|
Gereza abisyńska Fot: Tomasz Kaliszewski |
Fani ZOO - Styczeń 2023
Miesięcznik miłośników ZOO
Oddaje w wasze ręce kolejny numer magazynu Fani ZOO. Mam nadzieję, że nowe tematy przypadną wam do gustu i wciąż będziecie nas odwiedzać. Jak z pewnością zauważyliście, w ostatnim czasie trochę się u nas zmieniło. Zmodernizowaliśmy galerię zdjęć. Teraz klikacie na małe zdjęcie i macie szybki i łatwy dostęp do albumów. Zdjęcia są mojego autorstwa z miejsc, które osobiście zwiedziłem. Wyjątkiem są albumy z Torunia i Bydgoszczy, gdzie osobiście nie byłem, ale z racji tak wspaniałych fotografów jak Daniel Szylman mogę regularnie zamieszczać zdjęcia. W przypadku Bydgoszczy mamy jeden mały album. W tym ogrodzie nie byłem, ale postanowiłem nie kasować jeszcze podstrony. Informacje na temat ogrodów zoologicznych zostały przeniesione na pasek górny pod banerem.
Cały czas jesteśmy obecni na portalu społecznościowym Facebook. Zachęcam do dodawania zdjęć z poszczególnych grupach. W podsumowaniu roku więcej informacji na temat aktywności grup oraz linki do nich.
Co nas czeka w nowym roku? Szalejąca inflacja zmusi ogrody do podwyżki cen biletów. Mam nadzieję, że nie będą one na tyle drastyczne byśmy nie musieli sobie żałować każdej wizyty w swoim ulubionym ZOO.
W styczniu swoje święto obchodzą:
10 stycznia - dzień orła
20 stycznia - dzień pingwina
21 stycznia - dzień wiewiórki
31 stycznia - dzień zebry
Najnowsze zdjęcia na Blogu:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu - grudzień 2022 - autorem zdjęć jest Daniel Szylman. Kliknij
TUTAJ i zobacz cały album.
Spis Treści
1. Wstęp
2. Podsumowanie sezonu 2022
3. List do Rafała Trzaskowskiego - prezydenta miasta stołecznego Warszawa w sprawie dalszego rozwoju ZOO
4. Aktualności
5. Podsumowanie sezonu 2022 dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie
6. Śląskie ZOO kontra Ostrawa
7. Łódzkie ZOO wczoraj i dziś
8. Zwierzęta krakowskiego ZOO na przestrzeni lat - antylopa addaks
9. Ekspozycje płockiego ZOO
10. Sri Lanka - łza Indii - Flora i Fauna
11. Mój pierwszy przewodnik po warszawskim ZOO
Ogród Zoologiczny w Płocku - jeden z najpiękniejszych w kraju zaprasza na trasę zimowego zwiedzania. O tej porze roku na wybiegach zewnętrznych w całej swojej okazałości prezentują się pantery śnieżne, tygrysy syberyjskie, pandy małe, foki szare, renifery, a nawet słonie. ZOO czynne jest codziennie.
|
Trasa zimowego zwiedzania Fot: ZOO Płock |
2. Podsumowanie sezonu 2022
Kolejny sezon już za nami, następny przed nami. Mam nadzieję, że będzie równie dobry jak ten poprzedni. Od maja do października zwiedziłem aż dziesięć ogrodów zoologicznych, z czego aż trzy placówki odwiedziłem więcej niż jeden raz. Ponadto byłem w jednym z akwariów. Nie wszędzie był ze mną Łukasz, dlatego będę wypowiadał się w swojej osobie. Poniżej zamieszczam pełen wykaz odwiedzonych przeze mnie ogrodów zoologicznych, a następnie podsumujemy najbogatszą wirtualną galerię zdjęć w Polsce.
W sezonie 2022 odwiedziłem następujące ogrody zoologiczne:
Zoo Leśne Zacisze - cztery wizyty w okresie maj, czerwiec, sierpień oraz październik
ZOO Kraków - dwie wizyty w okresie lipiec i październik
Śląski Ogród zoologiczny w Chorzowie - dwie wizyty w okresie lipiec oraz październik
ZOO Opole - jedna wizyta w lipcu
ZOO Zamość - jedna wizyta w czerwcu
ZOO Warszawa - jedna wizyta we wrześniu
ZOO Łódź - jedna wizyta w październiku
ZOO Płock - jedna wizyta w sierpniu
ZOO Ostrawa (Czechy) - jedna wizyta w sierpniu
ZOO Bojnice (Słowacja) - jedna wizyta we wrześniu
Oceanika - jedna wizyta w czerwcu
Zdjęcia w liczbach
W minionym sezonie udało mi się zrobić aż 23 925 zdjęć dzieląc je na albumy:
ZOO Leśne Zacisze - cztery albumy łącznie 4196 zdjęć
ZOO Kraków - dwa albumy łącznie 3357 zdjęć
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie - dwa albumy łącznie 3324 zdjęć
ZOO Opole - jeden album łącznie 1894 zdjęcia
ZOO Łódź - jeden album łącznie 1841 zdjęć
ZOO Warszawa - jeden album łącznie 1822 zdjęcia
ZOO Płock - jeden album łącznie 1697 zdjęć
ZOO Zamość - jeden album łącznie 1818 zdjęć
ZOO Ostrawa (Czechy) - jeden album łącznie 1858 zdjęć
ZOO Bojnice (Słowacja) - jeden album łącznie 1639 zdjęć
Oceanika - jeden album łącznie 479 zdjęć
Dodatkowo na Blogu regularnie pojawiały się zdjęcia Daniela Szylman z ogrodu zoobotanicznego w Toruniu. Opublikowaliśmy 10 albumów co daje nam 3461 zdjęć.
Dodatkowo na Blogu regularnie pojawiły się zdjęcia Czarka Rypel z ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Opublikowaliśmy 9 albumów co daje nam 2241 zdjęć
Łącznie na Fani ZOO w galeriach zdjęć pojawiło się 29 627 zdjęć.
Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się zrobić jeszcze lepszy wynik jeżeli chodzi o liczbę odwiedzonych miejsc jak i ilość zrobionych zdjęć.
W tym roku uruchomiliśmy nowe grupy takie jak Fani ZOO Opole, Fani ZOO Zamość, Fani ZOO Leśne Zacisze, Fani ZOO Płock. Zmodernizowaliśmy grupę Przyjaciele Fani ZOO na Polskie Ogrody Zoologiczne. Grupa Czeskie, Słowackie i Węgierskie ZOO nie cieszyła się popularnością, dlatego też została zawieszona.
Wykaz grup oraz liczba członków:
Polskie Ogrody Zoologiczne 1548 członków kliknij
TUTAJ Fani ZOO Leśne Zacisze 52 członków kliknij
TUTAJ Fani ZOO Kraków 302 członków kliknij
TUTAJ Fani Śląskiego ZOO 867 członków kliknij
TUTAJ Fani ZOO Płock 186 członków kliknij
TUTAJ Fani ZOO Zamość 62 członków kliknij
TUTAJ Fani ZOO Opole 84 członków kliknij
TUTAJ Fani ZOO Warszawa 483 członków kliknij
TUTAJ Fani ZOO Gdańsk 252 członków kliknij
TUTAJ Fanpage Fani ZOO ponad 2300 obserwujących kliknij
TUTAJ
Grupy o największym zasięgu odwiedzalności to Polskie Ogrody Zoologiczne, Fani Śląskiego ZOO, Fani ZOO Warszawa, Fani ZOO Kraków, Fani ZOO Gdańsk.
Największą aktywność ze strony czytelników wykazują grupy Fani Śląskiego ZOO, Polskie Ogrody Zoologiczne, Fani ZOO Warszawa, Fani ZOO Gdańsk i Fani ZOO Płock.
Wszystkie grupy są przez nas monitorowane. Dajemy sobie jeszcze jakiś czas na ich funkcjonowanie. Grupy nie wykazujące aktywności zostaną skasowane lub w ich miejsce powstaną nowe.
Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować wszystkim czytelnikom magazynu Fani ZOO. Jesteście ważni dla naszego małego wirtualnego świata pełnego pięknych zwierząt. Szczególnie chciałbym podziękować rodzinie Zawadzkich z ogrodu zoologicznego Leśne Zacisze. Jest to dla nas wyjątkowe miejsce, a zarazem zaszczyt gościć w waszym ZOO. Godziny rozmów i spacerów w tak wspaniałym miejscu i ciekawymi ludźmi to dla nas ogromna przyjemność i zaszczyt.
Serdecznie dziękuję panu dyrektorowi płockiego ogrodu zoologicznego Krzysztofowi Kelman. Sierpniowa gościna była wielką przyjemnością, a gwiazdkowe prezenty ogromną radością.
Serdecznie dziękuję pani dyrektor krakowskiego ogrodu zoologicznego Teresie Grega. Spacer w miłym i serdecznym towarzystwie oraz pani gościna są dla mnie bardzo miłe. Mam nadzieję, że do szybkiego zobaczenia, w tak pięknym miejscu jakim jest krakowskie ZOO.
Serdecznie dziękuję Danielowi Szylman za wiele przepięknych zdjęć. Mam nadzieję, że w tym sezonie również będziesz nas nimi zachwycał. Również podziękowania należą się Czarkowi Rypel, który przesyła nam zdjęcia z gdańskiego ZOO. Poświęcenie oraz cierpliwość to piękna cecha - także dziękuję.
Dziękuję Mariuszowi za wszystkie napisane teksty. Jesteś cennym źródłem informacji, w każdej dziedzinie. Dziękuję Andrzejowi Narloch za miłe słowa i motywację do dalszej pracy. Dziękuję też Bartkowi Wenus za archiwalne zdjęcia płockiego ZOO, które są bezcenne.
Mam nadzieję, że kolejny rok będziecie z Fani ZOO i razem z nami podziwiać ogrody zoologiczne.
ZOO Leśne Zacisze - najlepszy prywatny ogród zoologiczny w Polsce zaprasza także zimą. Przyjdź i zobacz ponad 100 gatunków zwierząt ze wszystkich stron świata.
|
ZOO Leśne Zacisze zaprasza także zimą Fot: ZOO Leśne Zacisze |
3. List do Rafała Trzaskowskiego, prezydenta miasta stołecznego Warszawy w sprawie rozwoju tamtejszego ogrodu zoologicznego.
List Fani ZOO
Dzień Dobry
Nazywam się Erwin Parandyk i jestem właścicielem wirtualnego miesięcznika miłośników ZOO Fani ZOO. Zwracam się do prezydenta miasta stołecznego Warszawy z prośbą o udzielenie informacji na zadane przeze mnie pytania.
Warszawski Ogród Zoologiczny jest czwartym pod względem wielkości w kraju. Zajmuje powierzchnię 40 ha. Niestety na tle innych placówek zoologicznych w Polsce (nie wspominając o zagranicy) wypada bardzo słabo. ZOO przy ulicy Ratuszowej jest niedoinwestowane. Brakuje pieniędzy na modernizację całego ogrodu. Na dzień dzisiejszy, aby doprowadzić ZOO do reprezentacyjnego stanu należy przeprowadzić szereg inwestycji. Na pierwszy rzut trzeba wyburzyć i wybudować od nowa wszystkie woliery dla ptaków. Obecne są już pordzewiałe, a ich stan techniczny jak i wygląd są w bardzo złym stanie. Również wiele ogrodzeń wybiegów zwierząt kopytnych wygląda okropnie. Lata świetności mają już dawno za sobą. W żadnym innym ZOO w Polsce nie ma tak brzydkich ogrodzeń jak w Warszawie. Na modernizację zasługują również alejki, których stan nawierzchni nie jest najlepszy. Potrzeba przebudować domki dla zwierząt, które są w bardzo opłakanym stanie technicznym, a ich wygląd szpeci ZOO. Przydałoby się wybudować kilka nowych pawilonów, aby ZOO nie odstawało za pozostałymi ogrodami, w Polsce.
Obecnie dużo inwestycji prowadzonych jest w krakowskim i śląskim ogrodzie zoologicznym. Miasto Łódź (biedniejsze od Warszawy), wiedząc, że ich ZOO jest nieatrakcyjne wydało pieniądze na całkowitą przebudowę ogrodu. Dziś stare pawilony zastąpiono nowymi, wymieniono nawierzchnię alejek, wybudowano ogromny pawilon Orientarium. Obecnie inwestycje prowadzone są także w opolskim ZOO. Niedawno rozbudowano placówkę w Zamościu. Prywatne ZOO pod Kielcami co roku buduje nowe wybiegi i sprowadza nowe gatunki zwierząt. Tymczasem Warszawa od lat nie sprowadziła nowego interesującego gatunku zwierząt. Poza mało atrakcyjnymi markurami jakie przyjechały w tym roku i galdią do ogrodu nie sprowadzono nowych gatunków. Inaczej jest w Polsce, gdzie ogrody starają się pozyskiwać nowe zwierzęta.
Warszawskie ZOO od lat stoi w miejscu, nie rozwija się, wśród Polaków ma opinię komunistycznego, zaniedbanego, brudnego, brzydkiego i barowego. Pawilon małp, wybieg lwów, stara żyrafiarnia, wybieg niedźwiedzi...można by mnożyć punkty na mapie ZOO, które są w opłakanym stanie. Stąd moje pytanie do pana Prezydenta. Czy zamierza Pan zainwestować w ZOO, przekształcając je w nowoczesną placówkę zoologiczną o reprezentacyjnym charakterze, czy chce też pan nadal odbiegać od reszty Polski jak i Europy zapraszając gości do miejsca mało atrakcyjnego. Gdyby jednak zainwestował Pan w ZOO, to na pewno miasto zyskałoby na turystyce jak i odwiedzalności. Warszawie potrzebna jest taka sama modernizacja jak w Łodzi. Jako mieszkaniec Kielc chciałbym, aby stołeczne ZOO było tak samo piękne jak i atrakcyjne jak placówki w Pradze, Wiedniu, czy Berlinie. Mam nadzieję, że idąc tropem prezydent Zdanowskiej i Pan rozpocznie przebudowę ZOO i sprawi, że będzie ono atrakcyjne dla gości i komfortowe dla zwierząt.
Z poważaniem
Erwin Parandyk
Fani ZOO
|
Irbis zimową porą Fot: ZOO Warszawa |
Odpowiedź zespołu 19115 w imieniu prezydenta miasta stołecznego Warszawy - Rafała Trzaskowskiego
Dzień dobry
Dziękuję za przesłane przez Pana uwagi dotyczące funkcjonowania Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Wszystkie uwagi, sugestie i pomysły stanowią cenne źródło informacji oraz wskazówek do wprowadzania kolejnych zmian zgodnych z oczekiwaniami zwiedzających.
Warszawskie ZOO to 40 ha terenu, na którym znajduje się ponad 12 000 zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków. W ramach zabezpieczonych środków finansowych w budżecie, Miejski Ogród Zoologiczny opiekuje się i dba o dobrostan zwierząt oraz dogodne warunki i zasoby ogrodu.
Regularnie dokonywane są przeglądy i naprawy infrastruktury oraz ich modernizacje. Należy pamiętać, że ZOO działa cały rok i ponosi koszty związane z jego funkcjonowaniem. Podstawową misją działania
współczesnych ogrodów zoologicznych jest ochrona przyrody oraz prowadzenie działań edukacyjnych. Warszawski ogród zoologiczny realizując ją skupia się przede wszystkim na:
1) ochronie zagrożonych lub wymarłych w naturze gatunków dla zapewnienia ich przetrwania,
2) edukacji przyrodniczej na temat zwierząt, ich naturalnego środowiska, biologii oraz zagrożeń poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych, warsztatów, wykładów i różnego rodzaju spotkań,
3) edukacji specjalistycznej lekarzy weterynarii w zakresie leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt oraz służb celnych, straży miejskiej, policji, straży pożarnej, pracowników prokuratury i służb
sanitarno-weterynaryjnych w zakresie chwytania i postępowania ze zwierzętami,
4) wsparciu działań naukowych poprzez uczestnictwo w badaniach naukowych mających na celu ochronę zagrożonych gatunków zwierząt w naturze, a także zapewnienie im dobrostanu w warunkach ogrodu zoologicznego,
5) prowadzeniu „Ptasiego Azylu”, w którym znajduje się szpital i ośrodek rehabilitacji dla krajowej awifauny,
6) prowadzeniu Centrum CITES, które zapewnia leczenie i rehabilitację oraz tymczasowe schronienie egzotycznym gadom, płazom i bezkręgowcom odłowionym lub przejętym przez służby mundurowe.
Dodatkowo ZOO stanowi miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy. W tym celu podejmowane są działania mające na celu podniesienie jego atrakcyjności. Organizowane są różnego rodzaju pikniki, spacery, spotkania z opiekunami, pokazowe karmienia zwierząt.
Ogród zoologiczny ma już prawie 100 lat. Niektóre z wybiegów i budynków powstawały w latach
50-tych i 60 – tych. Zapewniam jednak, że systematycznie prowadzone są prace modernizacyjne mające poprawić dobrostan zwierząt oraz komfort i zadowolenie zwiedzających. W ostatnich latach wykonano m.in.:
1) generalny remont alei głównej. Zniknęły bariery architektoniczne, pojawiła się nowa, równa nawierzchnia, ustawiono nowe ławki i latarnie oraz odnowiono zieleń;
2) nowy wybieg dla panter śnieżnych, dzięki któremu po kilku latach przerwy ponownie można je zobaczyć w warszawskim zoo;
3) remont Willi Żabinskich, gdzie w okresie II wojny światowej ówczesny dyrektor Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną udzielił schronienia kilkuset osobom, głównie pochodzenia żydowskiego.
Prace zostały jednak spowolnione przez sytuację związaną z m.in. epidemią koronawirusa, wojną na Ukrainie oraz wysoką inflacją, których skutki odczuwają dziś wszyscy. Dlatego obecnie wybrano drogę rozwoju, nastawioną na ekologię, zieleń, odzysk deszczówki, alternatywne źródła energii i oszczędności wody, prądu oraz ciepła.
Niemniej jednak planujemy kolejne inwestycje: likwidacja asfaltu z bocznych alejek, modernizacja wybiegu dla niedźwiedzi polarnych, lwów i tygrysów oraz budowa nowego obiektu dla małp. Jednocześnie rozwijana jest hodowla zagrożonych wymarciem gatunków. Żubrom podwojono powierzchnię wybiegu, przygotowano wybieg dla młodej pary lampartów amurskich, a wiosną
przewidziane jest sprowadzenia świń rzecznych.
Staramy się cały czas poprawiać wizerunek warszawskiego ZOO, aby jednostka była jak najlepiej odbierana i istniała na mapie Warszawy, jako miejsce ciekawe oraz interesujące dla gości.
Z poważaniem,
Warszawa 19115
Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Tel. 19115
www.warszawa19115.pl
Ogród Zoologiczny w Krakowie jeden z najpiękniej położonych w kraju na szczycie góry Lasu Wolskiego zaprasza codziennie od 9:00 na zimowy spacer pełen niesamowitych wrażeń.
|
Panda mała Fot: ZOO Kraków |
Tylko na Fani ZOO możesz wirtualnie od A do Z zwiedzić ogród zoologiczny w Łodzi. Wystarczy kliknąć TUTAJ, by zobaczyć bez wychodzenia z domu, nie ponosząc żadnych kosztów, zmodernizowane łódzkie ZOO, wraz z Orientarium. Oszczędzasz czas i 70 zł. Zapraszamy!!!4. Aktualności
Aktualności od 2 do 31 grudnia 2022
Warszawa - powstało jubileuszowe logo z wizerunkiem Antoniny i Jana Żabińskich, którzy od 1 stycznia będą patronami Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Autorką projektu jest wolontariuszka Justyna Gajewska.
Do ZOO przyjechał samiec galdii kasztanowatej. Dołączył do mieszkającej już w stolicy samicy.
W Hali Wolnych Lotów pojawili się nowi mieszkańcy - para muszkateli miedzianych. Ten stosunkowo sporych rozmiarów owocożerny gołąb, w naturze zasiedla Celebes oraz mniejsze okoliczne wysepki. Jego charakterystyczną cechą, jest pęk rdzawych piór porastający wierzchnią część szyi oraz tył głowy.
Na świat przyszedł pancernik bolita południowy. Możecie go zobaczyć w pawilonie ptaków przy wschodniej alei.
Nowym mieszkańcem ZOO jest kajman okularowy.
Niedźwiedzie polarne obchodziły 12 urodziny. Na wybiegu czekały prezenty.
Gotowa jest już ekspozycja dla lampartów amurskich. Młoda para niebawem ma zamieszkać w ZOO.
Najprawdopodobniej na czas zimy urson wrócił do swojej starej klatki, obok serwali.
Lada moment na świat przyjdzie żyrafa Rothschilda. Jedna z samic jest już w bardzo zaawansowanej ciąży. Zwierzę dla własnego komfortu zostało oddzielone od stada.
Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć zimę w ZOO.
Jak co roku w Latającym Radiu Doktora Kruszewicza możemy usłyszeć podsumowanie mijającego sezonu, oraz plany na przyszłość związane, z dalszym funkcjonowaniem warszawskiego ZOO. Spisaliśmy dla was wszystkie najważniejsze informacje.
Podsumowanie 2022 roku
W ubiegłym roku udało się rozmnożyć pingwiny, pawie kongijskie, nikobarczyki, kusacze pampasowe i samotne, różne gatunki gołębi. papugi kea, bataliony, kulony, kanczyla jawajskiego, bolita południowy, wikunie, alpaki.
Na drugą stronę życia odeszła samica pantery śnieżnej, samiec jaguara, samica tygrysa sumatrzańskiego, niedźwiedzica brunatna.
Do Hiszpanii wyjechały dwie samice żubra, a jeden samiec do Serbii.
32 bociany białe wyjechały do Szwecji.
Do ZOO sprowadzono markury śruborogie. Jedna samica jest prawdopodobnie w ciąży. Przyjechał samiec góralka do grupy hodowlanej. Przyjechał samiec pudu z opolskiego ZOO. Sprowadzono nowego samca geparda.
Nie udało się przebudować wybiegu gepardów. Na ten cel ZOO miało 250 tysięcy złotych, a najtańsza oferta opierała na 520 tysięcy złotych.
Inwestycje na najbliższe lata
Konserwator zabytków dał zielone światło w sprawie wyburzenia starej małpiarni. Plany są ambitne. Każda ekspozycja ma przedstawiać środowisko naturalne danego gatunku. Ponadto na jednym wybiegu zobaczymy nie jeden a kilka gatunków zwierząt.
Jeden wybieg ma być przeznaczony pod Amerykę Środkową i Południową (strefa Tropikalna), drugi pod wybieg Afrykańskiej strefy tropikalnej i trzeci Azja Południowo Wschodnia. Jeżeli chodzi o Amerykę to tutaj małpy mają dzielić swój wybieg z tapirami. W przypadku Afryki będą to hipopotamy karłowate, a na wybiegu azjatyckim zamieszkają jelenie sika wietnamska, które obecnie zajmują wybieg obok małpiarni. Dziś też już wiemy, że siki mają zostać połączone z gibbonami. Pomysł na taką inwestycje jak najbardziej podoba się dyrektorowi Kruszewiczowi. Obecnie architekci mają za zadanie przygotować szczegółowy plan całej inwestycji. Jedyne obawy dyrektora budzą tapiry, które przed laty były w stolicy i często zapadały na różne choroby.
Zoo szykuje się do budowy nowego wybiegu dla niedźwiedzi polarnych. Od dwóch lat na czas budowy poszukiwany jest nowy dom dla już mieszkających miśków. Plan był taki, by zwierzęta przeczekały budowę gdzieś w Rosji, ale ostatecznie wojna pokrzyżowała te plany. Projektowanie wybiegu już trwa. Kiedy uda się go wcielić w życie? Wszystko zależy od znalezienia tymczasowego domu dla braci. Nowy wybieg będzie większy od obecnego, przyłączone zostaną do niego sąsiednie tereny. Niedźwiedzie będzie można podziwiać także z pod wody.
Kolejna duża inwestycja to budowa nowego pawilonu dla lwów i żyraf. Oba mają być ze sobą połączone. Jak dobrze pójdzie obiekt zostanie otwarty na stulecie ZOO, czyli za 5 lat. Najważniejsze, że jest dobra wola ze strony miasta, by unowocześniać stołeczne ZOO.
Jeżeli chodzi o alpaki, to plan był taki by zwierzęta brały udział w alpakoterapii. Wszystko było gotowe już w 2020 roku, ale ze względu na obostrzenia nie udało się tego projektu wcielić w życie. Jeżeli kolejna próba nie wypali, to alpaki na stałe opuszczą ZOO, gdyż nie są gatunkiem zagrożonym. Warto wspomnieć, że alpaki cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających.
Na wiosnę ma przyjechać młoda samica pantery śnieżnej. Dołączy do już mieszkającego samca.
ZOO planuje budowę pomnika nieżyjącej dziś niedźwiedzicy Tatry.
Cała audycja dostępna jest
TUTAJ.
Ze względu na rosnące koszty utrzymania ZOO, od 1 stycznia 2023 roku zapłacimy więcej za wstęp do ZOO. Bilet normalny i ulgowy zdrożały o 5 zł. I tak za bilet normalny zapłacimy 35 zł, a za ulgowy 25 zł. Jak informuje dyrektor Kruszewicz w tym roku za energię elektryczną ZOO zapłaci o 3 miliony złotych więcej niż w roku ubiegłym. Na ten moment nie wiadomo ile pieniędzy będzie trzeba dołożyć do wyżywienia zwierząt. Od stycznia pracownicy zarabiający najniższą krajową dostaną podwyżkę o ponad 400 zł.
|
Kajman okularowy zamieszkał w stolicy Fot: Stanisław |
|
Ekspozycja lampartów amurskich już gotowa Fot: Stanisław |
|
Na czas zimy ursony zamieszkały w klatce obok serwali Fot: Stanisław |
|
Jubileuszowe logo warszawskiego ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Do ZOO przyjechał samiec galdii kasztanowatej Fot: ZOO Warszawa |
|
Muszkietela miedziana - nowy gatunek gołębi zamieszkał w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Na świat przyszedł pancernik bolita Fot: ZOO Warszawa |
|
12 urodziny jedynych w Polsce niedźwiedzi polarnych Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Warszawa |
Płock - na terenie mini - zoo powstał kącik świąteczny. Miejsce to odwiedził także Święty Mikołaj. Mini zoo możecie zwiedzać do 8 stycznia.
W sklepiku przy ZOO możecie kupić nowy przewodnik po ogrodzie oraz kalendarz na 2023 roku. Nieskromnie się przyznam, że dzięki uprzejmości pana dyrektora Krzysztofa Kelmana mam cały zestaw mam już w swojej domowej kolekcji. Warto go kupić, piękna pamiątka na całe życie.
|
Zimowy kącik w mini zoo Fot: ZOO Płock |
|
Zimowy kącik w mini zoo Fot: ZOO Płock |
|
Zimowy kącik w mini zoo Fot: ZOO Płock |
|
W sprzedaży jest już nowy przewodnik oraz kalendarz na 2023 rok Fot: ZOO Płock |
Łódź - na drugą stronę życia odeszła tygrysica Pele - miała 20 lat i była jednym z najstarszych tygrysów syberyjskich w europejskich ogrodach zoologicznych. Obecnie w ZOO możecie zobaczyć jej córkę.
Wybieg makaków wanderu, w pawilonie Orientarium został wzbogacony o park linowy. Teraz małpy mogą się wspinać bez końca ciesząc się wspólną zabawą.
Na kultowych literach "ZOO" przed wejściem głównym zawisła czapka Świętego Mikołaja.
Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć zimę w ZOO.
Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć Magdę i Indię - dwie słonice indyjskie, które przed laty mieszkały w ZOO. Zdjęcie zrobiono w 1997 roku. Miałem szczęście zobaczyć je jako dziecko.
Krajowa Administracja Skarbowa odwiedziła ZOO i nauczała dzieci czego nie wolno przywozić z wakacji. Coś co legalne jest poza granicami kraju niekoniecznie jest w Polsce lub całej Unii Europejskiej.
Milionowi goście pojawili się w ZOO. Witano ich "chlebem i solą".
Na wiosnę do Orientarium przyjedzie czwarty młody samiec słonia indyjskiego.
Łącznie w 2022 roku przywitano 21 nowych zwierząt, które urodziły się w ZOO.
|
Mionowi goście w ZOO Fot: ZOO Łódź |
|
Tygrysica Pele odeszła za tęczowy most Fot: ZOO Łódź |
|
Park linowy na wybiegu makaków wanderu Fot: ZOO Łódź |
|
Kultowe litery i czapka Mikołaja Fot: ZOO Łódź |
|
Park linowy na wybiegu makaków wanderu Fot: ZOO Łódź |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Łódź |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Łódź |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Łódź |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Łódź |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Łódź |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Łódź |
|
Magda i India 1997 rok Fot: ZOO Łódź |
|
Edukacja w ZOO jest bardzo ważna Fot: ZOO Łódź |
|
Edukacja w ZOO jest bardzo ważna Fot: ZOO Łódź |
|
Edukacja w ZOO jest bardzo ważna Fot: ZOO Łódź |
Wrocław - na świat przyszła mangaba rudoczelna. Najprawdopodobniej jest to samiec.
Z niemieckiego ZOO Lepizig przyjechała samica okapi o imieniu Zawadi. ZOO ma nadzieję, że po połączeniu z samcem uda się rozmnożyć ten gatunek zwierząt. Na pewno byłby to wielki sukces na skalę europejską.
"ZOO bez barier" - tamtejsze ZOO zostało nagrodzone za to, że pomaga osobom niepełnosprawnym bez problemu zwiedzać ZOO. Na terenie ogrodu jest coraz więcej miejsc przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Powstają tablice dla niewidomych, likwidowane są stopnie przy alejkach lub powstają podjazdy. Dzięki tym udogodnieniom osoby chore mogą bez problemu zwiedzać ZOO i cieszyć się każdą chwilą spędzoną w tym miejscu.
10 grudnia na świat przyszedł kanczyl filipiński.
Poniższy tekst pochodzi ze strony wrocławskiefakty.pl
Wrocławskie zoo zanotowało wyższą frekwencję w porównaniu z ubiegłym rokiem. Do tej pory odwiedziło je ponad 1,71 mln zwiedzających (dla porównania w całym 2021 roku 1,5 mln osób). Tegoroczna frekwencja jest drugą najwyższą po rekordowym roku 2015, kiedy zanotowano 1,88 mln wejść.
W przyszłym roku czekają nas kolejne inwestycje. Ptaszarnia, która ma zupełnie nowe woliery zewnętrzne, zyska także trasę spacerową prowadzącą wokół pawilonu. Ogłoszono też przetarg na zimowisko dla flamingów, które obecnie spędzają swoją ostatnią zimę w Strusiarni. W planach są także nieco większe inwestycje, których szczegółów na razie nie ustalono.
ZOO Wrocław w specjalnym komunikacie podsumowuje ten rok:
Przyjechały do nas także nowe osobniki popularnych i lubianych gatunków. Ostatnio dotarła do nas z Niemiec samica okapi – Zawadi, wcześniej ze Szwecji młoda samica kotika afrykańskiego – Nahla, z Francji trafił do nas samiec likaona – Bat, a z Węgier samica hipopotama karłowatego – Kadarka.
W naszym zoo urodziło się w tym roku wiele młodych. Prawdziwą furorę zrobiły kotik Alfie i małpka Sunny, która jest jedną z ośmiu tegorocznych makaków berberyjskich. Sunny stała się bardzo popularna, bo po śmierci swojej mamy była odchowywana przez opiekunów.
Wśród ssaków, warte odnotowania są urodziny 7 lemurów katta, 2 zebr Chapmana, 4 sitatung, 2 kobów defassa, 3 dik-dików, 2 kanczyli filipińskich, czyli myszojeleni, 2 reniferów, 2 bantengów, 1 arui libijskiego, 1 kangura rudego, 1 takina złotego, 1 żubra i 3 walabii Benetta. W stadzie nietoperzy – rudawek madagaskarskich pojawiły się 3 młode a u rudawek Lylea jedno młode. U małp mamy młodego wyjca czarnego i mangabę rudoczelną.
Sukcesem hodowlanym jest obfity sezon urodzeń w Ptaszarni. Odnotowała rozmnożenie łabędzi czarnoszyich (aż 7), nandu Darwina, edredonów (2), kapodziobów (4), papużki ostrosternej, dzioborożca palawańskiego, podgorzałki zielonogłowej, czy puchoczubów. W naszym Afrykarium przyszło na świat z kolei 13 pingwinów przylądkowych – tońców.
Sukcesy odnotowaliśmy także w basenach i akwariach oraz w Terrarium. Warto wspomnieć o urodzinach żółwi indochińskich, i żółwi Mc Corda, gekonów błękitnych i legwanów fidzijskich. Pojawiły się też nowe nabytki – para waranów Reisingera oraz żaby pomidorowe zwane pięknisiami pomidorowymi. Cenne rozmnożenie wśród ryb zanotowano u brzanek bandula – niewielkich, krytycznie zagrożonych ryb endemitów ze Sri Lanki, których populacja w naturze nie przekraczająca 1000 osobników do niedawna zajmowała niewielki obszar. Rozmnożyły się też kaczorki celebeskie – kolejne endemity – tym razem z jeziora Lindu na Celebesie. Od 2007 roku prowadzimy hodowlę zachowawczą tych rybek i mamy ich największą grupę hodowlaną na świecie. Przybyły także trzy młode orlenie cętkowane, z których po podrośnięciu dwa zasilą inne hodowle a jeden zostanie u nas. Po raz pierwszy w naszym zoo odnotowaliśmy też wyklucie rekinka epoletowego.
Ogromną popularnością wśród dzieci cieszą się zwierzęta domowe na Dziecińcu. Choć te gatunki nie są zagrożone, to są jedynymi z najbardziej uwielbianych przez naszych zwiedzających. W tym roku przyszło na świat ponad 40 młodych kóz i owiec, a także 2 młode osły domowe. W przyszłym roku, wiosną, czeka nas kolejny baby boom.
Uczymy, pomagamy i ratujemy przyrodę.
Zoo Wrocław oraz Fundacja ZOO Wrocław – DODO przekazały w tym roku bardzo wysoką sumę na ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt na całym świecie. Łącznie to ponad 640 tys. zł, na co składają się złotówki z biletów “ZOO na ratunek” oraz zbiórki i darowizny dla “DODO”. Rekordowy był tegoroczny bieg Wild Run po alejkach w zoo współorganizowany przez Fundację ZOO Wrocław – DODO. Charytatywna impreza pozwoliła zebrać 82 tysiące złotych z pakietów i od sponsorów. Środki te powędrowały na ratowanie zagrożonych zwierząt Azji, między innymi słoni indyjskich, lori kukang, czy orangutanów. Z samego 1% podatku przekazywanego dla Fundacji ZOO Wrocław – DODO, udało się zebrać w tym roku ponad 83 tys. zł na projekty ochroniarskie.
Ważna jest dla nas edukacja. W tym roku w zajęciach edukacyjnych w zoo wzięło udział ponad 26,5 tys. dzieci, a w trwających tydzień turnusach półkolonii, kolejne kilkaset młodych przyrodników. Wciąż poszerzamy ofertę naszych zajęć edukacyjnych. Najnowsze zajęcia – “Czy różowe delfiny istnieją” przeznaczone dla dzieci od klas I szkół podstawowych, można już rezerwować. Edukacja jest najlepszym środkiem do ochrony naszej planety, bo dzięki świadomości młodych pokoleń Ziemia realnie się zmienia. Jesteśmy bardzo dumni z tego, jak wiele wiedzy dzieci wynoszą z naszych zajęć.
Nasza praca w zoo to także działalność naukowa. Wraz z Uniwersytetem Wrocławskim prowadzimy program reintrodukcji podgorzałki zwyczajnej na Stawy Milickie. Wypuściliśmy już do natury kilkadziesiąt kaczek. Warto wspomnieć o naszej corocznej kampanii Dzikie w Mieście. Dzięki niej edukujemy o rodzimej faunie i zagrożeniach dla dzikich zwierząt we Wrocławiu. Angażujemy się w politykę zrównoważonego rozwoju i lokalne działania ekologiczne. Reagujemy na zmiany w przyrodniczym obrazie Dolnego Śląska. Zachęcamy też firmy do wspierania działań ekologicznych i zyskujemy nowych partnerów w symbolicznej adopcji zwierząt. W tym roku udało nam się pozyskać kilku dużych sponsorów, którzy przez swoje działania także wspierają naszą misję ochroniarską.
|
Na świat przyszła mangaba rudoczelna Fot: ZOO Wrocław |
Chorzów - urodzone w tamtejszym ZOO rosomaki doczekały się swoich imion. Podczas uroczystości ich ogłoszenia do ogrodu przyjechał specjalny rosomak.
Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć postępy prac budowlanych przy pawilonie Ameryki Południowej. Jest to największa inwestycja w ogrodzie od wielu lat.
Do 8 stycznia 2023 r. możecie zobaczyć szopkę bożonarodzeniową. W tym roku, w szopce nie zobaczymy żywych zwierząt, gdyż ta powstała w miejscu świecących iluminacji.
Jak donosi nasz czytelnik Cyprian, w pawilonie Akwarium zachodzą kolejne zmiany.
"W trzech zbiornikach nastąpi zmiana lokatorów. Z lokatorów opróżniony został jeden zbiornik zajmowany dotąd przez afrykańskie gatunki pielęgnic z grupy pyszczaków żyjących w wielkich jeziorach wschodniej części tego kontynentu. Z ekspozycji znikają również argusy i szpadelki srebrzyste (monodaktylusy), czyli gatunki ryb, które były w chorzowskim zoo od kiedy pamiętam. Z nowych lokatorów, których udało mi się zaobserwować to w akwarium z węgorzami ogrodowymi pojawił się jeden niewielki dziarski "skorupiak". Przypuszczam, że to jakiś krab."
Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć zimowe ZOO.
|
Postęp prac przy budowie pawilonu hipopotamów karłowatych Fot: ZOO Kraków |
|
Postęp prac przy budowie pawilonu hipopotamów karłowatych Fot: ZOO Kraków |
|
Postęp prac przy budowie pawilonu hipopotamów karłowatych Fot: ZOO Kraków |
|
Postęp prac przy budowie pawilonu hipopotamów karłowatych Fot: ZOO Kraków |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Kraków |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Kraków |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Kraków |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Kraków |
|
Zima w ZOO Fot: ZOO Kraków |
Leśne Zacisze - na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć zimowe ZOO.
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
|
Zimowe ZOO Fot: ZOO Leśne Zacisze |
Gdańsk - 18 listopada do ZOO przyjechała para bernikli hawajskich. Ptaki zanim wyszły na wybieg przeszły odpowiednią kwarantannę.
Pod koniec listopada na świat przyszedł samiec szympansa. To już trzeci maluch tego gatunku urodzony w 2022 roku. Jest to syn Lozanny i Sambora, czyli szympansów urodzonych w Gdańsku.
5. Podsumowanie roku 2022 dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
|
Dumą Śląskiego ZOO są nosorożce białe Fot: Erwin |
Tekst: Mariusz
Kolejny rok za nami. Jak zwykle w chorzowskim zoo był to rok wielu zmian i sukcesów, ale również i smutnych pożegnań. Oto krótkie podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy w śląskiej placówce. Tekst nie zawiera oczywiście wszystkich wydarzeń, ale jedynie te najważniejsze, których doświadczyć może każdy zwiedzający.
Narodziny i upadki
Największym sukcesem śląskiego zoo w 2022 roku, również w skali europejskiej, były narodziny i udany odchów trzech rosomaków. Drapieżniki czekają obecnie na wyjazdy zgodnie z rekomendacją. W 2023 roku Tatyana i Thor zamieszkają na nowym wybiegu, co daje nadzieję, że w przyszłości będzie można spodziewać się kolejnych młodych. Spośród innych ssaków warto wspomnieć o narodzinach trzech lemurów katta, samicy pandy małej oraz kolejnych, tym razem czterech, świń rzecznych. Nie próżnowały standardowo antylopy, a więc młode można było dostrzec na wybiegu kobów defassa, sitatung i sprowadzonych niedawno garn.
Wśród ptaków pisklęta pojawiły się u kormoranów czarnych, oharów, ibisów czczonych a w dużej wolierze również u czapli nadobnych i ślepowronów.
Ogród to żywy organizm a zatem pożegnaliśmy się też niestety z wieloma mieszkańcami. Spośród najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców ubyli: samiec pawiana płaszczowego(koniec hodowli gatunku w zoo), leciwa samica niedźwiedzia brunatnego oraz samiec geparda. Zoo pożegnało również samca puchacza śnieżnego czy jedną z samic patasa. Poza pawianem zakończyły się ponadto hodowle oryksa szablorogiego, zebr bezgrzywych, skunksa, marmozety białoczelnej, jeżozwierza indyjskiego oraz tragopanów modrolicych. Wśród gadów zniknęły z ekspozycji szeroko znane węże zbożowe oraz pyton królewski.
|
Nowość w Śląskim ZOO - antylopy bongo Fot: Erwin |
Transfery
Jak każdy rok, także i mijające 12 miesięcy było pełne zmian jeśli chodzi o strukturę par i grup hodowlanych śląskiego zoo. Największym gabarytowo nabytkiem zdecydowanie jest samiec żyrafy siatkowanej, który przybył z Gdańska. Grupy uzupełniły również między innymi dwie samice baktriana, dwie samice niali grzywiastej, po jednym samcu garny i siki wietnamskiego. W ogrodzie pojawiły się także samce patasa, tamaryny cesarskiej, serwala, wydry oraz wilka grzywiastego. Największymi sensacjami są oczywiście dwa zupełnie nowe gatunki: z ogrodu w Ostrawie przyjechała grupa hulmanów czczonych a z francuskiego ZooParc de Beauval trzy samce antylopy bongo. Obydwa gatunki dobrze zaaklimatyzowały się w placówce.
Wśród ptaków również zaszło parę zmian. Kilkoma młodymi osobnikami wzmocniono grupę ślepowronów. Pojawiła się nowa para dziwonosów, samica żurawia madżurskiego oraz samiec ary zielonej. Odnowiono również hodowlę sowy jarzębatej. Bardzo dużo zmian zachodzi ostatnio również w sekcji akwarium-terrarium. W mijającym roku na ekspozycji pojawiły się między innymi: młoda anakonda zielona, samiec agamy żaglowej filipińskiej, 2 legwany kubańskie, legwan ostroogonowy, anolis wschodniokubański, waran Mertensa, gekony leśne, jaszczurki krokodylowe, pyton rombowy, boa leśne, żółwie terekaj, traszki pirenejskie a z ryb czworooki czy węgorzyki ogrodowe. Sekcja w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy rozkwit i wszystko wskazuje na to, że należy się spodziewać kolejnych ciekawych mieszkańców.
Jeżeli chodzi o wyjazdy, to poza wspomnianymi już zebrami bezgrzywymi, ogród opuściły między innymi narodzone w zoo samice geparda czy świnie rzeczne, a także samica lwiatki złotej.
|
W ubiegłym roku urodziły się świnie rzeczne Fot: Erwin |
Inwestycje
Ogród zmienia się również nieustannie pod kątem infrastrukturalnym. Największą inwestycją jest oczywiście pawilon Ameryki, który nabrał już realnych kształtów i każdy z nas na pewno będzie z niecierpliwością czekać na jego otwarcie. Przy tak dużych inwestycjach należy jednak pamiętać, że jego obsada będzie uzupełniana stopniowo i nie wszystkie przewidziane gatunki zamieszkają w nim od początku. Dużych zmian doczekała się również sekcja biurowo-administracyjna. W okolicy gepardów powstała nowoczesna dyrekcja z salami dydaktycznymi. Jeśli chodzi jednak o zwierzęta to rozpoczęła się budowa budynku hodowlanego z wybiegami dla rosomaków i rysi(wrócą do zoo po kilkuletniej przerwie). Zakończono budowę wolier dla cietrzewi i głuszców. Odnowiono również dużą ptasią wolierę, gdzie dodano kaskadę wodną, a także zewnętrzny wybieg surykatek, gdzie część ogrodzenia zamieniono na motyw sztucznej skały. Gabiony pojawiły się przy ekspozycjach gepardów czy arui. Powiększony wybieg zamieszkują wydry, a żółwie lądowe doczekały się nowej letniej woliery w pobliżu wilków grzywiastych. Nieustanne zmiany zachodzą w ekspozycjach pozostałych gadów jak również i ryb. Z końcem 2022 roku co najmniej dwa kolejne akwaria czekają na renowację i odświeżenie. A co dalej? W 2023 roku rozpocząć ma się budowa nowego pawilonu z wybiegiem dla lwów angolskich. Na realizację czekają jeszcze otocjony (ich pomieszczenia, po wyburzeniu pozostałych wolier przy bramie głównej, pozostaną najgorszymi w zoo) i w dalszej perspektywie hipopotamy karłowate. W mojej opinii na remont/wymianę czeka też wiele ogrodzeń, szczególnie przy ekspozycjach kopytnych.
|
Nowe woliery są już gotowe do zamieszkania Fot: Erwin |
6. Śląskie ZOO kontra ZOO Ostrawa
Jak zapewne wiecie Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie położony jest w bliskiej odległości od placówki w Ostrawie. Mieszkańcy Śląska od lat porównują ogrody i często decydują się na wypad do Ostrawy. Myślę, że tamtejsze ZOO jest sporym zagrożeniem dla Chorzowa i odbiera tej placówce dziesiątki tysięcy gości rocznie. Będąc w Ostrawie najczęściej spotykam mieszkańców Gliwic, Bytomia, Zabrza, Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Raciborza, Cieszyna, czy Bielska Białej (dane na podstawie rejestracji samochodowych). Zdarzają się również rejestracje z województw opolskiego i małopolskiego. Zapewne ZOO Ostrawa przyciąga Polaków licznymi atrakcjami, których na próżno szukać w polskich ogrodach. Od kilku lat Śląskie ZOO pracuje nad uatrakcyjnieniem swojej oferty dla zwiedzających. Niestety idzie im to powoli. W Ostrawie pomyśleli o każdym szczególe, stąd tak duże zainteresowanie ze strony naszych rodaków. ZOO Ostrawa przyciąga pięknem tamtejszej zieleni, starannie dobraną kolekcją zwierząt, dobrze urządzonymi ekspozycjami i wieloma atrakcjami, takimi jak podróż kolejką Safari do strefy niedostępnej dla pieszych zwiedzających, kolejka kursująca po głównych alejkach ogrodu, licznymi placami zabaw, czy bogatą ofertą gastronomiczną.
Ponadto organizowane są pokazy karmienia wybranych gatunków zwierząt. Jest też możliwość bliskiego kontaktu z lemurami, czy zwierzętami udomowionymi. Z wymienionych atrakcji, w Chorzowie nie dostaniecie możliwości bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie odbywają się tutaj pokazy karmienia zwierząt, wiele ekspozycji wymaga przebudowy, place zabaw nie są tak liczne i dobrze rozbudowane. Oferta gastronomiczna niestety kuleje. W Chorzowie brakuje również kompozycji kwietnych. Obie placówki różnią się od siebie, ale mimo licznych inwestycji jakie mają miejsce w Chorzowie, ZOO nadal odbiega od naszych czeskich sąsiadów. Szkoda, że w Śląskim ZOO nie pomyślano o tym by czerpać pomysły na aranżacje wybiegów, czy też zieleni, w ZOO właśnie z Ostrawy.
Kolekcje zwierząt obu ogrodów różnią się od siebie. Zwiedzając ZOO w Chorzowie macie okazję zobaczyć nosorożce białe, tygrysy, pantery śnieżne, pumy, bongo, kudu wielkie, kangury rude, niedźwiedzie brunatne i wiele innych. Z kolei w Ostrawie zobaczycie hipopotamy nilowe, pantery chińskie, onagery perskie, gazele dżejran, szympansy, zebry Grevy'ego, makaki wanderu i wiele innych.
Śląskie ZOO mając takiego sąsiada jak ZOO Ostrawa powinno zadbać o ciekawie zaprojektowane ekspozycje. W Ostrawie nikt nie boi się łączyć kilku gatunków na jeden wybieg. W Polsce nikt nigdy nie wpadł na pomysł, by niedźwiedzie mieszkały razem z małpami. To co zachwyca mnie w Ostrawie to ciekawie zaprojektowane pawilony, łączenie różnych gatunków na jednym wybiegu.
Rozpoczynamy nasz cykl artykułów, gdzie porównywać będziemy ekspozycje i kolekcję zwierząt obu placówek. Waszym zadaniem jest zdecydować, który z ogrodów powinien otrzymać miano tego najlepszego.
Zacznijmy zatem od wielkich ssaków i zwierząt drapieżnych.
Na dzień dzisiejszy w ogrodzie zoologicznym w Ostrawie możemy zobaczyć trzy gatunki wielkich ssaków. Należą do nich słonie indyjskie, hipopotamy nilowe i żyrafy Rothschilda. W Chorzowie możemy podziwiać słonie indyjskie, nosorożce białe, bizony leśne i żyrafy siatkowane. Jeżeli chodzi o wielkie koty, to tutaj w kolekcji zwierząt ponownie przoduje Chorzów. Będąc tu możemy zobaczyć tygrysy, lwy, pantery śnieżne, gepardy oraz pumę. W Ostrawie trzymane są lwy azjatyckie, pantery mgliste oraz lamparty lankijskie. Średnim kotowatym jest ryś. Tutaj muszę przyznać, że Śląskie ZOO daje większą przestrzeń do życia wielkim kotom. Ostrawa jest jeszcze kilka kroków w tył z powodu ciasnych klatek dla panter chińskich. Przed laty w Ostrawie mieszkała także tygrysica, która została przewieziona do Pragi. ZOO Ostrawa nie ma obecnie warunków na to, by sprowadzić tygrysy. Z dużego wybiegu może cieszyć się lew, który akurat nie jest w klatce. Śląskie ZOO na wielkie wybiegi przeniosło tygrysy, lwy, gepardy i pantery śnieżne. Jedynie puma żyje jeszcze na niewielkiej przestrzeni. Na plus w Ostrawie jest wybieg panter mglistych.
Jeżeli chodzi o duże ssaki, to obie placówki zapewniają im odpowiednie warunki do życia, z czego ZOO Ostrawa nie boi się połączyć żyraf z elandami, kobami nilowymi i strusiami afrykańskimi. Śląskie ZOO próbowało stworzyć wybieg Afryki, ale ostatecznie każde łączenie zwierząt okazało się pomyłką.
ZOO Ostrawa największe ssaki
|
Słoń indyjski samica Fot: Erwin |
|
Wnętrze pawilonu słoni indyjskich Fot: Erwin |
|
Samiec słonia indyjskiego Fot: Erwin |
|
Jeden z dwóch zewnętrznych wybiegów słoni indyjskich Fot: Erwin |
|
Fragment sawanny żyrafy Rothschilda Fot: Erwin |
|
Żyrafy Rothschilda Fot: Erwin |
|
Żyrafa Rothschilda wewnątrz pawilonu Afryka Fot: Erwin |
|
Pawilon Tanganika, gdzie żyją hipopotamy nilowe Fot: Erwin |
|
Wybieg hipopotamów nilowych Fot: Erwin |
|
Fragment pawilonu Tanganika - basen hipopotamów nilowych Fot: Erwin |
|
Fragment pawilonu Tanganika - basen hipopotamów nilowych Fot: Erwin |
Dzięki powyższym jak i poniższym zdjęciom możecie sobie porównać warunki bytowe zwierząt, architekturę pawilonów, zagospodarowanie przestrzeni na wybiegach zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Wielkie koty
|
Lew azjatycki Fot: Erwin |
|
Wybieg lwa Fot: Erwin |
|
Klatka lwicy Fot: Erwin |
|
Klatka lampartów lankijskich Fot: Erwin |
|
Klatka lampartów lankijskich Fot: Erwin |
|
Lampart lankijski Fot: Erwin |
|
Ekspozycja pantery mglistej Fot: Erwin |
|
Pantera mglista Fot: Erwin |
|
Ekspozycja rysia Fot: Erwin |
|
Ryś Fot: Erwin |
ZOO Ostrawa konta Śląskie ZOO - gatunki zwierząt:
Wspólne dla obu placówek:
Wielkie koty - lwy
Duże ssaki - słonie indyjskie
Różnice
Śląskie ZOO wielkie koty - tygrysy amurskie, puma płowa, pantery śnieżne, gepardy.
ZOO Ostrawa wielkie koty - pantery mgliste, rysie, lamparty lankijskie
Śląskie ZOO duże ssaki - nosorożce białe, bizony leśne, żyrafy siatkowane
ZOO Ostrawa wielkie ssaki - hipopotamy nilowe, żyrafy Rothschilda
Wielkie ssaki Śląskiego ZOO
|
Nosorożec biały Fot: Erwin |
|
Jeden z dwóch wybiegów nosorożców białych Fot: Erwin |
|
Żyrafia siatkowana Fot: Erwin |
|
Żyrafy siatkowane Fot: Erwin |
|
Wybieg słoni indyjskich Fot: Erwin |
|
Wewnątrz słoniarni są też terraria Fot: Erwin |
|
Słoniarnia Fot: Erwin |
|
Słoń indyjski w słoniarni Fot: Erwin |
|
Słoń indyjski Fot: Erwin |
|
Pawilon słoni Fot: Erwin |
|
Wybieg bizonów leśnych Fot: Erwin |
|
Bizon leśny Fot: Erwin |
W liczbach:
ZOO Ostrawa
Słonie indyjskie 4 sztuki
Śląskie ZOO 2 sztuki
ZOO Ostrawa
Żyrafy Rothschilda 3 sztuki
Śląskie ZOO 4 sztuki (podgatunek siatkowana)
ZOO Ostrawa
Hipopotamy nilowe 2 sztuki
Śląskie ZOO
Nosorożce białe 3 sztuki
Śląskie ZOO
Bizony leśne 5 sztuk
ZOO Ostrawa
Lwy - 2 sztuki
Śląskie ZOO - 3 sztuki
ZOO Ostrawa
Pantery mgliste 2 sztuki
ZOO Ostrawa
Rysie - 2 sztuki
Śląskie ZOO
Gepardy 2 sztuki
Śląskie ZOO
Tygrysy amurskie 2 sztuki
Śląskie ZOO
Puma płowa 1 sztuka
Śląskie ZOO
Pantera śnieżna 2 sztuki
Wielkie koty Śląskiego ZOO
|
Tygrys amurski Fot: Erwin |
|
Wybieg zewnętrzny tygrysów Fot: Erwin |
|
Ekspozycja wewnętrzna tygrysów Fot: Erwin |
|
Jedna z dwóch klatek pumy Fot: Erwin |
|
Klatka lwa i pomieszczenie wewnętrzne Fot: Erwin |
|
Lew Fot: Erwin |
|
Lwy Fot: Erwin |
|
Fragment ekspozycji wybiegu panter śnieżnych Fot: Erwin |
|
Fragment ekspozycji wybiegu panter śnieżnych Fot: Erwin |
|
Fragment ekspozycji wybiegu panter śnieżnych Fot: Erwin |
|
Pawilon wewnętrzny gepardów Fot: Erwin |
|
Gepardy Fot: Erwin |
|
Gepard Fot: Erwin |
7. Łódzkie ZOO wczoraj i dziś
Łódzki Ogród Zoologiczny w ostatnim czasie zmienił się nie do poznania. Pamiętam koniec lat 90 i 2012 rok kiedy to ZOO wywoływało we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony można było tutaj zobaczyć wiele interesujących gatunków zwierząt, z drugiej warunki bytowe były tragiczne. Przez lata łódzkie ZOO pozostawało w tyle za innymi. Był nawet pomysł całkowitej likwidacji placówki. Ostatecznie władze miasta zdecydowały się na generalny remont ogrodu. Wiele starych obiektów zostało wyburzonych, a w ich miejsce powstały nowe, w tym ogromny pawilon Orientarium. Pomimo przeprowadzonych inwestycji ZOO nie jest najnowocześniejsze, w Europie jak się reklamuje. Jednak bliżej im do placówki godnej polecenia niż miejsca, które przed laty trzeba było omijać szerokim łukiem. Przed łódzkim ZOO jeszcze dużo pracy. Potrzebne są nowe gatunki zwierząt, uzupełnienie obecnych stad, posadzenie większej ilości roślin. Jednak to co wydarzyło się w Łodzi jest nadzieją na przyszłość dla pozostałych ogrodów. Jak widać da się z brzydkiego kaczątka zrobić coś na miarę Unii Europejskiej. Skoro Łódź potrafiła wybudować nowe ZOO, to znaczy, że i inne miasta takie jak Warszawa, czy Gdańsk mogą przypatrzeć się działaniom Łodzi i zdecydować się na przebudowę swoich ogrodów, gdzie czas zatrzymał się już dawno temu. W naszym nowym cyklu przyjrzyjmy się zatem jak zmieniło się łódzkie ZOO. Zacznijmy od pawilonu słoni, niedźwiedzi, małpiarni i małych ssaków.
Słoniarnia
Tak było...
|
Stary wybieg słoni indyjskich na zdjęciu Magda Fot: Erwin |
|
Stary wybieg słoni indyjskich na zdjęciu Magda Fot: Erwin |
|
Stary wybieg słoni indyjskich na zdjęciu Magda Fot: Erwin |
|
Stary wybieg słoni indyjskich na zdjęciu Magda Fot: Erwin |
|
Stary wybieg słoni indyjskich na zdjęciu Magda Fot: Erwin |
|
Stary wybieg słoni indyjskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg słoni indyjskich Fot: Erwin |
Tak jest teraz...
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy pawilon słoni indyjskich jest częścią Orientarium Fot: Erwin |
Pawilon małych ssaków
Tak było...
|
Pawilon małych ssaków przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków przed modernizacją Fot: Erwin |
Tak jest teraz...
|
Pawilon małych ssaków Ameryki Południowej po modernizacji Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków Ameryki Południowej po modernizacji Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków Ameryki Południowej po modernizacji Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków Ameryki Południowej po modernizacji Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków Ameryki Południowej po modernizacji Fot: Erwin |
|
Pawilon małych ssaków Ameryki Południowej po modernizacji Fot: Erwin |
Małpiarnia
Tak było...
|
Pawilon małp przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małp przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małp przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małp przed modernizacją Fot: Erwin |
|
Pawilon małp przed modernizacją Fot: Erwin |
Tak jest teraz...
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
|
Małpiarnia po modernizacji Fot: Erwin |
Wybieg niedźwiedzi malajskich
Tak było...
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
|
Stary wybieg niedźwiedzi malajskich Fot: Erwin |
Tak jest teraz...
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
|
Nowy wybieg niedźwiedzi malajskich jest częścią pawilonu Orientarium Fot: Erwin |
Jak widzicie na załączonych zdjęciach stary wybieg słoni indyjskich wraz z budynkiem mieszkalnym nie nadawał się do dalszej hodowli tych zwierząt. Poprzednie słonice nie miały odpowiednich warunków do życia. Tak mały wybieg nie sprzyjał komfortu zwierząt. Dziś jest już historią, a nowy pawilon jest w mojej ocenie najlepszym, w Polsce jeżeli chodzi o warunki bytowe największych ssaków lądowych świata. Teraz słonie mają do swojej dyspozycji duży wybieg z basenem wewnętrzny i dwa duże wybiegi zewnętrzne z dużą ilością drzew. W takich warunkach można prowadzić udaną hodowlę tych przepięknych zwierząt. Stara słoniarnia została wyburzona, a w jej miejsce wybudowano Orientarium.
Przed laty w pawilonie małych ssaków można było zobaczyć surykatki, jeżatki afrykańskie, kilkanaście gatunków mysz, kinkażu, kapibary i inne. Dziś obiekt stał się domem dla arirani, koendu brazylijskiego, sajmiri, tamaryn, mrówkojadów nadrzewnych, pancerników. Obiekt do dziś pozostał w tym samym miejscu. Teraz nie ma krat, wewnątrz panuje tropikalny klimat, a zwierzęta mają większą przestrzeń do życia.
W sąsiedztwie pawilonu małych ssaków jest małpiarnia. Obiekt został zmodernizowany. Obecnie mieszka tutaj mniej gatunków małp niż w 2012 roku. Głównie prezentowane są tu małe gatunki jak tamaryny, lwiatki, czy pigmejki. Do największych przedstawicieli naczelnych zalicza się gerezy abisyńskie i makaki wanderu. Niestety nie zobaczymy tutaj gibbonów, czy koczkodanów nadobnych. Po remoncie małpy zyskały większe klatki, zdecydowanie lepszy wystrój, a kapucynki nawet wybieg. Małpiarnia pozostała w tym samym miejscu co była.
Dawno, dawno temu w ZOO można było zobaczyć aż trzy gatunki niedźwiedzi. Jak dobrze pamiętam były tutaj niedźwiedzie malajskie, himalajskie i kamczackie lub syryjski. Choć mam taki prześwit, że mógł być nawet andyjski. Później pozostały już tylko malajskie. Zwierzęta zajmowały wybiegi bez krat, otwarte, otoczone zielenią, ale betonowe. Warto pamiętać, że nie były to klatki, a otwarta przestrzeń. Stan techniczny budynków jak i sam wybieg nie pasowały do dzisiejszych standardów. Teraz niedźwiedzie zajmują jeden z dużych wybiegów wewnętrznych i zewnętrznych w pawilonie Orientarium. Mam nadzieję, że na wybiegu pojawi się więcej roślin.
Jak widzicie na starych zdjęciach ZOO było jak las - wszędzie drzewa. Dziś potrzeba nowych nasadzeń, aby po części wrócić do pierwotnego standu.
8. Zwierzęta krakowskiego ZOO na przestrzeni lat
Antylopy addaks
Moja przygoda z ogrodami zoologicznymi zaczęła się w latach 90, w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Pamiętam stare klatki małp, wielkich kotów, słonie, bizony, żubry i bociany. Zapamiętałem ten specyficzny zapach dzików. Nie pamiętam jednak, czy już wtedy można było tutaj zobaczyć addaksy. Moja druga wizyta miała miejsce na początku lat dwutysięcznych i addaksy na pewno już były. Przez lata zajmowały mały wybieg przy górnym chodniku. Później przeniesiono je na sąsiedni większy po kucykach, czy reniferach. Obecnie zostały przeniesione na środkowy chodnik. Zajmują wybieg po oryksach południowych, lamach, czy reniferach. Spójrzcie zatem na zdjęcia z przed lat i aktualne i zobaczcie jak w danym roku prezentowały się te piękne antylopy pustynne.
|
Antylopy addaks wrzesień 2010 Fot: Erwin |
|
Lipiec 2012 Fot: Erwin |
|
Lipiec 2015 Fot: Erwin |
|
Lipiec 2016 Fot: Erwin |
|
Lipiec 2017 Fot: Erwin |
|
Sierpień 2018 Fot: Erwin |
|
Lipiec 2018 Fot: Erwin |
|
Czerwiec 2019 Fot: Erwin |
|
Lipiec 2020 Fot: Erwin |
|
Czerwiec 2021 Fot: Erwin |
|
Wrzesień 2021 Fot: Erwin |
|
Lipiec 2022 Fot: Erwin |
|
Październik 2022 Fot: Erwin |
9. Ekspozycje płockiego ZOO
Pawilon małp i małych ssaków
Tuż po przekroczeniu kasy ZOO znajduje się pawilon małp i małych ssaków. Możecie tutaj zobaczyć gibbony ungko, saki białolice, miko czarne, lwiatki złote, tamaryny białoczube i dwubarwne, pancerniki bolita, ursony oraz lori mały. Obiekt składa się z ekspozycji wewnętrznej jak i zewnętrznej. Wewnątrz budynku zwierzęta podziwiamy przez szybę. Na zewnątrz są klatki.
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
|
Pawilon małp i małych ssaków Fot: Erwin |
Najpiękniejszy wybieg w Polsce dla makaków japońskich znajduje się właśnie w Płocku. Zwierzęta mają do swojej dyspozycji, duży, górzysty, otwarty wybieg wraz z konstrukcją z drewna do wspinaczki. Ogród od lat prowadzi udaną hodowlę tych zwierząt. Młode z tego ZOO pojechały w różne strony świata, w tym do ZOO Leśne Zacisze. Wybieg makaków znajduje się obok parku linowego i wybiegu wilków grzywiastych.
|
Wybieg makaków japońskich Fot: Erwin |
|
Wybieg makaków japońskich Fot: Erwin |
|
Wybieg makaków japońskich Fot: Erwin |
|
Wybieg makaków japońskich Fot: Erwin |
|
Wybieg makaków japońskich Fot: Erwin |
|
Wybieg makaków japońskich Fot: Erwin |
Wyspa gibbonów czapnik znajduje się na wzgórzu porośniętym drzewami. W tej części ZOO możemy poczuć się jak w naturze. Gibbony mają otwartą przestrzeń do życia. Dzięki drewnianej konstrukcji nie mają czasu na nudę. Gibbony możecie podglądać także przez szybę ich domku. Gdyby tak wejść na wyspę i poczuć bliską obecność gibbonów...
Patrząc na zdjęcia możecie zauważyć jak zmieniła się konstrukcja drewniana. Jest niższa, ale za to szersza.
|
Wyspa gibbonów czapnik Fot: Erwin |
|
Wyspa gibbonów czapnik Fot: Erwin |
|
Wyspa gibbonów czapnik Fot: Erwin |
|
Wyspa gibbonów czapnik Fot: Erwin |
|
Wyspa gibbonów czapnik Fot: Erwin |
|
Wyspa gibbonów czapnik Fot: Erwin |
10. Sri Lanka - Łza Indii
Co powiecie na podróż do odległej Sri Lanki? To niewielkie państwo w południowej części Azji nazywane jest łzą Indii. Już na przełomie VI i V wieku przed naszą erą został opanowany przez Hindusów. Całkowita powierzchnia kraju to zaledwie 66 610 kilometrów kwadratowych. To tak jakbyśmy wykroili z Polski jedną piątą jej terytorium. Sri Lanka położona jest na wyspie Cejlon. Około 50 km na południowy wschód od Indii. Wyspę oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Od Indii oddzielają wody cieśniny Palk i Cieśniny Mannar. Linia brzegowa tego kraju wynosi 1340 km. Panuje tutaj iście gorący klimat.
|
Bawół indyjski Fot: Tomasz Kaliszewski |
|
Jeleń aksis Fot: Tomasz Kaliszewski |
Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami i opadami deszczu. Klimat kształtują wiatry monsunowe, regulujące rytm opadów. Opady deszczu w kraju są wysokie, ich ilości mogą nawet klasyfikować Sri Lankę do stref typowego klimatu równikowego Jednakże ta nie jest, ponieważ opady w ciągu roku nie są regularne. Maksima opadowe przypadają na wiosnę i jesień, w kraju nie ma wyraźnej pory suchej, ponieważ we wszystkich miesiącach na większości obszarów, średnie opadowe nie obniżają się poniżej 60 mm. Jednakże na północy kraju jest nieco inaczej i tam zaznacza się wyraźna pora sucha, która może trwać nawet pół roku. Temperatury mają przebieg typowy dla klimatu podrównikowego, czyli roczne amplitudy są zauważalne. Na obszarach nisko położonych i na wybrzeżach temperatury wynoszą od 22 °C w okresie zimowym do 33 °C. Na Sri Lance nie notuje się ekstremalnych temperaturach sięgających 40 °C, aczkolwiek na słońcu są one zdecydowanie wyższe. Temperatury są lokalnie zróżnicowane z powodu rzeźby terenu. W górach wartości termiczne spadają nawet do 7 °C. Średnie temperatury górskie wahają się do 15 do 20 °C.
|
Dzioborożec cejloński Fot: Tomasz Kaliszewski |
|
Gołąbek zebrowany Fot: Tomasz Kaliszewski |
Pierwotnie świat roślin był bardzo bogaty ze względu na sprzyjający temu klimat. Jednak obecnie tylko jedna trzecia powierzchni kraju zawiera naturalną strefę roślinną jaką są lasy. Na Cejlonie rośnie kilka typów lasów. Na północy rośnie suchy las monsunowy, który traci liście w porze suchej. Na północy i na wschodzie ponadto elementem krajobrazu są wysoko trawiaste sawanny, zwane patama, a na nizinach talawa. Południe kraju jest zdominowane przez fragmenty wilgotnych lasów równikowych. Do charakterystycznych gatunków drzew jakie tam rosną należą sandałowce i drzewa chlebowe. Poza nimi także hebanowce i drzewiaste paprocie. Ujścia rzek i wybrzeża pokrywają lasy namorzynowe i inne formy roślinności namorzynowej. Na południowym zachodzie Sri Lanki na wybrzeżu rosną palmy kokosowe.
|
Lampart plamisty Fot: Tomasz Kaliszewski |
|
Lutung ciemny Fot: Tomasz Kaliszewski |
Świat zwierząt jest bardzo bogaty i należy do Regionu Cejlońskiego Krainy Orientalnej. Największym ssakiem jest słoń indyjski, który w stanie dzikim zamieszkuje tereny do wysokości 2000 m n.p.m. Lasy zamieszkują jelenie, niedźwiedzie wargacze, dzikie bawoły, kanczyle indyjskie i liczne gatunki kotowatych. Do niebezpiecznych drapieżników należy lampart i kobra indyjska. W lasach i na sawannach żyją licznie gatunki małp w tym endemiczny makak manga, hulman i langur białobrody. Na wyspie żyje także największy gatunek nietoperza owadożernego – rudawka wielka. Bogaty jest także świat ptaków z których najciekawszym przykładem jest sowa bosonoga. Do gatunków najliczniej występujących należą kormoran indyjski, łowiec krasnodzioby i żołna modrosterna. Liczne są także gady, poza kobrą w rzekach żyją krokodyle, m.in. najbardziej znane gatunki takie jak krokodyl różańcowy oraz błotny.. Na brzegach lagun najczęściej zaobserwować można warana paskowanego. Do węży oprócz kobry indyjskiej zalicza się również żmiję łańcuszkową oraz pytona tygrysiego.
Tereny chronione zajmują łącznie około 7% powierzchni kraju czyli prawie 5000 km². Na Cejlonie istnieje 11 parków narodowych.
|
Waran bengalski Fot: Tomasz Kaliszewski |
11. Mój pierwszy przewodnik po warszawskim ZOO
Dzięki uprzejmości Łukasza mogę zaprezentować Wam mój pierwszy przewodnik po warszawskim ZOO. Łukasz - dziękuję za skany. Niestety nie pamiętam kiedy go kupiłem. Na pewno było to przed jubileuszem 75 lecia istnienia ZOO. Przewodnik składa się z informacji o mieszkańcach ZOO, jego sponsorach i historii. Dodatkowo zamieszczono mapkę oraz regulamin zwiedzania ogrodu. Takie pamiątki są dziś bezcenne. Wspomnieniami możemy wrócić do lat, kiedy to w ogrodzie nie było jeszcze słoni afrykańskich, czy nosorożców indyjskich, ale w zamian były jelenie europejskie, antylopy szablorogie, czy gazele rudoczelne. Przeczytanie całego przewodnika trochę wam zajmie, ale naprawdę warto. Za miesiąc kolejna niespodzianka dla Was.
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
|
Przewodnik po warszawskim ZOO - skan Łukasz |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.