23 września 2019

Nr. 37/2019 od 23 września do 6 października.

Fot: ZOO Brno 
Wstęp.
Dni są już coraz krótsze i chłodniejsze. To znak, że powoli ogrody zoologiczne będą pustoszeć. W Polsce nie ma mody na zimowe spacery po ZOO. Z jednej strony nie powinno mnie to dziwić, ponieważ zimą większość zwierząt jest niedostępna dla zwiedzających. Na zachodzie, czy południu Europy pawilony są tak budowane, by goście mogli zobaczyć zwierzęta w pomieszczeniach wewnętrznych. U nas zapewne chodzi o cięcie kosztów i dlatego nie możemy zajrzeć do wielu domków. Nie rozumiem dlaczego nasze placówki na wszystkim oszczędzają. Każda inwestycja się kiedyś zwróci. Dyrektorzy jak i miasta powinny pójść po rozum do głowy i zacząć rozwijać ogrody. Nie bez powodu tak chętnie jeździmy zagranicę i chwalimy inne ogrody. Mam nadzieję, że kiedyś doczekamy się ogrodów zoologicznych z prawdziwego zdarzenia. W końcu jako duży kraj Europy powinniśmy świecić przykładem dla innych.

Jeżeli pogoda pozwoli to jesienią wybiorę się do Leśnego Zacisza. Na ten rok limit zwiedzania ZOO został już wyczerpany.

Przez ostatnie dwa tygodnie w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji sporo się działo. Zapraszam do przeczytania aktualności, gdzie dowiecie się o nowych narodzinach, transferach i inwestycjach. Życzę przyjemnej lektury.

A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I 

Kraków - na świat przyszła mangaba czarna. Male ani na chwilę nie odstępuje swojej matki. Możecie go zobaczyć w klatce zaraz przy wejściu do ogrodu.

Fot: ZOO Kraków 
Wrocław - tutaj urodziła się najmniejsza antylopa świata. Mowa oczywiście o dikdiku. Samiczkę wraz z rodziną możecie zobaczyć na wybiegu w pawilonie Afrykarium. 

Fot: ZOO Wrocław
Łączna - w prywatnym ZOO powstał nowy wybieg dla lemurów katta. Zwiedzający mogą na niego wejść, pogłaskać jak i nakarmić zwierzęta. Więcej zobaczycie na poniższym filmie.



Poznań - w ogrodzie przyszła na świat wikunia. Maluch ma się oczywiście dobrze i zobaczycie go na wybiegu, wraz z resztą stada. Niestety mam też smutne wieści. W ZOO urodziła się samica jelenia baweańskiego. Niestety wada serca była przyczyną zgonu malca.


Nieżyjąca samica jelenia. Fot: ZOO Poznań 
Mała wikunia i jej tata. Fot: ZOO Poznań 
Gdańsk - słonica afrykańska o imieniu Katka przeszła zabieg dentystyczny. Jej cios zaczął pękać wzdłuż. Gdyby infekcja doszła do samego kanału zębowego, to w cios mogłaby się wdać infekcja. Opiekun słonicy Tomasz Hofman oraz lekarz weterynarii Mirosław Kalicki przeprowadzili zabieg. Dzięki wieloletniej współpracy słonica zaufała opiekunowi przez co zabieg odbył się bezstresowo i szybko. Nie tak dawno do podobnego zabiegu doszło w Poznaniu. Nie rozumiem tylko dlaczego placówka sprowadzała lekarzy z Afryki, skoro w kraju mamy równie dobrych weterynarzy. Brawo Gdańsk :)


Fot: ZOO Gdańsk 
W Gdańsku zobaczycie również dwie małe kapibary. Dzieci Ruby i Bajzla wyglądają jak małe kruszyny, ale niebawem będą wielkimi gryzoniami.


Fot: ZOO Gdańsk 
Kadzidłowo - w tej placówce urodził się jeleń milu. Możecie go zobaczyć podczas spaceru po ogrodzie.


Fot: Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie 
Warszawa - w pierwszej połowie września na świat przyszedł pancernik bolita. Na razie trudno jest go wypatrzeć na wybiegu w hali w wolnych lotów. Maluch ma się dobrze i to jest najważniejsze. Przy okazji zobaczcie zdjęcia ze spaceru Tofika i Płatka.


Fot: ZOO Warszawa 

Fot: ZOO Warszawa 

Fot: ZOO Warszawa 

Fot: ZOO Warszawa
Drobny zabieg kopyt wykonany przez weterynarzy stołecznego ZOO przeszła zebra. Pacjent miał na głowie kaptur, monitorowano puls oraz podawano tlen. Zabieg się udał, zwierzę czuje się dobrze.


Fot: Warszawskie ZOO 
Płock - w ramach akcji "Płock za pół ceny" - w dniach 27-29 września zwiedzanie ogrodu zoologicznego będzie za pół ceny. Warto skorzystać z okazji i wybrać się na jesienny spacer po ZOO. Zwłaszcza, że płocka placówka w mojej ocenie należy do grona najpiękniejszych polskich ogrodów zoologicznych. 

Bilet normalny po zniżce kosztować będzie 11 zł 
Bilet ulgowy po zniżce kosztuje 8 zł 

Fot: ZOO Płock 
Berlin (Niemcy) - 31 sierpnia na świat przyszła panda wielka. Jest to ogromny sukces hodowlany na skalę światową. Malec niczym nie przypomina dorosłego osobnika. Kto by pomyślał, że z takiej kruszyny wyrośnie potężny miś.

Fot: ZOO Berlin 
Ostrawa (Czechy) - w ZOO udostępniono nową ekspozycję sztuki ogrodowej dalekiego wschodu. Inwestycja powstała w ramach rozbudowy strefy botanicznej, której celem jest umilenie pobytu odwiedzającym.

Fot: ZOO Ostrawa 

Fot: ZOO Ostrawa 

Fot: ZOO Ostrawa
Zlin (Czechy) - w sprzedaży jest już nowy kalendarz na 2020 rok. Możecie go kupić w kasie ogrodu jak i w sklepikach z pamiątkami. Niebawem będzie również dostępny w sklepie internetowym.

Fot: ZOO Zlin

Fot: ZOO Zlin 

Fot: ZOO Zlin
Na poniższych zdjęciach zobaczycie jak pracownicy ogrodu odławiają aligatory. Gady zostały przeniesione w cieplejsze miejsce. Do basenu przy zamku zwrócą na wiosnę przyszłego roku. Wszystko zależeć będzie od temperatur.

Fot: ZOO Zlin                     
Fot: ZOO Zlin
Fot: ZOO Zlin 
Fot: ZOO Zlin
Fot: ZOO Zlin
Brno (Czechy) - do ZOO przyjechała samica pandy małej. Dołączyła ona do samca o imieniu Huan. Wcześniej zwierzak mieszkał w jednym z polskich ogrodów zoologicznych. Na oficjalnym profilu ogrodu nie podano konkretnie, z której placówki przyjechała panda.

Fot: ZOO Brno 
Z praskiego ZOO do Brna przyjechały dwie klacze konia Przewalskiego. Zwierzaki zamieszkały na wybiegu obok tak zwanego mini - zoo. Jak widać po zdjęciach szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu.

Fot: ZOO Brno 
Fot: ZOO Brno
Fot: ZOO Brno
Jihlava (Czechy) - pandy małe doczekały się potomstwa. Maluch przeszedł wszelkie badania i szczepienia. Przy odrobinie szczęścia zobaczycie go w towarzystwie rodziców.

Fot: ZOO Jihlava
Decin (Czechy) - po dziesięcioletniej przerwie na świat przyszła mangusta lisia. Maluch wygląda słodko i ani na krok nie opuszcza swojej mamy.

Fot: ZOO Decin
Na terenie ZOO trwają również prace przy budowie nowych ekspozycji. W ramach inwestycji powstanie wybieg dla rosomaków, koziorożców i sów.

Fot: ZOO Decin 

Fot: ZOO Decin 

Fot: ZOO Decin
Mały ryś rośnie jak na drożdżach!

Fot: ZOO Decin 
Usti nad Labem (Czechy) - samiec piżmowca syberyjskiego pojechał do ZOO w Lipsku. Na jego miejsce przyjechał inny samiec, który wcześniej mieszkał w Lipskim ZOO. Jednym słowem ogrody zamieniły się na samce. Czy będą z tego dzieci? O tym przekonamy się niebawem.

Fot: ZOO Usti nad Labem 
Bojnice (Słowacja) - młoda samica gibbona pojechała do ZOO w Nowosybirsku (Rosja). Dołączy do samca, który do Rosji przyjechał z czeskiego ogrodu zoologicznego w Jihlavie. Gibonica nie mogła pozostać w Bojnicach, ponieważ weszła w okres rozrodczy. Placówka nie chciała dopuścić do kazirodczego potomstwa.

Fot: ZOO Bojnice
Koszyce (Słowacja) - zakończono budowę nowych wolier, o których pisałem tuż po wizycie w ogrodzie. Byłem przekonany, ze zamieszkają w nich ptaki lub małe ssaki drapieżne. Jak się okazało obiekt przeznaczony jest dla węży, jaszczurek i żab.

Fot: ZOO Koszyce
Fot: ZOO Koszyce
Fot: ZOO Koszyce 
Fot: ZOO Koszyce
Fot: ZOO Koszyce
Fot: ZOO Koszyce
Fot: ZOO Koszyce
Z  O  O    T  U  R  Y  S  T  Y  K  A 

Zwiedzamy ZOO Akcent w Białymstoku


Fot: atrakcje Podlasia 
Ogród Zoologiczny w Białymstoku znajduje się na terenie Parku Konstytucji 3 Maja. Zajmuje on powierzchnię 3 ha. Otwarty został w latach 60 ubiegłego wieku. Przez wiele lat ogrodem zarządzała zieleń miejska, natomiast obecnie placówką zajmuje się Schronisko dla zwierząt w Białymstoku. Zwiedzanie ogrodu jest bezpłatne i może się odbywać w dowolnym czasie.

Początkowo założenia białostockiego ZOO były inne. Ogród miał tymczasowo przetrzymywać egzotyczne zwierzęta do czasu, aż zbudowane zostanie ZOO z prawdziwego zdarzenia. Niestety rozwój placówki się zatrzymał i ZOO nie powstało po dziś dzień. Pewnego dnia zdecydowano, że placówka zmieni się w zwierzyniec, który przedstawiać będzie zwierzęta fauny polskiej. Na przełomie 2010 i 2012 roku z ogrodu wyjechały ostatnie egzotyczne zwierzęta. Przekazano je do innych ogrodów zoologicznych. 

Fot: atrakcje Podlasia
W 2017 roku ogród hodował 13 gatunków ssaków i 9 gatunków ptaków. Na ten moment szczegółowe dane nie są mi znane. W ZOO możecie zobaczyć niedźwiedzie brunatne, żbiki, wilki, żubry, jelenie szlachetne, daniele, rysie, osły, dziki, króliki, świnki domowe, osły domowe, kuce szetlandzkie, koniki polskie, konie domowe, kozy domowe, myszołowy zwyczajne, puchacze zwyczajne, puszczyki zwyczajne, bociany białe, łabędzie nieme, kury domowe, bażanty złociste, bażanty tajwańskie, kiściec nepalski. 

Jak już wspomniałem dawniej w ogrodzie trzymano również zwierzęta egzotycznie. Łącznie było ich około 50 gatunków. Wśród nich były lwy, lisy rude, lisy polarne, jenoty, szopy pracze, tchórzofretki, jaki, muflony, arui, muflony, sarny, lamy, jeże europejskie, jastrzębie, błotniaki, pustułki, uszatki, kruki, papugi, pawie, bernikle, łabędzie czarne, gęsi gęgawe, dzikie kaczki i wiele innych. 

Fot: Gazeta Wyborcza Białystok 
W 2012 roku zakończono całkowitą modernizację ZOO, w ramach której powstały nowe wybiegi oraz mini zoo. Przedłużono wewnętrzną alejkę, która pozwoliła na zwiększenie powierzchni ogrodu. Łączny koszt inwestycji to 9 milionów złotych. 

W ramach inwestycji przebudowano wybiegi dla:
żubrów - 1339 metrów kwadratowych 
wilków 1245 metrów kwadratowych 
niedźwiedzi 1070 metrów kwadratowych 
muflonów 899 metrów kwadratowych 
dzików 805 metrów kwadratowych 
osłów 730 metrów kwadratowych 
żbików 64 metry kwadratowe 
bocianów i innych ptaków wodnych 310 metrów kwadratowych 
woliery dla ptaków 2 razy po 22 metry kwadratowe 
mini zoo 775 metrów kwadratowych 
ścieżka spacerowa 720 metrów 
ścieżka spacerowa przesz środek obiektu z mostkiem i tarasem widokowym 394 metry. 

Więcej na temat ZOO obejrzycie w multimediach. 

Fot: Fluidi 

Z  W  I  E  R  Z  Ę    N  U  M  E  R  U 

Kułan azjatycki


Fot: Wikipedia
Zasięg występowania: tereny pustynne Mongolii, Iranu, Pakistanu i Indii. W przeszłości także Syrii. 
Pożywienie: jest roślinożerny. Żywi się trawą, sukulentami i innymi roślinami. 
Rozród: po 11 miesiącach rodzi się jedno młode, którego waga sięga 25 kg.  
Prędkość: do 80 km/h
Długość życia: na wolności do 14 lat, w niewoli do 26 lat. 
Waga: od 200 do 350 kg. Wysokość do 140 cm. 
Stopień zagrożenia: zagrożony wyginięciem. 
Styl życia: samice z młodymi tworzą luźne wędrujące stada, natomiast niedojrzałe samce tworzą stada kawalerów. Poszczególne dojrzałe samce kopią i gryzą swoich rywali. 
Występowanie w polskich ogrodach zoologicznych: Opole, Kraków, Borysew, 
Ciekawostki: kułany nazywane są też onagerami i półosłami. Mówi się, że powstały w wyniku rozrodu osła z innym zwierzęciem, jednak jest to nieprawda. Kułany przy zachowaniu odrębności gatunkowej mają cechy konia jak i osła. Od wymienionych przed chwilą zwierząt różni go długość kości dolnych odcinków kończyn, które są znacznie dłuższe niż u koni i osłów. Rozróżniamy kilka podgatunków kułana - perski, turkmeński, mongolski, indyjski. Za wymarły uważa się gatunek syryjski. 

Z  D  J  Ę  C  I  E    N  U  M  E  R  U 


Tapir anta z młodym w ZOO Jihlava (Czechy). Fot: ZOO Jihlava
M  U  L  T  I  M  E  D  I  A 

ZOO Akcent w Białymstoku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami

Zapraszamy do ZOO pod Kielcami
Prawie 120 gatunków zwierząt, tereny reekraacyjne, gatunki zagrożone wyginięciem, 23 ha pięknego parku, sala bankietowa. Musisz to zobaczyć.