Koń Przewalskiego w koszyckim ZOO. Fot: Erwin |
Przypomniała mi się pewna sytuacja z przed roku. Opolskie media pisały, że władze miasta chcą przeznaczyć 5 milionów złotych na rozwój ogrodu zoologicznego. Za te pieniądze miał powstać wybieg dla lwów i ewentualnie tygrysów. Temat był głośny, a ZOO deklarowało, że szybko uda im się pozyskać lwy. Na razie temat ucichł. Nie wiadomo czy te pieniądze zostały przelane na konto ogrodu, czy też placówka może o nich zapomnieć. Na stronie ogrodu nie ma żadnych informacji na temat inwestycji. Na próżno też jest ich szukać na Facebooku. Ogólnie ZOO nie jest skore do dzielenia się informacjami ze swoimi fanami. W przeciągu roku na profilu pojawia się dosłownie kilka postów. Przydałoby się też odświeżyć stronę internetową. Na razie z działu ssaki znikły krowy anoa oraz oryksy szablorogie. ZOO nie informowało o tym, że przestało hodować te antylopy. Jestem również ciekawy czy udało się już zagospodarować wielką wolierę, którą budowano obok pawilonu żyraf. Z tego co słyszałem miały tam zamieszkać zwierzęta Madagaskaru. W tym roku nie wybieram się do Opola, dlatego też nie przekonam się na własne oczy jak postępują pracę przy ewentualnych inwestycjach i jak zagospodarowano niektóre wybiegi.
W sobotę odwiedziłem Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, natomiast w niedzielę pojechałem do krakowskiego ZOO. Co roku tam jeżdżę w ramach tak zwanej pielgrzymki zoologiczno - kolejowej. Więcej na ten temat napiszę w kolejnym numerze, natomiast relacje i zdjęcia na dniach znajdziecie na moim drugim Blogu - Inna Forma Rozrywki. Zaglądajcie na Bloga lub szukajcie linków na Facebooku.
A K T U A L N O Ś C I
Leśne Zacisze - w sprzedaży są już nowe pocztówki, które możecie wysłać swoim bliskim lub zachować na pamiątkę. Dostępne są one w kasie ogrodu. Nie zapomnijcie też dokupić sobie magnes i kubek pamiątkowy.
W sprzedaży dostępnych jest kilkanaście wzorów. Fot: ZOO Leśne Zacisze |
Fot: ZOO Kraków |
Chorzów - w Śląskim ZOO w ramach dnia dinozaura odbył się piknik. Zwiedzający mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tych prehistorycznych gadów.
Fot: Śląski Ogród Zoologiczny |
Fot: Śląski Ogród Zoologiczny |
Wilkowice - w tamtejszym zwierzyńcu powstała nowa strefa kreatywnej zabawy dla małych i dużych. Ponadto wybudowano nową wolierę dla papug ara.
Fot: ZOO Wilkowice |
Fot: ZOO Wilkowice |
Fot: Radio Opole |
Łódź - w lipcu rusza "letnia akademia zwierząt". Jest to oferta indywidualna dla każdego, kto chce pogłębić swoją wiedzę na temat zwierząt. Więcej informacji na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Poznań - tamtejsze stado wielbłądów dwugarbnych wzbogaciło się o dwoje młodych. Pierwsze na świecie pojawiło się dwa miesiące temu, natomiast drugie miesiąc temu. Maluchy już brykają po wybiegu.
Fot: ZOO Łódź |
Fot: ZOO Poznań |
Fot: ZOO Toruń |
W toruńskim ZOO na świat przyszły aż cztery markury śruborogie.
Warszawa - w stołecznym ZOO odbył się piknik, podczas którego opiekunowie ptaków, małp i zwierząt kopytnych opowiedzieli gościom o karmieniu zwierząt. Celem spotkania było nakłonienie ludzi do tego, by nie dokarmiali zwierząt w ZOO.
W ogrodzie pojawiła się również nowa, większa kolejka. Jednorazowo może ona przewieźć 50 osób. Początek trasy zaczyna się przy kasie głównej, a końcowy przy wybiegu hipopotamów nilowych.
To nie koniec nowinek ze stolicy. Na świat przyszła antylopa kob nilowy. Malucha możecie zobaczyć na wybiegu wraz z pozostałymi członkami stada.
Zamość - na świat przyszły bliźniaki pigmejek - najmniejszych małp świata. Opiekę nad dziećmi sprawują oboje rodzice. Małpki możecie zobaczyć w pawilonie egzotarium na pierwszym piętrze.
W Zamościu urodził się także daniel. Zwierzęta te trafiły na Roztocze w darze od prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Ostrawa (Czechy) - trwają zapisy na Bieg dla gibbonów. Odbędzie się on w piątek 30 sierpnia. Pieniądze zebrane podczas biegu zostaną przekazane na rzecz ratowania gibbonów na indonezyjskiej wyspie Jawa.
Ołomuniec (Czechy) - z ogrodu zoologicznym w Pilznie przyjechał samiec zebry. Zwierzak dobrze zaakceptował się w nowym domu.
Pilzno (Czechy) - tamtejsze ZOO pożegnało znaną wielbłądzicę. Jej matką była pochodząca z Liberca Gappa, a ojcem Haštal z Usti nad Labem. Josefína wydała na świat kilkoro młodych. Chętnie opiekowała się również potomstwem swoich koleżanek. Ostatnimi czasy wielbłądzica bardzo chudła i przestała jeść. Badania wykazały niewydolność nerek. Weterynarz zdecydował o uśpieniu zwierzaka. Josefina na zawsze pozostanie w pamięci nie tylko opiekunów, ale i mieszkańców miasta.
Praga (Czechy) - wykluł się 200 pelikan. ZOO w czeskiej stolicy od lat z powodzeniem prowadzi hodowlę tych ptaków.
Bojnice (Słowacja) - na świat przyszedł samiec gerezy abisyńskiej. Maluchem opiekują się oboje rodziców. Jak widzicie na zdjęciu są szczęśliwi i dumni z syna.
Fot: ZOO Toruń |
Fot: ZOO Warszawa |
Fot: ZOO Warszawa |
Zamość - na świat przyszły bliźniaki pigmejek - najmniejszych małp świata. Opiekę nad dziećmi sprawują oboje rodzice. Małpki możecie zobaczyć w pawilonie egzotarium na pierwszym piętrze.
Fot: ZOO Zamość |
Fot: ZOO Zamość |
Fot: Petr Hamernik - ZOO Praha |
Fot: Olomouckadrbna.cz |
Fot: ZOO Pilzno |
Fot: ZOO Prague |
Bojnice (Słowacja) - na świat przyszedł samiec gerezy abisyńskiej. Maluchem opiekują się oboje rodziców. Jak widzicie na zdjęciu są szczęśliwi i dumni z syna.
Fot: ZOO Bojnice |
Z O O T U R Y S T Y K A
Zwiedzamy opolskie ZOO
Pancernik włochaty: Fot: Erwin |
Ogród Zoologiczny w Opolu znajduje się na wyspie Bolko. Z jednej strony otoczony jest Odrą, a z drugiej kanałem Ulgi. Zajmuje on powierzchnię 30 ha. Obecnie uważany jest za najpiękniejszy i najnowocześniejszy w Polsce. Historia dała się we znaki tej placówce. Najgorszy czas to powódź stulecia, która całkowicie zniszczyła ZOO. Mieszkańcy miasta jednak się nie poddali i na nowo wybudowali ZOO. Po tragicznych wydarzeniach zrobiono nowe plany, zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, zmieniono kolekcje zwierząt. Opolskie ZOO może nie przyciąga tłumów, ale jak ktoś już tutaj przyjedzie, to obiecuje sobie, że będzie tu wracał. W tym ogrodzie można się jedynie zakochać.
Dumą ogrodu są żyrafy, goryle i uchatki. Od niedawna można tu również zobaczyć okapi. Oprócz hodowli zwierząt, ZOO zajmuje się również botaniką. Piękne rośliny zdobią każdy zakątek ogrodu.
Na terenie ZOO znajdują się liczne place zabaw, oraz lokale gastronomiczne. Polecam wam restaurację obok wybiegu flamingów i pawilonu insektarium. Zjecie tam dobry, domowy obiad w przystępnej cenie. W wybranych punktach ustawiono automaty, w których to możecie kupić pamiątkowe medale. Dzieci mogą również miło spędzić czas w mini - zoo lub parku linowym.
Wikunia. Fot: Erwin |
Cennik:
Bilet normalny - 22 zł
Bilet ulgowy - 15 zł
Dzieci do lat 3 - bezpłatnie.
Bilet roczny normalny - 100 zł
Bilet roczny ulgowy - 60 zł
W okresie letnim ogród czynny jest od godziny 10:00 do 19:00, z czego kasy zamykane są o 18:00.
Dokładny adres: Opole, ulica Spacerowa 10.
Do dyspozycji gości jest bezpłatny parking. Dojazd od strony Kanału Ulgi.
Alpaki. Fot: Erwin |
W opolskim ZOO zobaczycie m.in. pumy, jaguary, gepardy, pantery śnieżne, wilki europejskie, wilki grzywiaste, rosomaki, rysie, serwale, żbiki, karakale, jaguarundi, oceloty, surykatki, uchatki kalifornijskie, goryle, gibbony czarne, gibbony siamang, wyjce czarne, gerezy abisyńskie, saki białolice, tamaryny, pigmejki, lemury katta, lemury wari rude, lemury wari czarno - białe, ponocnice lemurowe, lemury rudogłowe, lemury mokok, leniwce, pancerniki włochate, pancerniki bolita, mrówkojady olbrzymie, tapiry anta, hipopotamy karłowate, kangury rude, walabie Benetta, zebry równikowe, kułany, kuce szetlandzkie, antylopy adaks, antylopy sitatunga, antylopy bongo, okapi, żyrafy Rothschilda, łosie, daniele płowe, mundżaki chińskie, świnie rzeczne, alpaki, gwanako, wikunie, wielbłądy dwugarbne, oraz ptaki, płazy, bezkręgowce.
Zdjęcia mojego autorstwa dostępne są:
Rok 2018 - kliknij TUTAJ.
Rok 2017 - kliknij TUTAJ.
Antylopy bongo. Fot: Erwin |
Z W I E R Z Ę T Y G O D N I A
Gepard
Gepard w chorzowskim ZOO. Fot: Erwin |
Zasięg występowania: Afryka i południowo - zachodnia Azja
Długość życia: około 20 lat.
Szybkość: najszybszy ssak lądowy osiąga prędkość od 100 do 120 km/h, szybko się jednak przy tym meczy.
Tryb życia: kiedy nie poluje przebywa w swoim legowisku. Nie jest zwierzęciem stadnym, ale też nie samotnikiem. Młode samce długo trzymają się razem.
Pożywienie: mięsożerny
Rozród: ciąża trwa od 90 do 95 dni, po tym czasie rodzi się od 3 do 5 kociąt.
Waga: samice od 30 do 45 kg, samce od 42 do 65 kg.
Występowanie w polskich ogrodach zoologicznych: Chorzów, Opole, Warszawa, Gdańsk
Ciekawostki: jako jedyne dzikie koty nie ryczą. lecz wydają dźwięki podobne do szczekania, ćwierkania, syczenia, mruczenia, miauczenia, rechotania
Z D J Ę C I E T Y G O D N I A
M U L T I M E D I A
Najnowszy film z zamojskiego ZOO
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.