18 marca 2019

Nr. 12/2019 od 18 do 24 marca 2019 r.

Fot: Erwin - ZOO Zlin
Wstęp
W minionym tygodniu w polskich ogrodach zoologicznych nic szczególnego się nie wydarzyło. W Czechach natomiast było odwrotnie. Najpierw media poinformowały o ucieczce koziorożców z ołomunieckiego ZOO. Zwierząt niestety nie udało się namierzyć. Prawdopodobnie zamieszkały na terenie Gór Opawskich. Później przyszła informacja z Brna o narodzinach wielbłąda dwugarbnego. Jednak prawdziwa sensacja miała miejsce w Zlinie. W grudniu ubiegłego roku na świat przyszedł niedźwiedź himalajski. Dyrekcja ZOO przez trzy miesiące ukrywała ten fakt przed opinia publiczną. Pracownicy obawiali się, że malec może nie przeżyć. Na szczęście wszystko jest z nim w porządku i niebawem zobaczą go zwiedzający.

Za komiczne wydarzenie uznaję huczne otwarcie mini - zoo w Belgradzie. Wszystko wskazuje na to, że w Serbii, żadne ZOO nie posiadało do tej pory zagrody dla zwierząt domownicy, gdzie goście mogliby nakarmić zwierzęta. Na tą uroczystość zjechali się urzędnicy, dziennikarze oraz goście zaproszeni.

A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I 


Brno (Czechy) - dwa tygodnie temu na świat przyszedł wielbłąd dwugarbny. Malca wraz z matką możecie zobaczyć na wybiegu zewnętrznym. 

Fot: ZOO Brno

Wojciechów - z czeskiej Pragi przyjechały dwie tamaryny białoczube. Zajmą one wspólną wolierę z tamarynami złotorękimi. Oficjalne otwarcie tegorocznego sezonu nastąpi 1 kwietnia. Wówczas będziecie mogli podziwiać wyżej wymienione gatunki małp. 

Chorzów - obecnie trwa remont wybiegu dla kucyków szetlandzkich. Zwierzęta na czas modernizacji zamieszkały na starym wybiegu nosorożców. 


Fot: ZOO Chorzów 
Poznań - tamtejsze ZOO prowadzi już zapisy na "Noc Marzeń". Jest to impreza przeznaczona dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Tego dnia goście specjalni maja cały ogród do dyspozycji dla siebie. W tym roku impreza odbędzie się 7 czerwca, o godzinie 18:00.




Borysew - prywatne ZOO pod łodziom, wzięło udział w akcji "weekend za pół ceny". Każdy, kto odwiedził ogród, w dniach 15 - 17 marca, mógł kupić bilet 50 procent taniej. 

Wrocław - w pawilonie Afrykarium pojawił się nowy mieszkaniec. Jest nim sorkonos czarno - rdzawy. To mały ssak o długości ciała zaledwie 30 cm i masie 700 gram. W ogrodach zoologicznych występuje bardzo rzadko. W zaledwie 9 żyje ich 33 osobniki. Na Dolny Śląsk przyjechał z Rotterdamu (Holandia). 


Fot: ZOO Wrocław
Koszyce (Słowacja) - na świat przyszedł kangur rdzawoszyi Jest to drugi malec urodzony w tym ogrodzie. Po raz pierwszy hodowlę tego gatunku rozpoczęto w 1988 roku. Zoo sprowadziło kilka sztuk z Bratysławy. Po sześciu latach zwierzęta opuściły placówkę. Ponownie pojawiły się w niej w 2013 roku. Tym razem torbacze pochodziły z węgierskiego ZOO Nigerkhaza. 


Fot: ZOO Koszyce
Ołomuniec (Czechy) - w ubiegłym tygodniu wichura rozwaliła część ogrodzenia na wybiegu koziorożców kaukaskich. Niestety trzy sztuki wydostały się poza teren ogrodu. Do tej pory nie udało się namierzyć zwierząt. Prawdopodobnie zamieszkały w okolicznych lasach Jaseniki lub dotarły do Gór Opawskich. 

Zlin (Czechy) - w połowie grudnia ubiegłego roku na świat przyszedł niedźwiedź himalajski. Dyrekcja ogrodu przez trzy miesiące zwlekała z podaniem tej informacji do wiadomości publicznej. Opiekunowie niedźwiedzi bali się, że mały może nie przeżyć. Na szczęście wszystko jest w porządku i niedźwiadek rośnie jak na drożdżach. Przychówki niedźwiedzi w ogrodach zoologicznych nie są częste, dlatego każde narodziny wywołują ogromne emocje i nadzieję, że w przyszłości w innych placówkach również uda się rozmnożyć niedźwiedzią rodzinę. 

Fot: ZOO Zlin a Zamek Lesna

Fot: ZOO Zlin a Zamek Lesna
Belgrad (Serbia) - dziennikarze, urzędnicy, zaproszeni goście przyjechali do tamtejszego ZOO na huczne otwarcie mini - zoo. Prawdopodobnie tego typu wybieg dla zwierząt domowych jest absolutną nowością w tym kraju. Na razie goście mogą nakarmić lub pogłaskać kozy. W Polsce mini - zoo funkcjonuje od wielu lat i jest w pewnym sensie standardem naszych placówek. 

Fot: ZOO Belgrad 

Fot: ZOO Belgrad 


Z  O  O    T  U  R  Y  S  T  Y  K  A 
Zwiedzamy ZOO w Belgradzie (Serbia)


Fot: ZOO Belgrad

Belgradzki ogród zoologiczny mieście się w samym centrum miasta, na terenie parku Kelemagdan. Pierwsi goście przybyli tutaj w 1936 roku. Obecnie placówka ta zajmuje powierzchnię 7 ha. Szacuje się, że kolekcja zwierząt wynosi 270 gatunków, co daje około 2000 tysięcy sztuk. Podczas II wojny światowej ZOO zostało doszczętnie zniszczone. Ówczesne władze miasta zdecydowały się odebrać placówce 7 ha. Tak więc w chwili założenia ZOO posiadało 14 ha. 

Fot: ZOO Belgrad

Ogród czynny jest codziennie od godziny 8:00 do 17:30. Jednorazowy bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 500 dinarów. Dzieci poniżej 15 roku życia płacą 300 dinarów. Wycieczki szkolne składające się nie mniej niż z 15 osób zapłacą 250 dinarów. 

Fot: ZOO Belgrad

W belgradzkim ZOO zobaczycie m.in. lwy, niedźwiedzie polarne, alpaki, kangury rude, niedźwiedzie himalajskie, zebry, żyrafy siatkowane, słonie indyjskie, jaki, czarne jaguary, gepardy, bizony, szopy pracze, mary patagońskie, owce grzywiaste arui, białe tygrysy, białe lwy, uchatki, lamy, rysie, surykatki, hipopotamy nilowe, kuce, surykatki, wydry, daniele, renifery, wielbłądy dwugarbne, hieny cętkowane, jaguary cętkowane, jelenie europejskie, wilki szare, antylopy eland, koziorożce i wiele innych. 

Fot: ZOO Belgrad


Z  W  I  E  R  Z  Ę    T  Y  G  O  D  N  I  A

Nosacz sundajski  


Fot: Wikpedia
Nosacz sundajski, to gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych. Od innych małp żyjących na ziemi wyróżnia go specyficzny nos. Zoologowie rozpoznają dwa podgatunki nosacza. Pierwszy to już wcześniej wspomniany sundajski, a drugi trąbowy. Na wolności nosacze zamieszkują przybrzeżne lasy namorzynowe, deszczowe, oraz okolice rzek i estuariów na Borneo. Małpy te prowadzą dzienny tryb życia. Najczęściej można je zobaczyć na drzewach, gdzie czują się najlepiej. Największą aktywnością wykazują się od późnego popołudnia, aż do zmroku. Ich dietę stanowią liście, owoce i nasiona. Nie pogardzą również drobnymi bezkręgowcami. Żyją w małych, trwałych grupach, złożonych z samca i kilku samic. Takie grupy tworzą luźne stada do 32 osobników. Nie wykazują cech terytorialnych. Są dobrymi pływakami, oraz nurkami. Po 166 dniowej ciąży samica rodzi jedno młode, które zostaje przy niej do roku czasu. Samce osiągają dojrzałość płciową dopiero po przeżyciu siedmiu lat. Dorosły samiec osiąga masę ciała od 16 do 22 kg, natomiast samica od 7 do 12 kg. Długość ciała samca wynosi 72 cm, natomiast samicy 60 cm. Długość ogona nieznacznie przekracza długość ciała. 



Z  D  J  Ę  C  I  E    T  Y  G  O  D  N  I  A 


Bizony w praskim ogrodzie zoologicznym. Fot: Erwin

M  U  L  T  I  M  E  D  I  A
Wirtualny spacer po ZOO w Belgradzie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.