czy wieku. Na początku roku planuje się pozyskać wikunie, lemura mokoka, sajmiri wiewiórczą i nialę grzywiastą. 

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

Aktualnie nie ustalono jeszcze jakie osobniki opuszczą ZOO Opole w 2023 roku, w ramach programów hodowlanych. Zasadą jest, że wszystkie odchowane osobniki, młode osobniki, które potencjalnie mogą wejść w rozród ze swoimi rodzicami lub potomstwem, a dla których nie ma oddzielnego miejsca w danym ZOO, powinny go opuścić. Są to tak zwane zwierzęta nadwyżkowe, których listę przesyła się koordynatorom programów hodowlanych, aby nimi zarządzali i znaleźli nowy dom. 

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

ZOO Opole rezygnuje z hodowli pumy płowej. W 2022 roku padł w Opolu ostatni osobnik tego gatunku dożywszy 19 lat. W związku z czym, że jest to gatunek pospolity nie wymaga ochrony i wspomagania hodowlą w ogrodach zoologicznych, nie będziemy sprowadzać nowych osobników, a obiekt hodowlany będzie przeznaczony na hodowlę jaguarów, których populacja w naturze zmniejsza się i są bliskie zagrożenia wyginięciem. 

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Nowe ceny biletów określa od 01.01.2023 zarządzenie numer OR-I.0050.764.2022. Prezydenta Miasta Opola z dnia 16 grudnia 2022 roku zgodnie, z którym:
ceny biletów: 
- normalny 38 zł 
- ulgowy 27 zł 
- uprzywilejowany, opolska rodzina, opolski senior 1 zł 
- dzieci do lat 3 bezpłatnie 
- bilet rodzinny lub grupowy maksymalnie 2 osoby dorosłe i minimum 1 dziecko 30 zł od osoby 
- roczny bilet wstępu normalny 170 zł 
- roczny ulgowy bilet wstępu 120 zł 
- z kartą Trippass normalny 34,20 zł
- z kartą Trippass ulgowy 24,20 zł 

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Nie przewiduje się zmian w funkcjonowaniu ogrodu zoologicznego. 

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Ogród Zoologiczny w Opolu nie posiada opracowanej strategii dalszego rozwoju ogrodu na kolejne 5 lat. 

ZOO Gdańsk 

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

Sprzedaż biletów wstępu do gdańskiego ogrodu zoologicznego w roku 2022:
- bilet normalny 204 899 
- bilet ulgowy 92 470 
- bilet rodzinny 36 664 
- bilet grupowy 34 613 
- bilet bezpłatny do lat 3 36 196 
- bilet bezpłatny dla niepełnosprawnych/opiekuna 11 804 
- bilet bezpłatny dla seniora 4 590 
- bilet bezpłatny dla karty dużej rodziny 2 655
- bilet bezpłatny dla opiekunów grupy 3 635 
- bilet bezpłatny dla migrantów z Ukrainy 17 574 
- karta roczna 447 
- pakiet gdańskiego lwa 826 
Razem 446 373

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

W 2023 r. Miasto Gdańsk planuje przekazać na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego kwotę 20.636.544 ,00 zł (wydatki bieżące).

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

W 2023 r. w ogrodzie zoologicznym planowana jest realizacja następujących inwestycji:
 a) przebudowa woliery dla żbików, 
b) budowa pawilonu dla lemurów , 
c) nowa ekspozycja wraz z budową pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Wszystkie inwestycje zaplanowane przez ogród zoologiczny na 2022 r. zostały wykonane w 100%.

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Brak odpowiedzi.

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Brak odpowiedzi.

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

Brak odpowiedzi.

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

Brak odpowiedzi. 

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Obecnie nie planuje się podwyżki cen biletów wstępu do ogrodu zoologicznego w 2023 r.

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

W roku 2023 nie będą wprowadzane zmiany w funkcjonowaniu ogrodu zoologicznego.

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Obecnie opracowywana jest strategia Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, mająca na celu wskazanie głównych kierunków dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego, w kontekście obserwowanych trendów oraz wytyczanych standardów Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

ZOO Toruń 

Fani ZOO:  Ile biletów zostało sprzedanych w 2022 roku z podziałem na normalne, ulgowe, roczne, dla Ukrainy, bezpłatne?

Normalne- 50511 szt. 
Ulgowe - 47596 szt. 
Specjalne - 4001 szt. 
Na zajęcia dydaktyczne- 3082 szt. 
Karnety normalne ( na 10 wejść)- 19 szt. 
Karnety ulgowe- 4 szt.

Fani ZOO: Jaką kwotę pieniężną przekaże miasto na funkcjonowanie ogrodu zoologicznego w 2023 roku?

2 022 000 zł.

Fani ZOO: Jakie inwestycje zostały zaplanowane na 2023 rok?

Mały wybieg dla zwierząt Ameryki Pd.

Fani ZOO: Czy wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok, które nie zostały zrealizowane będą kontynuowane w 2023 roku?

Nie dotyczy.

Fani ZOO: Jakie nowe gatunki zwierząt zostaną sprowadzone do ZOO w 2023 roku?

Te informacje chcemy zachować na odpowiedni moment.

Fani ZOO: Czy poza nowymi gatunkami, ZOO zamierza sprowadzić nowe osobniki do już hodowanych zwierząt? Jeżeli tak, to jakie to będą gatunki (osobniki) ?

Główne starania o samicę taraja.

Fani ZOO: Które osobniki (gatunek, płeć) opuszczą ZOO w ramach programów hodowlanych i udadzą się w podróż do innych placówek zoologicznych?

Z pewnością samica rysia karpackiego.

Fani ZOO: Z jakich gatunków zwierząt ZOO będzie rezygnować w 2023 roku?

Brak odpowiedzi.

Fani ZOO: Czy planujecie Państwo podwyżkę cen biletów w 2023 roku? Jeżeli tak, to proszę o podanie nowego (aktualnego) cennika.

Od stycznia miała miejsce podwyżka, aktualne ceny na naszej stronie www.zoo.torun.pl
(Fani ZOO: cennik na 2023 przedstawia się następująco:
bilet normalny 20 zł, 
bilet ulgowy 15 zł 
bilet specjalny 1 zł 
Powyższy cennik obowiązywać będzie od wiosny do jesieni)

Fani ZOO: Jakie ogólne zmiany w funkcjonowaniu ZOO zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Brak odpowiedzi.

Fani ZOO: Czy jako miasto opracowaliście Państwo strategię na najbliższe 5 lat w kwestii dalszego rozwoju ogrodu zoologicznego? Jeżeli tak, to jaki jest dalszy plan rozwoju ZOO?

Brak odpowiedzi

2- Aktualności 

Od 02.01.2023 do 02.02.2023 

Warszawa - Pracownicy ZOO uczestniczyli w akcji ratowania młodego wilka - kolejnej ofiary bezmyślnego okrucieństwa kłusowników. Wysiłkiem wielu osób udało się go uratować. 

Niespełna roczny samiec Aetobatus ocellatus (orleń plamisty), dołączył do dwóch kolegów tego gatunku oraz kilkunastu gatunków innych ryb, w tym rai omańskich i rekinów bambusowych. Podwodny przystojniak urodził się w lutym 2022 we wrocławskim ZOO. 

Do Warszawskiego ZOO trafiło 10 okazów koralowców rafotwórczych, które zatrzymali funkcjonariusze mazowieckiej KAS - Krajowa Administracja Krajowa. 

Na świat przyszła klacz konia Przewalskiego. Dumnymi rodzicami jest 6 letnia Prima i 10 letni Lars.

Na świat przyszedł żółw wężoszyii zwany McCorda. 

Wykluł się żółw wężoszyii Fot: Zoo Warszawa 


Nowy mieszkaniec wielkiego akwarium w pawilonie hipopotamów Fot: ZOO Warszawa

Koralowce z przemytu trafiły do ZOO Fot: ZOO Warszawa

Po kilku latach przerwy urodził się koń Przewalskiego Fot: ZOO Warszawa

Płock - na drugą stronę życia odszedł samiec foki szarej o imieniu Buby. Niestety choroba nowotworowa była silniejsza od niego. Obecnie w ZOO pozostała wiekowa już samica Selma. 

Studenci budownictwa na Politechnika Warszawska Filia w Płocku, zaprojektowali…ogród zoologiczny, a konkretnie opracowali koncepcję rozbudowy ZOO Płock. W sześciu pawilonach z aranżacją m.in. lasu tropikalnego, pustyni  czy wybrzeża morskiego zamieszkałyby zwierzęta występujące w tych środowiskach w naturze. Kompleks budynków wkomponowuje się w krajobraz skarpy wiślanej. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia ich wizualizacji. 

Urodzona w Płocku lamparcica perska o imieniu Nahla opuściła swój dotychczasowy dom i udała się w podróż do Niemiec, a dokładniej do AlwetteZOO Munster. 

Pamiętajcie, że 10 lutego w ZOO odbędzie się erotyczna impreza dla dorosłych. Szczegóły na poniższym plakacie. 

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock


Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Takie pawilony mogą powstać w płockim ZOO - Studenci zaprojektowali nowe zoo Fot: ZOO Płock

Erotyczna impreza w ZOO Fot: ZOO Płock

Łódź - nowym mieszkańcem Zoo jest boa jamajski. 

Boa jamajski Fot: Zoo Łódź 

Borysew - podczas zwiedzania możecie zajrzeć do pawilonu zimowego, gdzie w komfortowych warunkach możecie zobaczyć zwierzęta ciepłolubne. 

Na drugą stronę życia odszedł Tymon, samiec żyrafy siatkowanej. W Borysewie mieszkał przez 13 lat. Jego odejście to także utrata gatunku dla Borysewa. 

Tymon odszedł za tęczowy most Fot: ZOO Borysew

Mapa zimowego pawilonu Fot: ZOO Borysew

Kraków - nowy pawilon hipopotamów jest już gotowy i zamieszkany. Do samotnego samca o imieniu Romek dołączyła samica Taya. Obecnie pawilon nie jest jeszcze otwarty dla zwiedzających. 

Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć wejście główne do ZOO, z drona. 

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć postęp prac budowlanych wybiegu dla rysi. 

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć prace wyburzeniowe starych wolier dla ptaków przy wejściu głównym. 

Dyrekcja ZOO zapowiada, że po zrealizowaniu obecnie trwających inwestycji, w ZOO ruszą prace przy budowie nowego pawilonu małych ssaków drapieżnych. 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już gotowy i zamieszkały Fot: ZOO Kraków 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już gotowy i zamieszkały Fot: ZOO Kraków 

Nowy pawilon hipopotamów karłowatych już gotowy i zamieszkały Fot: ZOO Kraków 

Trwa budowa wybiegu dla rysi. Fot: ZOO Kraków 

Trwa budowa wybiegu dla rysi. Fot: ZOO Kraków 

Trwa rozbiórka starych wolier dla ptaków Fot: ZOO Kraków 

Trwa rozbiórka starych wolier dla ptaków Fot: ZOO Kraków 

Wejście główne z drona Fot: ZOO Kraków 

Chorzów - po wieloletniej przerwie do ZOO wróciły oryksy południowe. 4 samice i 3 samce przyjechały z niemieckiego ZOO w Magdeburgu. Zwierzęta zamieszkały na wybiegu obok żyraf, gdzie przed laty mieszkały wraz z blesbokami. Najmłodszy osobnik ma 10 miesięcy, a najstarszy 13 lat. 

Udało się sprowadzić długo wyczekiwane głuszcze i cietrzewie. Ptaki zamieszkały w wolierach, obok mini - zoo. Inwestycja ta powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. 

W pawilonie małp zamieszkała agama karłowata. Gatunek jaszczurki pochodzący z Australii i Tasmanii. Osiąga długość ciała do 30 cm, jest wszystkożerna. 

Na początku stycznia na świat przyszła niala grzywiasta. Choć jak informuje ZOO pierwszym tegorocznym maluchem jest pigmejka karłowata. Teraz trzeba zadać sobie pytanie, czy urodziła się przed nialą, czy niala nie przeżyła. 

Śląskie ZOO podsumowało sezon 2022. Jeżeli macie czas na dłuższą lekturę, to klikajcie TUTAJ

Na poniższej mapie możecie zobaczyć przebieg kolejki linowej Elka nad ZOO. 

W okresie zimowym na wybiegu niedźwiedzia himalajskiego, możemy zobaczyć brunatnego. Nie wiemy czy ma to związek z hibernacją wiekowej już samicy himalajskiej, czy jej odejściem za tęczowy most. Zapewne na wiosnę się wszystko wyjaśni. 

Trwają prace porządkowe przy wybiegu wilków grzywiastych. 

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć postęp prac przy budowie pawilony rysi i rosomaków. 

Narodziny pigmejki karłowatej Fot: Śląski Ogród Zoologiczny. 

Narodziny niali grzywiastej Fot: Mariusz

Aż 7 oryksów południowych zamieszkało w Chorzowie Fot: Śląskie ZOO

Cietrzewie i głuszce przyjechały do Chorzowa  Fot: Śląskie ZOO 

Cietrzewie i głuszce przyjechały do Chorzowa  Fot: Śląskie ZOO 

Uroczyste powitanie głuszców i cietrzewi Fot: Śląskie ZOO

W tych wolierach zamieszkały Głuszce i Cietrzewie Fot: Śląskie ZOO

Agama karłowata zamieszkała w małpiarni Fot: Śląskie ZOO

Porządkowanie terenu przy wybiegu wilków grzywiastych Fot: Marcin Lego

Postęp prac przy budowie wybiegu dla rysi i rosomaków Fot: Śląskie ZOO

Postęp prac przy budowie wybiegu dla rysi i rosomaków Fot: Śląskie ZOO

Postęp prac przy budowie wybiegu dla rysi i rosomaków Fot: Śląskie ZOO

Tak ma wyglądać przebieg kolejki linowej Elka przez ZOO Fot: Marcin Lego

Opole - Na poniższym filmie możecie posłuchać rozmowę z zastępcą dyrektora ZOO panem Krzysztofem Kazanowskim - tematem wywiadu jest podsumowanie minionego roku dla opolskiego ZOO.

   

Wrocław - z ogrodu zoologicznego w Wiedniu (Austria), przyjechały trzy warany głuche. Gady te osiągają długość 30 cm. Ich naturalnym środowiskiem jest północna część Borneo. Żywią się owadami, skorupiakami i płazami. 

Wrocławskie ZOO wraz z fundacją Dodo w 2022 roku uzbierało 834 000 zł na ratowanie ginących gatunków zwierząt. W porównaniu do 2021 roku mamy wzrost datków o 30 procent. 

Warany głuche przyjechały z Wiednia Fot: ZOO Wrocław 

Toruń - młody samiec markura turkmeńskiego wyjechał do Włoch, gdzie dołączył do stada samic. Jego nowym domem jest Giardino Zoologico di Pistoia.

Samiec markura wyjechał do Włoch Fot: ZOO Toruń

Gdańsk - wspomniane przed kilkoma miesiącami biczogony ozdobne zamieszkały już na jednej z ekspozycji pawilonu ptaków i gadów. 

Pod koniec ubiegłego roku na świat przyszedł trzeci szympans. 

Gotowa jest już nowa woliera dzioborożców kafryjskich. Znajduje się ona w ciągu wolier ptaków egzotycznych wzdłuż wybiegu jeleni barasinga. 

Biczogon ozdobny już na ekspozycji Fot: ZOO Gdańsk 

Nowa woliera dzioborożców kafryjskich Fot: Czarek Rypel 

Nowa woliera dzioborożców kafryjskich Fot: Czarek Rypel

Nowa woliera dzioborożców kafryjskich Fot: Czarek Rypel

Nowa woliera dzioborożców kafryjskich Fot: Czarek Rypel

3- Śląskie ZOO kontra Ostrawa 

Część 2 - antylopy i jelenie

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie przoduje w kolekcji antylop, z kolei ZOO w Ostrawie jeleni. Na dzień dzisiejszy w Chorzowie możemy zobaczyć 11 gatunków antylop oraz 2 gatunki jeleniowatych. W Ostrawie podziwiać można 5 gatunków antylop i jeden gatunek gazel oraz 7 gatunków jeleniowatych. 

W Chorzowie wszystkie gatunki antylop żyją osobno. Wyjątkiem są garny, które ulokowano z sikami wietnamskimi. W Ostrawie antylopy dzielą swoje wybiegi z innymi zwierzętami. Oryks pręgoboki mieszka z zebrami Grevy'ego. Elandy i koby nilowe zajmują wielki wybieg z żyrafami i strusiami afrykańskimi. Gazele dżejran żyją wspólnie z onagerami perskimi i danielami mezopotamskimi. Nilgau i garny podziwiać można z kolejki safari. Razem z nimi żyją jelenie aksis i barasinga bagienna oraz bawoły indyjskie. Na wybiegu Indie z bliska podziwiać można antylopy garna i jelenie aksis. Ciekawym połączeniem są jelonki bengalskie i gibbony. Nowa ekspozycja w ZOO cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony gości. Siki wietnamskie, jelenie milu oraz wapiti żyją na osobnych wybiegach bez sąsiadów. W Chorzowie jak i Ostrawie wszystkie zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki do życia. 

W przypadku Chorzowa część gatunków antylop jak i jeleniowatych żyje na mniejszych przestrzeniach niż zwierzęta w Ostrawie. Jeżeli chodzi o ekspozycje to zdecydowanie przoduje tutaj Ostrawa. W Chorzowie mamy zwykłe wybiegi porośnięte trawą. Na większości z nich jest też dużo drzew. W Ostrawie mamy dużo zieleni, ciekawie zagospodarowaną i dużą przestrzeń  oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne. Osobiście podoba mi się ogromny wybieg sik wietnamskich. W Polsce nie spotkałem się z tym by na wybiegu jeleniowatych była woda. Tutaj mamy naturę w czystej postaci. W kwestii ekspozycji przoduje Ostrawa. Przed Chorzowem jeszcze dużo pracy, by dorównać swoim czeskim kolegom. Ubolewam, że Śląskiemu ZOO nie udało się połączyć żyraf z innymi zwierzętami. Kiedyś mieszkały z oryksami szablorogimi, sitatungami, przez moment z zebrami i elandami. Obecnie nie mają współlokatorów. Wybieg ma ogromny potencjał i warto to na pewno wykorzystać w przyszłości. 

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć gatunki i ekspozycje w obu ogrodach zoologicznych. 

Antylopy Śląskiego ZOO

Bongo Fot: Erwin 

Wybieg bongo Fot: Erwin 

Wybieg bongo Fot: Erwin 

Samice kudu wielkie Fot: Erwin 

Wybieg kudu wielkich Fot: Erwin 

Samice koba liczi Fot: Erwin 

Drugi wybieg kobów liczi dzielony ze strusiami afrykańskimi Fot: Erwin 

Addaks Fot: Erwin 

Samice antylopy nilgau Fot: Erwin 

Wybieg nilgau Fot: Erwin 

Samiec i samice sitatung Fot: Erwin 

Wybieg sitatung Fot: Erwin 

Elandy Fot: Erwin 

Wybieg elandów Fot: Erwin 

Kob defassa samica Fot: Erwin 

Wybieg kobów defassa Fot: Erwin 

Samice niali grzywiastej Fot: Erwin 

Mniejszy wybieg nial grzywiastych Fot: Erwin 

Większy wybieg nial grzywiastych Fot: Erwin 

Samiec i samice garen Fot: Erwin 

Samica siki wietnamskiej Fot: Erwin 

Antylopy garna i siki wietnamskie Fot: Erwin 

Stajnia garen i sik wietnamskich Fot: Erwin 

Garny i sika wietnamska Fot: Erwin 

Jeleniowate

Jeleń milu samiec Fot: Erwin 

Wybieg jeleni milu Fot: Erwin 

Antylopy Śląskiego ZOO kontra antylopy w ZOO Ostrawa 

Wspólne gatunki dla obu placówek: eland, nilgau, garna
Pozostałe gatunki w ZOO Ostrawa to kob nilowy, oryks pręgoboki oraz gazela dżejran. 
Pozostałe gatunki w Śląskim ZOO to kob liczi, kob defassa, niala grzywiasta, bongo, addaks, sitatunga, kudu wielkie, oryks południowy

Wspólne gatunki jeleniowatych dla obu ogrodów to jeleń milu i sika wietnamska. 
Pozostałe gatunki dla ZOO Ostrawa to jeleń wapiti, barasinga bagienna, aksis, jelonek bengalski i daniel mezopotamski. 
W przypadku Śląskiego ZOO nie ma innych gatunków zwierząt z rodziny jeleniowatych. 

Antylopy w ZOO Ostrawa 

Oryks pręgoboki Fot: Erwin 

Wspólny wybieg oryksów i zebr Grevy;ego Fot: Erwin 

Wspólny wybieg oryksów i zebr Grevy;ego Fot: Erwin 

Eland (większy), kob nilowy (mniejszy) Fot: Erwin 

Elandy i koby nilowe Fot: Erwin 

Koby nilowe Fot: Erwin 

Koby nilowe Fot: Erwin 

Gazela dżejran na wybiegu bliski wschód Fot: Erwin 

Gazela dżejran na wybiegu bliski wschód Fot: Erwin

Wybieg gazeli dżejran, danieli mezopotamskich i onagerów perskich Fot: Erwin 

Samica nilgau Fot: Erwin 

Samice nilgau, samiec garny i bawół indyjski Fot: Erwin 

Garny i bawół indyjski Fot: Erwin 

 Garna Fot: Erwin 

Garny i bawół indyjski Fot: Erwin 

Wybieg indyjskie safari Fot: Erwin 

Jeleniowate 

Daniele mezopotamskie samce  Fot: Erwin 

Daniele mezopotamskie samce  Fot: Erwin

Siki wietnamskie samice Fot: Erwin 

Siki wietnamskie samice Fot: Erwin 

Siki wietnamskie samice Fot: Erwin 

Siki wietnamskie samica Fot: Erwin 

Wybieg sik wietnamskich Fot: Erwin 

Barasinga bagienna na wybiegu Indyjskie Safari Fot: Erwin 

Barasinga bagienna na wybiegu Indyjskie Safari Fot: Erwin

Barasinga bagienna na wybiegu Indyjskie Safari Fot: Erwin

Jelenie aksis na wybiegu Indyjskie Safari Fot: Erwin 

Jelenie aksis na wybiegu Indyjskie Safari Fot: Erwin 

Jelenie aksis na wybiegu Indyjskie Safari Fot: Erwin 

Jelenie aksis na wybiegu Indie z bliska Fot: Erwin 

Jelenie aksis na wybiegu Indie z bliska Fot: Erwin 

Jelenie aksis na wybiegu Indie z bliska Fot: Erwin 

Jelenie aksis na wybiegu Indie z bliska Fot: Erwin 

Łanie jelenia wapiti Fot: Erwin 

Wybieg jeleni wapiti Fot: Erwin 

Wybieg jeleni wapiti Fot: Erwin 

Łania jelenia wapiti Fot: Erwin 

Jelenie wapiti Fot: Erwin 

Jeleń milu samiec z porożem i brązowa samica Fot: Erwin 

Łanie jelenia milu Fot: Erwin 

Wybieg jeleni milu Fot: Erwin 

Przed wybiegiem jelonków bengalskich i gibbonów Fot: Erwin 

Wybieg jelonków bengalskich i gibbonów Fot: Erwin 

Wybieg jelonków bengalskich i gibbonów Fot: Erwin 

Utracone gatunki.
Jeleniowate
Na przestrzeni ostatnich 30 lat z kolekcji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego znikły:
- jelenie europejskie 
- siki Dybowskiego 
- daniele zwyczajne 
W przypadku ZOO Ostrawa na przestrzeni ostatnich ośmiu lat nie utracono żadnego gatunku jeleniowatych. 

Antylopy
Na przestrzeni ostatnich 30 lat z kolekcji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego znikły:
- blesboki 
- oryksy południowe (powrót w 2023 roku)
- oryksy szablorogie 
- impale 
- antylopy szablorogie 
- gnu brunatne 
- gnu białobrode 
W przypadku ZOO Ostrawa na przestrzeni ostatnich ośmiu nie utracono żadnego gatunku antylop. Po 2015 roku w ZOO pojawiły się koby nilowe. W przypadku gazeli dżejran było tak, że przez pewien okres gatunek ten zniknął z Ostrawy, po czym wrócił na ten sam wybieg - bliski wschód przy Safari Express. 

4 - Łódzkie ZOO wczoraj i dziś 

Część 2 - najdłuższa wschodnia alejka w ZOO

Najdłuższa alejka w ZOO znajduje się we wschodniej części ogrodu, wzdłuż murów od strony parku. Jeszcze w 2012 roku można było tutaj zobaczyć kazuary hełmiaste, daniele mezopotamskie, antylopy indyjskie garna, staw wodny, mini - zoo, wybieg alpak, woliery drapieżników, klatki dla ptaków i małych ssaków, duża klatka rysia, żbika oraz żurawi i dzioborożców. Jeszcze wcześniej przy tej alei mieszkały jelenie europejskie, konie Przewalskiego, gnu brunatne, flamingi, dingo, dziki, czy kozy. W drodze wyjątku zahaczymy też o klatki panter, po których dziś nie ma już śladu. 

Obecnie prawie wszystkie ekspozycje jakie mieściły się przy tej alejce zostały wyburzone. Zachowały się jedynie duże klatki rysi i żbika. Obecnie wzdłuż muru mamy pawilon konferencyjny, mini zoo i lokale gastronomiczne. Po drugiej stronie mamy ogromny budynek pawilonu Orientarium. Dodatkowo na końcu alejki w miejscu dawnej woliery żurawi rajskich i dzioborożców powstała woliera przechodnia dla ptaków wodnych i brodzących. Jest też zupełnie nowy wybieg niedźwiedzi malajskich. Zobacz na zdjęciach jak na przestrzeni lat zmieniła się ta część ZOO. 

Tak było kiedyś

Wstęp do alejki Fot: Erwin 

Kazuary hełmiaste Fot: Erwin 

Kazuary hełmiaste Fot: Erwin 

Rozpoznajecie tego ptaka? Mieszkał obok kazuarów Fot: Erwin

Park linowy Fot: Erwin

Park linowy Fot: Erwin

Mini zoo Fot: Erwin 

Mini zoo Fot: Erwin 

Mini zoo Fot: Erwin 

Mini zoo Fot: Erwin 

Mini zoo Fot: Erwin 

Pomiędzy mini ZOO a wybiegiem danieli i garen Fot: Erwin 

Przy wybiegu danieli i garen Fot: Erwin

Wybieg danieli mezopotamskich Fot: Erwin

Wybieg danieli mezopotamskich Fot: Erwin

Antylopy garna Fot: Erwin

Alpaki Fot: Erwin

Stawy wodne Fot: Erwin 

Stawy wodne Fot: Erwin 

Stawy wodne Fot: Erwin 

Stawy wodne Fot: Erwin 

Stawy wodne Fot: Erwin 

Stawy wodne Fot: Erwin 

Stawy wodne Fot: Erwin 

Alejka i kiosk Fot: Erwin 

Plac zabaw Fot: Erwin 

Woliera ibisów, dawniej dingo Fot: Erwin

Klatka Fot: Erwin

Ekspozycja rysi Fot: Erwin 

Ekspozycja rysi Fot: Erwin 

Ekspozycja rysi Fot: Erwin 

Ekspozycja rysi Fot: Erwin 

Ekspozycja rysi Fot: Erwin 

Pomnik niedźwiedzia Fot: Erwin

Klatki panter chińskich i śnieżnych Fot: Erwin 

Klatki panter chińskich i śnieżnych Fot: Erwin 

Klatki panter chińskich i śnieżnych Fot: Erwin 

Pantera chińska Fot: Erwin 

Tablice edukacyjne Fot: Erwin 

Woliery żurawi rajskich i dzioborożców Fot: Erwin 

Woliery żurawi rajskich i dzioborożców Fot: Erwin 

Żurawie rajskie Fot: Erwin 

Dzioborożec Fot: Erwin

Klatki panter Fot: Erwin

Klatki lisów polarnych Fot: Erwin

Lis polarny Fot: Erwin

Tak jest teraz...

Centrum konferencyjne Fot: Erwin 

Stara alejka, nowa nawierzchnia plus wejście do Orientarium Fot: Erwin

Plac zabaw Fot: Erwin 

Mini - zoo wybieg kóz Fot: Erwin

Kozy Fot: Erwin 

Klatka przy mini zoo Fot: Erwin 

Mini zoo Fot: Erwin 

Strefa gastronomi Fot: Erwin 

Strefa gastronomi Fot: Erwin 

Orientarium, klatka rysia i żbika Fot: Erwin 

Ekspozycja rysi i żbików Fot: Erwin 

Ekspozycja rysi i żbików Fot: Erwin 

Dawne woliery żurawi i dzioborożców, dziś woliera przechodnia ptaków wodnych Fot: Erwin 

Dawne woliery żurawi i dzioborożców, dziś woliera przechodnia ptaków wodnych Fot: Erwin 

Wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin 

Wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin 

5- Zwierzęta krakowskiego ZOO na przestrzeni lat 

Część 2 - Zebry Chapmana 

Krakowskie ZOO od wielu lat prowadzi udaną hodowlę zebr Chapmana. Zwierzęta przez lata zajmowały średniej wielkości wybieg przy środkowym chodniku. Kilka lat temu ich wybieg został powiększony o sąsiedni, który dawniej zajmowały lamy, a następnie strusie afrykańskie. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć zebry na przestrzeni ostatnich 12 lat. 

Zebry Chapmana wrzesień 2010 Fot: Erwin

Zebry Chapmana lipiec 2012 Fot: Erwin

Zebry Chapmana lipiec 2015 Fot: Erwin

Zebry Chapmana lipiec 2016 Fot: Erwin 

Zebry Chapmana lipiec 2017 Fot: Erwin 

Zebry Chapmana lipiec 2018 Fot: Erwin

Zebry Chapmana sierpień 2018 Fot: Erwin

Zebra Chapmana czerwiec 2019 Fot: Erwin

Zebry Chapmana lipiec 2020 Fot: Erwin 

Zebry Chapmana czerwiec 2021 Fot: Erwin 

Zebry Chapmana wrzesień 2021 Fot: Erwin

Zebra Chapmana lipiec 2022 Fot: Erwin 

Zebra Chapmana październik 2022 Fot: Erwin 

6- Ekspozycje płockiego ogrodu zoologicznego 

Część 2 - zwierzęta kopytne 

W płockim ogrodzie zoologicznym możemy zobaczyć 9 gatunków zwierząt kopytnych. Większość z nich zajmuje duże i trawiaste wybiegi. Cały czas mam nadzieję, że osiołki Poitou doczekają się większej przestrzeni do życia. Część kopytnych regularnie rozmnaża się w ZOO. Niektóre gatunki możecie zobaczyć na wybiegach także zimą. Poznajcie zatem nieparzysto i parzystokopytne z wiślanego płockiego wzgórza. 

Żyrafa Rothschilda 

Obecnie w płockim ZOO możecie zobaczyć młodego samca i dojrzałą samicę. Zwierzęta zajmują średniej wielkości trawiasty wybieg wzdłuż wolier sów i pawilonu Herpetarium. Do swojej dyspozycji mają również pawilon, gdzie spędzają noce i chłodniejsze dni. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. Na wybiegu znajduje się również odpowiednio dopasowany paśnik. 

Wybieg i pawilon żyraf Rothschilda Fot: Erwin 

Wybieg i pawilon żyraf Rothschilda Fot: Erwin

Oryks szablorogi 

Mój ulubiony wybieg zwierząt kopytnych zajmują oryksy szablorogie. Jest to drugi po reniferach największy wybieg dla tej grupy zwierząt w ZOO. Oryksy od lat prezentowane są w Płocku. Ich wybieg porośnięty jest trawą, nie brakuje też cienia jakie dają drzewa porośnięte wokół wybiegu. Powierzchnia wybiegu jest pagórkowata. Zwierzęta możecie podziwiać z trzech stron. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. 

Wybieg oryksów szablorogich Fot: Erwin 

Wybieg oryksów szablorogich Fot: Erwin

Osioł somalijski 

Osły somalijskie zajmują dwa wybiegi. Większy porośnięty jest trawą, natomiast na mniejszym mamy gołą ziemię. Płockie ZOO od lat prowadzi udaną hodowlę tych zwierząt. Osły zajmują także boksy w pawilonie zwierząt kopytnych, dzieląc swój dom z oryksami i zebrami. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. 

Większy wybieg osłów somalijskich Fot: Erwin 

Większy wybieg osłów somalijskich Fot: Erwin 

Mniejszy wybieg osłów somalijskich Fot: Erwin 

Mniejszy wybieg osłów somalijskich Fot: Erwin

Zebry Hartmanna 

Kolejny gatunek kopytnych, który doskonale zaaklimatyzował się w Płocku. Zwierzęta zajmują duży, piaszczysty wybieg, w centralnej części ZOO. Zwierzęta na wybiegu nie mają drzew, ale te rosnące wokół zapewniają im cień w upalne dni. Do swojej dyspozycji mają też stajnię dzieloną z oryksami i osłami somalijskimi. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. 

Wybieg zebr Hartmanna Fot: Erwin 

Wybieg zebr Hartmanna Fot: Erwin 

Osioł Poitou 

Najsłabsza ekspozycja zwierząt kopytnych w całym ZOO. Osiołki nie mają odpowiedniej przestrzeni do spacerowania oraz ucieczki przed zwiedzającymi. Jedynie mogą się schować w swoim domku. Gatunek ten jest odporny na mrozy, dlatego zimą chętnie wychodzą na świeże powietrze. Mam nadzieję, że i ich byt się poprawi i zamieszkają na dużym wybiegu. Pomimo słabych warunków na świecie przywitano malucha. Ich wybieg znajduje się obok pand małych. 

Wybieg osła poitou Fot: Erwin 

Tapir malajski

Obok oryksów szablorogich, jest to mój drugi ulubiony wybieg przeznaczony pod zwierzęta kopytne. Jest tu dużo zieleni, oczko wodne, zabawki. Podoba mi się również kamieniste ogrodzenie, dzięki czemu możemy podglądać tapira w całej okazałości. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. 

Wybieg tapira malajskiego Fot: Erwin 

Wybieg tapira malajskiego Fot: Erwin 

Wybieg tapira malajskiego Fot: Erwin 

Renifer fiński leśny 

Największy wybieg przypadł reniferom fińskim leśnym. Nie brakuje tutaj zieleni, krzewów, czy drzew. Zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki do życia. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate. Renifery mają do swojej dyspozycji także stajnie, gdzie najczęściej chronią się w upalne dni. Najlepiej na wybiegu obserwować je zimą. 

Wybieg reniferów fińskich leśnych Fot: Erwin 

Wybieg reniferów fińskich leśnych Fot: Erwin

Daniel zwyczajny 

Daniele zajmują piaszczysty wybieg na skarpie. Dzięki drzewom rosnącym na wybiegu reniferów zwierzęta mają zapewniony cień. Na pewno dodałbym tutaj krzewów i spróbował na nowo posadzić trawę. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. Daniele na wybiegu możecie zobaczyć przez cały rok. Zwierzaki możecie obserwować z pewnej wysokości, dzięki czemu macie pogląd na cały wybieg z góry. 

Wybieg danieli zwyczajnych Fot: Erwin 

Wybieg danieli zwyczajnych Fot: Erwin

Wybieg danieli zwyczajnych Fot: Erwin

Goral chiński 

Kolejny wybieg o górskim charakterze. Zwierzęta mogą się poczuć jak w naturze. Gorale do swojej dyspozycji mają duży wybieg, z elementami góralskiej tradycji budowania drewnianych zabudowań. Oprócz trawiastego podłoża nie brakuje tutaj elementów skalistych, w postaci większych kamieni. Warunki bytowe oceniam pozytywnie. 

Wybieg gorali chińskich Fot: Erwin

Wybieg gorali chińskich Fot: Erwin

Wybieg gorali chińskich Fot: Erwin

7 - Meksyk - kraina pełna różnorodności. 

Meksyk ze względu na dużą rozciągłość szerokości geograficznej i zróżnicowanie topograficzne cechuje się dużą różnorodnością klimatyczną. Ponad połowa kraju znajduje się pod zwrotnikiem Raka. W rejonach tych wilgotne i morskie masy powietrza znad Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego i Pacyfiku są ściągane przez niskie ciśnienie atmosferyczne. Meksyk leży w strefie dwóch pasów klimatycznych. Nieco ponad połowa powierzchni kraju – północna i środkowa część to klimat zwrotnikowy, zaś południowy obszar kraju wraz z Jukatanem to region klimatu podrównikowego.

Temperatury w Meksyku są zróżnicowane, a istotny wpływ na nie ma ukształtowanie terenu. Ogólną cechą temperatur tego kraju jest ich wzrost w kierunku północnym latem i spadek zimą, co wiąże się ze strefowością klimatyczną. Północne, zwrotnikowe obszary są gorące latem, a chłodne i lokalnie zimne zimą. Południowe regiony kraju zimą są ciepłe, i podobnie jest też latem, o ile nie są to obszary leżące powyżej 2000 m n.p.m., gdzie temperatury są już niższe. W górach występuje piętrowość klimatyczna.

Czepiak czarnoręki Fot: Tomasz Kaliszewski

Rozmieszczenie opadów atmosferycznych w kraju jest bardzo nierównomierne. Meksyk jest krajem, w którym opady są w większości rejonów przeważnie niewystarczające. Największe opady notuje się nad Zatoką Meksykańską, mniejsze wartości notuje się w głębi lądu i na stokach zawietrznych. Najmniej opadów otrzymują północne części kraju, szczególnie obszary północno-zachodnie razem z Półwyspem Kalifornijskim. Cały obszar nadbrzeżny nad Zatoką Meksykańską wraz z Jukatanem obfituje w opady, gdzie średnio w ciągu roku spada od 1000 mm na północy do 3000 mm na południu. Także we wnętrzu kraju na samym południu, gdzie wpływ ma wilgotne powietrze równikowe, opady sięgają wartości 3000 mm.

Pokrywa roślinna Meksyku, ukształtowana pod względem różnych czynników jak np. klimat, wykazuje duże zróżnicowanie zarówno pod względem ekologicznym jak i florystycznym. Na terenie Meksyku znajduje się wiele gatunków endemicznych. Około 27% powierzchni kraju pokrywają lasy, głównie na wybrzeżu wschodnim, południowo-zachodnim i w górach. Północna część kraju wraz z Półwyspem Kalifornijskim, gdzie panuje suchy klimat jest uboga w szatę roślinną, ale zarazem bogata pod względem gatunkowym. Suche obszary północnej i północno-zachodniej części kraju mają charakter skupiskowy. Upalne regiony stanów Kalifornia Dolna, Sonora oraz przeważająca część północnego i środkowego Meksyku porośnięte są niską i sucholubną roślinnością. Charakterystyczne dla północnego Meksyku są ogromne, wysokie nawet do kilkunastu metrów kaktusy kolumnowe, kandelabrowe oraz opuncje. W wyżej położonych regionach Sonory, Chihuahua oraz Coahuila i Tamaulipas występują trawy, krzewy oraz wiele gatunków kaktusów i innych sukulentów. Charakterystyczne dla tego obszaru jest rzadko występujące drzewo boojum (środkowa Kalifornia Dolna) Północna część Kalifornii Dolnej porośnięta jest przez chaparral, roślinność podobną do śródziemnomorskiej makii. Półsucha część depresji Balsas porośnięta jest niskimi krzewiastymi zaroślami, karłowatymi drzewami oraz kaktusami.

Kapucynka czubata Fot: Tomasz Kaliszewski

Bogate w duże opady deszczu równiny nadbrzeżne, wyżyny Chiapas oraz południową część półwyspu Jukatan pokrywa gęsty las równikowy (selva). W jego skład wchodzą m.in. szerokolistne drzewa o różnych wysokościach, w tym palmy cenione ze względu na twarde drewno odmiany Bocote, Chechen i Machichi. Wybrzeża, gdzie panuje wilgotnych klimat porośnięte są przez lasy namorzynowe. W wiecznie zielonych lasach na południu Meksyku typowymi gatunkami drzew są mahoniowce, cedrzyki i mimozowate. Duże jest także udział palm, które szczególnie rośną w strefie wybrzeża i jako drzewa ozdobne w miastach. W mniej wilgotnych rejonach występują gatunki roślin charakterystyczne dla stepów i sawann.  Na wschodnim wybrzeżu występują lasy kolczaste, zrzucające okresowo liście, i wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe. Południowo-zachodnie wybrzeże porastają również suche lasy kolczaste.

Większość Sierra Madre Zachodniej i Mesy Centralnej była pierwotnie pokryta wiecznie zielonymi lasami iglastymi oraz drzewami liściastymi. Podobna roślinność rozciąga się również dalej na południe w kierunku wyżyn. Wysoko w górach charakterystycznymi drzewami są różne gatunki sosen i jałowce. Z uwagi na długą obecność człowieka w tym regionie doszło do zubożenia bogactwa przyrodniczego, co przejawia się w ograniczeniu zasięgu lasów tylko do wyższych partii Sierra Madre Zachodniej. W ich skład wchodzą przeważnie sosny oraz jodły. Wystarczy wspomnieć, że w okresie 1990-2005 trwający proces wycinki lasów spowodował średni roczny ubytek w areale o ok. 0,5%, łącznie zniknęło więc 260 tys. ha lasów.

Krokodyl amerykański Fot: Tomasz Kaliszewski 

Na obszarze Meksyku znajdują się dwie krainy zoogeograficzne, są to: kraina nearktyczna na północy kraju i neotropikalna w południowej części kraju. W kraju tym występuje bogactwo gatunkowe zwierząt, Meksyk jest także krajem, gdzie zimuje ptactwo z północnych części kontynentu amerykańskiego. Należy zwrócić tu uwagę na to, że zasięgi tych krain nakładają się na siebie. Nie ma wyraźnej granicy między tymi dwiema krainami.

Środkowy i północny Meksyk ze względu na silne oddziaływanie człowieka na środowisko utracił swoją pierwotną różnorodność biologiczną. Jednakże można tu spotkać głównie w parkach i rezerwatach m.in. niedźwiedzie, jelenie, pumy czy kojoty. W zimie do Sierra Madre Occidental przybywają liczne grupy kaczek i gęsi. Na pustynnych i półpustynnych częściach Meksyku występują króliki, węże i pancerniki.

W regionach leżących na południu kraju, gdzie panuje tropikalny klimat występują gatunki zwierząt różniące się od tych z północy. Takie zwierzęta jak małpy, tapiry i jaguary, które są charakterystyczne dla Ameryki Środkowej i Południowej, posiadają również swoje siedliska w wilgotnych lasach południowego Meksyku. Zwierzęta krainy neotropikalnej występują także w wilgotnych regionach na Zatoką Meksykańską. Ponadto południowa część kraju ze względu na niewielką gęstość zaludnienia pozostaje ostoją dla wielu rzadkich odmian zwierząt.

Mimo podejmowanych przez obrońców środowiska prób w 2004 r. zagrożonych wyginięciem było 57 gatunków ptaków, 72 gatunki ssaków 21 gatunków gadów i 106 gatunków ryb.

Leniwiec dwupalczasty Fot: Tomasz Kaliszewski

Jukatan.
Wybierając się na przechadzkę do jukatańskiej dżungli spotkać możemy największego kota, obok Pumy, żyjącego na terenie obu Ameryk – Jaguara. „Króla Majańskiej Dżungli Balam” jak nazywają go miejscowi, przez wiele lat zabijany był dla skór lub przez rolników obawiających się o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz zwierząt. W przeszłości był bohaterem wielu wierzeń, podań i legend związanych z tutejszą kulturą i religią. Obecnie Jaguar objęty został przez rząd ochroną jako gatunek zagrożony. Oprócz Jaguara występują tu dość licznie, Jelenie, Sarny, Ostronosy, Aguti, Pancerniki, Tapiry, Mrówkojady oraz Margaje, nieco mniejsze koty z rodziny leopardów. Większość mieszkańców lasu, dla turystów jest niewątpliwą atrakcją turystyczną, dla biologów obiektem badań a dla ludności zamieszkującej centralną część Jukatanu jest to zwykle po prostu, jeden z elementów codziennego jadłospisu.

W rzadko występujących tu otwartych zbiornikach wodnych, zwanych nieckami wapiennymi, oraz pośród przybrzeżnej roślinności namorzynowej występuje Krokodyl z gatunku Crocodylus Crotalus. Stanowczo więc odradzamy kąpiele w miejscach do tego nie przeznaczonych, szczególnie w słodkiej, stojącej, otwartej wodzie. Inni przedstawiciele gadów, pospolicie tu występujący to Gekon i Iguana. Ta ostatnia nazywana na Jukatanie „el pollo Maya” (kurczak majański) ze względu na chętnie, kiedyś spożywane mięso – dziś również pod ochroną.

Modrowronka jukatańska Fot: Tomasz Kaliszewski 

Jukatan stał się również domem dla ogromnej ilości węży i pajęczaków. W okresie od października do grudnia, nie jest rzadkością, widok Tarantuli z rodziny Brapchypelma Epicureanum przekraczającej drogę lub spacerującej po jej poboczu. Dość często zdarzają się też inni przedstawiciele pajęczaków, a mianowicie skorpiony. Najbardziej popularnym wężem jest tutaj Boa, który występuje licznie na terenie całego półwyspu i uznawany jest za szkodnika. Spotkać możemy też Węża Koralowego, Mlecznego, Lancetogłowa, oraz Węża Czteronosego (Nauyaca), który uważany jest tu, za najgroźniejszego i najbardziej jadowitego.

Atrakcją wód Morza Karaibskiego są niewątpliwie Delfiny, Żółwie Morskie oraz niezwykle rzadkie już Manaty. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wody te są wolne od najgroźniejszego rekina; Żarłacza Białego – spotkać natomiast można tu jego bliskich krewnych, Rekina Tępogłowego zwanego Bullshark i Rekina Rafowego. Tłem dla tych dużych stworzeń są ławice kolorowych rybek, znanych w naszym klimacie tylko ze sklepów zoologicznych takich jak: Ustniczek, Nefrytek, Lucjan, Chromis, Sum. Całość uzupełniają Barakudy, Mureny, Płaszczki, Mątwy, Koniki Morskie, których obserwowanie i fotografowanie jest celem wielu wypraw z całego świata.

Wędrując szlakami Cywilizacji Majów, zarówno w ogrodach botanicznych jak i naturalnym środowisku natknąć się możemy na żyjące tutaj różne gatunki ptaków min.: szmaragdzik cynamonowy i jukatański, trogon czarnogłowy, dzięciur jukatański, tyranik szarogardły, oliwiak jasnogardły, piwik ubogi, rudotyran oliwkowy, cyklara gujańska, wireonek białobrzuchy, wireonek wielkodzioby, drzewicę dwubarwną, ślimakojada czerwonookiego czy sułtankę amerykańską. W okolicznych suchych lasach subtropikalnych spotkać można zapylaka klinosternego, złocika widłosternego, modrowronkę jukatańską, strzyżyka białobrzuchego czy łuszczyka szafirowego. W okolicznych lasach Coby swoje gniazda budują przepiór kreskowany, 2 gatunki lelków: jukatański i białosterny, szmaragdzik kropkowany czy muchołap jukatański a na Wyspie Cozumel występują złocik wyspowy, wireonek brązowy i przedrzeźniacz dwupaskowy.

Puma płowa Fot: Joe Monster

Wiele zmieniło się w ostatnich latach w polityce rządu meksykańskiego względem ochrony środowiska. Wiele ustaw w sposób bezpośredni chroni niektóre zwierzęta, takie jak Żółw czy Delfin nakładając na kłusowników ogromne kary finansowe oraz kary wieloletniego więzienia.

Nie bez znaczenia jest też zainteresowanie tym regionem międzynarodowej społeczności. Już w latach 80′ niektóre rezerwaty znalazły się pod skrzydłami Unesco co w konsekwencji doprowadziło do uratowania wielu gatunków fauny i flory skazanych na zagładę.

8 -Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO

W mojej skromnej kolekcji przewodników po warszawskim ZOO możemy znaleźć ten wydany na 75 lecie ogrodu. Miało to miejsce 20 lat temu. Poza najważniejszymi informacjami oraz mapką można było znaleźć także kilka pocztówek, które oczywiście zachowałem na pamiątkę. Cena przewodnika nie była wygórowana. W tamtych czasach tego typu materiały można było nabyć do 10 zł za egzemplarz. Dla mnie jest to cenna pamiątka, którą w tym numerze chciałbym się z Wami podzielić. Życzę miłej lektury.

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 

Jubileuszowy przewodnik po warszawskim ZOO 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.