24 czerwca 2019

Nr. 26/2019 od 24 do 30 czerwca.

Fot: Erwin 
Wstęp.
Wakacje to czas kiedy większość z nas wybiera się na wczasy. Piękna pogoda zachęca do wypadów nad wodę, czy spacer do lasu. Zapewne część z Was rzadziej zagląda do internetu. Też tak mam! Słoneczne dni wolę spędzić na dworze niż przed komputerem. Dlatego też postanowiłem, że na czas wakacji kolejne numery ukazywać się będą co dwa tygodnie. Poniżej zamieszczam szczegółowy terminarz wydań poszczególnych numerów.

Numer 27/28 ukaże się 1 lipca
Numer 29/30 ukaże się 15 lipca
Numer 31/32 ukaże się 29 lipca
Numer 33/34 ukaże się 12 sierpnia
Numer 35/36 ukaże się 26 sierpnia
Numer 37 ukaże się 9 września

Mam nadzieję, że kolejne wydania dostarczą wam wielu wrażeń i zachęca do odwiedzin ogrodów zoologicznych. Po cichu liczę na to, że uda mi się odwiedzić jak najwięcej placówek, których do tej pory nie widziałem. W tym roku po raz pierwszy wybrałem się do ZOO, w Koszycach na Słowacji. Za mną też wizyta w Ostrawie i Leśnym Zaciszu. Patrząc na ubiegły rok, tych wypadów do ZOO było więcej, ale sezon się jeszcze nie skończył, wiec jest szansa, że nadrobię zaległości.  O swoich wyprawach będę na bieżąco pisał na Blogu Inna Forma Rozrywki. Znajdźcie tam również obszerną galerię zdjęć.Warto również dodać, że do pory udało mi się stworzyć największą w Polsce wirtualną fotogalerię ogrodów zoologicznych.

Wszystkim życzę udanych i bezpiecznych wakacji.

A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I 

Leśne Zacisze - każdy klient kupujący bilet do ZOO, otrzyma przy kasie bezpłatną mapkę ogrodu. Dzięki niej nie przegapicie żadnego zwierzaka. Obecna mapka jest już zaktualizowana.

Fot: ZOO Leśne Zacisze 

Fot: ZOO Leśne Zacisze
W Leśnym Zaciszu przyspieszyły prace przy budowie nowej woliery dla małp. Znajduje się ona na dawnym wybiegu kóz, tuż obok wolier lemurów. Ponadto rozpoczęto budowę nowego wybiegu dla zwierząt drapieżnych,  modernizację przechodzi dawny wybieg jeleni. Obecnie powstaje domek, dla nowych lokatorów. Nie znany mi obiekt wychodzi już z ziemi obok toalet, przy placu zabaw.

Woliera dla małp. Fot: Erwin

Leśny wybieg. Fot: Erwin 

Leśny wybieg. Fot: Erwin

Wybieg dla zwierząt drapieżnych. Fot: Erwin
Wrocław - na świat przyszedł drugi manat. Maluch ważny 28 kg i ma się dobrze. Zwierzak nie ma jeszcze imienia, ale już wiadomo, że będzie się ono zaczynało na literę "L".

Fot: ZOO Wrocław
Do wrocławskiego ZOO przyjechał również samiec leniwca dwupalczastego. Dołączył on do samicy o imieniu Celina. Zwierzak ma 12 lat i na Dolny Śląsk przyjechał ze szwajcarskiego Walter ZOO.

Fot: ZOO Wrocław 
Borysew - kolejna znana postać polskiej telewizji odwiedziła tamtejsze ZOO. Tym razem na łabędziu po wodnym świecie pływała Dorota Garidias. Patrząc na zdjęcia wnioskuję, że tłumów nie było.

Fot: ZOO Safari Borysew
Warszawa - stado tamtejszych sik wietnamskich co roku powiększa się o kilka młodych. Grupa jest już na tyle duża, że cześć osobników niebawem opuści ZOO i pojedzie do innych placówek.

W stołecznym ZOO wykluła się również stepówka białobrzucha, kulon i paw kongijski.

Na swój wybieg wróciły także wydry. W ramach modernizacji wymieniono gałęzie, posadzono nowe krzaczki, wysypano świeży piach, ziemię i kamienie. Renowację przeszedł również basen i budy.

Pisklę kulona. Fot: ZOO Warszawa

Stado sik wietnamskich. Fot: ZOO Warszawa 

Basen wydr. Fot: ZOO Warszawa
Płock - patronat nad tegoroczną edycją ZOONocy objął magazyn National Geographic Kids. W ramach współpracy wszyscy uczestnicy imprezy otrzymają drobny upominek od wydawcy. Gościem specjalnym będzie dziennikarz magazynu Szymon Radzimierski.

Zamość - na jednej z klatek zawisła tabliczka z sentencją Tomasza Grabowskiego. Był on dyrektorem ogrodu w latach 1957 - 1963. Tabliczka przez lata wisiała w dawnym ogrodzie i dawała ludziom do myślenia. Mimo, iż czasy się zmieniły, to zachowanie ludzi nie, dlatego warto przypominać gościom, że w ZOO trzeba zachowywać się cicho i odpowiedzialnie.

Fot: ZOO Zamość 
Bydgoszcz - w tamtejszym ZOO urodził się daniel. Maluch ma się dobrze i cały czas opiekuje się nim dumna mama.

Fot: ZOO Bydgoszcz
Kadzidłowo - daniel przyszedł również na świat w Parku Dzikich Zwierząt. Ma się dobrze i radośnie bryka po wybiegu.

Fot. Kadr z filmu należącego do Park Dzikich Zwierząt 
Poznań - 19 czerwca zorganizowano nocne zwiedzanie ZOO. Impreza rozpoczęła się o godzinie 21:00 i trwała 2 godziny. W Płocku nocne zwiedzanie odbywa się przez całą noc, a imprezie towarzyszy wiele atrakcji. 22 czerwca odbył się również poranny spacer po ogrodzie. Goście przybyli do ZOO o godzinie 4:30 i mogli przebywać na terenie parku do 6:30.

Ostrawa (Czechy) - 6 czerwca na świat przyszły bliźniaki jelenia maral. Takie narodziny nie zdarzają się zbyt ciężko. Młode samce mają się dobrze i możecie je już zobaczyć na wybiegu, który znajduje się obok restauracji Soala.

Fot: ZOO Ostrawa 
Zlin (Czechy) - na świat przyszły dżelady. Małe małpki już psocą i dają się we znaki swoim rodzicom. Ich wybieg znajduje się w strefie afrykańskiej.

Fot: ZOO Zlin

Fot: ZOO Zlin
Brno (Czechy) - na świat przyszły trzy szczeniaki wilka polarnego. Ciekawskie maluchy wraz z rodzicami i pozostałymi członkami stada radośnie biegają po wybiegu.

Fot: ZOO Brno

Fot: ZOO Brno
Dwór Kralowe nad Labem  (Czechy) - 23 czerwca odbył się transport pięciu nosorożców czarnych wschodnich z Europy do Rwandy. 3 nosorożce pochodzą z ZOO Safari, a dwa kolejne z dwóch innych ogrodów zoologicznych, znajdujących się na starym kontynencie. W ten sposób ZOO walczy o przywrócenie tych zwierząt środowisku naturalnemu.

Fot: ZOO Dwór Kralove nad Labem 
W ZOO Safari przyszła również na świat zebra równikowa.

Fot: ZOO Safari Dwór Kralove

Liberec (Czechy) - tamtejsze ZOO pochwaliło się narodzinami dwóch lwów berberyjskich. Maluchy przebywają już na wybiegu dostępnym dla zwiedzających.

Fot: ZOO Liberec
Decin (Czechy) - w tym niewielkim ogrodzie zoologicznym na świat przyszły trzy rysie , pieski preriowe, oraz koza śruboroga.

Fot: ZOO Decin 

Fot: ZOO Decin
Fot: ZOO Decin


Janek w płockim ZOO

Osły somalijskie w płockim ZOO. Fot: Erwin - sierpień 2017

W dniach 15-16 czerwca wybrałem się z wizytą do płockiego zoo, w którym to byłem po raz ostatni 3 lata temu. Sporo się od tego czasu zmieniło.

Do ZOO przybyły leniwce dwupalczaste, lwiatki złote, tapir malajski, otwarto akwarium. W ogrodzie nie ma już hipopotamów karłowatych. Ich wybieg zajmuje obecnie tapir malajski. Podczas mojej wizyty na wykończeniu była woliera dla ptaków (jakie gatunki w niej zamieszkają, tego na ten moment nie wiem). W remoncie są ekspozycje zewnętrzne dla małp, oraz pojedyncze woliery na terenie ZOO.

Samo ZOO bardzo mi się podobało. Położone jest ono nad Wisłą co nadaje temu miejscu niesamowity klimat, jak i przepiękne widoki, Spacerując ma się wrażenie, że  ZOO jest małe (powierzchnia ogrodu wynosi 17 ha). Większość ekspozycji jest nowoczesna i warunki dla zwierząt są odpowiednie. Jedynie przyczepiłbym się do ekspozycji dla gibonów ungoko (w zoo są 2 gatunki gibonów), gdzie mają wolierę z kratami. Zebry, osły Poitou oraz żyrafy nie mają zbyt dużych wybiegów.  Jeżeli chodzi o dydaktykę, to jest ona na wysokim poziomie. Na terenie ZOO, postawione są różne tablice edukacyjne, z ciekawostkami i informacjami na temat zwierzaków. Zoo pomyślało też o dzieciach  i przy kasach możemy wypożyczyć dla nich wózki. Ponadto zamontowano pomniejszone mapki ZOO i ustawiono je na wysokości maluchów. W ten sposób i one mogą zobaczyć przebytą trasę.

W ZOO możemy zobaczyć m.in.: Słonie indyjskie, Tapira malajskiego, gibony ungoko i czapnik, makaki japońskie, tamaryny dwubarwne i białe, saki białolice, miko czarne, ursony, żurawie mandżurskie, tygrysy syberyjskie, lwy, lamparty cejlońskie, pantery śnieżne, kangury rude, gorale chińskie, dzioborożce, pawie, papugi, bażanty, wilki grzywiaste, orłany, orłosępy brodate, sowy, pingwiny tońce, żyrafy Rothschilda, oryksy szablorogie, osły somalijskie, zebry Hartmanna, pandy małe, gady, płazy, ryby, foki szare, kozy, kury, kucyki, gołębie, pelikany i wiele innych. Większość tych zwierząt już widziałem w innym ogrodach zoologicznych.

Bilet wstępu w sezonie 2019 kosztuje 22 zł normalny i 15 zł ulgowy. Ogród znajduje się na wzgórzu wiślanym. Dojazd tutaj jest prosty. Od strony Kutna przed wjazdem na most zobaczycie wielkie litery z napisem "ZOO". Wystarczy przejechać rzekę i lekko podjechać pod górę. Na pewno traficie. Ogród czynny jest od 9:00 do 19:00, z czego kasy zamykane są o 18:00. Bardzo mi się tutaj podobało, dlatego zachęcam was do odwiedzin płockiego ogrodu zoologicznego, który znajduje się przy ulicy Norbertańskiej. 


Erwin w Leśnym Zaciszu 

Samiec antylopy nilgau. Fot: Erwin - czerwiec 2019
Korzystając z wolnego czwartku wybraliśmy się z Łukaszem na spacer do Leśnego Zacisza. Zaraz po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z właścicielami ogrodu Aleksandrą i Pawłem Zawadzkimi. Wymieniliśmy się nowinkami oraz spostrzeżeniami na temat ogrodów zoologicznych. Pod wieczór rozpoczęliśmy nasz spacer po ZOO. Od naszej ostatniej wizyty w kwietniu zaszło sporo zmian. Zawsze kiedy tu przychodzimy, jesteśmy pozytywnie zaskakiwani skalą inwestycji jak i nowymi zwierzętami. Tym razem podkielecki zwierzyniec wzbogacił się o cztery alpaki, samca koba śniadego, parę turako oraz trzecią walabię Benetta. Ponadto na świat przyszła mara patagońska, zebra oraz antylopa eland. Wykluły się również pawie oraz kaczki. W ZOO nie zobaczymy już krów zebu. Niebawem na ich wybiegu pojawią się pekari białobrode, które obecnie zajmują wybieg obok elandów. Walabie Benetta wróciły na swój stary wybieg. Próba ich połączenia z emu się nie udała. Tym razem nie wypatrzyliśmy lemurów katta, antylop oryks szablorogi, osłów domowych, bawoła afrykańskiego leśnego, surykatek, kucyków, kóz i owiec.

W Leśnym Zaciszu cały czas coś się dzieje. Obecnie przyspieszyła budowa nowej woliery dla małp. Tak jak wspomniałem wcześniej stanie ona na dawnym wybiegu kóz, obok wolier lemurów. Rozpoczęto również szereg nowych inwestycji. Na ten moment w budowie jest wybieg dla zwierząt kopytnych leśnych. Znajduje się on w miejscu, gdzie przed laty mieszkały jelenie. Zlikwidowano wybieg kóz i bociana, który mieścił się pomiędzy wybiegiem kucyków, a wolierami dla ptaków i małych ssaków drapieżnych. Za kilka miesięcy w tym miejscu mieszkać będzie kolejny gatunek zwierząt drapieżnych. Kolejna inwestycja znajduje się na terenie placu zabaw, obok toalet. Co to będzie, tego na razie nie wiem.

Jak już wspominałem wybieg kóz i bocianów został zlikwidowany. Koza została przeniesiona do krów szkockich, a bocian zamieszkał z owcami somalijskimi.

Simba i Kari rosną jak na drożdżach. Jednak wciąż z wyglądu przypominają małe niewinne kotki, które chętnie coś by spsociły.

Dziękujemy Państwu Zawadzkim za miłą gościnę i tradycyjnie polecamy się na przyszłość :)

Zdjęcia mojego autorstwa znajdują się TUTAJ.

Powyższą relację bez ostatniego akapitu (jego zawartość znajduje się w artykule ZOO - Turystyka) skopiowałem ze swojego drugiego Bloga - Inna Forma Rozrywki.


Strzyżenie alpak w ZOO Decin (Czechy)


Fot: ZOO Decin

Fot: ZOO Decin

Fot: ZOO Decin

Fot: ZOO Decin

Z  O  O    T  U  R  Y  S  T  Y  K  A 

Zwiedzamy ZOO Leśne Zacisze


Oryks szablorogi. Fot: Erwin
Ogród Zoologiczny Leśne Zacisze znajduje się 25 km na południe od Kielc. Jednorazowy bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 25 zł, dzieci płacą 20 zł. W kasie można płacić tylko gotówką. Zakupiona w kasie wejściówka upoważnia do wstępu na teren ZOO, korzystanie z placu zabaw, hamaków, leżaków, grilla i toalet. Zaraz po przekroczeniu kasy znajduje się bar, gdzie możecie zjeść ciepły posiłek. Parking przed ogrodem jest bezpłatny. Za darmo otrzymacie również mapkę ZOO.

Nandu albinos. Fot: Erwin
ZOO Leśne Zacisze położone jest w samym środku lasu we wsi Wygwizdów, w gminie Morawica. Dojazd tutaj jest łatwy. Wystarczy z Kielc kierować się w stronę Buska Zdroju. Zaraz za Wolą Morawicką pojawi się znak kierujący do ZOO. Jak zjedziecie z głównej drogi, to przez około 2 km będziecie się poruszać leśną drogą. Idąc do ZOO nie zapomnijcie kremu na komary. W Świętokrzyskiem jest ich plaga. Zwiedzanie ogrodu zajmie wam około 2 godzin, natomiast polecam skorzystać ze wszystkich atrakcji, w tym leżaków. Świeże powietrze, zwierzęta i natura - nie ma nic piękniejszego. Zalecam więc dłuższy pobyt, na przykład cały dzień. Na pewno nie będziecie tego żałować.

kob liczi. Fot: Erwin
W Leśnym Zaciszu zobaczycie żurawie zwyczajne, żurawie koroniaste, pawie, ibisy czczone, czajki srokate, dzikie kaczki, dzikie gęsi, papugi, tragopany, olśniaki, uszaki siwe, gołębie, emu, nandu białego, bociana białego, perlice sępie, turako, kury ozdobne, kozy karłowate, owce somalijskie, owce Rackie, owce św. Jakuba, pekari obrożne, dziki, zebry stepowe, osły domowe, kuce szetlandzie, osła Poitou, Konie, krowy szkockie, krowy zebu, bawoły indyjskie, bawoła afrykańskiego leśnego, daniele płowe, mundżaki chińskie, kangury rude, walabie Benetta, antylopy eland, nilgau, garna, blesbok, kob liczi, kob śniady, sitatunga, gnu brunatne, oryksy szablorogie, gwanako, alpaki, lamy, wielbłądy dwugarbne, owce grzywiaste arui, muflony, szopy pracze, serwale, ostronosy rude, jeżozwierze afrykańskie, surykatki, pieski preriowe, lemury katta, lemury czerwonozłote, koczkodany zielone, uistiti białouche oraz lwy. 

Leśne Zacisze jest prywatnym ogrodem zoologicznym prowadzonym przez Państwa Aleksandrę i Pawła Zawadzkich. Jest to idealne miejsce singli, rodzin z dziećmi, emerytów. Tutaj po prostu trzeba być!

Zapraszam również do obejrzenia zdjęć Leśnego Zacisza. Linki znajdziecie w panelu "Fotogaleria", lub na Blogu Inna Forma Rozrywki. 

Blesbok. Fot: Erwin


Z  W  I  E  R  Z  Ę    T  Y  G  O  D  N  I  A 

Hipopotam karłowaty


Hipopotam karłowaty w zamojskim ogrodzie zoologicznym. Fot: Erwin
Zasięg występowania: Afryka - głównie Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Sierra Leone
Pożywienie: żywią się roślinami, ale nie trawą i nie tymi występującymi w wodzie. Ich przysmakiem są paprocie, liście jak i owoce. Ich dieta jest bogatsza od hipopotamów nilowych.
Rozród: ciąża trwa od 190 do 210 dni. Zazwyczaj rodzi się jedno młode, lecz zdarzają się bliźniaki
Tryb życia: prowadzą samotny tryb życia, lub w parach, ewentualnie para plus potomstwo. Podczas spotkań z innymi osobnikami unikają z nimi kontaktu. Większość dnia spędzają w rzecze, wieczorem wychodzą na żer. Lubia pozostać w jednym miejscu przez kilka dni.
Waga: od 180 do 275 kg.
Długość życia: w niewoli od 30 do 55 lat, na wolności nieco krócej.
Stopień zagrożenia: średni.
Występowanie w polskich ogrodach zoologicznych: Kraków, Opole, Wrocław, Gdańsk, Zamość. Niebawem będzie je można zobaczyć również w Łodzi.
Ciekawostki: hipopotamy karłowate wciąż stanowią zagadkę dla zoologów. Do dziś nie wiadomo o nich wszystkiego.

Z  D  J  Ę  C  I  E    T  Y  G  O  D  N  I  A 


Owce na wybiegu wielbłądów w ostrawskim ZOO. Fot: Erwin
M  U  L  T  I  M  E  D  I  A 

Najnowszy filmik z opolskiego ZOO. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.